29 червня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/2077/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради, Чернівецького міського голови Клічука Романа Васильовича про визнання протиправним та скасування розпорядження, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,-
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким: визнати протиправним та скасувати розпорядження Чернівецького міського голови Клічука Р. № 505-к від 12.04.2021 р.; поновити ОСОБА_1 на посаді начальника відділу міжнародних відносин, інформації та зв'язків з громадськістю Чернівецької міської ради; зобов'язати Чернівецького міського голову Клічука Романа Васильовича видати розпорядження, яким призначити ОСОБА_1 на рівнозначну посаду в управління комунікацій, зовнішніх зв'язків та електронного урядування міської ради в порядку переведення з відділу міжнародних відносин, інформації та зв'язків з громадськістю міської ради до управління комунікацій, зовнішніх зв'язків та електронного урядування міської ради; зобов'язати Чернівецьку міську раду виплатити ОСОБА_1 середню заробітну плату за час вимушеного прогулу та понесені судові витрати.
Ухвалою суду від 14.05.2021 р. відкрито провадження у справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників адміністративної справи.
Відповідач - Чернівецький міський голова подав до суду відзив, в якому заявив клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін. В обґрунтуванні вказаного клопотання відповідач вказує про необхідність проведення судового засідання, з метою повного, всебічного та об'єктивного з'ясування обставин справи та надання сторонам можливості висловлення додаткових аргументів, доводів і заперечень з приводу спору.
Розглянувши клопотання відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін, суд зазначає наступне.
Згідно з п. 20 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Згідно з ч. 2 ст. 12 КАС України спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
У відповідності до п.1 ч.6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України "Про запобігання корупції" займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Під час відкриття провадження в адміністративній справі судом встановлено, що предметом спору є оскарження звільнення позивача на посаді начальника відділу міжнародних відносин, інформації та зв'язків з громадськістю Чернівецької міської ради. Крім того, сторонами додано до матеріалів справи усі докази, що стали підставою для звільнення позивача із займаної посади
З вказаних підстав суд дійшов висновку, що дана адміністративна справа підпадає під критерії справ незначної складності, а обсяг доданих документів до позову дозволяє її розглянути у порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та без проведення судового засідання.
Згідно з ч. 5 та ч. 6 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Суд звертає увагу, що вказана справа є справою незначної складності, відповідач не навів жодного доводу щодо необхідності проведення судового засідання з повідомленням сторін та неможливості проведення судового розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Обсяг наданих доданих документів до позову дозволяє її розглянути без виклику учасників справи та без проведення судового засідання, а пояснення з приводу кожного із доказів та обґрунтування правомірності прийнятого оскаржуваного рішення відповідач може надати письмово у відзиві проти позову та запереченнях на відповідь на відзив.
З вказаних підстав суд відмовляє у задоволенні заяви відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін.
На підставі наведеного та керуючись статтями 4, 12, 241-243, 248, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Відмовити у задоволенні заяви відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом сторін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Т.М. Брезіна