Рішення від 24.06.2021 по справі 140/5929/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/5929/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Філімоновій О.В.,

за участю представника позивача Базилян К.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області до Закладу дошкільної освіти "Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля" про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю),

ВСТАНОВИВ:

Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області звернулося з позовом до Закладу дошкільної освіти "Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля" (далі - ЗДО "Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля", відповідач) про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення експлуатації правого крила будівлі другого поверху (старша група Б) за адресою: Волинська обл., м. Ковель, пров. Шевченка, 2а до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що в період з 05 по 13 лютого 2020 року провідним інспектором Ковельського МРВ Управління ДСНС України у Волинській області здійснено позапланову перевірку будівлі ЗДО " Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля " щодо додержання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Актом позапланової перевірки від 13.02.2020 №64 встановлені порушення вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417.

Позивач зауважив, що після проведення попередньої перевірки у 2018 році стан пожежної та техногенної безпеки об'єкта не покращився.

Оскільки за результатами цієї перевірки було виявлено, що при експлуатації правого крила будівлі другого поверху (старша група Б) ЗДО "Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля" грубо порушуються вимоги пожежної та техногенної безпеки, що може призвести до виникнення пожежі, що в свою чергу створює загрозу життю та здоров'ю людей, позивач просив застосувати заходи реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації правого крила будівлі другого поверху (старша група Б) за адресою: Волинська обл., м. Ковель, пров. Шевченка, 2а , до повного усунення виявлених порушень.

хвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.04.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін відповідно до приписів статей 12, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, судове засідання призначено на 12:00 год. 15.05.2020 (далі - КАС України) (а.с.20). 15.05.2020 розгляд справи було відкладено на 15:00 год. 01.06.2020.

Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Ухвалою суду від 01.06.2020 задоволено клопотання сторін про надання їм часу для примирення, провадження у справі зупинено до 01.09.2020.

В подальшому, ухвалою суду від 19.10.2020 продовжено строк, встановлений ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 про зупинення провадження в даній справі до 01.02.2021.

Ухвалою суду від 15.02.2021 продовжено строк, встановлений ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 про зупинення провадження в даній справі до 01.05.2021.

Відповідач у заяві від 23.06.2021 повідомив, що з метою встановлення пожежної сигналізації в ЗДО " Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля ", рішенням сесії Ковельської міської ради виділено кошти для оплати даних робіт на загальну суму 232808,00 грн. На замовлення Управління освіти виконавчого комітету Ковельської міської ради ПП «Безпека» розроблено проектно-кошторисну документацію на встановлення пожежної сигналізації в ЗДО "Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля". На даний час оголошено спрощену процедуру закупівлі з метою закупівель робіт по встановленню пожежної сигналізації.

Ухвалою суду від 24.06.2021 провадження у даній справі поновлено.

У свою чергу, суд звертає увагу, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 №939 "Про перейменування деяких територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій", Кабінет Міністрів України постановив перейменувати деякі територіальні органи Державної служби з надзвичайних ситуацій, зокрема, Управління ДСНС у Волинській області на Головне управління ДСНС у Волинській області.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, проте відповідач 24.06.2021 надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи без участі його представника.

Суд, заслухавши вступне слово представника позивача, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив наступне.

На підставі наказу Ковельського міського відділу Управління ДСНС України у Волинській області 20.01.2020 №3 "Про проведення перевірок" (а.с.7) та посвідчення від 03.02.2020 №70 (а.с.8) головним інспектором Ковельського міського відділу Управління ДСНС України у Волинській області в період з 03 по 14 лютого 2020 року проведено позапланову перевірку щодо додержання суб'єктом господарювання ЗДО " Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля " вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, за результатами якої складено акт перевірки від 13.02.2020 №64 (а.с.9-15). Перевіркою виявлено, зокрема, такі порушення: нe обладнано будівлю ЗДO системами протипожежного захисту відповідно до ДБH В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту», що є порушенням пункту 1.2 глави 1 розділу V ППБУ; на шляхах евакуації коридору першого поверху для облицювання стін застосовані будівельні матеріали з вищою пожежною небезпекою ніж Г2, В2, Д2, Т2, що є порушенням пункту 2.17 глави 2 розділу ІІІ ППБУ; відсутній другий евакуаційний вихід з другого поверху правого крила будівлі (старшої групи Б), що є порушенням пункту 2.23 глави 2 розділу ІІІ ППБУ та нe розміщено переносні вогнегасники шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника, що є порушенням пункту 3.10 глави 3 розділу V ППБУ. Примірник акта перевірки 13.02.2020 отримав директор ЗДО.

За порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки на директора ЗДО " Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля " ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу (а.с.16).

У зв'язку з виявленими порушеннями вимог законодавства пожежної та техногенної безпеки Управління ДСНС України у Волинській області звернулось з даним адміністративним позовом про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення відповідачем експлуатації правого крила будівлі другого поверху (старша група Б) за адресою: Волинська обл., м. Ковель, пров. Шевченка, 2а до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.

Вирішуючи питання наявності правових підстав для застосування до відповідача заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації правого крила будівлі другого поверху (старша група Б) за адресою: Волинська обл., м. Ковель, пров. Шевченка, 2а , суд керується такими нормативно-правовими актами.

Спірні правовідносини регулюються Кодексом цивільного захисту України від 02 жовтня 2012 року №5403-VI, Законом України від 05.04.2007 №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон №877-V) та Правилами пожежної безпеки в Україні, затвердженими наказом Міністерством внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417 (зареєстровані у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697).

Як встановлено статтею 1 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом; спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Відповідно до частин першої, четвертої статті 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.

Згідно зі статтею 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Відповідно до пунктів 1, 7 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052 (далі - Положення №1052), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності. ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Основними завданнями ДСНС України є, зокрема: реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб (пункт 3 Положення №1052).

Відповідно до статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Згідно з частиною першою статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Частиною сьомою статті 7 Закону №877-V також передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Статтею 68 Кодексу цивільного захисту України обумовлено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом. У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Таким чином, Головне Управління ДСНС України у Волинській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та звертатись до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Згідно з частиною другою вказаної статті повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що звернення суб'єкта владних повноважень до адміністративного суду можливе у випадках визначених законом. Положення статті 70 Кодексу цивільного захисту України є одним з тих випадків, коли орган контролю може (якщо для цього є підстави) застосувати до підконтрольного суб'єкта заходи реагування тільки шляхом звернення до суду з відповідним позовом. З огляду на завдання адміністративного судочинства такий механізм реалізації владних повноважень покладає на адміністративний суд обов'язок, окрім іншого, запобігти неправомірному обмеженню прав та інтересів конкретних суб'єктів господарювання суб'єктами владних повноважень; з іншого боку суд повинен зважати на підстави, які змушують контролюючий орган звертатися з позовом про застосування заходів реагування, у даному випадку шляхом повного зупинення експлуатації будівлі навчального корпусу та їдальні з майстернею.

Повне зупинення роботи підприємства чи експлуатації будівель є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо виявлені порушення вимог пожежної чи техногенної безпеки окремо чи у сукупності реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей. Важливою умовою застосування запобіжних заходів є наявність обґрунтованих підстав для застосування саме конкретного заходу реагування та його адекватність виявленим порушенням.

Порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, Кодексом цивільного захисту України не визначено, отже, віднесення до зазначеної категорії є оцінкою суб'єкта владних повноважень, а тому, в кожному окремому випадку суб'єкт владних повноважень має визначати, чи створюють виявлені порушення загрозу життю та здоров'ю людей у взаємозв'язку із встановленими обставинами, що мають значення для вирішення даного питання. Враховуючи те, що заходи реагування застосовуються судом за позовом органу державного нагляду, останній повинен обґрунтувати та довести, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а також необхідність застосування конкретного заходу реагування залежно від характеру порушень та ступеню їх небезпеки. Відсутність доведеної загрози життю та здоров'ю людей є підставою для відмови в позові контролюючого органу про застосування запобіжного заходу.

Як визначено пунктами 33, 43 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України, пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю; техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, а також у суб'єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення.

Правила пожежної безпеки в Україні є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних заходів та технічних засобів, спрямованих на запобігання пожежам, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для успішного гасіння пожеж (пункт 4 розділу І ППБУ).

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на виконання заходів пожежної та техногенної безпеки, що зазначені в акті позапланової перевірки від 13.02.2020 №64 ЗДО " Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля " демонтовано будівельні матеріали з вищою пожежною небезпекою, якими були облицьовані стіни на шляху евакуації; переносні вогнегасники розміщено шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5 м від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника; облаштовано другий евакуаційний вихід з правого крила будівлі 2 поверху. Докази про усунення порушень пожежної безпеки (локальний кошторис на поточний ремонт приміщення, кошторис на 2020 рік, договір № 415 від 21.09.2020, предметом якого є надання послуг з поточного ремонту приміщення ЗДО " Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля ", дефектний акт, інформація про виконані роботи відповідно до акту перевірки від 13.02.2020 № 64, фотоматеріали) наявні у матеріалах справи (а.с. 58-72) та аналізувалися позивачем, зокрема, перед зверненням до суду із спільним клопотанням сторін про надання їм часу для примирення та зупинення провадження у справі та клопотанням про продовження строку зупинення провадження у справі.

Як слідує з матеріалів справи, позивач погоджувався, що станом на 01.02.2021 та на даний час відповідачем усунуто усі порушення пожежної безпеки, крім обладнання будівлі закладу дошкільної освіти системою протипожежного захисту.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідачем вживаються заходи для повного усунення виявлених порушень. Дирекція ЗДО "Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля" неодноразово зверталася до Управління освіти виконавчого комітету Ковельської міської ради з проханням виділити кошти на усунення порушень законодавства у сфері пожежної безпеки, у тому числі, щодо виділення коштів на встановлення системи протипожежного захисту та в подальшому, Ковельською міською радою виділено коштів для оплати вказаних робіт на загальну суму 232808,00 грн та розроблено проектно-кошторисну документацію на встановлення пожежної сигналізації. 04.02.2021 за № 01-19/126 Управління освіти виконавчого комітету Ковельської міської ради надіслано УДСНС у Волинській області гарантійний лист, відповідно до якого гарантувало облаштування автоматичною пожежною сигналізацією приміщення закладу дошкільної освіти "Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля" (а.с. 105). При цьому, відповідно до інформації, розміщеної в електронній системі закупівель, 16.06.2021 о 15:04 (UA-2021-06-04-010460-b) відбувся аукціон з встановлення пожежної сигналізації у ЗДО " Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля ", за адресою: Волинська обл., м. Ковель, пров. Шевченка, 2а .

Вказане свідчить про те, що відповідачем вживаються заходи щодо облаштування приміщення закладу дошкільної освіти " Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля " автоматичною пожежною сигналізацією, а саме: Ковельською міською радою виділено кошти для оплати вказаних робіт, розроблено проектно-кошторисну документацію на встановлення пожежної сигналізації та проведено аукціон встановлення пожежної сигналізації у ЗДО " Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля ".

Суд звертає увагу, що законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню. Очевидно, що наявність або відсутність в приміщенні системи протипожежного захисту не є причиною займання та розповсюдження вогню. Система протипожежного захисту виконує функції виявлення ознак горіння, оповіщення про вже виниклу пожежу. Відсутність таких установок аж ніяк не свідчить про наявність ризику виникнення і розвитку пожежі. Суд не ставить під сумнів, що відповідач зобов'язаний обладнати приміщення системою протипожежного захисту. Разом з тим, зважаючи на усунення відповідачем порушень демонтажу будівельних матеріалів з вищою пожежною небезпекою, якими облицьовані стіни на шляху евакуації, правильне розміщення вогнегасників, облаштування другого евакуаційного виходу з правого крила будівлі 2 поверху знижено потенційні ризики виникнення і поширення пожежі, створення загрози життю та здоров'ю людей. Відтак, усунення відповідачем основної частини порушень вказує на відсутність сукупності порушень, які стали підставою для застосування такого крайнього заходу реагування як повне зупинення експлуатації правого крила будівлі другого поверху (старша група Б).

Отже, при вирішенні питання щодо можливості обмеження роботи будівлі закладу дошкільної освіти у спосіб, зазначений позивачем, оцінюванню підлягає питання, чи є захід реагування, який позивач просить застосувати до відповідача, з огляду на обставини на час розгляду справи судом, співмірним до мети його застосування. Метою застосування заходу реагування у вигляді зупинення експлуатації будівель ЗДО " Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля " є відвернення ймовірного настання для прав та інтересів невизначеного кола осіб негативних наслідків виявлених порушень. Такі негативні наслідки полягають у можливому завданні шкоди життю та здоров'ю людей, але їх настання є вірогідною подією.

Відповідач, враховуючи наявне фінансування, усунув більшість порушень, виявлених перевіркою та вжив усіх можливих від нього заходів щодо повного виконання вимог Управління ДСНС України у Волинській області. Встановлення відповідних судових заборон, як цього просить позивач, без встановлення умов та критеріїв для їх скасування чи зміни, може призвести до фактичного зупинення діяльності ЗДО " Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля ", що у спірних правовідносинах не відповідає критеріям пропорційності.

На думку суду, облаштування будівель системою протипожежного захисту не вимагає зупинення експлуатації будівель ЗДО " Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля " та може бути забезпечено шляхом застосування інших заходів реагування з боку позивача як органу державного нагляду (контролю).

Відтак, суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування до відповідача заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації правого крила будівлі, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись статтями 241, 242, 243 ч.3, 245, 246, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області до Закладу дошкільної освіти "Центр розвитку дитини № 13 міста Ковеля" про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя Р.С. Денисюк

Повний текст рішення суду складено 29.06.2021