29 червня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/4287/21
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Медичний центр "Сімейний", фізична особа-підприємець ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення, -
27 квітня 2021 року Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" /далі - позивач, АТ "Полтавагаз"/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області /далі - відповідач/, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Медичний центр "Сімейний" /далі - третя особа-1, ТОВ "Медичний центр "Сімейний"/ про визнання протиправним та скасування рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №181 від 13 квітня 2021 року про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду /а.с. 1-4/.
Позов обґрунтований тим, що рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №181 від 13 квітня 2021 року про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду є необґрунтованим та невмотивованим, оскільки листи непрацездатності №385998 стосовно ОСОБА_2 та № 280002 стосовно ОСОБА_3 виготовлені на бланках встановленого зразка та оформлені згідно Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, а також вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 56-59/ зазначив, що за результатами планової виїзної перевірки виявлено та зафіксованов акті №24 від 31 березня 2021 року допущені позивачем порушення вимог пункту 1 частини другої статті 15, частини третьої статті 30, частини першої статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" внаслідок неправомірного використання позивачем грошових коштів Фонду в сумі 6959,90 грн, а саме: позивачем надана своїм працівникам допомога по тимчасовій непрацездатності, в тому числі за рахунок коштів Фонду, на підставі листків непрацездатності, які видані не у встановленому порядку, оскільки видані лікарем, який не є лікарем закладу охорони здоров'я, та не є лікарем, що провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа-підприємець. Довід позивача щодо видачі листків непрацездатності ФОП ОСОБА_1 є безпідставним, адже такі листки заповнені та фактично видані лікарем ОСОБА_4 , яка не є фізичною особою - підприємцем, а положеннями Інструкції №455 не передбачено можливості лікарям, що працюють за трудовим договором у фізичних осіб-підприємців, видавати листки непрацездатності. Таким чином, рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №181 від 13 квітня 2021 року про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду винесено правомірно, у спосіб та у порядку, що встановлені законодавством.
У відповіді на відзив /а.с.61-66/ позивач зазначив, що в акті №24 від 31 березня 2021 року не зазначено жодної норми законодавства, яку він порушив при нарахуванні та виплаті допомоги по тимчасовій непрацездатності згідно листів непрацездатності №385998 стосовно ОСОБА_2 та № 280002 стосовно ОСОБА_3 , тоді як такі листки непрацездатності відповідають вимогам законодавства та містять всі необхідні реквізити.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 травня 2021 року залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 /далі - третя особа-2, ФОП ОСОБА_1 /.
У запереченнях /а.с.77-78/ відповідач зазначив, що в акті перевірки №24 від 31 березня 2021 року на сторінці 11 у вигляді таблиці наведено опис виявлених порушень вимог законодавства, де у стовпчику 2 чітко зазначені норми (із посиланням на відповідні статті, пункти та абзаци), які було порушено, а тому відповідний аргумент позивача є безпідставним. Крім того, юридичної особи із назвою "ФОП ОСОБА_1 " ІНФОРМАЦІЯ_1 " із ідентифікаційним кодом 3285120231 згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не існує, а ФОП ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) листків непрацездатності №385998 стосовно ОСОБА_2 та № НОМЕР_2 стосовно ОСОБА_3 не видавав та таких хворих не оглядав, що підтверджується первинними документами. Вказані листки непрацездатності заповнені та видані лікарем ОСОБА_4 , яка не є фізичною особою-підприємцем, тоді як положеннями Інструкції №455 не передбачено можливості лікарям, що працюють у фізичних осіб-підприємців за трудовим договором, видавати листки непрацездатності. Всупереч нормі частини третьої статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" комісія із соціального страхування позивача не розглядала правильність заповнення та видачі листків непрацездатності №385998 стосовно ОСОБА_2 та № 280002 стосовно ОСОБА_3 , зокрема правомірність їх видачі лікарем ОСОБА_4 , яка не провадить господарську діяльність з медичної практики, і видала такі документи як лікар неіснуючого закладу охорони здоров'я із назвою "ФОП ОСОБА_1 " ІНФОРМАЦІЯ_1 " із ідентифікаційним кодом НОМЕР_1 .
У письмових поясненнях /а.с.85-88/ позивач додатково зазначив, що зі змісту листків непрацездатності №385998 стосовно ОСОБА_2 та № 280002 стосовно ОСОБА_3 вбачається наявність печаток ФОП ОСОБА_1 з написом "Для листків непрацездатності", а тому такі листки видані у встановленому законодавством порядку.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" (ідентифікаційний код 03351912) зареєстроване як юридична особа 24 січня 1992 року /а.с.6-8/.
Відповідно до наказу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (Полтавське міське відділення) №30-од від 19 березня 2021 року "Про проведення планової перевірки" /а.с. 48/ згідно наказу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №369-од від 17 грудня 2020 року "Про затвердження плану-графіка проведення документальних планових перевірок страхувальників на І квартал 2021 року"/а.с.45-46/ наказано провести з 22 березня 2021 року по 31 березня 2021 року документальну планову перевірку Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" за період з 01 липня 2017 року по 31 грудня 2020 року з питань дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду головним спеціалістам відділу по роботі зі страхувальниками ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 .
Повідомленням про проведення документальної планової перевірки Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №09.6-12/122 від 20 січня 2021 року /а.с. 49/ повідомлено Акціонерному товариству "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" про проведення з 22 березня 2021 року по 31 березня 2021 року документальної планової перевірки Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" щодо правильності використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України за період з 01 липня 2017 року по 31 грудня 2020 року.
Згідно з наказом №30-од від 19 березня 2021 року "Про проведення планової перевірки" Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області видано головним спеціалістам ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 направлення на проведення документальної перевірки №30 від 19 березня 2021 року /а.с. 51/, примірник якого надано страхувальнику - голові правління ОСОБА_8 , що підтверджується його підписом /а.с.51-зворот/.
В період з 22 березня 2021 року по 31 березня 2021 року Полтавським міським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області проведено виїзну планову документальну перевірку Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" щодо дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України за період з 01 липня 2017 року по 31 грудня 2020 року, за результатами якої складено Акт документальної перевірки дотримання порядку використання страхувальником страхових коштів Фонду соціального страхування України № 24 від 31 березня 2021 року /а.с.21-27/.
Відповідно до Опису виявлених порушень вимог законодавства зазначеного акту перевірки /а.с. 26/ за результатами проведення документальної перевірки встановлено наявність порушень вимог законодавства, зокрема: пункту 1 частини другої статті 15, частини третьої статті 30, частини першої статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV внаслідок нарахування та виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності, проведеної 25 вересня 2020 року по листку непрацездатності №385998 стосовно ОСОБА_2 та 30 грудня 2020 року по листку непрацездатності № 280002 від стосовно ОСОБА_3 , виданих не у встановленому порядку (листки непрацездатності, видані не лікуючим лікарем закладу охорони здоров'я, незалежно від форми власності, та не лікарем, що провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа-підприємець).
Примірник вказаного акту отримано страхувальником - т.в.о. головного бухгалтера ОСОБА_9 31 березня 2021 року, що підтверджується її підписом /а.с.27/.
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" надало до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області заперечення (вих. №07/4334 від 07 квітня 2021 року) на Акт документальної планової перевірки дотримання порядку використання страхувальником коштів Фонду соціального страхування України №24 від 31 березня 2021 року /а.с. 12-16/, в яких зазначило про відсутність виявлених порушень в діях АТ "Полтавагаз", оскільки листи непрацездатності №385998 стосовно ОСОБА_2 та № 280002 стосовно ОСОБА_3 виготовлені на бланках встановленого зразка та оформлені згідно Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, тобто відповідають вимогам чинного законодавства України.
За результатами розгляду заперечень до акта документальної планової перевірки дотримання порядку використання страхувальником коштів Фонду соціального страхування України №24 від 31 березня 2021 року листом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №09.6-12/637 від 09 квітня 2021 року /а.с. 54-55/ Акціонерному товариству "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" повідомлено, що відповідно до частини першої статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 77-VIII підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. Право видавати листки непрацездатності мають виключно лікарі, що працюють у закладах охорони здоров'я зі статусом юридичної особи, а також фізичні особи зі статусом підприємця, які провадять господарську діяльність з медичної практики. Лікарі, що працюють за трудовими договорами у таких фізичних осіб-підприємців, правом видачі листків непрацездатності не наділені, відповідно листки непрацездатності видані ними неправомірно, не в установленому порядку та відповідно до частини першої статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" не можуть бути підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності. ФОП ОСОБА_1 не є юридичною особою, а провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа-підприємець, однак він не був лікуючим лікарем у застрахованих осіб, які зазначені в акті перевірки. Листки непрацездатності АЛД №280002, АДЯ №385998 видані лікарем ОСОБА_4 , яка не є лікарем-ФОП або лікарем закладу охорони здоров'я. Таким чином, вищевказані листки непрацездатності видані неправомірно, а тому не можуть бути підставою для призначення допомоги по тимчасовій втраті працездатності.
За результатами розгляду матеріалів планової перевірки Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" з питань дотримання порядку використання страхових коштів Фонду соціального страхування України (акт перевірки №24 від 31 березня 2021 року, заперечення №07/4334 від 07 квітня 2021 року) Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області 13 квітня 2021 року винесено рішення про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання коштів Фонду № 181 /а.с. 44/, про повернення до Фонду соціального страхування України неправомірно витраченої суми страхових коштів 6959,90 грн та застосування відповідно до абзацу першого частини першої статті 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" фінансових санкцій: штрафу за порушення порядку використання страхових коштів в сумі 3479,95 грн.
Примірник вказаного рішення отримано страхувальником 14 квітня 2021 року, що підтверджується підписом посадової особи /а.с.44-зворот/.
Не погодившись із рішенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №181 від 13 квітня 2021 року про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР /далі - Основи № 16/98-ВР/ відповідно до Конституції України визначають принципи та загальні правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян в Україні.
Статтею 4 Основ № 16/98-ВР визначено залежно від страхового випадку види загальнообов'язкового державного соціального страхування, зокрема, страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Положеннями статті 25 Основ № 16/98-ВР передбачено надання за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням видів соціальних послуг та матеріального забезпечення, зокрема, страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, а саме: допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною).
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV /далі - Закон №1105-XIV /.
Частиною першою статті 4 Закону № 1105-XIV визначено, що Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.
Згідно з частиною третьою статті 8 Закону № 1105-XIV робочими органами виконавчої дирекції Фонду є її управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що створюються за рішенням правління Фонду на підставі затвердженої ним структури органів Фонду. Управління виконавчої дирекції Фонду є юридичними особами, мають самостійні кошториси, печатки із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, а також мають відділення в районах і містах обласного значення. Відділення управлінь виконавчої дирекції Фонду є відокремленими підрозділами робочих органів виконавчої дирекції Фонду, що створюються за рішенням правління Фонду без статусу юридичної особи.
Робочі органи виконавчої дирекції Фонду та їх відділення провадять свою діяльність від імені виконавчої дирекції Фонду в межах та порядку, визначених цим Законом, статутом Фонду, типовим положенням про робочі органи виконавчої дирекції Фонду та їх відділення, що затверджується правлінням Фонду, та положенням, затвердженим директором виконавчої дирекції Фонду.
Пунктами 2 та 7 частини першої статті 9 Закону № 1105-XIV встановлено, що основними завданнями Фонду та його робочих органів є: надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону; здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду.
Пунктами 1, 2 та 6 частини другої вказаної статті визначено, що Фонд та його робочі органи відповідно до покладених на них завдань: здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах бюджету Фонду, затвердженого Кабінетом Міністрів України, управління майном; проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, страхових виплат; здійснюють контроль за використанням коштів Фонду, веденням і достовірністю обліку та звітності щодо їх надходження та використання, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи.
Згідно з пунктами 3 та 5 частини першої статті 10 Закону № 1105-XIV Фонд має право: перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду; накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону.
Пунктом 1 частини п'ятої статті 15 Закону № 1105-XIV визначено, що роботодавець несе відповідальність за порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення.
Частиною 6 цієї статті встановлено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Відповідно до статті 18 Закону № 1105-XIV страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах, фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності на інших підставах.
Згідно з частиною першою статті 19 Закону № 1105-XIV право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.
Частиною першою статті 30 Закону № 1105-XIV встановлено, що матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначаються та надаються за основним місцем роботи (діяльності).
Відповідно до частини третьої вказаної статті рішення про призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг приймається комісією (уповноваженим) із соціального страхування, що створюється (обирається) на підприємстві, в установі, організації, до складу якої входять представники адміністрації підприємства, установи, організації та застрахованих осіб (виборних органів первинної профспілкової організації (профспілкового представника) або інших органів, які представляють інтереси застрахованих осіб), або фізичною особою - підприємцем, особою, яка провадить незалежну професійну діяльність.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення, приймає рішення про відмову в його призначенні, про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Комісія (уповноважений) із соціального страхування виконує свої функції відповідно до положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яке затверджується правлінням Фонду.
Приписами пункту 2.2 Положення про комісію (уповноваженого) із страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування України № 13 від 19 липня 2018 року /далі - Положення №13/, комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства зобов'язана, зокрема, приймати рішення про призначення матеріального забезпечення; приймати рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення, про припинення його виплати (повністю або частково), розглядати підставу і правильність видачі та заповнення листків непрацездатності та інших документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення.
Відповідно до пункту 3.1 Положення №13 комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, зокрема: приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо; приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково); перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення; здійснює контроль за правильним нарахуванням і своєчасною виплатою матеріального забезпечення застрахованим особам.
Згідно з частиною першою статті 31 Закону № 1105-XIV підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. У разі роботи за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із здійсненням підприємницької чи іншої діяльності підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Для застрахованих осіб, які одночасно здійснюють підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору (контракту), копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров'я, яка його видає. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.
Отже, підставою для призначення комісією (уповноваженим) із соціального страхування підприємства допомоги по тимчасовій непрацездатності є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності.
Відповідно до положень пункту 1.1 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13 листопада 2001 року № 455, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2001 року за № 1005/6196 /далі - Інструкція № 455/, тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності.
Згідно з підпунктом 1.3.1 пункту 1.3 Інструкції № 455 листок непрацездатності видається громадянам України, іноземцям, особам без громадянства, які проживають в Україні і працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних представництвах та консульських установах.
Пунктом 1.4 Інструкції № 455 встановлено, що право видачі листків непрацездатності надається: 1.4.1. лікуючим лікарям державних і комунальних закладів охорони здоров'я; 1.4.2. лікуючим лікарям стаціонарів протезно-ортопедичних установ системи Міністерства праці та соціальної політики України; 1.4.3. лікуючим лікарям туберкульозних санаторно-курортних закладів; 1.4.4. фельдшерам у місцевостях, де відсутній лікар, а також на плаваючих суднах. Список цих фельдшерів затверджується щороку органами охорони здоров'я; 1.4.5. лікуючим лікарям закладів охорони здоров'я незалежно від форми власності та лікарям, що провадять господарську діяльність з медичної практики як фізичні особи - підприємці.
Пунктами 1.6 та 1.7 Інструкції № 455 передбачено, що видача документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, здійснюється лікуючим лікарем (фельдшером) при пред'явленні паспорта чи іншого документа, який засвідчує особу непрацездатного, і не може бути платною послугою в закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності.
Видача та продовження документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, здійснюються тільки після особистого огляду хворого лікуючим лікарем (фельдшером), про що робиться відповідний запис у медичній карті амбулаторного чи стаціонарного хворого з обґрунтуванням тимчасової непрацездатності. На період проведення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацією та ліквідацією її спалахів та епідемій в Україні, відкриття листків непрацездатності може здійснюватися лікарем, що надає первинну медичну допомогу на підставі звернення та опитування хворого за допомогою засобів телефонного зв'язку або інтернет-телефонії з обов'язковим відповідним записом у медичній карті амбулаторного хворого.
Відповідно до положень пунктів 1-3 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України, Міністерства праці та соціальної політики України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03 листопада 2004 року № 532/274/136-ос/1406, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 листопада 2004 року за № 1456/10055 /далі - Інструкція № 532/274/136-ос/1406/, листок непрацездатності (далі - ЛН) - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів. Лицьовий бік бланка ЛН заповнюється лікуючим лікарем або молодшим медичним працівником з медичною освітою. Зворотний бік бланка ЛН заповнюється за місцем роботи застрахованої особи. Заповнюється частина лицьового боку ЛН, що видається непрацездатному.
Насамперед заповнюється корінець ЛН. Підкреслюється слово "первинний" або "продовження", у разі продовження ЛН зазначається номер попереднього. Указуються: прізвище, ім'я та по батькові (повністю) непрацездатного та місце його роботи (назва підприємства, установи, організації), дата видачі ЛН (цифрою вказується число, після чого літерами - назва місяця, цифрою зазначається рік), прізвище лікаря, який видав ЛН, номер медичної карти амбулаторного чи стаціонарного хворого, підпис одержувача у графі "Підпис одержувача". Паспортна частина ЛН (прізвище непрацездатного, ім'я та по батькові, вік) заповнюється за даними документів, місце роботи - зі слів непрацездатного. Після заповнення корінець залишається в закладі охорони здоров'я.
Далі заповнюється частина лицьового боку ЛН, що видається непрацездатному. У графі "Звільнення від роботи" у першому стовпчику "З якого числа" дата видачі ЛН (число, місяць, рік) позначається арабськими цифрами; у другому стовпчику "До якого числа включно" дата продовження ЛН (число і місяць) позначається літерами; у четвертому стовпчику "Підпис та печатка лікаря" продовження або закриття ЛН підтверджується підписом та печаткою лікаря. У графі "Стати до роботи" вказують словами число і місяць, коли приступити до роботи; посаду, прізвище лікаря, що засвідчується його підписом та печаткою закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності". У разі продовження тимчасової непрацездатності підкреслюється "Продовжує хворіти" та зазначається номер нового ЛН.
З огляду на приписи наведених положень, листок непрацездатності є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, якщо він виданий лікарем, який наділений правом видачі листків непрацездатності (а саме: лікуючим лікарем закладу охорони здоров'я незалежно від форми власності або лікарем, що провадить господарську діяльність з медичної практики як фізична особа - підприємець); містить всі необхідні реквізити (прізвище лікаря, який видав ЛН, підпис та печатку лікаря, печатку закладу охорони здоров'я "Для листків непрацездатності" тощо). При цьому право вносити записи до лікарняного листка мають лікуючий лікар або молодший медичний працівник з медичною освітою.
Відповідно до пунктів 32, 34 та 35 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 285, суб'єкт господарювання забезпечує наявність щонайменше одного медичного працівника, зокрема з числа працюючих за сумісництвом, за кожною заявленою лікарською спеціальністю, спеціальністю молодших спеціалістів з медичною освітою та немедичних працівників, які працюють у системі охорони здоров'я. Кількість посад медичних і немедичних працівників визначається керівником закладу охорони здоров'я та фізичною особою - підприємцем залежно від обсягу, нормативів надання медичної допомоги відповідного рівня та заявлених спеціальностей.
Фізична особа - підприємець має право приймати на роботу лікарів відповідно до заявленої спеціальності, а молодших спеціалістів з медичною освітою - залежно від профілю (спеціальності) за умови, що їх кваліфікаційний рівень відповідає єдиним кадровим вимогам, затвердженим МОЗ. Фізичні особи - підприємці з числа молодших спеціалістів з медичною освітою провадять медичну практику самостійно або під керівництвом лікаря.
Фізична особа - підприємець, яка не має спеціальної освіти та не відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, затвердженим МОЗ, має право отримати ліцензію. У такому разі фізична особа - підприємець зобов'язана укомплектувати штат медичними та немедичними працівниками відповідно до заявлених спеціальностей.
Таким чином, фізичні особи - підприємці, що провадять господарську діяльність з медичної практики, або фізичні особи - підприємці, які не мають спеціальної освіти, вправі приймати на роботу медичних працівників , в тому числі лікарів.
Судовим розглядом встановлено та учасниками справи визнано, що позивачем використано 6959,90 грн із коштів Фонду, а саме: 2980,20 грн на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_2 на підставі листка непрацездатності АДЯ №385998, який видано лікарем ОСОБА_4 ; 3979,70 грн на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності ОСОБА_3 на підставі листка непрацездатності АЛД №280002, який видано лікарем ОСОБА_4 .
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, залученого до матеріалів справи /а.с. 96-98/, ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець та зареєстрованими видами його діяльності є: 86.21 Загальна медична практика (основний); 88.91 Денний догляд за дітьми; 86.90 Інша діяльність у сфері охорони здоров'я; 86.10 Діяльність лікарняних закладів.
ФОП ОСОБА_1 має ліцензію Міністерства охорони здоров'я України на провадження господарської діяльності з медичної практики за спеціальностями: педіатрія, за спеціальністю молодших спеціалістів з медичною освітою, сестринська справа, терапія, загальна практика - сімейна медицина за адресою: АДРЕСА_1 відповідно до наказів Міністерства охорони здоров'я України №764 від 06 липня 2017 року /а.с. 128-131/ та №86 від 18 січня 2018 року /а.с. 121-125/.
Відповідно до умов Договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №0000-А9Х5-М000, укладеного Національною службою здоров'я України (замовник) та ФОП ОСОБА_1 (надавач) /а.с.112-120/, ФОП ОСОБА_1 зобов'язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник зобов'язується оплачувати такі послуги відповідно до встановленого тарифу та коригувальних коефіцієнтів /пункт 8/; медичні послуги та спеціальні умови їх надання визначаються у додатках до цього договору /пункт 9/; медичні послуги надаються відповідно до порядків надання медичної допомоги, затверджених МОЗ, з обов'язковим дотриманням галузевих стандартів у сфері охорони здоров'я та в місцях надання медичних послуг, що зазначені у додатках до цього договору /пункт 10/.
Додатком 2 до вказаного договору визначено обсяг медичних послуг, який надавач зобов'язується надавати за договором відповідно до медичних потреб пацієнта/пацієнтки (специфікація), зокрема оформлення довідок, листків непрацездатності та направлень для проходження медико-соціальної експертизи, а також лікарських свідоцтв про смерть /пункт 22/.
Наказом "Про право видачі листків непрацездатності" ФОП ОСОБА_1 №01/20-4ЛН від 02 січня 2020 року /а.с.133/ надано право видачі листків непрацездатності пацієнтам " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (ФОП ОСОБА_1 ), зокрема ОСОБА_1 (лікар-педіатр) та ОСОБА_4 (керівник, лікар-терапевт).
Отже, ФОП ОСОБА_1 має право на видачу листків непрацездатності.
Відповідно до наказів (розпорядження) про прийняття на роботу №04/18-1 від 18 квітня 2018 року /а.с. 105-зворот - 106/ та №19/04-04 від 25 квітня 2019 року /а.с. 102/, трудових договорів №04/18-1 від 19 квітня 2018 року /а.с.104-зворот - 105/ та №19/04-4 від 11 травня 2019 року /а.с. 102-зворот - 103/ та трудової книжки серії НОМЕР_3 від 08 січня 2000 року /а.с.137-143/ ОСОБА_4 працює на посаді лікаря-терапевта у ФОП ОСОБА_1 .
Зі змісту листка непрацездатності (первинний) серії НОМЕР_4 , виданого 01 вересня 2020 року ОСОБА_2 /а.с. 9, 52/, слідує, що у графі "Назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я" зазначено "ФОП ОСОБА_1 " АДРЕСА_1 ", у графі "Печатка закладу охорони здоров'я" міститься відтиск печатки із текстом "ФОП ОСОБА_1 "Сімейна клініка на Європейській" / ідентифікаційний номер НОМЕР_1 / ліцензія наказ №764 від 06 липня 2017 року / для листків непрацездатності", у графі "Режим" зазначено "амбулаторний" та міститься відтиск печатки із текстом "ФОП ОСОБА_1 " ІНФОРМАЦІЯ_1 " / РНОКПП номер НОМЕР_1 / ліцензія наказ №764 від 06 липня 2017 року / ЛКК", у графі "Звільнення від роботи / посада і прізвище лікаря / підпис і печатка лікаря" зазначено "терапевт ОСОБА_10 " та міститься підпис і відтиск печатки лікаря " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", в також зазначено "зав ЛКК ОСОБА_1 " та міститься підпис і відтиск печатки лікаря " ОСОБА_11 ", у графі "Стати до роботи / посада і прізвище лікаря / підпис лікаря" зазначено "терапевт ОСОБА_10 " та міститься відповідний підпис, у графі "Стати до роботи / печатка закладу охорони здоров'я" міститься відтиск печатки із текстом "ФОП ОСОБА_1 " ІНФОРМАЦІЯ_1 " / ідентифікаційний номер НОМЕР_1 / ліцензія наказ №764 від 06 липня 2017 року / для листків непрацездатності".
Зі змісту листка непрацездатності (первинний) серії НОМЕР_5 , виданого 02 листопада 2020 року ОСОБА_3 /а.с. 9, 53/, слідує, що у графі "Назва і місцезнаходження закладу охорони здоров'я" зазначено "ФОП ОСОБА_1 " АДРЕСА_1 ", у графі "Печатка закладу охорони здоров'я" міститься відтиск печатки із текстом "ФОП ОСОБА_1 "Сімейна клініка на Європейській" / ідентифікаційний номер НОМЕР_1 / ліцензія наказ №764 від 06 липня 2017 року / для листків непрацездатності", у графі "Звільнення від роботи / посада і прізвище лікаря / підпис і печатка лікаря" зазначено "терапевт ОСОБА_10 " та міститься підпис і відтиск печатки лікаря " ІНФОРМАЦІЯ_2 ", в також зазначено "зав ЛКК ОСОБА_1 " та міститься підпис і відтиск печатки лікаря " ОСОБА_11 ", у графі "Стати до роботи / посада і прізвище лікаря / підпис лікаря" зазначено "терапевт ОСОБА_10 " та міститься відповідний підпис, у графі "Стати до роботи / печатка закладу охорони здоров'я" міститься відтиск печатки із текстом "ФОП ОСОБА_1 "Сімейна клініка на Європейській" / ідентифікаційний номер НОМЕР_1 / ліцензія наказ №764 від 06 липня 2017 року / для листків непрацездатності".
Оскільки ФОП ОСОБА_1 має право на видачу листків непрацездатності та є роботодавцем лікаря ОСОБА_4 та на вказаних листах непрацездатності наявні печатки ФОП ОСОБА_1 (ліцензія наказ №764 від 06 липня 2017 року) з написом "Для листків непрацездатності" та з написом " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", суд доходить висновку, що листки непрацездатності (первинний) серії НОМЕР_4 від 01 вересня 2020 року на ім'я ОСОБА_2 та серії АЛД №280002 від 02 листопада 2020 року на ім'я ОСОБА_3 видані ФОП ОСОБА_1 , а терапевт ОСОБА_4 , як медичний працівник ФОП ОСОБА_1 , відповідно до Інструкції № 532/274/136-ос/1406 здійснювала лікування та заповнення таких листків непрацездатності як лікуючий лікар.
Таким чином, висновок відповідача щодо допущення позивачем порушень вимог пункту 1 частини другої статті 15, частини третьої статті 30, частини першої статті 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV є помилковим.
З огляду на те, що у відповідача відсутні підстави для зобов'язання позивача повернути до Фонду соціального страхування України витрачену суму страхових коштів 6959,90 грн та для застосування до позивача фінансових санкцій - штрафу в сумі 3479,95 грн, оспорюване рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №181 від 13 квітня 2021 року про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду є протиправним та підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, позов підлягає задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За подання позову до суду позивач поніс витрати у вигляді сплати судового збору в сумі 2270,00 грн, що підтверджується квитанцією АТ "Райффайзен Банк Аваль" №3745 від 27 квітня 2021 року /а.с. 5/. Доказів понесення позивачем інших судових витрат матеріали справи не містять.
Таким чином, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягають витрати зі сплати судового збору в сумі 2270,00 грн.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" (вул.Козака, буд. 2-а, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 03351912) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (вул. Гоголя, буд. 34, м. Полтава, 36011, ідентифікаційний код 41319427), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю "Медичний центр "Сімейний" (вул. Європейська, буд. 108, м. Полтава, 36021, ідентифікаційний код 43037400), фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №181 від 13 квітня 2021 року про повернення страхових коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення порядку використання страхових коштів Фонду.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (вул. Гоголя, буд. 34, м. Полтава, 36011, ідентифікаційний код 41319427) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" (вул. Козака, буд. 2-а, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 03351912) витрати зі сплати судового збору в сумі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень нуль копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк