про залишення позовної заяви без руху
29 червня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/2946/21
Суддя Херсонського окружного адміністративного суду Войтович І.І., перевіривши виконання вимог статей 160-161 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Комунального некомерційного підприємства “Бериславський центр первинної медико-санітарної допомоги” Бериславської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить
- визнати протиправними дії щодо відмови Комунальним підприємством "Бериславський центр первинної медико - санітарної допомоги" Бериславської міської ради, в призначенні та проведенні засідання лікарсько - консультативної комісії Комунального некомерційного підприємства "Бериславський центр первинної медико - санітарної допомоги" Бериславської міської ради згідно заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 05.03.2021;
- зобов'язати лікарсько - консультативну комісію Комунального некомерційного підприємства "Бериславський центр первинної медико - санітарної допомоги" Бериславської міської ради переглянути висновок лікарсько - консультативної комісії Комунального некомерційного підприємства "Бериславський центр первинної медико - санітарної допомоги" Бериславської міської ради №23 від 08.01.2021;
-зобов'язати лікарсько - консультативну комісію Комунального некомерційного підприємства "Бериславський центр первинної медико - санітарної допомоги" Бериславської міської ради висновком визнати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дитиною - інвалідом підгрупи "А".
Відповідно до ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 160 КАС України, позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Приписами ч. 7 ст. 44 КАС України передбачено, що документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Суд зазначає, що відповідно ч. ч. 8, 9 ст. 44 КАС України, в редакції чинній від 26.05.2021 року (Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи" від 27.04.2021 №1416-ІХ), процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
У разі подання до суду документів в електронній формі учасник справи зобов'язаний надати доказ надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.
Судом встановлено, що з даною позовною заявою представник позивача звернувся до суду через систему "Електронний суд", проте до неї не надано докази надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.
Таким чином, суддя вважає, що позовна заява подана без дотримання вказаних вище вимог КАС України, а тому підлягає залишенню без руху.
Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Частиною 2 ст. 169 КАС України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки повинні бути усунені у строк не пізніше десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до суду доказів на підтвердження надсилання листом з описом вкладення на адресу відповідача позовної заяви з додатками;
Керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України,
ухвалив:
Залишити позовну заяву без руху.
Позивачу усунути недоліки позовної заяви у десятиденний строк з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи 540/2946/21 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.
Ухвала окремо не оскаржується.
Суддя Войтович І.І.