Справа № 661/2266/21
Провадження № 2-а/661/16/21
25 червня 2021 року
Новокаховський міський суд Херсонської області в складі:
головуючого судді - Червоненка Д.В.,
за участю секретаря судового засідання - Петрової А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Каховка Херсонської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Інспектора СРПП Каховського РВП ГУНП в Херсонській області Таранухи Юрія Олександровича про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання протиправною та скасування постанови інспектора СРПП Каховського РВП ГУНП в Херсонській області Таранухи Юрія Олександровича від 27.05.2021 року серії БАБ № 979246 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в сумі 3400,00 грн., посилаючись на те, що її прийнято з порушенням норм діючого законодавства, а справу про адміністративне правопорушення просить закрити за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, адже на момент винесення оскаржуваної постанови він мав посвідчення водія від 26.12.2001 року категорії «А», що відповідає категоріям «А-1», «А».
Позивач в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позов підтримує, просить задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про день час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини свої неявки суд не повідомив. У встановлений судом строк відзив на позов не подав.
За встановлених обставин суд розглядає справу у відсутність відповідача та вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Так, з матеріалів справи вбачається, що 27.05.2021 року відповідачем винесено постанову серії БАБ № 979246 від 27.05.2021 року про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 2 ст. 126 КУпАП у виді штрафу в сумі 3400, 00 грн., згідно якої водій 27.05.2021 року о 14.03 год. в смт. Козацьке по вул. Миру ОСОБА_1 керував мопедом Хонда Діо без посвідчення водія відповідної категорії «А-1», чим порушив п. 2.1. а) ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 126 КУпАП.
До позову залучено копію посвідчення водія НОМЕР_1 від 26.12.2001 року , з якого слідує, що ОСОБА_1 не має категорії «А-1», проте має категорію «А».
При цьому, згідно пункту 27 «Положення про порядок видачі посвідчень водія та допуску громадян до керування транспортними засобами», затв. постановою Кабінету Міністрів України від 8 травня 1993 р. № 340 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 р. № 511), посвідчення водія, видане до набрання чинності Законом України від 24 вересня 2008 р. № 586-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення регулювання відносин у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху", може бути обміняне на нове на умовах проведення обміну, визначених цим Положенням. При цьому в новому посвідченні водія зазначаються категорії, зокрема, А1, А - відповідає категорії А.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову (ч. 4 ст. 159 КАС України).
Згідно п. 2. а) ПДР України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Частиною 2 статті 126 КУпАП передбачено відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 247 п. 1 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи, що в ході розгляду справи відповідачем не доведено правомірності прийнятого ним рішення, а також судом встановлено, що на момент винесення оскаржуваної постанови позивач мав посвідчення водія категорії «А», що відповідає також категорії «А-1» і обов'язку щодо заміни посвідчення старого зразка на нове законодавством не передбачено, суд приходить до висновку про відсутність в діях позивача складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КУпАП, а відтак оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 139 КАС України на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у сумі 454,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, посадова чи службова особа якого виступала відповідачем у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5, 8, 9, 77, 90, 139, 159, 229, 241-246, 255, 268, 269, 286, 293, 294, 297 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову серії БАБ № 979246 від 27.05.2021 року винесену інспектором СРПП Каховського РВП ГУНП в Херсонській області Таранухою Юрієм Олександровичем, про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП, а провадження у справі закрити на підставі п. п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 454,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Каховського РВП ГУНП в Херсонській області, посадова чи службова особа якого виступала відповідачем у справі.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Д. В. Червоненко