23 червня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/177/20
Головуючий в 1 інстанції: Радчук А.А.
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючої судді - Шевчук О.А.,
суддів: Бойка А.В., Федусика А.Г.,
при секретарі Жигайлової О.Е.,
за участю представника відповідача - Тімчишина С.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні звіт Южненської міської ради про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2020 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Южненської міської ради про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, стягнення завданої шкоди, -
В січні 2020 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Южненської міської ради та зобов'язати надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража площею 0,01 га; стягнути з Южненської міської ради на користь позивача кошти в сумі 20000 грн. за шкоду, заподіяну бездіяльністю.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 16 березня 2020 року позовну заяву задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Южненської міської ради щодо не прийняття на пленарному засіданні рішення за результатами розгляду клопотання ОСОБА_1 від 16.09.2019 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража площею 0,01 га та прийняти відповідне рішення на пленарному засіданні. Зобов'язано Южненську міську раду повторно розглянути на пленарному засіданні клопотання ОСОБА_1 від 16.09.2019 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража площею 0,01 га та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Южненської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 810 (вісімсот десять) грн. та 80 коп.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 березня 2020 року в частині зобов'язання Южненську міську раду повторно розглянути на пленарному засіданні клопотання ОСОБА_1 від 16.09.2019 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража площею 0,01 га та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду скасовано. Ухвалено в цій частині нове рішення, яким зобов'язано Южненську міську раду надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража площею 0,01 га. В решті рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 березня 2020 року - залишено без змін.
У відповідь на заяву ОСОБА_1 від 16 червня 2020 року про надання виконавчого листа, Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист від 17 червня 2020 року про зобов'язання Южненської міської ради надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража площею 0,01 га.
Постановою Южненського міського відділу державної виконавчої служби Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 07 липня 2020 року відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 420/177/20 виданого 17 червня 2020 року.
27 січня 2021 року старшим державним виконавцем направлено до Южненської міської ради вимогу, в якій останній вимагає повідомити про стан виконання рішення Одеського оркужного адміністративного суду, щодо надання ОСОБА_1 дозволу на розробку проекту землеустрою та відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража площею 0,01 га.
Однак, протягом року відсутні відомості щодо виконання рішення суду.
01 лютого 2021 року ОСОБА_1 вдруге звертається до суду першої інстанції із заявою про зобов'язання Южненського міського голови ОСОБА_2 подати звіт про виконання рішення суду.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2021 року в задоволенні заяви ОСОБА_1 про зобов'язання подати звіт про виконання рішення суду по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Южненської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, стягнення завданої шкоди - відмовлено.
Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21 квітня 2021 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задоволено. Ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2021 року - скасовано. Прийнято нову ухвалу, якою заяву ОСОБА_1 про зобов'язання Южненського міського голови подати звіт про виконання рішення суду - задоволено частково. Встановлено судовий контроль щодо виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2020 року. Зобов'язано Южненську міську раду надати звіт про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2020 року до 18 червня 2021 року. Розгляд звіту призначено у відкритому судовому засіданні в приміщенні П'ятого апеляційного адміністративного суду у залі судового засідання №8 на 23 червня 2021 року о 09:30 годині.
18 червня 2021 року до суду надійшов звіт Южненської міської ради про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2020 року, в якому зазначено, що на чергове засідання сесії Южненської міської ради Одеської області був підготовлений проект рішення про надання ОСОБА_1 дозвілу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража.
20.08.2020 року року на XLV засіданні Южненської міської ради VII скликання був розглянут вищезазначений проект рішення щодо надання ОСОБА_1 дозвілу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража - рішення не прийняте.
24.12.2020 року на III пленарному засіданні II сесії Южненської міської ради VIII скликання був розглянут проект рішення щодо надання ОСОБА_1 дозвілу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража - рішення не прийняте.
08.04.2021 року на черговому засіданні VII сесії Южненської міської ради VIII скликання було прийняте рішення № 335 - VIII «Про відмову у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу».
В звіті зазначено, що Южненська міська рада діючи в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, розглянула проект рішення про надання ОСОБА_1 дозвілу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража та прийняла рішення у відповідності до норм діючого законодавства.
Оцінюючи повноту та належність виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2020 року, колегія суддів зазначає наступне.
Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України.
Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно частиною 2 статті 14 КАС України судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами, та їх об'єднаннями на всій території України.
Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.
Згідно з положеннями частин 1, 2 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду.
Поряд з тим, колегія суддів зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають до застосування у разі не подання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини не виконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
Відповідно до статті 17 Закону України “Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини” суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях по справах “Іммобільяре Саффі проти Італії”, “Горнсбі проти Греції”, “Жовнер проти України”, “Бурдов проти Росії”, “Ясіун'єне проти Литви”, “Руйану проти Румунії” наголошує на тому, що право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін. Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6.
При цьому, Європейський суд з прав людини зазначає, що адміністративні органи є складовою держави, яка керується принципом верховенства права, а відтак інтереси цих органів збігаються з необхідністю належного здійснення правосуддя. Якщо адміністративні органи відмовляються або неспроможні виконати рішення суду, чи навіть зволікають з його виконанням, то гарантії, надані статтею 6 стороні на судовому етапі, втрачають свою мету.
Європейський суд з прав людини у рішенні “Юрій Миколайович Іванов проти України” наголосив на тому, що право на суд, захищене статтею 6 Конвенції, було б ілюзорним, якби національна правова система Високої Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду будь-якій зі сторін. Ефективний доступ до суду включає право на виконання судового рішення без невиправданих затримок.
У такому контексті відсутність у заявника можливості домогтися виконання судового рішення, винесеного на його користь, становить втручання у право на мирне володіння майном. Відповідно, необґрунтовано тривала затримка у виконанні обов'язкового для виконання судового рішення може становити порушення Конвенції. Обґрунтованість такої затримки має оцінюватися з урахуванням, зокрема, складності виконавчого провадження, поведінки самого заявника та компетентних органів, а також суми і характеру присудженого судом відшкодування.
Саме на державу покладено обов'язок дбати про те, щоб остаточні рішення, винесені проти її органів, установ чи підприємств, виконувалися відповідно до зазначених вище вимог Конвенції. Держава не може виправдовувати нестачею коштів невиконання судових рішень, винесених проти неї або проти установ чи підприємств, які перебувають в державній власності або контролюються державою. Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади.
Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що у таких категоріях справ, коли державні органи належним чином сповіщені про наявність судового рішення, вони мають вживати всіх належних заходів для його виконання або направлення до іншого органу для виконання. Сама особа, на користь якої ухвалено рішення, не повинна ще займатись ініціюванням виконавчих процедур.
Крім того, Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував, що у разі, якщо адміністративний (виконавчий) орган відмовляється виконувати, не виконує чи затягує виконання судового рішення, то передбачені статтею 6 Конвенції гарантії, які забезпечуються стороні на етапі судового розгляду справи, фактично втрачають свій сенс (“Піалопулос та інші проти Греції”, “Юрій Миколайович Іванов проти України”, “Горнсбі проти Греції”).
Відповідно до рекомендацій, викладених у Висновку Консультативної ради Європейських суддів № 13 (2010) “Щодо ролі суддів у виконанні судових рішень”, в державі, яка керується верховенством права, державні органи, насамперед, зобов'язані поважати судові рішення і якнайшвидше реалізувати їх “ex-officio”. Сама думка, що державний орган може відмовитися від виконання рішення суду, підриває концепцію примата права. Виконання рішення повинно бути справедливим, швидким, ефективним і пропорційним. Тому для цього мають бути забезпечені необхідні кошти. Чіткі правові норми повинні визначати доступні ресурси, відповідальні органи та відповідну процедуру їх розподілу.
Відтак, виконання судового рішення як завершальна стадія судового провадження, є невід'ємним елементом права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції, складовою права на справедливий суд.
Відповідно до частин 2, 4 статті 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.
З огляду на це, посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції є заходом для забезпечення конституційного права на судовий захист.
Невиконання рішення суду на протязі тривалого часу є порушенням права на справедливий судовий розгляд, що є порушенням Конвенції по правам людини.
Дослідивши поданий Южненською міською радою звіт про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2020 року у справі № 420/177/20 та додані до нього: витяг із протоколу XLV чергового засідання Южненської міської ради VII скликання від 20.08.2020 року, витяг із протоколу III пленарного засідання II сесії Южненської міської ради VIII скликання від 24.12.2020 року; витяг із протоколу чергового засідання VII сесії Южненської міської ради VIII скликання від 08.04.2021 р., копію рішення Южненської міської ради від 08.04.2021 року № 335 - VIII «Про відмову у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу», копію проекта рішення про надання дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу, копію службового листа №24/05-13 від 11.02.2021 року, копію розпорядження №116/14-03 від 06.05.2021 року. колегія суддів зазначає, що надані документи підтверджують повне невиконання Южненською міською радою постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2020 року у справі № 420/177/20.
З огляду на вказане та відповідно до приписів частини 2 статті 382 КАС України, з метою повного захисту прав, свобод та інтересів заявника, колегія суддів вважає за необхідне відмовити у прийнятті звіту про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2020 року у справі № 420/177/20 та встановити Южненській міській раді новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у даній справі - до 17 вересня 2021 року.
Колегія суддів не приймає до уваги пояснення відповідача про неможливість виконати постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду, оскільки зазначені в заяві аргументи були предметом розгляду у суді та з цього приводу було прийнято рішення, яке набрало законної сили та підлягає виконанню.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що причини невиконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2020 року є неповажними.
Відповідно до приписів частин 2, 3, 4 статті 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Половина штрафу стягується на користь позивача, інша половина до Державного бюджету України.
Питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою судді у судовому засіданні з повідомленням сторін.
Приписи процесуального законодавства щодо накладення на суб'єкта владних повноважень штрафу за невиконання рішення або неподання звіту не є імперативними, а дозволяють суду діяти на власний розсуд в питанні накладення штрафу.
Колегія суддів зазначає, що передбачені вищевказаною нормою КАС України заходи судового контролю, в тому числі накладення штрафу, підлягають застосуванню у разі неподання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання судового рішення або якщо в поданому звіті причини невиконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
При цьому, накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Крім того, накладення штрафу є заходом, який повинен застосовуватись до порушника, коли всі можливі способи впливу на його поведінку у спірних правовідносинах були застосовані і порушник, не зважаючи на вказане, продовжує ухилення від виконання судового рішення.
Відповідно до частин 1, 3 статті 12 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” - сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.
Конституційний Суд України в рішенні від 06.07.1999 № 7-рп/99 наголосив, що голова це головна посадова особа територіальної громади міста (абзац 3 пункту 4 мотивувальної частини).
У пункті 1 резолютивної частини вказаного рішення, Конституційний Суд України зазначив, що положення статті 12, частин 3, 6 статті 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” в контексті статті 141 Конституції України треба розуміти так, що сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою відповідної територіальної громади з представницьким мандатом.
Згідно зі 1, 10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування.
Отже, відповідно до частини 2 статті 382 КАС України та статті 12, частин 3, 6 статті 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” в контексті статті 141 Конституції України - Южненський міський голова є керівником суб'єкта владних повноважень, відповідальним за виконання судового рішення.
Таким чином, з вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.
Суд вважає достатніми підстави для накладення штрафу на керівника відповідача - суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, оскільки ним не виконано рішення, яке набрало законної сили протягом року, та більше того, прийнято рішення про відмову у наданні дозволу у розробці проекту землеустрою.
Штраф за невиконання постанови суду, накладається на керівника суб'єкта владних повноважень незалежного від того чи залучався такий керівник, як відповідач при прийнятті відповідної постанови (постанова Верховного Суду від 18 липня 2019 року у справі № 813/213/17).
Колегія суддів зазначає, що матеріали справи не містять персональних даних Южненського міського голови.
Проте, відсутність у виконавчому листі відомостей про дату народження боржника, реєстраційний номер облікової картки платника податків та його паспортні дані не є обов'язковою підставою для повернення державним виконавцем виконавчих документів без прийняття до виконання і не позбавляє виконавця скористатися своїм правом та отримати таку інформацію у відповідних установах.
Головним завданням виконавчого провадження є правильне і своєчасне виконання судового рішення.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду 22 серпня 2018 року у цивільній справі № 471/283/17ц (провадження № 61-331св18).
Приписами Закону України “Про Державний бюджет України на 2021 рік” установлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2021 року - 2 270, 00 грн.
Визначаючи розмір штрафу, колегія суддів дійшла висновку про необхідність його застосування у мінімальному розмірі, тобто, на рівні двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, оскільки такий розмір буде достатнім для відповідача та спонукатиме його виконати рішення суду.
Таким чином, у зв'язку з відмовою у виконанні постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2020 року у справі № 420/177/20, належить стягнути на користь ОСОБА_1 22 700,00 грн., іншу половину штрафу в розмірі 22 700,00 грн. - в дохід Державного бюджету України.
Враховуючи те, що рішення у даній справі залишається невиконаним відповідачем, суд вважає за необхідне встановити Южненській міській раді новий строк подання звіту про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2020 року у справі № 420/177/20 та зобов'язати Южненську міську раду подати до П'ятого апеляційного адміністративного суду до 17 вересня 2021 року звіт про його виконання.
Керуючись ст.ст. 205, 248, 321, 325, 328, 329, 382, 383 КАС України, колегія суддів,-
У прийнятті звіту Южненської міської ради про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2020 року у справі № 420/177/20 - відмовити.
Встановити Южненській міській раді новий строк подання звіту про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2020 року у справі № 420/177/20 та зобов'язати Южненську міську раду подати до П'ятого апеляційного адміністративного суду до 17 вересня 2021 року звіт про його виконання, розгляд якого призначити у судовому засіданні на 22 вересня 2021 року о 09:30 год.
Накласти на Южненського міського голову - ОСОБА_2 штраф в розмірі двадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб в сумі 45 400,00 (сорок п'ять тисяч чотириста) грн.
Стягнути з Южненського міського голови - ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) половину штрафу у розмірі 22 700,00 ( двадцять дві тисячі сімсот) грн.
Стягнути з Южненського міського голови - ОСОБА_2 до Державного бюджету України половину штрафу у розмірі 22 700,00 ( двадцять дві тисячі сімсот) грн.
Попередити Южненського міського голову про те, що відповідно до частини 7 статті 382 КАС України сплата штрафу не звільняє від обов'язку виконати постанову суду і подати звіт про її виконання. Повторне невиконання цього обов'язку тягне за собою застосування наслідків, встановлених частинами першою і другою цієї статті, але розмір нового штрафу при цьому збільшується на суму штрафу, який було або мало бути сплачено за попередньою ухвалою.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 29.06.2021 року.
Головуюча суддя: О.А. Шевчук
Суддя: А.В. Бойко
Суддя: А.Г. Федусик