Рішення від 29.06.2021 по справі 520/7069/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 червня 2021 р. № 520/7069/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Державної служби України з надзвичайних ситуацій (вул. О. Гончара, буд. 55а, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 38516849), третя особа - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (вул. Шевченка, буд. 8, м. Харків, 61013, код ЄДРПОУ 38631015) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність посадових осіб Державної Служби України з Надзвичайних Ситуацій, код ЄДРПОУ: 38516849, яка зареєстрована за адресою: 01030, м. Київ, вул. Олеся Гончара 55, яка полягає у неприйняіі рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , відповідно до абзацу 2 п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року №908 "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту";

- зобов'язати посадових осіб Державної Служби України з Надзвичайних Ситуацій, код ЄДРПОУ: 38516849, яка зареєстрована за адресою: 01030, м. Київ, вул. Олеся Гончара 55, прийняти рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , відповідно до абзацу 2 п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року №908 "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту".

В обґрунтування позову позивач посилався на протиправну бездіяльність посадових осіб Державної Служби України з Надзвичайних Ситуацій щодо неприйняття рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), відповідно до абзацу 2 п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року №908 "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту". У зв'язку із чим, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Ухвалою суду від 27 квітня 2021 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а третій особі письмові пояснення з приводу заявленого позову.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач надав до суду відзив на позов, у якому вказав, що станом на сьогодні, Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" для ДСНС передбачено видатки, що забезпечують Позивачу виплату одноразової грошової допомоги, але помісячним планом асигнувань на 2021 рік кошти розподілені рівномірно до кінця року, починаючи з квітня місяця. А тому, прийняття рішення щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги буде здійснено до кінця 2021 року у порядку черговості розгляду справ за наявності відповідних асигнувань на зазначені цілі.

На виконання вимог Порядку для розгляду та прийняття рішення наказом ДСНС від 17.07.2014 № 394 "Про утворення комісії з проведення одноразової грошової допомоги" (зі змінами) утворено Комісію з призначення грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту ДСНС. Комісія ДСНС відповідно до вимог Порядку розглядає подані матеріали справи, за результатами приймає відповідне рішення, яке оформляється протоколом.

Протокол Комісії ДСНС буде підставою для вжиття заходів щодо виділення Управлінню ДСНС України у Харківській області додаткових коштів за КПКВ 1006280 "Забезпечення діяльності цивільного захисту" на соціальний захист (КЕКВ 2700) в частині виплати позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до вимог Бюджетного кодексу України, Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоїн до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2002 року №228.

На сьогоднішній день, через відсутність відповідних бюджетних асигнувань документи ОСОБА_1 не виносилися на розгляд Комісії ДСНС, оскільки прийняття відповідного рішення є взяттям бюджетного зобов'язання без відповідних асигнувань, а з дня прийняття ДСНС рішення про таку виплату протягом двох місяців Головним управлінням ДСНС України у Харківській області має бути виплачено суму одноразової грошової допомоги.

Таким чином, видатки, передбачені Законом України "Про Державний бюджет на 2021 рік", які забезпечують позивачу виплату одноразової грошової допомоги, передбачені помісячним планом асигнувань на 2021 рік та розподілені рівномірно до кінця поточного року, прийняття рішення щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги буде здійснено до кінця 2021 року у порядку черговості розгляду справ.

Третьою особою надано до суду письмові пояснення, в яких остання зазначила, що 28 січня 2021 року позивач звернувся до Головного управління із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановлення інвалідності, що настала внаслідок захворювання, що мали місце в період проходження служби цивільного захисту. 01 лютого 2021 року листом №65020-444/65066 Головним управлінням направлено всі необхідні документи до ДСНС України для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги. Станом на теперішній час витягу з протоколу засідання комісії про призначення виплати з ДСНС не надходило. Вирішення питання позивача розглядається та здійснюється у порядку черговості. Відмови у вирішені питання щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановлення інвалідності від ДСНС України не надходило.

Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до наступного висновку.

Судом з матеріалів справи встановлено, що у період з 1999 по 2020 роки ОСОБА_1 проходив службу в підрозділах МВС України. МНС України та ДСНС України на різних посадах.

В липні 2020 року старшиною служби цивільного захисту ОСОБА_1 пройдено лікарсько-експертну комісію ГУ ДСНС України у Харківській області, результати якої оформлені свідоцтвом про хворобу №186 від 22.07.2020.

Відповідно до вказаного свідоцтва про хворобу ОСОБА_1 не придатний до військової служби на підставі положень статей 40-а, 39-а, 54-в, 67-в, 30-г, гр. II. внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби.

Так, наказом ГУ ДСНС України у Харківській області №280 від 16 вересня 2020 року старшина служби цивільного захисту ОСОБА_1 звільнений зі служби в ДСНС України, за п. 176 п.п 3 (за станом здоров'я).

28 жовтня 2020 року рішенням Обласної медико-соціальної експертної комісії №3 м. Харкова ОСОБА_1 встановлено 2 (другу) групу інвалідності у зв'язку із захворюванням пов'язаним з проходженням служби, що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальною комісією серія 12 ААБ №293411.

У зв'язку із чим, 28 січня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ДСНС України у Харківській області із заявою про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із установлення інвалідності, що настала внаслідок захворювання, що мали місце в період проходження служби цивільного захисту. До вказаної заяви додано всі документи передбачені пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України №908 від 11.07.2007 року "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту".

01 лютого 2021 року ГУ ДСНС України у Харківській області листом №65020-444/65066 направило всі необхідні документи до ДСНС України для прийняття рішення про виплату одноразової грошової допомоги.

Відповідно до відповіді №03-5821/201 від 14.04.2021 матеріали про призначення ОСОБА_1 на розгляд комісії про призначення одноразової грошової допомога не виносилися у зв'язку з обмеженими фінансовими можливостями.

Вбачаючи в зазначеному протиправну бездіяльність з боку Державної служби України з надзвичайних ситуацій, позивач звернувся до суду з даним позовом.

З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності .

Відповідно до частини другої статті 118 Кодексу цивільного захисту України у разі травми або поранення, заподіяного особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту під час виконання службових обов'язків, а також інвалідності, що настала у період проходження служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що стався у період проходження служби, пов'язаного з виконанням службових обов'язків, залежно від ступеня втрати працездатності такій особі виплачується одноразова грошова допомога у розмірі до п'ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності особою рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту у період проходження служби у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №908 затверджений Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Порядок №908).

Згідно підпункту 2 пункту 2 Порядку №908 особам рядового і начальницького складу у разі настання інвалідності в період проходження служби та особам, звільненим із служби, у разі настання інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення, а якщо інвалідність настала внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби, незалежно від строку, який минув після звільнення із служби, грошова допомога інвалідам III групи виплачується у розмірі 36-місячного грошового забезпечення.

Згідно пункту 3 Порядку № 908, розмір одноразової грошової допомоги визначається виходячи з окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років, посадового окладу за останньою посадою, яку займала особа рядового або начальницького складу на день загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, установлення інвалідності, а особа, звільнена із служби, - на день звільнення.

Як вбачається з матеріалів справи та відзиву, відповідачем не заперечується право позивача на виплату вказаної допомоги або її розміру.

Пунктом 5 Порядку №908 встановлено, що для виплати одноразової грошової допомоги у разі травми або поранення, захворювання чи інвалідності особи, зазначені у пункті 2 цього Порядку, подають до підрозділу або його правонаступника такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або ступінь втрати працездатності разом з рішенням відповідної військово-медичної установи про визнання травми або поранення, захворювання; постанову центральної лікарсько-експертної комісії ДСНС про придатність до служби і причинно-наслідковий зв'язок травми або поранення, захворювання з виконанням службових обов'язків або проходженням служби; копію сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я, по батькові та місце реєстрації; довідку про те, що їм не провадилися інші передбачені законами виплати у разі травми або поранення, захворювання чи настання інвалідності; копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера.

За приписами пункту 6 Порядку №908 підрозділ подає ДСНС висновок щодо можливості виплати грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 4 і 5 цього Порядку, а також довідку про грошове забезпечення та копію документа, що свідчить про обставини загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання, чи нещасного випадку, який трапився з особою рядового або начальницького складу.

Служба приймає на підставі поданих документів рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги та надсилає його разом із зазначеними документами підрозділу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які мають право на її отримання.

Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Харківській області дотримано вимоги абзацу 1 пункту 6 Порядку №908, та направлено документи відповідачу, про що свідчить копія листа від 01 лютого 2021 року №65020-444/65066.

Проаналізувавши викладені норми Порядку № 908, суд доходить висновку, що у разі наявності в особи права на отримання одноразової грошової допомоги та отримання висновку щодо можливості такої виплати, Державна служба України з надзвичайних ситуацій має обов'язок прийняти рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги.

Разом з тим, положеннями вищевказаного пункту Порядку №908 передбачено, що одноразова грошова допомога виплачується не пізніше ніж протягом двох місяців з дня прийняття відповідного рішення у межах коштів, передбачених у державному бюджеті на такі цілі, шляхом її перерахування на рахунок в установі банку, відкритий отримувачем допомоги.

Судом з листа ДСНС від 14.04.2021 № 03-5821/201 також встановлено, що документи позивача про виплату одноразової грошової допомоги прийняті до розгляду, однак не виносилися на розгляд комісії з призначення одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту для прийняття відповідного рішення, за відсутності належного фінансування.

Також, позивача поінформовано, що Законом України "Про Державний бюджет на 2021 рік" для ДСНС передбачено видатки, що забезпечують позивачу виплату одноразової грошової допомоги, але помісячним планом асигнувань на 2021 рік, кошти розподілені рівномірно до кінця року, починаючи з квітня місяця.

Таким, чином, рішення відповідачем буде прийнято у порядку черговості розгляду справ за наявності асигнувань на зазначені цілі.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що з боку відповідача відсутня протиправна бездіяльність у відношенні до позивача, оскільки Державною службою України з надзвичайних ситуацій при прийнятті заяви для призначення позивачу одноразової грошової допомоги та доданих до неї документів вчинено всі необхідні дії, що входять до компетенції даного органу.

Поряд із цим, суд зауважує, що відповідач не відмовляв позивачу у призначенні останньому належної йому до виплати одноразової грошової допомоги відповідно до абзацу 2 п. 6 постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року №908 "Про затвердження Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), травми або поранення, захворювання чи інвалідності осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту".

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної служби України з надзвичайних ситуацій, третя особа - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Спірідонов М.О.