Ухвала від 29.06.2021 по справі 620/5691/20

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

29 червня 2021 року Чернігів Справа № 620/5691/20

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Клопот С.Л.

при секретарі Шевченко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області, Державної судової адміністрації України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із заявою, в якій просив суд встановити спосіб і порядок виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2021 року по справі № 620/5691/20 шляхом стягнення коштів у сумі 95488, 67 грн. на його користь з бюджетної програми 0501 150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" у порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників".

В обґрунтування заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду заявник зазначив, що обставиною, що ускладнюють виконання судового рішення є те, що боржник не є головним розпорядником коштів і як бюджетній установі йому не виділялися кошти на виконання рішенця суду, то боржник не може виконати рішення суду

Заявник в судове засідання не з'явився, про день, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав на адресу суду клопотання, в якому заяву підтримав у повному обсязі та судове засідання провести без участі свого представника.

Стягувач, представник боржника в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. Причини неявки суду не повідомили.

Від боржника до суду 16.06.2021 надійшло клопотання шодо підтримання заяви ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить висновку, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року по справі №620/5691/20 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області, Державної судової адміністрації України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії було відмовлено в задоволенні позовних вимог.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2021 року рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 25 січня 2021 року скасовано.

Ухвалено нову постанову, якою адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області, Державної судової адміністрації України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено: визнано протиправною бездіяльність Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області, яка полягала у непроведенні нарахування та виплати ОСОБА_1 надбавки за вислугу років до заробітної плати, у період з 01.01.2007 до 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 31.12.2011, у відповідності до частини 4 статті 44 Закону України «Про статус суддів» у відсотках від загальної суми щомісячного заробітку; зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області перерахувати та виплатити (з урахуванням різниці виплаченої суми) ОСОБА_1 надбавку за вислугу років, за період з 01.01.2007 до 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 31.12.2011, у розмірі визначеному частиною 4 статті 44 Закону України «Про статус суддів» з урахуванням загальної суми щомісячного заробітку, а саме: з урахуванням окладу, доплати за кваліфікаційний клас, премій всіх видів, надбавки за виконання особливо важливої роботи, додаткового посадового окладу до щорічної відпустки, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, інших нарахувань, індексації доходу, з урахуванням компенсації відповідно до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати»; зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області нарахувати та виплатити (з урахуванням різниці виплаченої суми) ОСОБА_1 , на суму незаконно недоплаченої надбавки за вислугу років та незаконно недоплачених сум заробітної плати за час відпустки, допомоги по тимчасовій непрацездатності та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за періоди роботи, за період з 01.01.2007 до 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 31.12.2011, індексацію відповідно до Закону України від 03 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення», у разі якщо ці виплати не мали разового характеру; зобов'язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області нарахувати та виплатити (з урахуванням різниці виплаченої суми) ОСОБА_1 , на суму незаконно недоплаченої надбавки за вислугу років та незаконно недоплачених сум заробітної плати за час відпустки, допомоги по тимчасовій непрацездатності та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за періоди роботи за період з 01.01.2007 до 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 31.12.2011, компенсацію, відповідно Д° Закону України від 19 жовтня 2000 року № 2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати».

18.05.2021 після набрання вказаним рішенням чинності, позивачем було подано заяву до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівської області про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду по справі №620/5691/20.

Позивач 03.06.2021 від Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівської області отримав листа №01-18/1054/21-вих від 02.06.2021, в якому було повідомлено про неможливість виконати зазначене рішення в частині здійснення відповідних виплат так як виконання зазначеного рішення повинно здійснюватися за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» Державною казначейською службою. А для цього на думку Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівської області стягувачу, тобто мені, необхідно звернутись до суду із заявою про встановлення способу та порядку виконання судового рішення шляхом списання нарахованої ТУ ДСАУ у Чернігівській: області суми коштів з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», розпорядником якої є ДСА України.

До даного листа №01-18/1054/21-вих від 02.06.2021 Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України у Чернігівської області було додано довідку про перерахунок доплати за вислугу років та розрахунок компенсації втрати заробітку ОСОБА_1 та довідку про перерахунок матеріальної допомоги, відпускних, лікарняних та розрахунок компенсації втрати заробітку ОСОБА_1 згідно рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.03.2021 у справі №620/5691/20, яке набрало законної сили. Відповідно до вказаних довідок Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України у Чернігівської області донараховано доплату за вислугу років на суму 35349, 33 грн. та нараховано компенсацію втрати заробітку в сумі 68389, 88 грн. , всього на суму 103739,21 грн.. Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України у Чернігівської області донараховано позивачу матеріальну допомогу на суму 1142, 17, відпускних та лікарняних на суму 4248,92 грн. та розраховано компенсацію втрати частини доходів в сумі 9489, 14 грн., всього на суму 14880, 26 грн.. А всього загалом донараховано суму коштів (103739, 21 грн. + 14880, 25 грн.) = 118619, 46 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувана чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу, і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно з ч. 3 ст. 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого Рішенням Вищої ради правосуддя від 17 січня 2019 року № 141/0/15-19 Державна судова адміністрація України (ДСА України) є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади в межах повноважень, установлених законом.

Територіальними органами ДСА України є територіальні управління Державної судової адміністрації України.

Відповідно до ч. 1 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Згідно з ч. 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з держаних органів регулюється Законом України від 05.06.2012 року № 4901-VI "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" (далі - Закон № 4901) та Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабунету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 (далі - Порядок № 845).

Відповідно до ч. 1 ст. З Закону № 4901 виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Пунктом 3 Порядку № 845 передбачено, що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Відповідно до п. 24 Порядку № 845 стягувані, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у п.6 цього Порядку.

Підпунктом 2 пункту 25 Порядку № 845 передбачено, що у разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів з боржника (виконання рішень суду про стягнення коштів з боржника) здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому п.п. 24-34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми.

Виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів та працівників апаратів судів, здійснюється у порядку черговості відповідно до вимог чинного законодавства України Державною судовою адміністрацією України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період.

Так, у Законі України "Про державний бюджет України на 2020 рік" затверджена бюджетна програма КПКВК 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" з загальним фондом, головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України.

Таким чином, відповідно до вимог чинного законодавства виконання рішення суду неможливе через відсутність бюджетних призначень чи асигнувань на цю мету, а здійснити виплату нарахованих грошових коштів за рішенням суду можливо лише шляхом списання (стягнення) коштів з рахунків державного органу - боржника, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

При цьому, законодавством передбачений інший законний спосіб виконання подібних судових рішень, а саме - шляхом стягнення коштів з Державного бюджету України за бюджетною програмою 0501150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів".

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що підстави, викладені у заяві про зміну способу і порядку виконання рішення суду, є обґрунтованими, а тому заява ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення суду по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області, Державної судової адміністрації України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії

Керуючись ст.378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Задовольнити заяву ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання рішення суду задовольнити.

Встановити спосіб і порядок виконання постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 березня 2021 року по справі № 620/5691/20 шляхом стягнення коштів у сумі 95488, 67 грн. на користь ОСОБА_1 з бюджетної програми 0501 150 "Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів" у порядку, встановленому Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників".

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та відповідно до ст.294 КАСУ, може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.Л. Клопот