Постанова від 29.06.2021 по справі 240/17672/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/17672/20

Головуючий у 1-й інстанції: Єфіменко О.В.

Суддя-доповідач: Матохнюк Д.Б.

29 червня 2021 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Матохнюка Д.Б.

суддів: Боровицького О. А. Шидловського В.Б.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

у жовтні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (ГУ ПФУ в Житомирській області) в якому просив:

- визнати незаконним (протиправним) і скасувати рішення відповідача, викладене в листі від 17.03.2020 №0600-0311-8/7599 про відмову в перерахунку йому пенсії за вислугу років згідно довідки Прокуратури Житомирської області від 06.03.2020 № 18-350- вих.-Ю;

- зобов'язати відповідача перерахувати йому раніше призначену пенсію за вислугу років згідно Закону України “Про прокуратуру” на підставі довідки Прокуратури Житомирської області від 06.03.2020 № 18-350 вих-10 про заробіток для перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити на його користь різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою моєї пенсії за вислугою років із 01.01.2020;

- на підставі ст.382 КАС України встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2021 року позов задоволено частково.

Визнано незаконним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Житомирській області, викладене в листі №0600-0311-8/7599 від 17.03.2020 про відмову в перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Житомирської області № 18-350вих-20 від 06.03.2020.

Зобов'язано ГУ ПФУ в Житомирській області перерахувати ОСОБА_1 раніше призначену пенсію за вислугу років згідно з Законом України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 на підставі довідки прокуратури Житомирської області про заробіток для перерахунку пенсії №18-350вих-20 від 06.03.2020 за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити на користь ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою його пенсії за вислугу років із 01.01.2020.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт послався на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, порушення норм процесуального права, що, на його думку, призвело до неправильного вирішення спору.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати.

Так, 06.03.2020 прокуратурою Житомирської області позивачу видано довідку №18-350вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017.

За таких обставин, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Житомирській області із заявою від 16.03.2020 про перерахунок пенсії на підставі отриманої довідки.

Проте, листом №0600-0311-8/7599 від 17.03.2020 року ГУ ПФУ в Житомирській області відмовлено позивачу у проведенні такого перерахунку. Роз'яснено, що право на перерахунок пенсії відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру", з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019, виникає з 13.12.2019. Постановою Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 №1155 (Постанова №1155), яка набрала чинності з 01.01.2020, затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур.

При цьому, пунктом 7 Постанови №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру", а тому підстав для врахування заробітної плати, яка визначена в довідці про заробітну плату від 06.03.2020 №18-350вих-20, видана прокуратурою Житомирської області для проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону немає.

Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.

За результатами встановлених обставин судом першої інстанції зроблено висновок щодо обґрунтованості позовних вимог частково.

Колегія суддів частково погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Так, порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII, відповідно до частини двадцятої якої (у редакції Закону України від 28.12.2014 №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частина 20 ст. 86 Закону №1697-VІІ (в первинній редакції) мала такий текст: "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Проте, 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни:

-частину двадцяту статті 86 Закону "Про прокуратуру" №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: " 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 та вирішив таке:

-визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

- положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Так, Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:

-частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Таким чином, колегія суддів вважає, що протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону №1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

При цьому, Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 у справі №826/8546/18 звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на уряд.

Неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акта, який би визначав умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для відмови пенсіонеру у такому перерахунку, оскільки це порушує статтю 22 Конституції України.

Крім того, у рішенні від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України також зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Тобто, ч. 20 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте, згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.

Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Таким чином, Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697-VII з 13.12.2019 не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.

Проте, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Так, згідно довідки від 06.03.2020 №18-350вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії наданої позивачем визначено розміри заробітної плати, що враховуються для перерахунку пенсії.

Таким чином, доводи апелянта про відсутність визначеного Кабінетом Міністрів України умов і порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури колегія суддів вважає необґрунтованими.

Враховуючи вище викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII на підставі довідки прокуратури Житомирської області від 06 березня 2020 року №18-350вих-20.

При цьому, колегія суддів відхиляє доводи апелянта про відсутність у позивача права на перерахунок пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" з посиланням на п.7 Постанови КМУ "Про умови оплати праці" №1155, від 11 грудня 2019 р. з огляду на наступне.

Так, Постановою Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" №1155 від 11.12.2019р., яка набрала чинності з 01.01.2020р. (Постанова №1155), затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур згідно з додатками 1-3.

Відповідно до п.7 Постанови №1155 установлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".

Проте, п. 6 Постанови №1155 визначено, що для прокурорів, умови оплати праці яких затверджені цією постановою, не застосовуються умови оплати праці працівників органів прокуратури, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012р. №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури".

Таким чином, враховуючи, що позивачу видано довідку у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012р. №505, постанова №1155 не застосовується до спірних правовідносин.

Вказане узгоджується з правовою позицією Великої Палати Верховного Суду, висловленою у постанові від 20 січня 2021 року (справа №560/2120/20).

Щодо вимоги позивача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років без обмеження її максимального розміру, то колегія суддів не вбачає підстав для зобов'язання ГУ ПФУ в Житомирській області вчинити такі дії, з огляду на наступне.

Так, 15 липня 2015 року набрав чинності Закон України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року №1697-VII відповідно до Розділу ХІІ Прикінцевих положень якого визнано таким, що втратив чинність із набранням чинності цим Законом, зокрема, Закон України “Про прокуратуру” від 05 листопада 1991 року №1789-XII, крім, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, що втратили чинність з 15 грудня 2015 року.

Таким чином, ч. 18 статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05 листопада 1991 року №1789-XII, яка застосовувалась субсидіарно з пунктом 2 “Прикінцевих та перехідних положень” Закону України від 08 липня 2011 року №3668-VI “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” та регулювала питання виплати пенсій без обмежень, на час проведення перерахунку пенсії позивачу втратила чинність з набранням чинності Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, а тому до спірних правовідносин не застосовується.

При цьому, відповідно до абзацу 6 ч. 15 ст. 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VII “Про прокуратуру” максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень (абзац 6 ч. 15 ст. 86 Закону №1697-VII доповнено реченням щодо тимчасового обмеження максимального розміру пенсії у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 24 грудня 2015 року №911-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2016 року).

Дію вказаної норм продовжено до 31 грудня 2017 Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 06 грудня 2016 року №1774-VIII.

При цьому, положення норм чинного законодавства, якими обмежувався максимальний розмір пенсії не визнавались у встановленому порядку Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), отже, є чинними і підлягають виконанню.

Таким чином, на момент проведення перерахунку пенсії позивачу, наведеними положеннями встановлюються тимчасові обмеження розміру виплачуваної пенсії, які мають імперативний характер, неконституційними не визнавались, є чинними та обов'язковими до виконання органами Пенсійного фонду України.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 28 жовтня 2020 року у справі №686/2428/16-а.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам по справі, допущені судом першої інстанції порушення норм процесуального та матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, а тому оскаржуване рішення підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення.

Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити частково.

Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2021 року, скасувати в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати ОСОБА_1 раніше призначену пенсію за вислугу років згідно з Законом України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 на підставі довідки прокуратури Житомирської області про заробіток для перерахунку пенсії №18-350вих-20 від 06.03.2020 за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити на користь ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою його пенсії за вислугу років із 01.01.2020.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати ОСОБА_1 раніше призначену пенсію за вислугу років згідно з Законом України "Про прокуратуру" №1697-VII від 14.10.2014 на підставі довідки прокуратури Житомирської області про заробіток для перерахунку пенсії №18-350вих-20 від 06.03.2020 за відповідною посадою та виплатити на користь ОСОБА_1 різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою його пенсії за вислугу років із 01.01.2020.

В решті рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 11 лютого 2021 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту підписання суддями та оскарженню не підлягає.

Головуючий Матохнюк Д.Б.

Судді Боровицький О. А. Шидловський В.Б.