01 червня 2021 року Справа № 480/843/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Бондаренко Л.В.,
представника позивача - адвоката Абідова Р.Т.,
представника відповідача - Пишного Р.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/843/21 за позовом Фермерського господарства "ІВОТ-АГРО" до Головного Управління Державної податкової служби України в Сумській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,-
29.01.2020 позивач, Фермерське господарство «ІВОТ-АГРО», звернувся до суду з позовом, який його представник підтримав та уточнив в судовому засіданні, мотивуючи вимоги тим, що є виробником сільськогосподарської продукції. Відповідно до умов договорів поставки соняшнику врожаю 2020 року, укладених 22.10.2020 та 27.10.2020 з ТОВ «Украгроальянс», передав останньому товар на суму 3 750 000грн., та 1 900 000 грн., відповідно до кожного договору.
Поставка товару відбувалася в декілька підходів протягом жовтня-листопада 2020 року, кожна господарська операція відображена у відповідних бухгалтерських документах, а також по кожній господарській операції позивачем виписані податкові накладні з податку на додану вартість № 6 від 23.10.2020 р., № 7 від 23.10.2020 р., № 8 від 26.10.2020 р., № 9 від 29.10.2020 р., № 10 від 30.10.2020 р., № 11 від 31.10.2020 р. Вказані податкові накладні подані позивачем до податкового органу на реєстрацію їх в Єдиному реєстрі податкових накладних, проте відповідачем їх реєстрація була зупинена, а згодом прийняті рішення про відмову у реєстрації цих податкових накладних: № 2184209/42768734 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної № 6 від 23.10.2020, № 2184279/42768734 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної №7 від 23.10.2020, № 2184286/42768734 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 26.10.2020, №2184295/42768734 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної № 9 від 29.10.2020, № 2184309/42768734 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної №10 від 30.10.2020, № 2184338/42768734 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 31.10.2020.
Підставами для прийняття таких рішень відповідачем зазначені ненадання позивачем договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції та копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг/,зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Позивач вважає рішення податкового органу про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних протиправними та просить скасувати, зазначаючи, що після зупинення реєстрації податкових накладних ним були надані відповідні пояснення та копії необхідних первинних документів, що підтверджують інформацію, зазначену в податкових накладних, а також інші первинні документи на підтвердження як виробництва продукції, так і всієї господарської діяльності. При цьому, у квитанціях, якими зупинено реєстрацію податкових накладних, відповідачем не вказано орієнтовного переліку документів, які б були достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Відповідач подав відзив на позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив , представник відповідача в судовому засіданні пояснив, що позивачем згідно положень ст. 201 Податкового кодексу України було направлено на реєстрацію податкові накладні № 6 від 23.10.2020 р., № 7 від 23.10.2020 р., № 8 від 26.10.2020 р., № 9 від 29.10.2020 р., № 10 від 30.10.2020 р., № 11 від 31.10.2020 р. з номенклатурою товару «Соняшник», проте Позивач згідно квитанцій був повідомлений, що реєстрація вказаних податкових накладних була зупинена, оскільки направлені податкові накладні відповідали вимогам п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, а саме, коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання. Було запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. При цьому, чинним законодавством не передбачено обов'язку контролюючого органу зазначати в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної перелік документів, які потрібно подати платнику разом з поясненням.
Підставою для відмови у реєстрації вищевказаних податкових накладних стало відсутність наступних документів: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні. Відсутні документи якими оформлено повноваження осіб, які здійснюють господарські операції в інтересах платника податку.
Позивачем при направленні Повідомлення було надано недостатньо документів, які є необхідними для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної, тому контролюючий орган прийняв рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у відповідності до п. 11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Спірні рішення складені за формою, наведеною у додатку до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 р., що передбачає обов'язкове зазначення у рішенні про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних підстав такої відмови, а також додаткової інформації, що вплинула на прийняття уповноваженою комісією такого рішення. У спірних рішеннях зазначені конкретні підстави відмови у реєстрації податкової накладної, з наданням додаткової інформації для відома.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги обгрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Сумській області прийняті рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, поданих на реєстрацію Фермерським господарством «ІВОТ-АГРО», а саме: № 2184209/42768734 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної № 6 від 23.10.2020, № 2184279/42768734 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної №7 від 23.10.2020, № 2184286/42768734 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 26.10.2020, №2184295/42768734 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної № 9 від 29.10.2020, № 2184309/42768734 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної №10 від 30.10.2020, № 2184338/42768734 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 31.10.2020 ( том 1 а.с.201,202,209, 213, 217,221).
Підставами для прийняття таких рішень відповідачем зазначені ненадання позивачем договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції та копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг/,зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Рішення податкового органу про відмову у реєстрації податкових накладних, суд вважає протиправними з огляду на таке.
Підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України визначено, що об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податків зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Положеннями пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України встановлено, що в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до пункту 74.3 статті 74 Податкового кодексу України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Згідно з пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року N 1246 (надалі - Порядок N 1246) податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до пункту 12 Порядку N 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1. статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16. статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку N 1246).
Аналогічні норми містяться і у підпункті 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2. статті 74 цього Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/ розрахунку коригування; б) визначення критерію (їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/ розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно з підпунктом 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначений у Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 ( далі - Порядок №1165).
Абзацом 9 п.6 Порядку №1165 визначено, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Відповідно до пунктів 10,11 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;
критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.2019 №520 ( далі - Порядок №520).
Порядком №520 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі ( пункт 4 Порядку №520).
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством ( пункт 5 Порядку №520).
Пунктом 6 Порядку №520 визначено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Відповідно до п.11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.
З аналізу наведених норм вбачається, що рішення Комісії повинні містити чіткі підстави для відмови в реєстрації податкових накладних, у даному випадку, або надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування, або надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішень про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування. При цьому, дослідженню підлягають лише документи, пов'язані з підставами зупинення реєстрації податкової накладної.
Зважаючи, на те, що зупинення реєстрації податкових накладних, поданих позивачем, відбулося у зв'язку з тим, що податкові накладні відповідали вимогам п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, а саме, коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1206, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання ( том 1 а.с.147, 151, 155, 159,163, 167), саме в цих рамках комісією і повинні були досліджуватися документи.
При цьому, загальне посилання на вичерпний перелік документів контролюючим органом не є достатнім, а перелік документів, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення контролюючим органом, повинен бути конкретизований та чіткий. Дотримання вимоги чіткості і недвозначності щодо інформації, яка зазначена в квитанції про зупинення реєстраціє податкової накладної, є особливо важливим з огляду на специфіку податкового законодавства та наслідки недотримання платником податків вимог щодо подання неповного переліку документів.
Загальне зазначення, що за результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно УКТ ЗЕД, є неконкретизованим та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком.
Отже, недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо надання необхідного обсягу документів.
Водночас судом встановлено, що відповідно до умов договорів поставки соняшнику врожаю 2020 року, укладених 22.10.2020 та 27.10.2020 з ТОВ «Украгроальянс», передав останньому товар на суму 3 750 000грн., та 1 900 000 грн., відповідно до кожного договору.
Поставка товару відбувалася в декілька підходів протягом жовтня-листопада 2020 року, кожна господарська операція відображена у відповідних бухгалтерських документах. Зазначене підтверджується копіями договорів (9 том 1 а.с.15-20, 31-36), видатковими накладними ( том 1 а.с.27, 29, 37,38, 39, 40), рахунками на оплату, платіжними дорученнями та банківськими виписками ( том 1 а.с.21-26).
Також по кожній господарській операції позивачем виписані податкові накладні з податку на додану вартість № 6 від 23.10.2020 р., № 7 від 23.10.2020 р., № 8 від 26.10.2020 р., № 9 від 29.10.2020 р., № 10 від 30.10.2020 р., № 11 від 31.10.2020 р. ( том 1 а.с. 146,150,154,158,162,166).
Та обставина, що позивач є виробником сільськогосподарської продукції також підтверджена в ході судового розгляду, відповідні документи надавалися позивачем і до контролюючого орану.
Так, довідка Гамаліївської сільської ради Шосткинського району Сумської області свідчить про наявність орендованих сільськогосподарських угідь Позивачем на території даної сільської ради в кількості 768,1 гектарів ріллі. Відповідно до державного статистичного спостереження - звіту про посівні площі сільськогосподарських культур під урожай 2020 року під кодом рядка 0520 вказана технічна сільськогосподарська культура - соняшник з площею посівів 310,10 гектарів; відповідно до звіту про зібрання врожаю сільськогосподарських культур на 01 листопада 2020 року під кодом рядка 0520 вказана технічна сільськогосподарська культура - соняшник з площею посівів 310,10 гектарів з обсягом виробництва - 8 602,30 центнери ( том1 а.с.41, 42-44,45, 46-47, 48-49,50).
Окрім вказаних відомостей, що підтверджують виробничий цикл вирощування соняшнику, позивачем здійснюється посів за допомогою залучення підрядника - на підставі Договору підряду № 30/30-20 від 30 березня 2020 року на виконання сільськогосподарських робіт ( том 1 а.с. 52-55). Згідно акту наданих послуг № 48 від 01 жовтня 2020 року послуги виконані в повному обсязі ( том 1 а.с.56). Також позивач здійснював збирання врожаю за допомогою залучення в якості підрядника (виконавця) на підставі Договору підряду № 06/10/20 від 06 жовтня 2020 року ( том 1 а.с.62-64) Згідно акту виконаних сільськогосподарських робіт від 20 жовтня 2020 року, дані роботи були виконані в повному обсязі том 1 а.с.65).
Крім того, посіви соняшнику оброблялися засобами стимулювання росту (захисту) рослин закупленими у постачальників: Товариство з обмеженою відповідальністю «НВП «Агротехнології» - регулятор росту рослин «Лідер Пульс» (факт набуття підтверджується Спеціфікацією № 01 від 09 червня 2020 року, видатковою накладною РН-000000038 від 09 червня 2020 року, товаро-транспортна накладна від № 0000000037 від 09 червня 2020 року) силач цинковий (факт набуття підтверджується Спеціфікацією № 04 від 26 червня 2020 року, видатковою накладною РН-000000060 від 26 червня 2020 року, товаро-транспортна накладна від № 0000000026 від 26 червня 2020 року); регулятор росту рослин «Лідер Пульс» (факт набуття підтверджується Спеціфікацією № 05 від 14 липня 2020 року, видатковою накладною РН-000000064 від 14 липня 2020 року, товаро-транспортна накладна від № 0000000027 від 14 липня 2020 року); силач-універсал (факт набуття підтверджується Спеціфікацією № 06 від 03 вересня 2020 року, видатковою накладною РН-000000072 від 03 вересня 2020 року, товаро-транспортна накладна від № 0000000028 від 03 вересня 2020 року). Окрім регуляторів росту, Позивачем закуповуються і засоби захисту рослин у Товариства з обмеженою відповідальністю «Цвіт», а саме: Нопасаран КС, Метолат, Інсектицид «Тор БТ, КЕ» (видаткова накладна № 81 від 03 вересня 2020 року); дисулам (видаткова накладна № 63 від 13 липня 2020 року); полігард (видаткова накладна № 59 від 26 червня 2020 року); аксанто 25% к.с. (видаткова накладна № 56 від 19 червня 2020 року) ( том1 а.с. 67-63).
Також позивачем здійснене перевезення посіву соняшнику на склад за допомогою орендованих транспортних засобах ( том 1 а.с.84-98).
Крім того збір власного врожаю соняшника і його перевезення підтверджується реєстрами, складеними за кожною партією перевезення зерна з поля ( том 1 а.с. 125-137), а також товарно-транспортними накладними ( том 1 а.с. 110-117).
Зібраний врожай позивач зберігає на зерновому складі, згідно договору складського зберігання від 01 липня 2020 року та актів передачі-приймання товару ( том1 а.с.99-100, 101-109).
Окрім зернового складу, позивач орендує склад у Приватного підприємства «Агротех» згідно договору суборенди №01/10-20 від 01 жовтня 2020 року ( а.с.118-121), де також зберігає соняшник.
У позивача є на балансі основні засоби, що підтверджується витягом з рахунку № 105 про основні засоби станом на 01 грудня 2020 року, працівники у кількості сім осіб, що підтверджується витягом з штатного розкладу станом на 01 грудня 2020 року. Згідно звіту про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду за 2020 рік (статистична звітність) обсяг зібраного врожаю підтверджений обсягом реалізації.
Таким чином, суд вважає, що позивачем був наданий необхідний обсяг документів для підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних. Зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення позивачем господарської діяльності та операцій між позивачем та контрагентом, та, враховуючи, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних. Вимоги податкового органу, щодо обов'язкового надання додаткових документів, які не складались та з урахуванням конкретної господарської операції і не повинні були складатись є необгрунтованою та незаконною. При цьому, висновок податкового органу про ненадання позивачем договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції не може бути підставою для рішення про відмову у реєстрації податкових накладних, оскільки в даному випадку платник податку є продавцем і жодної продукції за господарськими операціями з реалізації соняшника не отримував.
Статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі "Суомінен проти Фінляндії" (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 01.07.2003 року, яке, відповідно до ч.1 статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", підлягає застосуванню судами як джерело права, вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
У рішенні від 10.02.2010 року у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення. Принцип обґрунтованості рішення вимагає від суб'єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов'язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, тощо. При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Разом з тим, приймаючи рішення або вчиняючи дію, суб'єкт владних повноважень не може ставати на сторону будь-якої з осіб та не може виявляти себе заінтересованою стороною у справі, виходячи з будь-якого нелегітимного інтересу, тобто інтересу, який не випливає із завдань цього суб'єкта, визначених законом. При цьому, прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб'єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії. Таким чином, висновки та рішення суб'єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.
Відтак, такі рішення ГУ ДПС у Сумській області про відмову в реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не відповідають критеріям, визначеним ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, тому є протиправними і підлягають скасуванню.
Разом з тим, відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних адміністрування Єдиного реєстру податкових накладних відноситься до компетенції ДПС України, тому саме на ДПС України має бути покладений обов'язок здійснити реєстрацію податкових накладних.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України позивачу належить відшкодувати судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі 13640,00 грн. (а.с.14).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Фермерського господарства "ІВОТ-АГРО" ( код ЄДРПОУ 42768734, вул.Івана Євдокименка,4, м.Шостка,41100) до Головного Управління Державної податкової служби України в Сумській області (код ЄДОПОУ 43995469,, вул.Іллінська,13, м.Суми, 40009), Державної податкової служби України ( код ЄДРПОУ 43144399, Львівська площа,8, м.Київ, 04053) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного Управління Державної податкової служби України в Сумській області № 2184209/42768734 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної №6 від 23.10.2020, поданої Фермерським господарством "ІВОТ-АГРО" .
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного Управління Державної податкової служби України в Сумській області № 2184279/42768734 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної №7 від 23.10.2020, поданої Фермерським господарством "ІВОТ-АГРО".
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного Управління Державної податкової служби України в Сумській області № 2184286/42768734 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної №8 від 26.10.2020, поданої Фермерським господарством "ІВОТ-АГРО".
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного Управління Державної податкової служби України в Сумській області № 2184295/42768734 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної №9 від 29.10.2020, поданої Фермерським господарством "ІВОТ-АГРО".
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного Управління Державної податкової служби України в Сумській області № 2184309/42768734 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної №10 від 30.10.2020, поданої Фермерським господарством "ІВОТ-АГРО" .
Визнати протиправним і скасувати рішення Головного Управління Державної податкової служби України в Сумській області № 2184338/42768734 від 30.11.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної №11 від 31.10.2020, поданої Фермерським господарством "ІВОТ-АГРО".
Зобов"язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних днем податкові накладні №6 від 23.10.2020, №7 від 23.10.2020, №8 від 26.10.2020, №9 від 29.10.2020, №10 від 30.10.2020, №11 від 31.10.2020, подані Фермерським господарством "ІВОТ-АГРО", днем їх подання на реєстрацію.
Стягнути за рахунок Головного Управління Державної податкової служби України в Сумській області на користь Фермерського господарства "ІВОТ-АГРО" 13640 ( тринадцять тисяч шістсот сорок) грн. 00 коп. в рахунок відшкодування судового збору.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складене 10 червня 2021 року.
Суддя Л.М. Опімах