Справа №635/4834/21
Провадження по справі № 1-в/635/525/2021
25 червня 2021 року сел.. Покотилівка Харківського району Харківської області
Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
особи, щодо якої внесено подання про встановлення адміністративного нагляду ОСОБА_3 ,
представника відділення поліції №1 Харківського РУП №2 ГУНП в Харківській області - дільничного офіцера поліції сектору превенції капітана поліції ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду подання начальника Харківського РУП № 2 Головного управління Національної Поліції в Харківській області полковника поліції ОСОБА_5 про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Липці Харківського району Харківської області, громадянина України, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимого:
- 16.11.2012 року Харківським районним судом Харківської області за ч.3 ст. 185, 75 КК України до 43років позбавлення волі; на підставі ст.75 КК України звільнений від відбування покарання з випробовуванням на строк 1 рік;
- 24.03.2014 року Харківським районним судом Харківської області за ч.1 ст.263, ч.1 ст.71 КК України до 3 років 1 місяця позбавлення волі, 23 березня 2017 року звільнений від відбування покарання умовно-достроково, -
ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3 ) засуджений 24.03.2014 року Харківським районним судом Харківської області за ч.1 ст.263, ч.1 ст.71 КК України до 3 років 1 місяця позбавлення волі, 23 березня 2017 року звільнений від відбування покарання умовно-достроково.
Начальник Харківського РУП № 2 Головного управління Національної Поліції в Харківській області полковника поліції ОСОБА_5 звернувся до суду із поданням про продовження адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 згідно Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», як особі, яка після відбування покарання, незважаючи на попередження поліції, систематично порушує громадський порядок, строком на шість місяців із встановленням у відношенні нього відповідних обмежень. В обґрунтування подання посилався на те, що ОСОБА_3 не зважаючи на заходи профілактичного впливу, на шлях виправлення не стає, потребує посиленої профілактичної роботи з боку поліції.
В судовому засіданні представник відділення поліції №1 Харківського РУП №2 ГУНП в Харківській області подання підтримав, просив його задовольнити.
ОСОБА_3 не заперечував проти подання.
Заслухавши пояснення осіб, які приймали участь у судовому засіданні, дослідивши матеріали справи, суд зазначає про таке.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» (далі Закон) адміністративний нагляд це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції.
Статтею 2 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб: засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пункті «ґ» статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 був засуджений 24.03.2014 року Харківським районним судом Харківської області за ч.1 ст.263, ч.1 ст.71 КК України до 3 років 1 місяця позбавлення волі,
30 червня 2016 року громадянин ОСОБА_3 звільнений з місць відбування покарання по відбуттю строку покарання.
Судом встановлено, що після відбуття покарання стосовно ОСОБА_3 , не було встановлено адміністративного нагляду, з таким поданням відповідний орган звернувся вперше.
Як вбачається з матеріалів справи гр. ОСОБА_3 притягувався до адміністративної відповідальності.
Постановою по справі про адміністративне правопорушення серії від 22.06.2021 року ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 178 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження.
Постановою по справі про адміністративне правопорушення 22.06.2021 року ОСОБА_3 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1ст. 175-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді попередження.
Після кожного вчиненого адміністративного правопорушення ОСОБА_3 був попереджений співробітниками відділення поліції Харківського РУП № 2 ГУНП в Харківській області про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Отже, при вирішенні питання щодо встановлення адміністративного нагляду, суд враховує роз'яснення, викладені у пункті 6 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28.03.1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» про те, що слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку. Під іншими правопорушеннями слід розуміти такі порушення, що посягають на громадську безпеку чи порядок управління.
Докази додані до матеріалів справи не підтверджують обставин, викладених в поданні щодо ведення ОСОБА_3 антигромадського та аморального способу життя.
Вирішуючи питання по суті подання, суд виходить з того, що адміністративний нагляд щодо особи встановлює певні обмеження у її повсякденному житті та поведінці, а тому такий нагляд має бути встановлений з конкретно визначених законодавчих підстав, щоб не допустити обмеження або порушення прав особи, та випливати з дотримання судом принципів «рівних можливостей» та «справедливого судового розгляду», встановлених ст. 6 Конвенції «Про захист прав людини і основоположних свобод» 1950 року.
Суд зазначає, що вчинені ОСОБА_3 правопорушення, не є злісними та грубими, не мають насильницького характеру та істотної суспільної небезпеки.
На переконання суду такі адміністративні правопорушення не можуть свідчити про наявність достатніх підстав для такого суворого обмеження прав і свобод людини, як застосування адміністративного нагляду та пов'язаних із ним обмежень.
Таким чином, враховуючи, що в діях ОСОБА_3 відсутня систематичність, що дає суду підстави для відмови у задоволенні подання начальника Харківського РУП № 2 ГУНП в Харківській області полковника поліції ОСОБА_6 про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_3 на підставі п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 3-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», суд -
В задоволенні подання начальника Харківського РУП № 2 ГУНП в Харківській області полковника поліції ОСОБА_7 про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_3 строком на 6 місяців - відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом семи днів з моменту її проголошення до Харківського апеляційного суду через Харківський районний суд Харківської області.
Суддя ОСОБА_1