Справа № 420/2239/21
17 червня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Донець В.Р.
за участю сторін:
представника позивача - Піндюр Т.С.
представника відповідача - Коліогло П.П.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛАН ОЙЛ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «ГЛАН ОЙЛ» з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 18.01.2021 року №0005553205, від 28.01.2021 року №0005573201.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
В подальшому, ухвалою від 22 квітня 2021 року суд перейшов до розгляду цієї справи в порядку загального позовного провадження.
Представник позивача в судове засідання з'явився. Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що відповідачем безпідставно прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення, позивачем належним чином здійснюється облік нафтопродуктів у відповідності до вимог законодавства, а висновки актів перевірки ґрунтуються на припущеннях податкового органу. Крім того, позивач зазначає, що відповідачем не зазначено в актах яким чином здійснено зняття фактичних залишків нафтопродуктів, не прийнято до уваги зміна об'єму нафтопродуктів в залежності від температури навколишнього середовища, тощо. Також, позивач зазначає, що податковим органом під час перевірок не встановлено реалізацію не облікованих нафтопродуктів, а поданий відзив не містить будь-яких доводів, які б спростовували позицію позивача в цій справі.
Представник відповідача в судове засідання з'явився. З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, оскільки під час проведення фактичних перевірок позивача встановлені порушення ним ведення обліку нафти та нафтопродуктів, зокрема, розбіжності між кількістю нафтопродуктів, зазначених у фіскальному звітному чеку Х-звіті та фактичними залишками нафтопродуктів відповідно до рівня наповнення резервуарів, а тому відповідачем правомірно винесені оскаржувані податкові повідомлення-рішення.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача та заперечення відповідача, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ГУ ДПС в Одеській області в період з 30.07.2020 року по 07.08.2020 року проведена фактична перевірка АЗС, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , суб'єкт господарської діяльності - ТОВ «ГЛАН ОЙЛ», з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, за результатами якої складений акт перевірки від 07.08.2020 року №1576/15-32-32-05/ НОМЕР_1 .
Під час зазначеної перевірки оператором АЗС наданий Х-звіт, з урахуванням якого складений додаток №1 до акту перевірки в якому при співставленні фактичних та облікових залишків палива з врахуванням похибки виявлені розбіжності, зокрема, надлишок не облікованих нафтопродуктів становить: 13,32 літри бензину А-95 Energy на суму 286,38 грн., 3,21 літр дизельного палива Energy (резервуар №5) на суму 67,41 грн.; нестача становить 18,12 літрів дизельного палива Energy (резервуар №4) на суму 380,52 грн., загальна сума не облікованих нафтопродуктів склала 734,31 грн., тобто, встановлене порушення порядку ведення обліку нафти та нафтопродуктів.
Таким чином, перевіркою встановлено порушення позивачем, зокрема, п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за що передбачена відповідальність статтею 20 цього Закону.
Позивач не погодився з результатами перевірки та подав заперечення до акту про результати фактичної перевірки від 07.08.2020 року №1576/15-32-32-05/ НОМЕР_1 , які розглянуті ГУ ДПС в Одеській області та висновки акту перевірки залишені в силі.
На підставі висновків акту перевірки від 07.08.2020 року №1576/15-32-32-05/4320206 ГУ ДПС в Одеській області направлене позивачу податкове повідомлення-рішення від 09.09.2020 року №0017143205, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1468,62 грн. за порушення вимог п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Крім того, ГУ ДПС в Одеській області в період з 30.07.2020 року по 07.08.2020 року проведена фактична перевірка АЗС, що розташована за адресою: Одеська область, Ширяївський район, смт. Ширяєве, вул. Коробченко, буд. 32, суб'єкт господарської діяльності - ТОВ «ГЛАН ОЙЛ», з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, за результатами якої складений акт перевірки від 07.08.2020 року №1588/15-32-32-01/43290206.
Під час зазначеної перевірки оператором АЗС наданий Х-звіт, з урахуванням якого складений додаток №1 до акту перевірки в якому при співставленні фактичних та облікових залишків палива з врахуванням похибки виявлені розбіжності, зокрема, надлишок не облікованих нафтопродуктів становить: 383,35 літри бензину А-92 Energy на суму 7666,92 грн., 197,66 літрів скрапленого газу на суму 2322,48 грн., нестача становить 37,44 літрів бензину А-95 на суму 786,24 грн., загальна сума не облікованих нафтопродуктів склала 10775,64 грн., тобто, встановлене порушення порядку ведення обліку нафти та нафтопродуктів.
Таким чином, перевіркою встановлено порушення позивачем, зокрема, п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за що передбачена відповідальність статтею 20 цього Закону.
Позивач не погодився з результатами перевірки та подав заперечення до акту про результати фактичної перевірки від 07.08.2020 року №1588/15-32-32-01/43290206, які розглянуті ГУ ДПС в Одеській області та висновки акту перевірки залишені в силі.
На підставі висновків акту перевірки від 07.08.2020 року №1588/15-32-32-01/43290206 ГУ ДПС в Одеській області направлене позивачу податкове повідомлення-рішення від 09.09.2020 року №0016943201, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 21551,28 грн. за порушення вимог п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Позивач не погодився з правомірністю податкових повідомлень-рішень від 09.09.2020 року №0017143205, №0016943201 та оскаржив їх в адміністративному порядку до ДПС України.
За результатами розгляду скарги ДПС України податкові повідомлення-рішення від 09.09.2020 року №0017143205, №0016943201 були частково скасовані на суми 761,04 та 1572,48 грн. відповідно.
При цьому, ДПС України помилково зазначено номер №0017143203 податкового повідомлення-рішення від 09.09.2020 року №0017143205, про що свідчить описова частина рішення про результати розгляду скарги, а тому суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що відповідач виніс нове податкове повідомлення-рішення, при тому, що попереднє рішення не скасоване.
За результатами розгляду скарги ТОВ «ГЛАН ОЙЛ» на податкові повідомлення-рішення та з врахуванням висновків актів перевірки від 07.08.2020 року №1576/15-32-32-05/ НОМЕР_1 , №1588/15-32-32-01/43290206, ГУ ДПС в Одеській області направлене позивачу податкове повідомлення-рішення від 18.01.2021 року №0005553205, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 707,58 грн. за порушення вимог п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та податкове повідомлення-рішення від 28.01.2021 року №0005573201, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 19978,80 грн. за порушення вимог п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Позивач не погодився з правомірністю зазначених податкових повідомлень-рішень, а тому звернувся до суду з цим позовом про їх скасування.
Відповідно до положень п. 12 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку.
При цьому, у відповідності до ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів встановлений «Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України», затвердженою наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзв'язку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України №281/171/578/155 від 20.05.2008 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 2.09.2008 року за №805/15496.
Відповідно до п. 10.2.1, 10.2.8, 10.2.10, 10.3.1.3, 10.4.3 зазначеної Інструкції приймання нафтопродуктів, що надійшли автомобільним транспортом від постачальників, здійснюється працівниками автозаправної станції за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки) за даними товарно-транспортних накладних у разі наявності паспорта якості та копії сертифіката відповідності. У разі відсутності розходження між фактично прийнятою кількістю нафтопродукту і кількістю, зазначеною у ТТН, оператор проставляє час надходження автоцистерни на АЗС і власним підписом в накладній засвідчує її приймання. Один примірник ТТН залишається на АЗС, а два - повертаються водієві, який поставляв нафтопродукт.
На підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою N 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою N 17-НП.
Облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою N 17-НП.
Після завершення зміни оператором АЗС складається змінний звіт АЗС за формою N 17-НП у двох примірниках, з яких один з доданими ТТН здається до бухгалтерської служби, а другий - залишається на АЗС.
Позивачем надані до суду докази, зокрема, Журнали обліку надходжень нафтопродуктів на АЗС за формою №13-ПН, змінні звіти АЗС за формою №17-ПН, товарно-транспортні накладні, які свідчать про ведення ТОВ «ГЛАН ОЙЛ» обліку нафтопродуктів на АЗС, які перевірялися відповідачем та свідчать про відсутність порушень порядку ведення такого обліку. Зазначені документи за твердженнями позивача знаходилися під час перевірки на АЗС, однак не були прийняті до уваги податковим органом.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, однак відповідачем не спростовані твердження позивача, не спростована відсутність зазначених вище документів та наявність будь-яких порушень позивачем при веденні обліку нафтопродуктів.
Суд звертає увагу, що єдиною підставою для висновків податкового органу в акті перевірки є невідповідність залишків ТМЦ за Х - звітами фактичним залишкам ТМЦ, виявленим податковим органом, тобто, податковим органом не заперечується факт наявності у позивача документації щодо обліку нафтопродуктів (Журналів, змінних звітів, товарно-транспортних накладних, тощо), однак податковим органом виходячи з припущень робиться висновок про не ведення такого обліку.
Разом з цим, слід зазначити, що в акті перевірки взагалі не зазначено яким чином, яким методом, яким обладнанням (вимірювальним засобом), при яких умовах відповідачем здійснювалося зняття фактичних залишків нафтопродуктів, таку інформацію не викладено в відзиві на позовну заяву та представником відповідача в судовому засіданні також такої інформації не надано.
Відповідно до положень п. 3, п. 4.1 - 4.3 «Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України» облік нафти і нафтопродуктів - операція, яка проводиться на підприємстві під час технологічного процесу і яка полягає у визначенні об'єму і маси нафти або нафтопродуктів для подальших облікових операцій. Засіб вимірювальної техніки - технічний засіб, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики. Система вимірювання кількості і визначення показників якості нафти - сукупність ЗВТ, технологічного та допоміжного обладнання, що призначена для обліку нафти з визначенням її кількісних показників та формування актів приймання-здавання нафти і паспортів якості шляхом як автоматичного виконання функцій, так і одним із методів, передбачених ГОСТ 26976-86 «Нефть и нефтепродукты. Методы измерения массы» (далі - ГОСТ 26976) та цією Інструкцією.
Для забезпечення достовірності і єдності вимірювань маси та об'єму нафти і нафтопродуктів підприємства зобов'язані користуватися ЗВТ, що мають чинні відбитки повірочних тавр та/або свідоцтва про їх повірку чи державну метрологічну атестацію. ЗВТ, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці через міжповірочні інтервали, порядок установлення яких визначається нормативно-правовими актами Держспоживстандарту України. Інформація щодо встановлених для ЗВТ міжповірочних інтервалів публікується у покажчику «Засоби вимірювальної техніки, занесені до Державного реєстру України», який видається Держспоживстандартом України. Облік нафти і нафтопродуктів на НПЗ, підприємствах із забезпечення нафтопродуктами, підприємствах нафтопровідного і нафтопродуктопровідного транспорту, наливних пунктах ведеться в одиницях маси, а на АЗС - одиницях об'єму.
Для визначення маси та об'єму нафти і нафтопродуктів можуть використовуватися об'ємно-масовий статичний, об'ємно-масовий динамічний, прямий масовий (статичне зважування та зважування під час руху) і об'ємний методи вимірювань відповідно до вимог ГОСТ 26976.
Об'ємно-масовим статичним методом визначається маса нафти і нафтопродукту за їх об'ємом, густиною та температурою. Об'єм нафти і нафтопродуктів визначається за допомогою градуйованих резервуарів та засобів вимірювань рівня нафти і нафтопродуктів у резервуарах, залізничних цистернах, танках суден або за повною місткістю мір (автоцистернах, причепах-цистернах, напівпричепах-цистернах).
Об'ємно-масовим та масовим динамічним методами визначається маса нафти і нафтопродуктів безпосередньо у нафто- і нафтопродуктопроводах, а також при відпуску нафтопродуктів до автоцистерн та залізничних цистерн на автоматизованих системах наливу. За цими методами об'єм або масу нафти і нафтопродуктів вимірюють із застосуванням об'ємних або масових лічильників.
Прямим (ваговим) методом вимірюють масу нафти і нафтопродуктів у тарі та транспортних засобах шляхом зважування на вагах (залізничних та автомобільних цистерн) для статичного зважування середнього класу точності за ГОСТ 29329-92 «Весы для статического взвешивания. Общие технические требования» з кількістю повірочних поділок не менше ніж 3000.
Об'ємним методом вимірюється лише об'єм нафтопродукту. Для вимірювань об'єму нафтопродуктів на АЗС використовуються ПРК і ОРК, що мають відлікові пристрої для індикації ціни, об'єму та вартості виданої дози.
Об'єм та маса нафти і нафтопродуктів визначаються у стаціонарних резервуарах, залізничних цистернах, танках суден, мірах повної місткості та технологічних трубопроводах, градуйованих відповідно до вимог чинних нормативних документів Держспоживстандарту України, та/або за допомогою об'ємних та масових лічильників.
Рівень нафти, нафтопродукту та підтоварної води або льоду в резервуарах має вимірюватись металевими рулетками з вантажем, метроштоками, стаціонарними рівнемірами або іншими засобами вимірювання, допущеними до застосування Держспоживстандартом України. Перед кожним вимірюванням рівня нафти і нафтопродукту у вертикальних і горизонтальних резервуарах здійснюється перевірка базової висоти згідно з підпунктом 4.3.2.6 цієї Інструкції.
Після завершення приймання нафти і нафтопродуктів вимірювання здійснюється при закритих вхідних і вихідних засувках після 30-хвилинного відстоювання в горизонтальних резервуарах і годинного - у вертикальних резервуарах. У разі вимірювання рівня нафтопродуктів у горизонтальних циліндричних резервуарах нижній кінець метроштока чи вантажу рулетки має потрапляти на нижню твірну резервуара.
Вимірювання рівня нафти або нафтопродукту здійснюються двічі. У разі виявлення розбіжностей між результатами двох вимірювань понад допустиму похибку (+- 2 мм) вимірювання необхідно повторювати доти, доки різниця між результатами трьох поспіль проведених вимірювань не буде в границях допустимої похибки вимірювання. При цьому за результат вимірювань береться середнє арифметичне значення результатів трьох найближчих вимірювань.
Вимірювання рівня нафтопродуктів в резервуарах на АЗС має здійснюватися методами та з дотримання всіх вимог законодавства щодо здійснення таких вимірювань, має бути врахована густина, температурний режим, засоби вимірювання мають пройти відповідну повірку та бути сертифікованими, тощо, однак відповідачем жодних обставин щодо процесу вимірювання, засобів і методів вимірювання ані в відзиві на позовну заяву, ані під час розгляду справи не обґрунтовано та не доведено правомірність здійснення таких вимірювань, при тому, що відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Також відповідачем не надано жодного доказу та не доведено здійснення позивачем реалізації товарів, які не обліковані у встановленому порядку, а ТОВ «ГЛАН ОЙЛ» надані докази, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті), що виключає застосування фінансових санкції за ст. 20 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Всі вищевикладені обставини дають підстави для висновку про протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 18.01.2021 року №0005553205, від 28.01.2021 року №0005573201 та наявність підстав для їх скасування.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ТОВ «ГЛАН ОЙЛ» обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛАН ОЙЛ» (вул. Чорноморського Козацтва, буд. 72, м. Одеса, 65003, код ЄДРПОУ 43290206) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 18.01.2021 року №0005553205, від 28.01.2021 року №0005573201- задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 18.01.2021 року №0005553205.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області від 28.01.2021 року №0005573201.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 43142370) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ГЛАН ОЙЛ» (вул. Чорноморського Козацтва, буд. 72, м. Одеса, 65003, код ЄДРПОУ 43290206) сплачений судовий збір у розмірі 2270 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 29.06.2021 року.
Суддя Л.І. Свида