Справа № 752/12540/19
Провадження № 2-а/752/34/21
18 травня 2021 року суддя Голосіївського районного суду м. Києва Плахотнюк К.Г., за участі секретаря судового засідання Коротун Т.В., вирішивши у відкритому підготовчому засіданні в приміщенні суду в м. Києві заяву позивача ОСОБА_1 про передачу справи за позовними вимогами ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, за підсудністю, -
встановив:
ухвалою Голосіївського районного суду міста Києва від 15.12.2020 року справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень прийнято до провадження.
За даними матеріалів справи 14.11.2019 року на адресу Голосіївського районного суду міста Києва надійшло клопотання від позивача ОСОБА_1 про передачу зазначеної вище справи за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва, оскільки заявлені ним вимоги не підсудні Голосіївському районному суду міста Києва , як адміністративному суду.
Сторони у справі в судове засідання не з'явилися, їх відсутність не перешкоджає вирішенню заяви позивача про передачу справи за підсудністю до належного суду.
За правилами ч.1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; 5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті (ст.2 ст.20 КАС України).
Оскільки чинним КАС України визначено виключний перелік категорій справ, в яких визначена предметна та територіальна підсудність адміністративних справ, дана справа не підсудна місцевому суду, як адміністративному.
Зважаючи на зміст позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, відповідно справа не може бути розглянута Голоіївським районним судом міста Києва, як адміністративним судом та підлягає передачі Окружному адміністративному суду м. Києва.
У відповідності з п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 КАС України, спори між судами про підсудність не допускаються.
Наразі, матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень прийнято до провадження, необхідно передати до Окружного адміністративного суду м. Києва, до предметної юрисдикції якого належить вирішення заявленого спору.
На підставі викладеного, керуючись ст. 21, ч. 1 ст. 31, ст. 74, 287 КАС України, -
ухвалив:
передати справу №752/12540/19, провадження 2-а/752/34/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, на розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Голосіївський районний суду міста Києва протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків, або після перегляду ухвали в апеляційному порядку, якщо її не скасовано.
Суддя: К.Г. Плахотнюк