Справа № 826/16262/18 Суддя (судді) першої інстанції: Огурцов О.П.
25 червня 2021 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Федотова І.В.,
суддів: Єгорової Н.М. та Сорочка Є.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної авіаційної служби України на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 грудня 2020 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "АВІАКОМПАНІЯ СКАЙАП" до Державної авіаційної служби України про визнання протиправними та скасування постанов,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія Скайап" (далі -позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної авіаційної служби України (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації від 19.09.2018 серії АБ №№ 000107, 000108, 000109, 000110, 000111, 000112, 000113, 000114, 000115.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 грудня 2020 року позов було задоволено.
Не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки вважає, що судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, порушено норми процесуального права, та надано невірну правову оцінку обставинам справи.
Доводи апелянта ґрунтуються на тому, що Арабська Республіка Єгипет тривалий час визначена як країна з нестабільним становищем. Також, звертає увагу, що на момент виникнення спірних правовідносин діяла Загальна оцінка ризиків та загроз безпеці цивільної авіації у державах та аеропортах, до яких виконуються польоти повітряних суден українських експлуатантів, затверджена Головою Державіаслужби 25.04.2018, відповідно до якої Арабська Республіка Єгипет є країною з нестабільним становищем, що підтверджує законність дій Державіаслужби щодо складання та винесення постанов про накладення штрафів за правопорушення у галузі цивільної авіації від 19.09.2018 №№000107-000115 серії АБ.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, згідно з п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, яким передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.315, п.п.1, 4 ч.1 ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, товариство з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія Скайап" має права на експлуатацію наступних повітряних ліній:
- Київ - Шарм-Ель-Шейх (Арабська Республіка Єгипет) - Київ від 31.05.2018 №2506 для виконання чартерних міжнародних перевезень з/до України або в межах України з частотою 22 рейси на тиждень до 27.10.2018;
- Харків - Шарм-Ель-Шейх (Арабська Республіка Єгипет) - Харків від 31.05.2018 №2515 для виконання чартерних міжнародних перевезень з/до України або в межах України з частотою 3 рейси на тиждень до 27.10.2018;
- Львів - Шарм-Ель-Шейх (Арабська Республіка Єгипет) - Львів від 31.05.2018 №2521 для виконання чартерних міжнародних перевезень з/до України або в межах України з частотою 2 рейси на тиждень до 27.10.2018.
В межах цих дозволів Товариством з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія Скайап" виконано польоти:
- 31.07.2018 (рейс № KUP 7301) з Комунального підприємства "Міжнародний аеропорт "Київ" (Жуляни) до аеропорту Шарм-Ель-Шейх;
- 30.07.2018 (рейс № KUP 8301) з Комунального підприємства "Міжнародний аеропорт "Київ" (Жуляни) до аеропорту Шарм-Ель-Шейх;
- 19.07.2018 (рейс № KUP 5313) з Міжнародного аеропорту "Львів" імені Данила Галицького до аеропорту Шарм-Ель-Шейх;
- 19.07.2018 (рейс № KUP 7301) з Комунального підприємства "Міжнародний аеропорт "Київ" (Жуляни) до аеропорту Шарм-Ель-Шейх;
- 20.07.2018 (рейс № KUP 5301) з Державного підприємства "Міжнародний аеропорт Бориспіль" до аеропорту Шарм-Ель-Шейх;
- 20.07.2018 (рейс № KUP 5311) з Міжнародного аеропорту "Харків" до аеропорту Шарм-Ель-Шейх;
- 20.07.2018 (рейс № KUP 7301) з Комунального підприємства "Міжнародний аеропорт "Київ" (Жуляни) до аеропорту Шарм-Ель-Шейх;
- 29.07.2018 (рейс № KUP 7301) з Комунального підприємства "Міжнародний аеропорт "Київ" (Жуляни) до аеропорту Шарм-Ель-Шейх;
- 29.07.2018 (рейс № KUP 8321) з Комунального підприємства "Міжнародний аеропорт "Київ" (Жуляни) до аеропорту Шарм-Ель-Шейх.
04.09.2018 Державною авіаційною інспекцією проведено перевірку інформації, отриманої від Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія Скайап" щодо погодження Державною авіаційною службою України виконання чартерних пасажирських перевезень до аеропорту Шарм-Ель-Шейх та встановлено порушення підпункту 2.6.18 пункту 2.6 Інструкції про порядок забезпечення авіаційної безпеки під час виконання авіаційних перевезень і робіт за межами України, затвердженої наказом Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації від 05.06.2006 №399, що зафіксовано у протоколах №№ 002979, 002978, 002949, 002950, 002973, 002974, 002975, 002976, 002977.
У подальшому, Державною авіаційною службою України за результатами розгляду матеріалів щодо виявлених порушень прийнято постанови від 19.09.2018 серії АБ №№000107, 000108, 000109, 000110, 000111, 000112, 000113, 000114, 000115, якими накладено штраф у загальному розмірі сумі 153000,00 гривень (по 17000,00 гривень за кожен рейс) у зв'язку з виконанням Товариством з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія Скайап" польотів до аеропорту Шарм-Ель-Шейх без окремого дозволу на виконання польотів до країн, які визначені як країни з нестабільним становищем, що є порушенням підпункту 2.6.18 пункту 2.6 Інструкції про порядок забезпечення авіаційної безпеки під час виконання авіаційних перевезень і робіт за межами України, затвердженої наказом Державної служби України з нагляду за забезпеченням безпеки авіації від 05.06.2006 №399.
Не погоджуючись з вказаними постановами, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції при прийнятті цієї постанови виходить з наступного.
Відповідно до частин першої, другої, п'ятої статті 4 Повітряного кодексу України (далі - ПК), Україна як держава, що приєдналася до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію, несе відповідальність за виконання міжнародних зобов'язань, що випливають із цієї Конвенції, та за гарантії і створення умов безпеки для суспільства, захисту інтересів під час провадження діяльності в галузі цивільної авіації та використання повітряного простору України.
Державне регулювання діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України полягає у формуванні державної політики та стратегії розвитку, визначенні завдань, функцій, умов діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України, застосуванні заходів безпеки авіації, прийнятті загальнообов'язкових авіаційних правил України, у здійсненні державного контролю за їх виконанням та встановленні відповідальності за їх порушення.
Державне регулювання у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України здійснює у межах повноважень, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики в галузі цивільної авіації (далі - уповноважений орган з питань цивільної авіації).
Згідно частин першої, другої, четвертої статті 10 ПК безпека авіації складається з безпеки польотів, авіаційної безпеки, екологічної безпеки, економічної та інформаційної безпеки.
З метою забезпечення безпеки цивільної авіації уповноважений орган з питань цивільної авіації здійснює комплекс заходів, спрямованих на запобігання виникненню авіаційних подій, шляхом: встановлення критеріїв безпеки авіації; встановлення необхідного рівня безпеки авіації; здійснення аналізу та визначення існуючого рівня безпеки авіації; проведення планових та позапланових перевірок, інспектування суб'єктів та об'єктів авіаційної діяльності; встановлення строків і здійснення контролю за проведенням коригуючих дій суб'єктами авіаційної діяльності; заборони, скасування, тимчасового припинення або зміни виконання будь-яких видів польотів і авіаційної діяльності у разі виявлення загрози безпеці авіації або їх невідповідності встановленим стандартам і авіаційним правилам України; анулювання, тимчасового припинення дії сертифікатів, свідоцтв, ліцензій, дозволів, обмеження прав, наданих цими документами, скасування погодження кандидатур згідно з частиною десятою цієї статті; накладення штрафів та вжиття інших заходів щодо забезпечення безпеки авіації.
З метою забезпечення безпеки авіації та суспільства уповноважений орган з питань цивільної авіації може встановлювати обмеження або заборону щодо вчинення певних дій суб'єктами авіаційної діяльності або зобов'язати їх вчиняти певні дії відповідно до авіаційних правил України.
Згідно з частиною першою, третьою статті 87 ПК уповноважений орган з питань цивільної авіації постійно проводить оцінку ризиків та рівня загрози безпеці цивільної авіації з метою впровадження відповідних рівню загрози заходів безпеки.
З урахуванням оцінки рівня загрози уповноважений орган з питань цивільної авіації визначає перелік держав та аеропортів, до яких тимчасово заборонено чи обмежено польоти повітряних суден експлуатантів.
Пунктом 186 Державної програми авіаційної безпеки цивільної авіації, затвердженої Законом України «Про Державну програму авіаційної безпеки цивільної авіації», встановлено, що загальна оцінка рівня загрози та ризиків авіаційній безпеці цивільної авіації у межах території України та повітряного простору над нею, а також українській цивільній авіації за межами території України проводиться уповноваженим органом з питань цивільної авіації на підставі інформації, отриманої від правоохоронних органів, з інших джерел, у тому числі анонімних.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну авіаційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 №520 (далі - Положення №520), Державна авіаційна служба (Державіаслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури, який реалізує державну політику у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України та є уповноваженим органом з питань цивільної авіації.
Пунктом 4 Положення №520 визначено повноваження Державіаслужби, яка відповідно до покладених на неї завдань:
- здійснює нагляд за безпекою польотів повітряних суден, льотною придатністю суден, внесених до Державного реєстру цивільних повітряних суден України, придатністю до експлуатації аеродромів, наземних засобів зв'язку, навігації та спостереження (радіотехнічного забезпечення), інших об'єктів цивільної авіації, а також забезпечує державне регулювання, здійснює контроль та проводить перевірку ефективності системи авіаційної безпеки (підпункт 8);
- здійснює нагляд та контроль за дотриманням суб'єктами авіаційної діяльності вимог законодавства, авіаційних правил України, зокрема шляхом проведення планових і позапланових перевірок, аудитів та інспектувань, а також ситуаційних експериментів, випробувань, оглядів, спостережень (підпункт 9);
- надає дозволи на виліт цивільних повітряних суден з аеродромів України, приліт повітряних суден до аеродромів України або на проліт територією України та погоджує дозволи на виконання польотів за Договором з відкритого неба (підпункт 27);
- постійно проводить оцінку ризиків та рівня безпеки цивільної авіації з метою впровадження відповідних заходів (підпункт 69).
Таким чином, до повноважень відповідача належить проведення оцінки ризиків та рівня безпеки цивільної авіації з метою впровадження відповідних заходів, а також здійснення нагляду за безпекою польотів повітряних суден шляхом проведення відповідних перевірок.
Відповідно до підпункту 2.6.1 пункту 2.6 Інструкції №399, під час організації забезпечення авіаційної безпеки для виконання авіаційних перевезень і робіт у державі перебування відповідальна особа, яка призначена керівником авіакомпанії, повинна керуватися положеннями програми авіаційної безпеки авіакомпанії, погодженої із спеціально вповноваженим органом з питань авіаційної безпеки цивільної авіації, вимогами програми безпеки аеродрому базування, наказами та вказівками органу державного управління діяльністю цивільної авіації України, договірними обов'язками щодо забезпечення авіаційної безпеки, укладеними з юридичними особами в державі перебування, інструкцією експлуатанта з питань забезпечення авіаційної безпеки.
Пунктом 2.6.18 зазначеної Інструкції передбачено, що польоти до країн, які визначені як країни з нестабільним становищем, виконуються тільки за окремим дозволом органу державного управління діяльністю цивільної авіації України.
Як свідчать матеріали справи, протоколами про правопорушення у галузі цивільної авіації, складеними відповідачем стосовно позивача, встановлено порушення позивачем підпункту 2.6.18 пункту 2.6 Інструкції №399 у зв'язку зі здійсненням польотів до Арабської Республіки Єгипет, яку віднесено до країн з нестабільним становищем, без відповідних на те дозволів Державіаслужби.
Наказом Державіаслужби від 23.02.2006 №143 «Про забезпечення авіаційної безпеки, посилення контролю та обмеження польотів українських повітряних суден у країнах з нестабільним становищем» затверджено Критерії загрози та вразливості в галузі авіаційної безпеки, які обмежують або забороняють виконання польотів повітряних суден українських експлуатантів за кордоном, відповідно до яких обмежено здійснення польотів у разі діяльності терористичних організацій; актів незаконного втручання у минулому; внутрішніх збройних конфліктів; локальних (прикордонних) конфліктів; наявності загроз скоєння актів незаконного втручання стосовно об'єктів цивільної авіації; рейсів підвищеного ризику.
Наказом Державіаслужби від 14.12.2017 №977 «Про створення робочої групи Державіаслужби з оцінки ризиків та загроз безпеці цивільної авіації» створено відповідну робочу групу, яку уповноважено на проведення оцінки ризиків та загроз безпеці цивільної авіації України та затверджено Методику оцінки ризиків та загроз безпеці цивільної авіації України.
15.12.2017 наказом Державіаслужби №980 «Про затвердження Ради з безпеки авіації Державіаслужби» утворено Раду з безпеки авіації Державіаслужби - постійний дорадчий орган, який утворюється з метою узгодження вирішення питань з забезпечення безпеки польотів та заходів авіаційної безпеки на підставі оцінки ризиків та загроз.
Відповідно до пункту 1.3 Положення про Раду з безпеки авіації Державної авіаційної служби України на засіданнях Ради щокварталу повинні обговорюватися питання щодо ризиків та загроз у межах території України та повітряного простору над нею, а також українським експлуатантам під час виконання авіаційних перевезень та/або робіт за межами території України.
Головою Державіаслужби 17.08.2018 затверджено загальну оцінку ризиків та загроз безпеці цивільної авіації у державах та аеропортах, до яких виконуються польоти повітряних суден українських експлуатантів, відповідно до якої Арабська Республіка Єгипет є країною з нестабільним становищем.
Поширення інформації щодо затвердженої Загальної оцінки здійснюється шляхом її розміщення у встановленому порядку на офіційному веб-сайті Державіаслужби у підрозділі «Оцінка загроз та ризиків АБ» розділу «Авіаційна безпека» в обсязі, що передбачає перелік країн аеропортів, аеродромів, злітно-посадкових майданчиків, до яких обмежено/заборонено польоти повітряних суден українських експлуатантів та відповідну оцінку загроз та ризиків, а також окремі обмеження оцінок подальшого розвитку безпечної ситуації.
Поширення інформації щодо загальної оцінки рівня загроз та ризиків авіаційної безпеки у державах та аеропортах, до яких виконуються польоти повітряних суден українських експлуатантів, здійснюється шляхом внесення щоквартально змін у відомості, що викладені на офіційної веб-сайті уповноваженого органу з питань цивільної авіації у підрозділі «Оцінка загроз та ризиків АБ» розділу «Авіаційна безпека» та у разі наявності суттєвих змін щодо вказаної оцінки, розглянутих на засіданні Ради з безпеки авіації уповноваженого органу з питань цивільної авіації та затверджених керівником цього органу.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем надано загальну оцінку загроз та ризиків авіаційній безпеці цивільної авіації у державах та аеропортах, до яких виконуються польоти повітряних суден українських експлуатантів, затверджену Головою Державіаслужби від 25.04.2018, відповідно до якої серед переліку країн, аеропортів, ЗПМ - Обмежено відноситься в тому числі і Арабська Республіка Єгипет (відповідний бюлетень EASA діє до 26.05.2018 р.).
З огляду на викладене, посилання позивача на те, що обмеження до м. Шарм-Ель-Шейх Арабська Республіка Єгипет діє до 26.05.2018 є безпідставним.
З урахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку що Арабська Республіка Єгипет тривалий час визначена як країна з нестабільним становищем.
Враховуючи надані докази, що містяться в матеріалах справи, станом на час виконання ТОВ «Авіакомпанія СКАЙАП» спірних польотів до Арабської Республіки Єгипет цю державу було віднесено відповідачем до країн з нестабільним становищем.
Згідно з частиною другою статті 94 Повітряного кодексу передбачено, що для виконання польотів з перевезення пасажирів, багажу та/або вантажу, пошти за плату та/або за наймом авіаперевізник повинен мати відповідне право на експлуатацію певної повітряної лінії.
Правовими положеннями пункту 1.2 Авіаційних правил України "Порядок надання і анулювання прав на експлуатацію повітряних ліній" надано визначення терміну - документ про право на експлуатацію повітряної лінії - це документ встановленої форми, яким засвідчується право зазначеного в ньому авіаперевізника здійснювати повітряні перевезення в обсягах і відповідно до умов, які зазначені в цьому документів.
Відповідно до пункту 2.7.1 Інструкції №399 при підготовці до польоту до/з аеропортів в країнах з обмеженим виконанням польотів КПС одержує консультацію в органах обслуговування повітряного руху про безпечні маршрути польоту, запасні маршрути, безпечні зони і схеми заходження на посадку.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що наявність документів на право експлуатації відповідних повітряних ліній не звільняє авіаперевізника від обов'язку дотримуватись вимог авіаційної безпеки, визначених Інструкцією № 399, зокрема, в частині отримання дозволу на польоти до країн, які визначені як країни з нестабільним становищем.
Разом з тим, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про те, що Арабська Республіка Єгипет віднесена до переліку країн, які визначені як країни з нестабільним становищем, лише з 17.08.2018, тобто після того, як позивачем було здійснено спірні польоти до аеропорту Шарм-Ель-Шейх в липні 2018 року.
Відповідно до абзацу четвертого пункту 3 частини першої статті 127 ПК за правопорушення в галузі цивільної авіації до юридичних осіб - суб'єктів авіаційної діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі невиконання або неналежного виконання персоналом суб'єктів авіаційної діяльності вимог авіаційної безпеки.
Як свідчать матеріали справи, протоколами про правопорушення у галузі цивільної авіації, складеними відповідачем стосовно позивача, встановлено порушення позивачем підпункту 2.6.18 пункту 2.6 Інструкції №399 у зв'язку зі здійсненням польотів до Арабської Республіки Єгипет, яку віднесено до країн з нестабільним становищем, без відповідних на те дозволів Державіаслужби.
Разом з тим, позивач не заперечує відсутності вищевказаних дозволів Державіаслужби для здійснення польотів до Арабської Республіки Єгипет.
Таким чином, колегія суддів погоджується з доводами апелянта про те, що у відповідача були законні підстави для накладення на позивача штрафів.
Посилання позивача на обставини та висновки викладені у справі №826/16325/18 колегія суддів до уваги не приймає в силу частини сьомої статті 78 КАС.
Посилання позивача на ненадання відповідачем належних та допустимих доказів, які б свідчили про доведення до відома суб'єктів авіаційної діяльності, що здійснюють експлуатацію повітряних суден для перевезення пасажирів та багажу про віднесення м. Шарм-Ель-Шейх Арабської Республіки Єгипет до країн з нестабільним становищем колегія суддів відхиляє, оскільки вказане не було підставою позовних вимог.
Підсумовуючи викладене, за результатами розгляду апеляційної скарги колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв помилкове рішення про задоволення позову.
Враховуючи вищевикладене та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було неповно з'ясовано обставини справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, судом неправильно застосовано норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи та є підставою для його скасування.
Керуючись статтями 34, 243, 311, 317, 321, 325, 328, 329, 331 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу Державної авіаційної служби України задовольнити .
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 грудня 2020 року скасувати та ухвалити постанову, якою у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "АВІАКОМПАНІЯ СКАЙАП" до Державної авіаційної служби України про визнання протиправними та скасування постанов відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена у випадках, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду. В інших випадках постанова не підлягає касаційному оскарженню.
Головуючий суддя:
Судді: