Постанова від 31.05.2021 по справі 240/20341/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/20341/20

Головуючий у 1-й інстанції: Нагірняк Микола Федорович

Суддя-доповідач: Капустинський М.М.

31 травня 2021 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Капустинського М.М.

суддів: Сапальової Т.В. Смілянця Е. С.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

в листопаді 2020 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в якому просила:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо застосування середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки при призначенні їй пенсії за віком;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 26.08.2020 перерахунок, нарахування та виплату пенсії за віком їй із застосуванням для розрахунку розміру призначеної пенсії за віком середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2017, 2018, 2019 роки, відповідно до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням проведених раніше виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначала, що після звільнення з військової служби, перебуваючи на пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", продовжила працювати та сплачувати у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і в серпні 2020 року набула право на отримання пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-ІV. На звернення до Відповідача щодо призначення їй пенсії за віком Відповідач її призначив, але під час призначення, для обчислення її розміру застосував показник середньої заробітної плати (доходу) за 2014, 2015, 2016 роки (4888,83 грн.) замість належного показника за 2017, 2018, 2019 роки (7763,17 грн.). Такі дії Відповідача Позивач вважає протиправними.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.

На адресу Сьомого апеляційного адміністративного суду надійшов відзив від відповідача, в якому він просить рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року залишити без змін.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції по суті заявлених позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Позивач до 26.08.2020 року отримувала пенсії, призначену у відповідності до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а з 26.08.2020 року - пенсію за віком, призначену у відповідності до Закону №1058-ІV.

Суть спору між сторонами по даній справі зведена виключно до правомірності визначення Відповідачем розміру пенсії за віком Позивача.

Позивач вважає, що з 26.08.2020 року має місце призначення їй пенсії за віком у відповідності до Закону №1058-ІV, а тому при визначення її розміру слід враховувати середню заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2017, 2018, 2019 роки, відповідно до ч.2 ст.40 Закону №1058-ІV.

З огляду на зазначене позивач звернулася за захистом своїх прав до суду.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що при визначенні розміру пенсії за віком слід враховувати середню заробітну плату (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2017, 2018, 2019 роки, не відповідає вимогам частини першої статті 40 цього Закону №1058-IV.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV, який набрав чинності з 01 січня 2004 року.

Згідно зі статтею 8 Закону №1058-IV громадяни України мають право на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

За приписами частин першої, другої статті 7 Закону №1788-ХІІ звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується.

Відповідно до частини 1 статті 9 цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:

1) пенсія за віком;

2) пенсія по інвалідності;

3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Статтею 10 Закону України №1058-IV передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Положеннями ч.2 ст.40 Закону №1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск: К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 +... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV регламентовано, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Системний аналіз вищезазначених положень дозволяє дійти висновку, що ч.3 ст.45 Закону №1058-IV установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-IV. Однак у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).

Колегія суддів зауважує, що призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV ОСОБА_1 вперше звернулася 26.08.2020 року.

Відповідач призначив ОСОБА_1 пенсію за віком, однак під час призначення пенсії за віком відповідач для обчислення її розміру застосував середній показник заробітної плати за 2014, 2015, 2016 роки, замість належного показника за 2017, 2018, 2019 роки.

З огляду на зазначене колегія судді приходить до висновку, що позивачка має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, а саме за 2017, 2018, 2019 роки, враховуючи, що позивач вперше звернулася за призначенням пенсії саме у 2020 році.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду №876/5312/17 від 31 жовтня 2018 року.

Згідно з положеннями ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову. Таким чином, дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо застосування середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки при призначенні їй пенсії за віком є протиправними. Та вважає, що ефективним способом захисту її порушених прав буде зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 26.08.2020 перерахунок, нарахування та виплату пенсії за віком їй із застосуванням для розрахунку розміру призначеної пенсії за віком середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2017, 2018, 2019 роки, відповідно до ч.2 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням проведених раніше виплат.

Ураховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування рішення суду з прийняттям нової постанови - про задоволення позову.

У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Згідно зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З огляду на викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 15 січня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії скасувати.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо застосування середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 роки при призначенні їй пенсії за віком;

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 26.08.2020 перерахунок, нарахування та виплату пенсії за віком їй із застосуванням для розрахунку розміру призначеної пенсії за віком середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме 2017, 2018, 2019 роки, відповідно до частини 2 статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням проведених раніше виплат.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий Капустинський М.М.

Судді Сапальова Т.В. Смілянець Е. С.