Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
"16" червня 2021 р. м. Житомир Справа № 906/1328/20
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Прядко О.В.,
секретар судового засідання: Чухалова О.А.,
за участю представників сторін:
від позивача: Левківський С.В. - ордер серії ЖТ №087756 від 15.10.2020;
від відповідача: Першко О.М. - представник за довіреністю;
від третьої особи: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Приватного підприємства "Юридична фірма "Брама"
до Виконавчого комітету Овруцької міської ради Житомирської області
за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на
стороні відповідача - Овруцької районної спілки споживчих товариств (м.Овруч
Житомирської області)
про визнання рішення незаконним та його скасування
Процесуальні дії по справі.
Приватне підприємство "Юридична фірма "Брама" звернулось до суду з позовом до Виконавчого комітету Овруцької міської ради Житомирської області, згідно з яким просить визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Овруцької міської ради від 29.03.2019 № 541 про встановлення та зміну адреси гідротехнічній споруді (дамбі) - номер 2-б по вул. Данилівська у с. Кирдани Овруцького району Житомирської області.
Ухвалою господарського суду від 04.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 15.01.2021.
Ухвалою суду від 15.01.2021 продовжено строк підготовчого провадження до 24.03.2021, на підставі ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; відкладено підготовче судове засідання на 24.03.2021.
Ухвалою суду від 24.03.2021 продовжено строк підготовчого провадження до 19.04.2021, на підставі ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; відкладено підготовче судове засідання на 19.04.2021; залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Овруцьку районну спілку споживчих товариств (11101, Житомирська область, м.Овруч, вул. Тараса Шевченка, 28, ідентифікаційний код 01749355).
Ухвалою суду від 19.04.2021 продовжено строк підготовчого провадження до 12.05.2021, на підставі ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; відкладено підготовче судове засідання на 12.05.2021.
Ухвалою суду від 12.05.2021 продовжено строк підготовчого провадження на підставі ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод; відкладено підготовче судове засідання на 28.05.2021.
Ухвалою суду від 28.05.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті; призначено судове засідання на 16.06.2021.
В судовому засіданні 16.06.2021 відповідно до ст. 240 ГПК України суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
Позивач в обґрунтування позову посилається на порушення виконавчим комітетом Овруцької міської ради вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності". Зазначає, що спірне рішення виконавчого комітету Овруцької міської ради порушує інтереси Приватного підприємства "Юридична фірма "Брама", оскільки шахтний водоскид та дамба є частиною майнового комплексу, всі будівлі та споруди мають єдину поштову адресу: Житомирська область, Овруцький район, с.Кирдани, вул. Данилівська, 2-А, тому неможливо присвоювати іншу юридичну адресу частині цілого майнового комплексу. Цей водоскид та дамба знаходяться в середині орендованої позивачем земельної ділянки. Однак при зверненні до Овруцької міської ради з проханням скасувати рішення про присвоєння юридичної (поштової) адреси шахтному водоскиду та дамбі або присвоїти їм повторно ту саму адресу: вул.Данилівська 2-А, отримано відповідь про відмову у його скасуванні, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд позов задоволити.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві та зазначив, що позовні вимоги є безпідставними, оскільки наявність спірного рішення жодних майнових прав та інтересів позивача не зачіпає та не порушує.
Третя особа проти позовних вимог заперечила у повному обсязі, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Звертає увагу, що відповідно до норм ст. 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Виконавчий комітет Овруцької міської ради не є юридичною особою та не може бути відповідачем у справі. Також вказує, що в силу вимог ч. 9 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" заявником не подано доказів звернення з питанням перегляду спірного рішення. До того ж вказане рішення є актом індивідуальної дії, у зв'язку з чим вказаний спір носить публічно-правовий характер та не може розглядатися в рамках господарського судочинства. Вважає, що позивачем за договором купівлі-продажу від 25.05.2007 була придбана лише частина нерухомого майна підсобного господарства, а гідротехнічна споруда у власність не перейшла, тому було вирішено питання про присвоєння їй окремої юридичної адреси. Вважає, що оскаржуване рішення жодних майнових прав та інтересів позивача не порушує.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Державним актом на право постійного користування землею ІІ -ЖТ № 001963 від 23.09.1998, виданого Кирданівською сільською радою на підставі рішення виконкому цієї ради від 17.04.1998 № 25, Овруцькій районній спілці споживчих товариств надано у постійне користування 32,4338 га землі для ведення підсобного господарства по вирощування хутрових звірів.
Як вбачається з книги К - 26 по рах.10 "Основні засоби" за Овруцькою спілкою споживчих товариств згідно інвентарного номеру 178 та за первісною вартістю 18013,00 грн станом на 01.01.2019, обліковувалась на балансі дамба, яка у 1995 році на базі звірогосподарства введена в експлуатацію. На вказаній дамбі знаходиться гідротехнічна споруда, що являє собою, відповідно до технічного паспорту, шахтний водоскид із залізобетонних елементів, висотою 3,5 м, площею основи 122,5 кв.м., об'ємом 19,2 куб.м.
25.05.2007 між Овруцькою районною спілкою споживчих товариств та Приватним підприємством "Юридична фірма "Брама" укладено договір купівлі-продажу нежилого приміщення, за умовами якого продавець передав у власність, а покупець набув у власність цілісний майновий комплекс, що знаходиться в селі Кирдани Овруцького району Житомирської області по вулиці Данилівській, буд. 2а (а.с.14).
В подальшому, між Овруцькою районною державною адміністрацією та Приватним підприємством "Юридична фірма "Брама" укладено договір оренди землі від 13.11.2008, відповідно до якого орендар (ПП "ЮФ "Брама") прийняло в строкове платне користування земельну ділянку із земель сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 32,4349 га, яка знаходиться на території Кирданівської сільської ради Овруцького району Житомирської області за межами населених пунктів. На даній земельній ділянці знаходяться будівлі та споруди, що належать орендарю відповідно до договору купівлі-продажу нежилого приміщення від 25.05.2007 (а.с.30-34).
Вважаючи, що гідроспоруда, що складається з шахтного водоскиду висотою 3,5 м площею основи 122,5 кв.м, об'ємом 19,2 куб.м за договором купівлі-продажу від 25.05.2007 не придбавалась, Овруцька спілка споживчих товариств звернулась до Овруцької міської ради про зміну адреси вказаної гідроспоруди (дамби).
Згідно рішення виконавчого комітету Овруцької міської ради від 29.03.2019 № 541 про встановлення та зміну адрес встановлено адресу гідротехнічній споруді (дамбі), яка перебуває на балансі Овруцької райспоживспілки - номер 2-Б по вул. Данилівська у с. Кирдани Овруцького району Житомирської області (а.с. 47).
Рішенням Господарського суду Житомирської області від 14.01.2020 у справі №906/837/19 визнано за Овруцькою районною спілкою споживчих товариств право власності на гідротехнічну споруду, що складається з шахтного водоскиду, висотою 3,5 м, площею основи 122,5 кв.м., об'ємом 19,2 куб.м., розташовану за адресою: Житомирська область, Овруцький район, с. Кирдани, вул. Данилівська, 2-Б.
Не погоджуючись з даним рішенням суду Приватне підприємство "Юридична фірма "Брама" (позивач) звернулося до Північно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, відповідно у якій просило скасувати рішення Господарського суду Житомирської області від 14.01.2020 у справі №906/837/19. ПП "Юридична фірма "Брама" зазначило, що суду першої інстанції при прийнятті оспорюваного рішення не було відомо, що земельна ділянка на підставі договору оренди від 13.11.2008 перебуває в оренді у ПП "Юридична фірма "Брама", термін строку оренди складає 49 років, а також те, що ПП "Юридична фірма "Брама" є власником нежитлових приміщень, які придбала на підставі договору купівлі-продажу від 25.05.2007, укладеного між Овруцькою районною спілкою споживчих товариств та ПП "Юридична фірма "Брама", які знаходяться на орендованій земельній ділянці. Вищевказана гідротехнічна споруда не придбавалася, так як вона не може бути самостійним об'єктом власності. В свою чергу, Овруцька районна спілка споживчих товариств звернулася до Овруцької міської ради та змінила адресу споруди з Данилівська 2-а на Данилівська 2-б. Крім того, шахтний водоскид не є самостійним об'єктом на який визнається право власності та який підлягає самостійній реєстрації. Водночас незалежно від того, чи є дамба гідротехнічною чи інженерною спорудою, вона є спорудою, призначеною для використання водних ресурсів, для боротьби з шкідливим впливом вод, захисту земель від водної та вітрової ерозій, інших негативних процесів. Отже, такі об'єкти, як дамба, а також шахтний водоскид є нерухомим майном, оскільки вони нерозривно пов'язані із землею та їх переміщення в інше місце може призвести до надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру. Державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин та якому притаманні характеристики, значення яких є обов'язковим для внесення до Державного реєстру прав під час проведення державної реєстрації. Відтак гідротехнічні споруди (дамба та шахтний водоскид) не наділені всіма тими технічними характеристиками, інформація про які підлягає обов'язковому внесенню до Державного реєстру прав.
Звертаючись із заявою до державного реєстратора про здійснення державної реєстрації гідротехнічної споруди (дамби), а у подальшому до суду із позовом про визнання права власності на вказаний об'єкт, Овруцька районна спілка споживчих товариств зазначила адресу: вул. Данилівська, 2-Б, с.Кирдани, Овруцького району, Житомирської області. Зазначена адреса (вул. Данилівська, 2-Б, с.Кирдани, Овруцького району, Житомирської області) гідротехнічній споруді (дамбі) була присвоєна після звернення Овруцької райспоживспілки до Овруцької міської ради виключно для здійснення державної реєстрації права власності. З моменту введення в експлуатацію гідротехнічної споруди (за даними Овруцької спілки споживчих товариств - 1995 рік) її місцезнаходження не змінювалося і знаходилося у межах цілісного майнового комплексу по веденню підсобного господарства по вирощуванню хутрових звірів, який був придбаний у позивача приватним підприємством "Юридична фірма "Брама". Сам же цілісний майновий комплекс знаходився на земельній ділянці (у тому числі і гідротехнічна споруда дамба) за адресою: вул. Данилівська, 2-А, с.Кирдани, Овруцького району, Житомирської області. Жодних змін у договір оренди землі від 13.11.2008 не здійснювалося. Відтак сумнівним є рішення виконавчого комітету Житомирської міської ради №541 від 29.03.2019 (пункт 6) про встановлення адреси гідротехнічній споруді без виділення для неї земельної ділянки, попри те, що така гідротехнічна споруда (дамба) все ж знаходиться на земельній ділянці по вул. Данилівська, 2-А, с.Кирдани, Овруцького району, Житомирської області. Позивачем не доведено та належними і допустимими доказами не підтверджено про наявність як права так і підстав для задоволення позовних вимог щодо визнання права власності на гідротехнічну споруду (дамбу).
Вищевказані обставини встановлені у постанові Північно-західного апеляційного господарського суду від 01.07.2020 у справі №906/837/19, якою апеляційну скаргу ПП "Юридична фірма "Брама" задоволено, рішення Господарського суду Житомирської області від 14.01.2020 скасовано, прийнято нове рішення про відмову в задоволенні позову (а.с. 7-12).
За приписами ч.4 ст.75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Після винесення Північно-західним апеляційним господарським судом постанови від 01.07.2020 у справі №906/837/19 позивач звернувся до Овруцької міської ради щодо скасування рішення про присвоєння юридичної (поштової) адреси шахтному водоскиду та дамбі, або присвоєння їм повторно ту саму адресу: вул.Данилівська 2-А, на що отримав відповідь №02-09/2737 від 01.10.2020, згідно з якою Овруцький міський голова вказав, що рішення виконавчого комітету про присвоєння адреси є ненормативним правовим актом органу місцевого самоврядування індивідуальної дії, одноразового застосування та вичерпало свою дію фактом його виконання, а тому не може бути скасоване чи змінене органом місцевого самоврядування після його виконання (а.с.13).
Зазначене стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Звернення до господарського суду з позовною заявою є засобом захисту порушеного прав і охоронюваних законом інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси в спосіб, визначений законом.
Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права в разі його порушення або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Таким чином, об'єктом захисту є порушене, невизнане або оспорюване право чи законний інтерес. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
3гідно зі ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно з ч. 1 ст. 59 України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території (ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Відповідно до ч. 1 ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Частиною 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Підставами для визнання акта незаконним (недійсним) є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта незаконним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів підприємства чи організації - позивача у справі. Якщо за результатами розгляду справи факту такого порушення не встановлено, у господарського суду немає правових підстав для задоволення позову.
Під порушенням слід розуміти такий стан суб'єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб'єктивне право особи зменшилось або зникло як таке, порушення права пов'язане з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково.
Таким чином, у розумінні закону, суб'єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.
Відповідно до вимог ст.37 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі власні (самоврядні) повноваження:
1) підготовка і внесення на розгляд ради питань щодо найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ, парків, скверів, мостів та інших споруд, розташованих на території відповідного населеного пункту, повідомлення про прийняті рішення з таких питань адміністратора інформаційної системи Міністерства юстиції України, з питань найменування (перейменування) вулиць, провулків, проспектів, площ тощо - національного оператора поштового зв'язку, органу ведення Державного реєстру виборців;
1-1) прийняття рішень про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адрес об'єктів нерухомого майна у випадках та порядку, встановлених Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності"
Відповідно до ст.26-3 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" адресою об'єкта нерухомого майна (далі - адреса) є унікальна структурована сукупність реквізитів, що використовуються для ідентифікації об'єкта та визначення місця його розташування на місцевості.
Порядок присвоєння адрес об'єктів нерухомого майна затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок не може передбачати обов'язок фізичних та юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень державних органів, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи.
Адреса присвоюється об'єктам будівництва, будинкам, будівлям, спорудам, квартирам, гаражним боксам, машиномісцям, іншим житловим та нежитловим приміщенням, які є самостійними об'єктами нерухомого майна.
Адреса не присвоюється:
1) тимчасовим спорудам;
2) будівлям та спорудам, що є приналежністю відповідної будівлі або споруди або їх складовою частиною;
3) іншим об'єктам нерухомого майна, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку присвоєння адрес об'єктів нерухомого майна (даті - Порядок присвоєння адрес).
Як встановлено судом, шахтний водоскид та дамба не є самостійним об'єктом нерухомого майна, тому неможливо було присвоювати їм окрему юридичну адресу.
Судом також враховано, що позивач є належним власником майна і має всі права відносно об'єкта нерухомого майна розташованого за адресою с.Кирдани Овруцького району Житомирської області по вул.Данилівська буд.2а.
Позивачем використано належний спосіб захисту порушеного права відповідно до приписів ст.ст. 15-16 ЦК України. Позовні вимоги належить задовольнити повністю.
Відповідно до ст.ст. 74, 76-79 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Обов'язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права.
Відповідач не спростував доводи позивача та не подав доказів правомірності своїх дій по встановленню адреси гідротехнічній споруді (дамбі), та доказів належного виконання вимог закону по прийняттю рішень щодо присвоєння адрес об'єктам нерухомого майна.
За таких обставин, прийняте виконавчим комітетом Овруцької міської ради рішення від 29.03.2012 № 541 "Про встановлення та зміну адрес", а саме п. 6 щодо встановлення адреси гідротехнічній споруді (дамбі), яка перебуває на балансі Овруцької Райспоживспілки - номер 2-б по вул. Данилівська у с. Кирдани Овруцького району Житомирської області є незаконним, порушує право власності на цілісний майновий комплекс Приватного підприємства "Юридична фірма "Брама" та право користування земельною ділянкою, на якій розміщена гідроспоруда та шахтний водоскид, а тому позивач вправі вимагати визнання судом незаконним цього рішення та його скасування.
Виходячи з викладеного позов Приватного підприємства "Юридична фірма "Брама" підлягає задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат
За клопотанням позивача судовий збір покладається на позивача.
Керуючись статтями 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
1. Позов Приватного підприємства "Юридична фірма "Брама" до Виконавчого комітету Овруцької міської ради Житомирської області задовольнити.
2. Визнати незаконним та скасувати п.6 рішення виконавчого комітету Овруцької міської ради від 29.03.2019 № 541 "Про встановлення та зміну адрес" щодо встановлення адреси гідротехнічній споруді (дамбі), яка перебуває на балансі Овруцької Райспоживспілки - номер 2-б по вул. Данилівська у с. Кирдани Овруцького району Житомирської області.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 29.06.21
Суддя Прядко О.В.
Віддрукувати:
1 - в справу
2,3 - сторонам - рек.
4 - третій особі - рек.