про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
29 червня 2021 рокум. ПолтаваСправа № 440/6828/21
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Канигіна Т.С., розглянувши матеріали позовної заяви Фізичної особи-підприємеця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Полтавській області про визнання протиправним та скасування попередження,
23 червня 2021 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Держпраці у Полтавській області про визнання протиправним та скасування попередження, а саме просить:
- визнати протиправним та скасувати Попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю Управління Держпраці у Полтавській області №ПЛ529/578/АВ/П від 03.03.2021.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суд, дослідивши матеріали позовної заяви, дійшов наступних висновків.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з частиною першою статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір;
публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи;
позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду; відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача;
суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Оскаржуване позивачем попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю №ПЛ529/578/АВ/П від 03.03.2021 не є рішенням суб'єкта владних повноважень, оскільки є виключно носієм інформації, що за виявлені контролюючим органом під час проведення перевірки порушення суб'єктами господарювання вимог законодавства про працю чинним законодавством передбачено відповідну відповідальність, наводить посилання на вид відповідальності та норми законодавства, за якими застосовується відповідальність.
Враховуючи зазначене, оцінка попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю (у тому числі й оцінка дій відповідача щодо його винесення) може бути надана судом при вирішенні спору про оскарження рішення, прийнятого за результатами проведення перевірки суб'єкта господарювання вимог законодавства про працю.
Отже, саме по собі попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю №ПЛ529/578/АВ/П від 03.03.2021 не породжує ніяких правових наслідків для позивача та не є нормативно-правовим актом чи актом індивідуальної дії, а тому не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні пункту 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім того, Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №823 "Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю", не передбачене оскарження попередження в адміністративному, у судовому порядку.
Заявлена позовна вимога про визнання протиправним та скасування попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю №ПЛ529/578/АВ/П від 03.03.2021 не належать до юрисдикції адміністративних судів, оскільки не стосується захисту прав, свобод та інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування чи їхніх посадових осіб. Таким чином, між зазначеними особами не існує публічно-правового спору як і юридичного спору загалом, що виключає його розгляд у порядку адміністративного судочинства, так і в будь-якому судовому порядку.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 19, 170, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Полтавській області про визнання протиправним та скасування попередження.
Повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Копію ухвали направити ініціатору звернення разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її отримання шляхом подання апеляційної скарги відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України № 2147-VIII від 03.10.2017.
Суддя Т.С. Канигіна