Справа № 240/1359/21
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Попова Оксана Гнатівна
Суддя-доповідач - Капустинський М.М.
31 травня 2021 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Капустинського М.М.
суддів: Смілянця Е. С. Сапальової Т.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Національної поліції України на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04 березня 2021 року у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства "Фобос" до Національної поліції України про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,
в лютому 2021 року Приватне підприємство "Фобос" звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду звернулось із позовом, в якому просило:
- визнати протиправною відмову Національної поліції України у видачі Приватному підприємству «Фобос» (код 32313503) дозволу на придбання зброї, боєприпасів, інших предметів та матеріалів на які поширюється дія дозвільної системи, оформлену листом від 30.12.2020 року №6382/20/4/02 2020;
- зобов'язати Національну поліцію України видати Приватному підприємству «Фобос» (код 32313503) дозвіл на придбання зброї, боєприпасів, інших предметів та матеріалів на які поширюється дія дозвільної системи, а саме: 4 (чотири) одиниці пістолету Форт-17 кал. 9 mm Makarov; 2 (дві) одиниці пістолету Форт-19 кал. 9 mm Luger; 2 (дві) одиниці нарізного карабіну кал. 5,56x45 мм / 5,45x39 мм.
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Національної поліції України на користь Приватного підприємства «Фобос» сплачений при подачі адміністративного позову судовий збір.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з метою отримання дозволу на придбання зброї, боєприпасів, інших предметів та матеріалів на які поширюється дія дозвільної системи, позивачем до Управління з контролю за обігом зброї у сфері дозвільної системи Департаменту превентивної діяльності Національної поліції України за вихідним №275 від 10.11.2020 року було подано заяву про видачу дозволу на придбання зброї, боєприпасів, інших предметів та матеріалів на які поширюється дія дозвільної системи, а саме: 4 (чотири) одиниці пістолету Форт-17 кал. 9 mm Makarov; 2 (дві) одиниці пістолету Форт-19 кал. 9 mm Luger; 2 (дві) одиниці нарізного карабіну кал. 5,56x45 мм / 5,45x39 мм. Однак, листом відповідача від 30.12.2020 року №6382/20/4/02 2020, з порушенням термінів встановлених ЗУ "Про звернення громадян", Департамента превентивної діяльності Національної поліції України позивачу було відмовлено у видачі дозволу на придбання зброї, боєприпасів, інших предметів та матеріалів на які поширюється дія дозвільної системи, зазначений лист був отриманий Позивачем 15.01.2021 року.
Позивач, вважаючи відмову протиправною, звернувся до суду з позовом.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 04 березня 2021 року позов задорволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким у позові відмовити. В апеляційній скарзі зазначає, що висновок суду першої інстанції є помилковим, необґрунтованим та прийнятим з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується наявними в справі матеріалами, ПП "Фобос" відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань є юридичною особою.
Згідно статуту ПП "Фобос" основними видами діяльності являється діяльність приватних охоронних служб (КВЕД 80.10), професійно-технічна освіта (КВЕД 85.32), освіта у сфері спорту та відпочинку (КВЕД 85.51) та інше.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 10.11.2020 (вих.№275) про надання ПП "Фобос" дозволу на придбання зброї, боєприпасів, інших предметів та матеріалів на які поширюється дія дозвільної системі (а.с.2).
Листом №6382/20/4/02 2020 від 30.12.2020 Національна поліція України відмовила у видачі дозволу на придбання зброї та вказала, що відповідно до ст. 17 Конституції України забороняється створення та функціонування на території України будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. Відповідно до статті 9 Закону України «Про охоронну діяльність», суб'єктам охоронної діяльності надано право придбавати, зберігати та використовувати в установленому законодавством порядку спеціальні засоби, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України. У зазначеному переліку прав суб'єктів охоронної діяльності відсутня вогнепальна зброя та боєприпаси до неї, відповідно і придбавати її зазначені суб'єкти не мають права. Відповідно до статті 10 Закону України «Про охоронну діяльність», під час організації та здійснення охоронної діяльності суб'єктам охоронної діяльності забороняється придбавати та використовувати майно, визначене законодавством для виключного використання військовими формуваннями та правоохоронними органами.
Вважаючи таку відмову Національної поліції в Житомирській області позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що відмова відповідача у видачі позивачу дозволу на придбання зброї, боєприпасів, інших предметів та матеріалів на які поширюється дія дозвільної системи, яка ґрунтується на відсутності у переліку прав суб'єктів охоронної діяльності, вогнепальної зброї та боєприпасів до неї, не відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України щодо прийняття суб'єктом владних повноважень рішення.
Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість судового рішення, яким позов задоволено, суд апеляційної інстанції враховує наступне.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень частин 1,2 статті 1 Закону України «Про Національну поліцію», Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Положеннями пункту 21 частини 1 статті 23 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює контроль за дотриманням фізичними та юридичними особами спеціальних правил та порядку зберігання і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ.
Згідно з пунктами 1, 2, 9 Положення про дозвільну систему, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року №576, дозвільна система - це особливий порядок виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, обліку і використання спеціально визначених предметів, матеріалів і речовин, а також відкриття та функціонування окремих підприємств, майстерень і лабораторій з метою охорони інтересів держави та безпеки громадян.
До предметів, матеріалів і речовин, підприємств, майстерень і лабораторій, на які поширюється дозвільна система, належать: вогнепальна зброя (нарізна воєнних зразків, несучасна стрілецька, спортивна, навчальна, охолощена, мисливська нарізна і гладкоствольна), бойові припаси до неї, холодна зброя (арбалети, мисливські ножі тощо), пневматична зброя калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони, вибухові матеріали і речовини, сильнодіючі отруйні речовини I - II класу безпечності, збудники інфекційних захворювань I - II групи патогенності і токсини, сховища, склади і бази, де вони зберігаються, стрілецькі тири і стрільбища, мисливсько-спортивні стенди, а також підприємства і майстерні по виготовленню і ремонту вогнепальної та холодної зброї, піротехнічні майстерні, пункти вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування, магазини, в яких здійснюється продаж зброї та бойових припасів до неї, організації, що займаються збутом сильнодіючих отруйних речовин, і лабораторії, що проводять аналізи цих засобів і речовин, працюють із збудниками інфекційних захворювань I - II групи патогенності і токсинами.
Видача дозволів на виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорону, перевезення і використання предметів, матеріалів і речовин, відкриття підприємств, майстерень і лабораторій здійснюється: на вогнепальну зброю (нарізну воєнних зразків, несучасну стрілецьку, спортивну, навчальну, охолощену, мисливську нарізну і гладкоствольну), бойові припаси до неї, холодну зброю, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони, сховища, склади і бази, де вони зберігаються, стрілецькі тири і стрільбища, мисливсько-спортивні стенди, а також підприємства і майстерні по виготовленню і ремонту вогнепальної та холодної зброї, піротехнічні майстерні, пункти вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування, магазини, в яких здійснюється продаж зброї та бойових припасів до неї - у порядку, визначеному МВС.
На виконання Положення про дозвільну систему, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 576 від 12.10.1992 р., наказом МВС України від 21.08.1998 р. № 622 затверджено Інструкцію про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів (далі - Інструкція № 622).
Таким чином, Законом України "Про Національну поліцію" повноваження з видачі та анулювання дозволів на придбання, зберігання, носіння, перевезення і використання зброї покладено на органи Національної поліції, які до врегулювання на законодавчому рівні повноважень застосовують норми Інструкції № 622.
Відповідно до положень пункту 1.3 Інструкції № 622 основними завданнями органів поліції є запобігання порушенням порядку виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорони, перевезення та використання вогнепальної зброї, пневматичної зброї калібру понад 4,5 мм та швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду (далі - пневматична зброя) і холодної зброї (арбалети, луки з зусиллям натягу тятиви більше ніж 20 кг, мисливські ножі тощо (далі - холодна зброя)), пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії (далі - пристрої), та патрони до них, основних частин зброї, бойових припасів до зброї і охолощеної зброї, вибухових матеріалів і речовин, попередження випадків їх втрати, крадіжок, використання не за призначенням та з протиправною метою.
Розділом 2 Інструкції №622 визначені положення щодо видачі дозволів на придбання, зберігання, перевезення і використання вогнепальної зброї, бойових припасів до неї, основних частин зброї, холодної зброї, пристроїв та патронів до них, пневматичної зброї, вибухових матеріалів і речовин, відкриття і функціонування об'єктів дозвільної системи.
Згідно з положеннями пунктів 2.1 - 2.3 встановлено, що здійснюючи дозвільну систему, органи поліції відповідно до законодавства України видають міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, підприємствам, установам, організаціям, суб'єктам господарювання, що здійснюють діяльність з виробництва, ремонту, торгівлі вогнепальною зброєю невійськового призначення, боєприпасами до неї, холодною та охолощеною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 мм і швидкістю польоту кулі понад 100 м/с; виробництва спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони та їх продажу (далі - суб'єкти господарювання), дозволи на придбання, зберігання, перевезення (через митний кордон України, територією України, транзит через територію України) й використання вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, основних частин зброї, холодної зброї, охолощеної зброї, пневматичної зброї; пристроїв та патронів до них; вибухових матеріалів і речовин; на відкриття та функціонування сховищ, складів і баз, де вони зберігаються, стрілецьких тирів і стрільбищ, мисливсько-спортивних стендів, а також підприємств і майстерень з виготовлення і ремонту вогнепальної та холодної зброї, піротехнічних майстерень, пунктів вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування, магазинів, у яких здійснюється продаж зброї та бойових припасів до неї, пристроїв та патронів до них (далі - об'єкти дозвільної системи); громадянам - дозволи на придбання, зберігання та носіння вогнепальної мисливської зброї, холодної, охолощеної, пневматичної зброї, пристроїв.
Дозволи видаються:. УП ЦОУП на:
- право придбання, перевезення через митний кордон України, транзит через територію України вогнепальної, пневматичної, холодної, охолощеної зброї, бойових припасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів і речовин міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, підприємствам, установам, організаціям, суб'єктам господарювання, а також іноземним суб'єктам господарювання на підставі відповідних договорів;
- придбання в Україні та перевезення через митний кордон України (за 5 днів до перевезення) вогнепальної зброї, пневматичної, холодної, охолощеної зброї, бойових припасів до зброї, основних частин зброї, пристроїв та патронів до них іноземцями за погодженням з іноземними дипломатичними представництвами країн, громадянами яких вони є, перевезення ними через митний кордон України, транзит через територію України вогнепальної зброї, бойових припасів до неї, основних частин зброї, холодної зброї для участі в змаганнях здійснюються за клопотанням міністерств та інших центральних органів виконавчої влади України, а з метою полювання - на конкретно визначений уповноваженим на це органом строк;
- функціонування стрілецьких тирів і стрільбищ, мисливсько-спортивних стендів, пунктів вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування;
- право перевезення через митний кордон України нагородної зброї та патронів до неї;
- зберігання, носіння нагородної зброї;
- придбання патронів до нагородної зброї.
У розділі 9 Інструкції № 622 визначено підстави придбання зброї, основних частин зброї і бойових припасів до неї міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами, організаціями і суб'єктами господарювання.
Положеннями пп 9.1 - 9.6 регламентовано, що вогнепальна, пневматична та холодна зброя і бойові припаси до неї, пристрої та патрони до них міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Національним банком України, підприємствами, установами, організаціями можуть придбаватися для: озброєння особового складу охорони, а також окремих осіб, яким за родом служби законом дозволено носіння вогнепальної зброї, пневматичної та холодної зброї, пристроїв; науково-дослідних потреб; навчальних потреб (забезпечення допризовної військової і спеціальної підготовки); спортивних потреб; промислового та любительського полювання; захисту життя, здоров'я та майна громадян; використання на зйомках кінофільмів, у сценічних постановках, циркових виставах; експонування в музеях та виставках; колекціонування; нагородження.
Дозволи на придбання, зберігання та носіння зброї, пристроїв та патронів до них для вказаних потреб видаються тільки за наявності законодавчого або іншого нормативно-правового акта про надання права працівникам міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Національного банку України, підприємств, установ і організацій користуватися нею при виконанні службових обов'язків лише після вивчення ними матеріальної частини зброї, правил поводження з нею, її застосування та використання, що здійснюється у пунктах вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування після здачі заліку та отримання довідки про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування.
В той же час, на роботу, пов'язану з використанням зброї при виконанні службових обов'язків, приймаються особи, які досягли 21-річного віку.
Спортивна зброя (пістолети, револьвери, гвинтівки, гладкоствольні рушниці), мисливська нарізна і гладкоствольна зброя, бойові припаси до неї, основні частини зброї, пневматична, холодна і охолощена зброя, пристрої та патрони до них купуються у суб'єктів господарювання, які мають відповідні (відповідну) ліцензії (ліцензію) МВС України на здійснення господарської діяльності з виробництва, ремонту вогнепальної зброї невійськового призначення і боєприпасів до неї, холодної зброї, пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду, торгівлі вогнепальною зброєю невійськового призначення та боєприпасами до неї, холодною зброєю, пневматичною зброєю калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів на секунду; з виробництва спеціальних засобів, заряджених речовинами сльозоточивої та дратівної дії, індивідуального захисту, активної оборони та їх продажу за дозволами на придбання, виданими органами поліції.
ВОХОР озброюється карабінами, пістолетами та револьверами за нормами зброї і бойових припасів до неї, що передбачаються для їх озброєння і особового складу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади. Озброєння її іншими видами вогнепальної зброї (автоматами тощо) допускається тільки за погодженням із Національною поліцією України.
Цивільна охорона озброюється гладкоствольною вогнепальною або пневматичною зброєю. За погодженням з Національною поліцією України, ГУНП допускається озброєння такої охорони і нарізною вогнепальною зброєю за умови суворого дотримання встановлених вимог щодо її зберігання та застосування.
Про вид охорони, кількість працівників, наявної зброї і бойових припасів до неї складаються відомості про наявність вогнепальної зброї і бойових припасів.
Кількість і вид вогнепальної зброї, бойових припасів до неї, пристроїв, необхідних для озброєння працівників, які використовуються ними в процесі виконання покладених на них обов'язків, залежно від характеру здійснюваної охоронної діяльності, штатної чисельності зазначених працівників встановлюються керівниками міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та Національного банку України за погодженням з Національною поліцією України згідно з нормами зброї і боєприпасів до неї, що передбачаються для озброєння воєнізованої охорони і особового складу міністерств та інших центральних органів виконавчої влади.
Так, з матеріалів справи встановлено, що підставою відмови відповідача у видачі дозволів на придбання зброї, боєприпасів, інших предметів та матеріалів на які поширюється дія дозвільної системи є відсутність у переліку прав суб'єктів охоронної діяльності, вогнепальна зброя та боєприпаси до неї, відповідно і придбавати її зазначені суб'єкти не мають права.
Приватне підприємство «ФОБОС» (філія «Відомча воєнізована охорона» ПП «ФОБОС» - без статусу юридичної особи) є зареєстрованою в установленому законодавством України порядку юридичною особою, окремими видами діяльності якого є діяльність приватних охоронних служб, перевезення небезпечних вантажів автомобільним транспортом (Наказ Державної служби України з безпеки на транспорті №25 від 15.01.2019р.), вибухові роботи та роботи пов'язані з використанням енергії вибуху (Дозвіл Управління Державної служби України з питань праці у Житомирській області №118.19.18 від 06.03.2019р.).
З метою забезпечення статутної діяльності, в ПП «ФОБОС» було створено 18.12.2018 підрозділ (ВІДОМЧА ВОЄНІЗОВАНА ОХОРОНА» ПП «ФОБОС» (код ЄДРПОУ 42708193), який має статус «ВОХОР».
Колегія суддів зауважує, що чинним законодавством України не встановлено єдиного уніфікованого визначення поняття «відомча воєнізована охорона», як і не встановлено обов'язкової вимоги про приналежність ВОХОР виключно до державних установ.
Аналіз ряду нормативних актів, зокрема Положення про відомчу воєнізовану охорону на залізничному транспорті», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 1994 р. "7, Положення про відомчу воєнізовану охорону Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України "480 від 08.10.2007р., Положення про воєнізовану охорону Державного підприємства спеціального зв'язку, затвердженого наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України №619 від 05.10.2016 р., дають підстави вбачати, що відомча воєнізована охорона (ВОХОР) - спеціалізований воєнізований підрозділ(и) в складі юридичної особи, з організаційної структури якої він (воно) входить, що здійснює охорону особливо важливих об'єктів та супровід цінностей.
З огляду на зазначене, ВОХОР - це відомча (що знаходиться в складі підприємства, встанови організації) воєнізована (ст.260 ККУ Примітка. 1. Під воєнізованими слід розуміти формування, які мають організаційну структуру військового типу, а саме: чиноначальність, підпорядкованість та дисципліну, і в яких проводиться військова або стройова чи фізична підготовка) охорона (наявність персоналу охорони - працівники, які безпосередньо виконують функції з охорони майна або фізичних осіб відповідно до свого кваліфікаційного рівня, термін у визначені ст.1 Законом України "Про охоронну діяльність").
Діяльність ВОХОР ПП «ФОБОС» (охорона небезпечних вантажів підприємства та інших предметів і матеріалів, що потребують озброєної охорони) не підлягає під дію Закону України "Про охоронну діяльність" з огляду на наступне.
Закон України "Про охоронну діяльність" регулює відносини суб'єктів господарювання під час організації та здійснення ними охоронної діяльності.
Охоронна діяльність - надання послуг з охорони власності та громадян (ст. 1 Закону);
Послуга - це дія, результат якої споживається в процесі її виконання. Послуги становлять собою діяльність індивіда на користь іншої особи. «Цілеспрямована діяльність, результати якої мають прояв у корисному ефекті». Послуги є об'єктом цивільних прав. Статтею 117 Цивільного кодексу України визначає що об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.
Поняття «послуга» використовується й у правових актах, виданих у рамках Європейського співтовариства за концепцією acquis communautaire (доробок спільноти), У ст. 57 (50) Договору про функціонування Європейського Союзу під «послугами» розуміються послуги, «що їх надають зазвичай за винагороду, тією мірою, якою вони не підпадають під дію положень про свободу пересування людей, товарів та капіталу». Зокрема, послуги - це діяльність промислового та торговельного характеру, діяльність ремісників та осіб вільних професій .
Стаття 4 Директиви 2006/123/ЄС Європейського Парламенту і Ради «Щодо послуг на внутрішньому ринку» від 12.12.2006 при визначенні поняття «послуга» містить посилання на ст. 57 (50) зазначеного Договору і наголошує, що послуга - це будь-яка економічна діяльність, що не є найманою працею, яка зазвичай здійснюється за Винагороду.
Серед іншого, діяльність ВОХОР ПП «ФОБОС» з охорони спрямовані на забезпечення статутної діяльності ПП «ФОБОС», а не іншої особи.
Наявність ліцензії МВС України АВ №582429 від 15.05.2011р. на провадження ПП «ФОБОС» охоронної діяльності, лише підтверджує факт наявності в підприємстві (його структурних підрозділах) персоналу охорони, але не як не свідчить про надання підрозділом ВОХОР позивача послуг іншим особам за винагороду, що підтверджується Положенням філії «ВІДОМЧА ВОЄНІЗОВАНА ОХОРОНА» ПП «ФОБОС».
Відповідачем не надано належних доказів того, що «ВІДОМЧА ВОЄНІЗОВАНА ОХОРОНА» ПП «ФОБОС» підлягає під дію Закону України "Про охоронну діяльність" .
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відмова відповідача у видачі позивачу дозволу на придбання зброї, боєприпасів, інших предметів та матеріалів на які поширюється дія дозвільної системи, яка ґрунтується на відсутності у переліку прав суб'єктів охоронної діяльності, вогнепальної зброї та боєприпасів до неї, не відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України щодо прийняття суб'єктом владних повноважень рішення обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Відповідно до ч. 3 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Згідно з положеннями абзацу 2 частини 4 статті 245 КАС України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Враховуючи вищезазначені положення чинного законодавства та встановлені обставини справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо необхідності зобов'язати відповідача видати ПП «Фобос» дозвіл на придбання зброї, боєприпасів, інших предметів та матеріалів на які поширюється дія дозвільної системи, а саме: 4 (чотири) одиниці пістолету Форт-17 кал. 9 mm Makarov; 2 (дві) одиниці пістолету Форт-19 кал. 9 mm Luger; 2 (дві) одиниці нарізного карабіну кал. 5,56x45 мм / 5,45x39 мм.
Відповідно до ч.1-3 ст.242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04 березня 2021 року.
Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315,316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Національної поліції України залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 04 березня 2021 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Капустинський М.М.
Судді Смілянець Е. С. Сапальова Т.В.