Постанова від 25.06.2021 по справі 553/1486/21

Ленінський районний суд м.Полтави

Справа № 553/1486/21

Провадження № 3/553/564/2021

ПОСТАНОВА

Іменем України

25.06.2021 рокум. Полтава

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Парахіна Є.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Щербані Полтавського р-ну Полтавська обл., громадянина України, українця, працюючого начальником підрозділу АЗС № 18 ТОВ "Надежда Ритейл 2017", одруженого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2021 року до суду надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності начальника підрозділу АЗС № 18 ТОВ "Надежда Ритейл 2017" ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 3396 від 08.06.2021 року, складеного відносно ОСОБА_2 як начальник підрозділу АЗС № 18 ТОВ "Надежда Ритейл 2017", при проведенні головним державним ревізором-інспектором відділу фактичних перевірок Управління податкового аудиту ГУ ДПС у Полтавській області фактичної перевірки АЗС № 18 з магазином за адресою: АДРЕСА_2 , де здійснює підприємницьку діяльність ТОВ "Надежда Ритейл 2017", встановлено порушення порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а саме: не забезпечено проведення розрахункової операції через РРО та/або через ПРРО з використанням режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості, ведення обліку товарних засобів за місцем їх реалізації, чим порушено пп. 11, 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року № 265/95-ВР, за що передбачена адміністративна відповідальність ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.

Згідно з вимогами ст. 278 КУпАП України орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по-батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до пп. 11, 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів із використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості; вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку. При цьому, суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам під час проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), які підтверджують облік та походження товарів, що на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті). Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).

Як вбачається з Акту (довідки) фактичної перевірки № 000503 від 08.06.2021 року, 25.05.2021 року при проведенні головним державним ревізором-інспектором відділу фактичних перевірок Управління податкового аудиту ГУ ДПС у Полтавській області фактичної перевірки АЗС № 18 з магазином за адресою: м. Полтава, вул. Південна, 18-а, де здійснює підприємницьку діяльність ТОВ "Надежда Ритейл 2017", встановлено, зокрема, що СГД не забезпечено проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування кожного підакцизного товару із застосуванням коду товарної підкатегорії згідно УКТЗЕД, а саме, відповідно до поданих до податкових органів по дротовим або бездротовим каналам зв'язку електронних копій розрахункових документів встановлено 05.01.2021 року факт реалізації пачки цигарок "Філіп Моріс Novel Remix" по ціні 47 грн. 50 коп. (чек № 507845 від 05.01.2021 року о 11:18), в чеку не зазначено код згідно УКТЗЕД; СГД не забезпечено ведення у порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів за місцем їх реалізації на загальну суму 60959 грн. 04 коп. Так відповідно до наданих до перевірки документів встановлено находження на АЗС пального (дизельне паливо та скраплений газ), що не обліковане у відповідних журналах обліку надходжень пального (журнал оперативного обліку СВГ за формою № 2-ГС та журнал обліку надходжень нафтопродуктів за формою № 13-НП) - відсутні записи про надходження палива (палива дизельного та скрапленого газу) на АЗС, інформація щодо надходжень палива, що не обліковане у встановленому законодавством порядку, зазначена у додатку № 1 до Акту.

У Акті фактичної перевірки № 000503 від 08.06.2021 року ОСОБА_2 особисто зазначив про те, що з викладеними висновками не згоден.

З аналізу сукупності наявних у справі документів, поданих суду ГУ ДПС у Полтавській області, вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення № 3396 від 08.06.2021 року складений відносно ОСОБА_2 по факту саме вищезазначених порушень.

За змістом норми ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг - тягне за собою накладення штрафу на осіб, які здійснюють розрахункові операції, від двох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від п'яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення № 3396 від 08.06.2021 року та приєднаних до нього матеріалів вбачається, що ОСОБА_2 є начальником підрозділу АЗС № 18 ТОВ "Надежда Ритейл 2017".

При цьому, однією з підстав складання протоколу про адміністративне правопорушення № 3396 від 08.06.2021 року є незабезпечення проведення розрахункової операції 05.01.2021 року через РРО та/або через ПРРО. Об'єктивно, що суб'єктом даного правопорушення може бути лише особа, яка здійснює розрахунки. При цьому, ані протокол, ані приєднані до нього матеріали, не містять жодних відомостей про те, що ОСОБА_2 05.01.2021 року безпосередньо здійснював розрахункові операції на АЗС № 18 ТОВ "Надежда Ритейл 2017" щодо реалізації пачки цигарок "Філіп Моріс Novel Remix" по ціні 47 грн. 50 коп.

Крім того, до протоколу про адміністративне правопорушення не приєднані докази реалізації вищевказаного товару (чек № 507845 від 05.01.2021 року о 11:18), в якому не зазначено код згідно УКТЗЕД. Також в матеріалах, приєднаних до протоколу, відсутній додаток № 1 до акту (довідки) фактичної перевірки № 000503 від 08.06.2021 року, в якому відображена інформація щодо надходжень палива, що не обліковане у встановленому законодавством порядку, що визначено податковим органом як порушення п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", по факту якого складений протокол про адміністративне правопорушення № 3396 від 08.06.2021 року.

За змістом ст. 278 КУпАП, при виявленні недоліків у протоколі про адміністративне правопорушення, складеному всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному органу, що порушив провадження в адміністративній справі, на дооформлення.

Відповідно до роз'яснень, наведених у п. п. 11, 12 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення" № 11 від 17.10.2014 року, суди не повинні ігнорувати факти недотримання встановлених КУпАП вимог, що призвели до порушення строків накладення адміністративного стягнення. Ураховуючи, що КУпАП не передбачено можливості винесення будь-якого процесуального документа за такі дії, судам слід реагувати, надсилаючи листи відповідним організаціям і посадовим особам, які можуть звернути увагу на зазначені факти. Норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

Враховуючи викладене, зважаючи на те, що відсутність у протоколі про адміністративне правопорушення та приєднаних до нього матеріалах вищезазначених відомостей перешкоджає можливості повно та об'єктивно з'ясувати всі фактичні обставини, які мають значення для розгляду справи про адміністративне правопорушення, встановити чи є ОСОБА_3 суб'єктом правопорушення, по факту якого складений протокол, та вирішити питання щодо наявності чи відсутності в його діях складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, тоді як у суду відсутні повноваження самостійно збирати докази, суд приходить до висновку про те, що матеріал про притягнення його до адміністративної відповідальності підлягає поверненню на доопрацювання.

Керуючись ст. ст. 256, 280 КУпАП, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155-1 КУпАП направити до Головного управління ДПС у Полтавській області ДПС України для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави Є. В. Парахіна