Рішення від 29.06.2021 по справі 560/8684/20

Справа № 560/8684/20

РІШЕННЯ

іменем України

29 червня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати неправомірним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, викладене в листі №6591-5986/Н-03/8-2220/20 від 21.12.2020 про відмову виплатити пенсію на підставі частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" в первинній редакції, з врахуванням положень ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції від 09.08.2003, що діяла на час призначення позивачу пенсії, в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №21-58 вих.20 від 21.10.2020, на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників (першого заступника прокурора області (першого заступника керівника обласної прокуратури)), які проходять службу в органах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок без обмеження максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за минулий час, не більш як за 12 місяців;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у зв'язку із змінами розміру заробітної плати здійснити перерахунок пенсії позивача та виплачувати її на підставі частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" в первинній редакції, з врахуванням положень ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції від 09.08.2003, що діяла на час призначення позивачу пенсії, в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №21-58 вих.20 від 21.10.2020, на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників (першого заступника прокурора області (першого заступника керівника обласної прокуратури)), які проходять службу в органах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок без обмеження максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за минулий час, не більш як за 12 місяців, перерахувавши її на особистий пенсійний рахунок позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звертався до відповідача з довідкою прокуратури Хмельницької області №21-58 вих.20 від 21.10.2020 для перерахунку пенсії. Проте Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправно відмовило в перерахунку та виплаті пенсії з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, зазначеної у вказаній довідці, та з обмеженням максимальним розміром.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що при зверненні за перерахунком пенсії позивач надав довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій №21-58 вих.20 від 21.10.2020, видану Хмельницькою обласною прокуратурою. У цій довідці вказано розмір заробітної плати на посаді першого заступника прокурора області (першого заступника керівника обласної прокуратури) станом на 11.09.2020. З урахуванням норм статті 86 Закону України від 14.10.2014 №1697-VІІ "Про прокуратуру" (далі - Закон №1697-VІІ) позивачу з 01.10.2020 проведено перерахунок пенсії згідно з довідкою №21-58 вих.20 від 21.10.2020 в розмірі 60% від суми заробітної плати. При цьому підстав для перерахунку пенсії з застосуванням 90% від суми місячної заробітної плати немає, оскільки положення статті 50-1 Закону України від 05.11.1991 №1789-XII "Про прокуратуру" (далі - Закон №1789-XII), які передбачали вказаний відсоток, втратили чинність з 15.07.2015 у зв'язку з набранням чинності Законом №1697-VІІ. Враховуючи, що позивач із заявою про перерахунок пенсії звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 21.10.2020, то до перерахунку пенсії, як події, мають застосовуватись норми, які діють на момент здійснення такого перерахунку.

Також немає підстав для перерахунку та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за минулий час, не більше як за 12 місяців, оскільки з врахуванням наказу Генерального прокурора від 08.09.2020 №414 "Про день початку роботи обласних прокуратур" та положень статей 81 і 86 Закону №1697-VІІ, обставини, що тягнути за собою зміну розміру пенсії, виникли в вересні 2020 року. Як наслідок, право на перерахунок пенсії виникає з 01.10.2020.

До суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач вказує про незмінність відсоткового розміру вже призначених пенсій та безпідставність доводів про законність обмеження пенсії максимальним розміром.

Суд зазначає, що ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.01.2021 відкрито провадження в цій справі відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, частиною 3 вказаної статті визначено, що заявами по суті справи є позов та відзив. Тобто, подання відповіді на відзив не передбачено. Разом з тим, з метою досягнення ефективності справедливого розгляду шляхом забезпечення стороні процесу права представити перед судом ті аргументи, що вона вважає важливими для справи, суд приймає відповідь на відзив позивача до розгляду.

До суду надійшли письмові пояснення, в яких позивач додатково зазначає, що між ним та відповідачем вже існував спір щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії та щодо обмеження пенсії максимальним розміром. Також вказує, що при призначенні йому пенсії жодних обмежень щодо максимального розміру пенсії за Законом №1789-XII не було, а тому, до нього не можна застосовувати такі обмеження.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.12.2020 позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.01.2021 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 29.01.2021 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін відмовлено.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.03.2021 витребувано в Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області належним чином засвідчені копії пенсійної справи ОСОБА_1 , а також листів, запитів, звернень та відповідей на них, які відсутні в матеріалах пенсійної справи позивача.

Вимоги ухвали суду від 12.03.2021 у справі №560/8684/20 виконані відповідачем.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 з 28.09.2006 отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно з частиною 1 статті 50-1 Закону №1789-XII (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії).

Хмельницькою обласною прокуратурою позивачу видано довідку №21-58 вих.20 від 21.10.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії. Ця довідка видана відповідно до рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 №6-р/2020 та статті 81 Закону України "Про прокуратуру".

ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою від 22.10.2020, в якій просив перерахувати його пенсію. До заяви було додано довідку №21-58 вих.20 від 21.10.2020.

Відповідно до рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 968250808690, дата-час розрахунку 30.10.2020 14:52, відповідач провів перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням довідки №21-58 вих.20 від 21.10.2020 в розмірі 60% від суми заробітної плати з 01.10.2020.

Позивач звернувся до відповідача з заявою від 14.12.2020, в якій просив повідомити про результати розгляду його заяви від 22.10.2020.

Листом №6591-5986/Н-03/8-2220/20 від 21.12.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило ОСОБА_1 про результати розгляду його заяви від 22.10.2020.

Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.

IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Згідно з частиною 1 статті 50-1 Закону №1789-XII прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина 12 статті 50-1 Закону №1789-XII).

Відповідно до частини 17 статті 50-1 Закону №1789-XII призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

До статті 50-1 Закону №1789-XII вносилися зміни Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 №3668-VI, внаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону №1789-XII з 01.10.2011 стала вісімнадцятою. Тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

Щодо умов та порядку перерахунку такої пенсії, слід зазначити, що з 01.01.2015 частину 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ викладено у новій редакції відповідно до Закону України від 28.12.2014 №76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон №76-VIII), згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 1 січня 2015 року делегував Кабінету Міністрів України.

Крім того, 15.07.2015 набрав чинності Закон №1697-VII на підставі якого частина 18 статті 50-1 Закону №1789-ХІІ втратила чинність.

Порядок пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури урегульовано статтею 86 Закону №1697-VII, відповідно до частини 20 якої (у редакції Закону №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону №76-VIII зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Однак, Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (як було передбачено частиною 20 статті 86 Закону №1697-VII (зі змінами згідно з Законом №76-VIII) зумовило неможливість проведення відповідачем відповідно перерахунку.

Аналогічні правові висновки були викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 у справі №127/11766/16-а, від 14.02.2018 у справі №569/5531/16-а, від 22.08.2018 у справі №754/15912/16-а.

У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 та вирішив таке:

- визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

- положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення №7-р(II)/2019:

- частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

Зазначене рішення Конституційного Суду України стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про прокуратуру" за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів Пенсійного фонду України із заявами про перерахунок пенсії.

Реалізація права позивача на перерахунок пенсії забезпечено саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.

Суд зазначає, що у поданій до відповідача заяві позивач зазначив про наявність у нього права на отримання пенсії в розмірі 90% від суми заробітної плати, який був визначений йому на час призначення пенсії. Крім того, він просив здійснити перерахунок пенсії без обмеження максимального її розміру, оскільки таке обмеження було визнане незаконним.

Як стверджував у відзиві відповідач, що з урахуванням норм статті 86 Закону №1697-VII позивачу з 01.10.2020 проведено перерахунок пенсії згідно з довідкою про складові заробітної плати Хмельницької обласної прокуратури №21-58 вих.20 від 21.10.2020 в розмірі 60% від суми заробітної плати.

Натомість, у наданій відмові відповідач заперечує право позивача на перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром та стосовно відсоткового значення, зокрема, щодо 90% від суми місячної заробітної плати, хоча перерахунок пенсії позивача, як встановив суд, відповідно до закону повинен здійснюватись без обмеження її максимальним розміром, а відсоток пенсії також є встановленим.

Суд зазначає, що пенсія позивачу була призначена відповідно до ст.50-1 Закону №1789-ХІІ в редакції, чинній на той момент, тобто, до набрання чинності Законом №1697-VІІ, положення щодо встановлення тимчасового обмеження максимального розміру пенсії та зменшення відсоткового розміру пенсії до нього не застосовуються.

Вимогу позивача про зобов'язання перерахувати та виплачувати пенсію без обмеження її максимальним розміром та виходячи з визначеного 90% від суми заробітної плати, суд вважає обґрунтованою, оскільки призначення пенсії відбулось до 01.01.2016 (дата відповідних змін щодо обмеження максимального розміру пенсії до законодавства).

Оскільки, пенсія призначена позивачу до 01.01.2016, то до розміру пенсії позивача не застосовуються обмеження максимального розміру пенсії, визначені абзацом 6 частини 15 статті 86 Закону №1697-VІІ.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом та викладена у постановах від 12.11.2019 у справі №360/1428/17 та від 04.03.2021 у справі №589/3997/16-а, а тому, позивач має право на відповідний перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

При цьому, суд звертає увагу, що спірні правовідносини стосуються перерахунку пенсій, а не призначення нової пенсії. Внесені зміни щодо відсоткового розміру пенсій (60%) стосуються порядку призначення нових пенсій прокурорам.

Як встановив суд, спір щодо зазначених аспектів перерахунку між сторонами існує, і існував до звернення позивача до суду. Зокрема, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.03.2021 у справі №560/2026/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 13.12.2019 року провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 90 % суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-1292 вих. 20 від 28.02.2020 року, без застосування під час перерахунку і виплати пенсії обмеження її граничним розміром, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Тому у разі невирішення по суті спору щодо відсоткового розміру пенсії, спосіб захисту порушеного права не буде ефективним, а буде неповним, оскільки неправомірний (неповний) перерахунок пенсії змусить позивача знову звертатись до суду з позовом.

За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведене суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач сплатив судовий збір в розмірі 840,80 грн. Інші докази документально підтверджених судових витрат, понесених позивачем у матеріалах справи відсутні.

Враховуючи задоволення позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 840,80 грн судових витрат у вигляді судового збору.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №6591-5986/Н-03/8-2220/20 від 21.12.2020 у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за вислугу років у розмірі 90% суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Хмельницької обласної прокуратури №21-58вих.20 від 21.10.2020.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 01.10.2020 провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у розмірі 90% суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Хмельницької обласної прокуратури №21-58вих.20 від 21.10.2020, без застосування під час перерахунку і виплати пенсії обмеження її граничним розміром, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк