29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"23" червня 2021 р. Справа № 924/200/21
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Субботіної Л.О. за участю секретаря судового засідання Мізика М.А., розглянувши матеріали
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Західміськбуд" с. Корнин Рівненської області
до Комунального підприємства "Південно - Західні тепломережі" м. Хмельницький
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергоресурс-Монтаж" м. Львів
про визнання недійсними рішень
Представники сторін:
позивач: Козлюк Р.М. - директор
відповідач: Місінкевич О.Ю. - провідний юрисконсульт, діє на підставі довіреності № 1100 від 15.09.2020
третя особа: Дуб О.Р. - адвокат, діє на підставі ордеру серія ВС № 1071513 від 19.04.2021
Рішення постановляється 23.06.2021, оскільки в судовому засіданні 04.06.2021 оголошувалась перерва.
В судовому засіданні відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
До Господарського суду Хмельницької області 04.03.2021 надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Західміськбуд" с.Корнин Рівненської області до Комунального підприємства "Південно - Західні тепломережі" м. Хмельницький про визнання недійсним рішення уповноваженої особи Комунального підприємства "Південно - Західні тепломережі" про відхилення пропозиції учасника спрощеної закупівлі згідно з предметом закупівлі "Переобладнання теплової мережі попередньоізольованими трубопроводами від ТК-470 до ТК-472 по вул. Хотовицького, 6 в м. Хмельницькому (ДК 021:2015 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи)", учасника торгів - Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Західміськбуд", що оформлене протоколом №109 від 22.02.2021, та про визнання недійсним рішення уповноваженої особи Комунального підприємства "Південно - Західні тепломережі" про визнання переможцем спрощеної закупівлі згідно з предметом закупівлі: "Переобладнання теплової мережі попередньоізольованими трубопроводами від ТК-470 до ТК-472 по вул. Хотовицького, 6 в м. Хмельницькому (ДК 021:2015 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи)", учасника торгів - Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергоресурс-Монтаж", що оформлене протоколом №120 від 23.02.2021. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що зазначені в пп. 1-3 п.1 резолютивної частини протоколу № 109 від 22.02.2021 підстави для відхилення пропозиції позивача як учасника спрощеної закупівлі зводяться до того, що ТОВ "БК "Західміськбуд" надало в складі пропозиції додаткові документи на підтвердження вигідності власної пропозиції, що не відповідає приписам ч. 13 ст. 14 Закону України "Про публічні закупівлі", та свідчить про грубе порушення відповідачем положень ч. 2 ст. 19 Конституції України і ст.ст. 5, 14 вказаного Закону. Звертає увагу, що відповідачем як замовником у п.7 в додатку № 1 "Технічні вимоги до предмету закупівлі" до оголошення про проведення спрощеної закупівлі вимагалось надання учасниками титульної сторінки документу, згідно якого виготовляються муфти. Позивач у складі пропозиції надав "Галузевий стандарт України на з'єднання теплогідроізольованих елементів трубопроводів теплових мереж з тепловою ізоляцією з пінополіуретану і захисною оболонкою з поліетилену (Загальні технічні умови)", що містився у файлі Tehnichni 4, оскільки за призначенням термоусадкові муфти і є різновидом з'єднань теплогідроізольованих елементів трубопроводів теплових мереж з тепловою ізоляцією з пінополіуретану і захисною оболонкою з поліетилену. Також позивач надав діючий сертифікат відповідності та протокол випробувань на термоусадкові муфти. Тому посилання відповідача в протоколі №109 від 22.02.2021 на те, що позивач не надав підтвердження вимог п. 7 додатку №1 оголошення про проведення спрощеної закупівлі як на підставу відхилення пропозиції позивача, є незаконним та необґрунтованим. Позивач зазначає, що для підтвердження вимог п. 9 та п. 10 додатку №1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі потрібно було надати сертифікат про відповідність системи управління якістю виробництва продукції вимогам міжнародного стандарту серії ISO 9001 (від виробника предмету закупівлі) та сертифікат відповідності вимогам охорони оточуючого середовища ДСТУ ISO 14001:2015 (від виробника предмету закупівлі). Вказані вище документи були надані позивачем у складі пропозиції у файлі Tehnichni 1. Отже, законні підстави для відхилення пропозиції позивача відсутні. Крім того, позивач зазначає, що з аналізу пропозиції ТОВ "Енергоресурс -Монтаж" вбачається, що подані вказаним учасником документи не відповідають вимогам оголошення відповідача як замовника. Так, у наданому третьою особою протоколі №09л/20 кваліфікаційних випробувань зразків з визначенням теплопровідності вказано, що випробування проводились згідно ДСТУ Б В.2.7-105-2000 (ГОСТ 7076-99) та ДСТУ Б В.2.7-38-95 (ГОСТ 17177-94), що не відповідає вимогам, вказаним в п. 5 додатку №1 "Технічні вимоги до предмету закупівлі" до оголошення про проведення спрощеної закупівлі. У зв'язку із чим, відповідно до приписів п.1 ч. 13 ст. 14 Закону України "Про публічні закупівлі" відповідач зобов'язаний був відхилити пропозицію ТОВ "Енергоресурс -Монтаж". Позивач наголошує на тому, що відповідач зобов'язаний був не приймати до уваги наданий ТОВ "Енергоресурс -Монтаж" сертифікат якості №1579.571_01, і, як наслідок, відхилити пропозицію третьої особи на підставі п.1 ч. 13 ст. 14 вищевказаного Закону, оскільки у даному сертифікаті вказано, що властивості композицій поліетилену ПЕ-100 відповідають ДСТУ Б В.2.7-73, назва якого є неповною. Зазначає, що на виконання п. 7 додатку № 1 до оголошення ТОВ "Енергоресурс-Монтаж" надало титульну сторінку технічних умов, з якої вбачається, що останні втратили чинність та жодний запис не свідчить про їх продовження, тому прийняття відповідачем вказаного документу при визначенні переможця є порушенням ст.ст. 5, 14 Закону України "Про публічні закупівлі". Враховуючи усе вищевикладене, позивач вказує, що відповідач відхилив його пропозицію та визначив переможцем ТОВ "Енергоресурс-Монтаж" в порушення приписів ст.ст. 8, 19, 68 Конституції України та Закону України "Про публічні закупівлі", допустивши при цьому необ'єктивне та не рівне ставлення до учасників вказаної закупівлі, а також упереджене ставлення до позивача як учасника такої спрощеної закупівлі.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями від 04.03.2021 вказану позовну заяву передано для розгляду судді Субботіній Л.О.
Ухвалою суду від 05.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі №924/200/21 в порядку розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 11:15 год. 31 березня 2021 року.
Відповідно до ухвали суду від 31.03.2021 відкладено підготовче засідання на 12:00 год. 20 квітня 2021 року, продовжено строк підготовчого провадження у справі № 924/200/21 на тридцять днів, відмовлено ТОВ "Будівельна компанія "Західміськбуд" у задоволенні заяви від 17.03.2021 про збільшення розміру позовних вимог та заяви від 17.03.2021 про залучення співвідповідача, залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергоресурс-Монтаж".
20.04.2021 суд постановив ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання про відкладення підготовчого засідання у справі №924/200/21 на 14:30 год. 12 травня 2021 року.
В підготовчому засіданні 12 травня 2021 суд відклав розгляд справи на 14:30 год. 24 травня 2021 року, інформацію про що занесено до протоколу судового засідання.
Ухвалою суду від 24.05.2021 закрито підготовче провадження у справі №924/200/21 та призначено справу №924/200/21 до судового розгляду по суті на 10:00 год. 04 червня 2021 року.
В судовому засіданні 04.06.2021 суд оголосив перерву до 11:30 год. 23 червня 2021 року, інформацію про що занесено до протоколу судового засідання.
Представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судових засіданнях та у відзиві на позовну заяву від 24.03.2021 заперечує проти заявлених позовних вимог повністю та просить суд залишити їх без задоволення. Вказує, що в додатку № 1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі були чітко прописані найменування та технічна характеристика предмету закупівлі, а позивач всупереч вимогам закону у складі пропозиції подав документи на товари, які не передбачалися технічними характеристиками до предмету закупівлі. Звертає увагу, що у складі пропозиції позивача не було надано технічних умов на виготовлення термоусадкових муфт, як це було передбачено тендерною документацією. Галузевий стандарт, сертифікат відповідності та протокол №450/19 випробувань з метою сертифікації від 28.12.2019 не є Технічними умовами, титульну сторінку яких необхідно було надати учасникам закупівлі. Зазначає, що позивач не надав сертифікату про відповідність системи управління якістю виробництва продукції вимогам міжнародного стандарту серії ISO 9001 та сертифікату відповідності вимогам охорони оточуючого середовища ДСТУ ISO 14001:2015 на усіх запропонованих виробників предмету закупівлі (ТОВ "Компанія Дельта-Імпрекс", ТОВ "НК Онікс"), як це передбачено п.п. 9, 10 додатку №1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі. Відповідні сертифікати було надано лише від виробника - ТОВ "Термо-Ізол". Таким чином, як вказує відповідач, пропозиція позивача як учасника спрощеної закупівлі не відповідала вимогам Закону України "Про публічні закупівлі", а саме в частині відповідності пропозиції учасника умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмету закупівлі. При цьому, ТОВ "Енергоресурс-Монтаж" надало усі необхідні документи, у зв'язку із чим у відповідача не було підстав для відхилення його тендерної пропозиції. Зокрема, у складі пропозиції ТОВ "Енергоресурс-Монтаж" міститься протокол №09к/20 кваліфікаційних випробувань зразків з визначенням теплопровідності, сертифікат якості №1579.571_01 від 05.02.2021, титульні сторінки Технічних умов на муфти поліетиленові термоусадкові ТУ У В.2.7-25.2-30336890-016:2011 (з відмітками: дата надання чинності -21.06.2012 та чинні до 10.02.2015) та змін №1 до ТУ У В.2.7-22.2-30336890-016:2011 від 14.11.2016 року без обмеження строку чинності даних умов.
Представник третьої особи в судових засіданнях, в письмових поясненнях від 15.04.2021 та додаткових поясненнях від 20.05.2021 вказує, що в додатку №1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі були чітко визначені найменування та технічна характеристика предмету закупівлі, а позивач всупереч вимогам закону у складі своєї пропозиції подав документи на товари, які не передбачалися технічними характеристиками до предмету закупівлі. Звертає увагу, що у п. 7 додатку №1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі міститься вказівка, що всі комплекти ізоляції стиків для трубопроводів повинні бути з термоусадковими муфтами. На підтвердження надати титульну сторінку документу згідно якого виготовляються муфти (ТУ). У свою чергу, позивач порушуючи вимоги замовника, щодо елементів теплової мережі, замість надання титульної сторінки Технічних умов, у складі своєї пропозиції надав "Галузевий стандарт України на з'єднання теплогідроізольованих елементів трубопроводів теплових мереж з тепловою ізоляцією з пінополіуретану і захисною оболонкою з поліетилену". Зазначає, що у своїй позовній заяві позивач помилково вважає, що відповідачем як замовником вимагалося надання учасниками спрощеної закупівлі титульної сторінки документу, згідно якого виготовляються термоусадкові муфти. Долучені позивачем до пропозиції Галузевий стандарт, сертифікат відповідності та протокол випробувань з метою сертифікації № 450/19 від 28.12.2019 не є Технічними умовами, титульну сторінку яких необхідно було надати учаснику. Крім того, позивач, порушуючи вимоги замовника зазначені в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в своїй пропозиції пропонує декілька виробників предмету закупівлі, а саме ТОВ "Компанія Дельта-Імпрекс", ТОВ "Термо-Ізол", ТОВ "НК ОНІКС", а сертифікати, визначені в п.п. 9, 10 додатку № 1 до оголошення, було надано лише від виробника - ТОВ "Термо-Ізол". Таким чином, на думку третьої особи, пропозиція позивача не відповідала вимогам Закону України "Про публічні закупівлі", а саме в частині відповідності пропозиції учасника умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмету закупівлі. Також звертає увагу, що ТОВ "Енергоресурс-Монтаж" надав всі документи на підтвердження вимог замовника, визначених п.5 додатку №1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, оскільки зважаючи на п. 10.9 ДСТУ Б В.2.5-31:2007, протокол № 09к/20 кваліфікаційних випробувань зразків з визначенням теплопровідності є належним доказом виконання вказаних вимог. У складі пропозиції ТОВ "Енергоресурс-Монтаж" міститься також сертифікат якості №1579.571_01 від 05.02.2021, в якому зазначено, що властивості композиції поліетилену ПЕ-100 відповідають ДСТУ Б В.2.7-73 та труби-оболонки поліетиленові захисні відповідають вимогам ДСТУ Б В.2.5-31:2007, що відповідає п. 6 додатку 1 до оголошення. Вказує, що ТОВ "Енергоресурс-Монтаж" в складі своєї пропозиції надано: титульну сторінку Технічних умов на муфти поліетиленові термоусадкові ТУ У В.2.7-25.2-30336890-016:2011 (з відмітками: дата надання чинності - 21.06.2012 та чинні до 10.02.2015) та титульну сторінку змін №1 до ТУ У В.2.7-22.2-30336890-016:2011 від 14.11.2016 без обмеження строку чинності даних умов. Тому, твердження позивача про те, що ТОВ "Енергоресурс-Монтаж" не надало документів щодо продовження строку дії технічних умов на муфти поліетиленові термоусадкові спростовується вищезазначеною інформацією. Враховуючи вказане вважає, що підстави для відхилення пропозиції ТОВ "Енергоресурс-Монтаж" відсутні.
Позивач у відповіді на письмові пояснення від 28.04.2021 з доводами третьої особи категорично не погоджується. Вказує, що замовник має право відхилити пропозицію учасника тендеру, однак надання додаткових або інших документів, які не вимагалися тендерною документацією, у складі тендерної пропозиції не є підставою для відхилення пропозиції. Звертає увагу, що в оголошені взагалі ніде не прописано такої вимоги, що учасник повинен надавати виключно ті документи, які вимагаються і передбачені документацією. Отже, замовник не має права відхиляти пропозиції спираючись на те, чого не вимагалося і не прописано в тендерній документації, чим грубо порушив Закон України "Про публічні закупівлі". Зазначає, що відповідно до пункту 7 додатку № 1 до оголошення вимагалося надати титульну сторінку документу, згідно якого виготовляються муфти, а такий документ ТОВ "Будівельна компанія "Західмісьбуд" надала у складі тендерної пропозиції (Галузевий стандарт України, сертифікат відповідності та протокол випробувань на термоусадкові муфти), проте замовник проігнорував цей факт, що свідчить про некомпетентність та небажанням замовника отримати дійсно якісну продукцію від сертифікованого виробника. Позивач також зазначає, що ним були надані сертифікати для підтвердження вимог п.9 та п.10 додатку №1. Звертає увагу, що пропозиція ТОВ "Еенергоресурс-Монтаж" подана не відповідно до вимог тендерної документації. Законом України "Про публічні закупівлі" передбачено вичерпний перелік підстав для відхилення тендерних пропозицій, зокрема в разі, якщо тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації. Відхилення тендерних пропозицій з вказаних підстав є обов'язком замовника, а не правом. Тому позивач вважає, що замовник, відхиливши пропозицію ТОВ "Будівельна компанія "Західміськбуд" з надуманих підстав та визначивши переможцем ТОВ "Енергоресурс-Монтаж", цим самим порушив вимоги ст.19 Конституції України та Закону України "Про публічні закупівлі" та не дотримався вимог власної документації до спрощеної закупівлі.
Суд під час розгляду матеріалів справи встановив наступні обставини.
Протоколом уповноваженої особи № 60 від 05.02.2021 було затверджено оголошення про проведення спрощеної закупівлі Комунальним підприємством "Південно-Західні тепломережі", предметом якої є послуги з переобладнання теплової мережі попередньоізольованими трубопроводами від ТК-470 до ТК-472 по вул.Хотовицького, 6 в м.Хмельницькому (ДК 021:2015 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи), яке 05.02.2021 опубліковано відповідачем в електронній системі публічних закупівель Prozorro.
Згідно з п. 3 оголошення строк надання послуг до 01.10.2021. У закупівлі беруть участь на рівних умовах вітчизняні та іноземні учасники всіх форм власності та організаційно-правових форм.
Очікувана вартість процедури закупівлі становить 710000,00 грн з ПДВ. Кінцевий строк подання пропозицій до 16.02.2021 16:00 год. (п. 4 оголошення).
У п. 5 оголошення визначені критерії вибору переможця, зокрема, вказано 100%. Найбільш економічною вигідною пропозицією буде вважатися пропозиція з найнижчою ціною з урахуванням усіх податків та зборів (в тому числі податку на додану вартість (ПДВ) у разі, якщо учасник є платником ПДВ або без ПДВ - у разі, якщо учасник не є платником ПДВ.
Відповідно до п. 7 оголошення, пропозиції подаються учасниками після закінчення строку періоду уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну та інші критерії оцінки, шляхом завантаження необхідних документів через електронну систему закупівель, що підтверджують відповідність вимогам. Кожен учасник має право подати лише одну пропозицію. Учасник повинен надати в електронному (сканованому у форматі PDF) вигляді завірені підписом і печаткою (за її наявності) наступні документи:
- пропозиція учасника за формою згідно додатку 2;
- інформації про відповідність пропозиції учасника вимогам до предмету закупівлі відповідно до додатку 1;
- договірну ціну розраховану з урахуванням положень ДСТУ Б. Д.1.1-1:2013 "Правила визначення вартості будівництва", а також локальний кошторис, зведений кошторисний розрахунок, підсумкова відомість ресурсів тощо;
- лист в довільній формі з інформацією про кожного суб'єкта господарювання, якого учасник планує залучити до виконання робіт як субпідрядника в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю (надається якщо учасник планує залучати субпідрядників);
- копія ліцензії на право провадження господарської діяльності відповідно до предмету закупівлі (за наявністю);
- лист в довільній формі з інформацією про виконання аналогічного договору (не менше одного договору) з аналогічним предметом закупівлі (ремонт теплової мережі): найменування замовника; сума договору; рік виконання; телефон контактної особи замовника. В складі пропозиції учасник надає також копію договору та копію позитивного відгуку щодо виконання даного договору;
- копію витягу або виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
- копію свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ або витяг з реєстру платників ПДВ (якщо учасник є платником ПДВ);
- копію свідоцтва платника єдиного податку або витяг з реєстру платників єдиного податку (для учасників - платників єдиного податку);
- копію документів, що підтверджують повноваження особи на підписання документів, що входять до складу пропозиції та на підписання договору (для фізичних осіб-підприємців: копія заповнених сторінок паспорту, копія довідки про присвоєння ідентифікаційного коду; для юридичних осіб: наказ про призначення посадової особи та/або виписка з протоколу зборів засновників та/або довіреність, або інші документи);
- на вимогу Закону України "Про захист персональних даних" учасник, що має повноваження щодо підпису документів (пропозиції учасника процедури закупівлі та договору за результатами проведення процедури закупівлі) повинен надати згоду (лист в довільній формі) на обробку, використання, поширення та доступ до персональних даних;
- гарантійний лист від учасника наступного змісту: "Даним листом підтверджуємо, що (зазначити найменування учасника) не перебуває під дією спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів, передбачених Законом України "Про санкції", чи спеціальних санкцій за порушення законодавства про зовнішньоекономічну діяльність, а також будь-яких інших обставин та заходів нормативного, адміністративного чи іншого характеру, що перешкоджають укладенню та/або виконанню договору про закупівлю";
- лист-згода учасника з проектом договору, що викладений в додатку 3.
Допущення формальних помилок учасниками не призведе до відхилення їх пропозицій. Документи, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб-підприємців, не подаються ними у складі пропозиції. Відсутність документів, що не передбачені законодавством для учасників - юридичних, фізичних осіб, у тому числі фізичних осіб-підприємців, у складі пропозиції, не може бути підставою для її відхилення замовником.
У п. 7 оголошення вказані підстави для відхилення пропозиції учасника відповідно до ч. 13 ст.14 Закону, а саме: 1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі; 2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю; 4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.
У оголошенні вказано, що до нього додаються: додаток 1 "Технічні вимоги", додаток 2 "Форма пропозиції", додаток 3 "Проект договору".
Додатком №1 до оголошення оформлені "Технічні вимоги до предмету закупівлі", в яких визначено перелік послуг з переобладнання теплової мережі, а саме розділ 1. Монтажні роботи та розділ 2. Монтаж СДКМ, а також перелік продукції, що буде використовуватись для надання вказаних послуг. Також зазначені технічні вимоги до елементів теплової мережі, зокрема:
1. Труби сталеві виготовляються у відповідності до ГОСТ 10705-80 (група В) або ГОСТ 10704-91 (Ст. 20). На підтвердження надати: сертифікат про відповідність технічному регламенту безпеки обладнання, що працює під тиском.
2. Елементи сталеві (труби, фасонні частини) теплових мереж з пінополіуретановою теплоізоляцією в захисній поліетиленовій оболонні повинні відповідати вимогам ДСТУ Б.В.2.5-31:2007 або ДСТУ EN 253:2016.
3. Теплоізольовані елементи повинні бути оснащені системою дистанційного контролю та моніторингу стану трубопроводу. На підтвердження надати сертифікат (або паспорт) на систему дистанційного контролю та моніторингу стану трубопроводу (СДКМ) та титульну сторінку документу, згідно якого виготовляється СДКМ (ТУ).
4. Пінополіуретанова система для формування теплоізоляції труб та фасонних виробів не повинна містити озоноруйнівних речовин, зокрема фтору та хлор-вуглеводів. Надати документ щодо відсутності озоноруйнівних речовин у пінополіуретановій системі.
5. Коефіцієнт теплопровідності (kso) свіжосформованої теплоізоляції (середнє значення коефіцієнту теплопровідності (kso) свіжо сформованої теплоізоляції), визначений згідно ДСТУ Б В.2.5-31: 2007 або ДСТУ ЕN 253:2016. повинен бути не більше 0,027 Вт/(м*К). На підтвердження надати протокол випробувань з визначення теплопровідності.
6. Оболонки труб повинні відповідати ДСТУ Б В.2.5-31: 2007 або ДСТУ ЕN 253:2016. Властивості композицій поліетилену ПЕ 63 - згідно з ГОСТ 16338 (марка 273-79). Властивості композицій поліетилену ПЕ 80 і ПЕ 100 - згідно з ДСТУ Б В.2.7-73. Учасник повинен надати сертифікати якості на оболонки.
7. Всі комплекти ізоляції стиків для трубопроводів повинні бути з термоусадковими муфтами. На підтвердження надати титульну сторінку документу згідно якого виготовляються муфти (ТУ).
8. Труби сталеві попередньо теплоізольовані довжиною - 11- 12м.п.
9. Надати сертифікат про відповідність системи управління якістю виробництва продукції вимогам міжнародного стандарту серії ISO 9001 (від виробника предмету закупівлі).
10. Надати сертифікат відповідності вимогам охорони оточуючого середовища ДСТУ ISO 14001:2015 (від виробника предмету закупівлі).
11. Надати гарантію виробника на продукцію, що буде поставлятися.
Матеріали справи містять копію пропозиції ТОВ "БК "Західміськбуд" з доданими до неї документами, яка подавалась для участі у спрощеній закупівлі. Так, відповідно до змісту пропозиції, ціна пропозиції становила 549998,00 грн.
До пропозиції були долучені наступні додатки: інформація позивача № 61 від 15.02.2021 про виконання аналогічного договору; договір № 03/2020 від 16.04.2020 на капітальний ремонт зовнішньої теплової мережі, укладений між позивачем та Опорним закладом "Деражнянський ліцей" Деражнянської сільської ради Костопільського району Рівненської області; акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт, відомість ресурсів до акту та довідка про вартість виконаних робіт від 12.08.2020 за вказаним договором; лист-відгук Опорного закладу "Деражнянський ліцей" Деражнянської сільської ради Костопільського району Рівненської області № 23 від 10.02.2021; договір № 04/2020 від 15.04.2020 на капітальний ремонт зовнішніх теплових мереж, укладений між позивачем та Дюксиканською ЗОШ І-ІІІ ступенів ім.Н.А.Хасевича Деражнянської сільської ради; акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт, відомість ресурсів до акту та довідка про вартість виконаних робіт від 18.06.2020 за вказаним договором; лист-відгук тендерного комітету Дюксиканською ЗОШ І-ІІІ ступенів ім.Н.А.Хасевича Деражнянської сільської ради № 151 від 12.10.2020; виписка з ЄДР ТОВ "БК "Західміськбуд"; декларація відповідності матеріальної бази вимогам законодавства з питань охорони праці від 29.07.2020; наказ № 1 від 20.08.2019 "Про призначення директора Козлюка Р.М."; рішення № 1 установчих зборів засновників ТОВ "БК "Західміськбуд" від 08.08.2019; витяг з Реєстру платників єдиного податку; відомості з ЄДР, надані Головним управлінням статистики у Рівненській області; ліцензія ДАБІ України від 05.09.2019 на здійснення ТОВ "БК "Західміськбуд" господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками; Статут ТОВ "БК "Західміськбуд"; підписаний позивачем проект договору із КП "Південно-Західні тепломережі" з додатками, в тому числі додаток 1 (договірна ціна), зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва, дефектний акт, локальний кошторис на будівельні роботи № 2-1-1, підсумкова відомість ресурсів, розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису; лист позивача № 65 від 15.02.2021, в якому повідомлено про відсутність наміру залучати субпідрядників до виконання робіт; довідка позивача № 64 від 15.02.2021 про відсутність підстав відмови замовником учаснику в участі в процедурі закупівлі відповідно до ст. 17 Закону України "Про публічні закупівлі"; лист-згода № 63 від 15.02.2021 з проектом договору; гарантійний лист № 62 від 15.02.2021; довідка позивача № 60 від 15.02.2021 про діяльність без печатки; лист-згода № 59 від 15.02.2021 на обробку персональних даних; лист № 58 від 15.02.2021 про уповноважену особу; інформація про відповідність пропозиції учасника вимогам предмету закупівлі (технічним вимогам) № 57 від 15.02.2021; гарантія виробника ТОВ "Термо-Ізол" № 66 від 15.12.2020; сертифікати відповідності продукції ТОВ "Термо-Ізол" видані ДП "Рівнестандартметрологія", сертифікати експертизи типу від 12.07.2019, видані ДП "Рівнестандартметрологія" на продукцію ТОВ "Термо-Ізол"; протоколи випробувань з метою сертифікації продукції ТОВ "Термо-Ізол" № 104/20 від 03.04.2020, № 450/19від 28.12.2019, № 103/20 від 03.04.2020,№ 57/20 від 02.03.2020,№ 370/18від 23.07.2018, № 469/18від 14.09.2018, №468/18 від 14.09.2018, № 327/17 від 07.12.2017, № 258/19 від 19.08.2019; № 259/19 від 19.08.2019, № 120/19 від 29.03.2019, № 91/19 від 11.03.2021; сертифікати відповідності, видані ДП "ВНІТІ-ТЕСТ" на продукцію ПАТ "Інтерпайп Новомосковський трубний завод" з додатками та на продукцію ПАТ "Інтерпайп Нижньодніпровський трубопрокатний завод"; сертифікат відповідності експертизи типу технічного регламенту безпеки обладнання, що працює під тиском, виданий ДП "ВНІТІ-ТЕСТ" на продукцію АТ "Інтерпайп Новомосковський трубний завод"; сертифікат технічного регламенту безпеки обладнання, що працює під тиском, виданий ДП "ВНІТІ-ТЕСТ" на продукцію АТ "Інтерпайп Новомосковський трубний завод"; сертифікат на відповідність системи управління якістю вимогам ДСТУ ISO 9001:2015 (термін дії до 08.04.2023) та сертифікат на систему екологічного управління ДСТУ ISO 14001:2015 (термін дії до 21.02.2021), видані ТОВ "Термо-Ізол"; атестати про акредитацію ДП "Рівнестандартметрологія" від 06.06.2018 та 26.12.2019; розрахунок тепловтрат трубопроводів ППУ при безканальному прокладанні; декларації ТОВ "Термо-Ізол" про відповідність продукції вимогам технічного регламенту безпеки обладнання від 12.07.2019, інструкції ТОВ "Термо-Ізол" з використання ізоляції зварних з'єднань теплогідроізольованих труб та елементів теплових мереж підземного прокладання термоусадковою муфтою тип "ЕР-3" та надземного прокладання тип "ЕР-1", свідоцтво ТОВ "Термо-Ізол" № 25/19 система дистанційного керування та моніторингу (комплектуючі); довідка ТОВ "Термо-Ізол" № 98 від 10.02.2021 про те, що сертифікат ISO14001:2015 перебуває в процесі поновлення; технічний паспорт № 001/01 ТОВ "Компанія Дельта-Імпрекс", сертифікат відповідності продукції ТОВ "Ельпласт-Львів", виданий ДП "ОС "Укрсепротрубоізол", сертифікат відповідності продукції "Haci Ayvaz Endustriyel Mumuller Sanayive Ticaret"A.S., виданий ДП "Рівнестандартметрологія", з додатком і паспортом на компенсатор осьовий сильфонний; сертифікати відповідності продукції ТОВ "УТЗ", виданий ДП "Запоріжжястандартметрологія"; сертифікат на систему управління якістю та сертифікат на систему екологічного управління стосовно виробництва продукції, яка випускається ТОВ "Україниський трубний завод", видані ДП "Запоріжжястандартметрологія"; висновки державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 12.06.2017 та 30.05.2019; свідоцтво про уповноваження від 06.11.2019; сертифікат ТОВ "Науково-дослідний інформаційний центр "Арматом" про відповідність системи управління якістю виробництва продукції вимогам міжнародного стандарту серії ISO 9001:2015 та паспорт на компенсатор осьовий; сертифікат на відповідність системи управління якістю ТОВ "Технологічно-експерементальний завод" вимогам ДСТУ ISO 9001:2015; титульна сторінка Галузевого стандарту України на з'єднання теплоізольованих елементів трубопроводів теплових мереж з тепловою ізоляцією з пінополіуретану і захисною оболонкою з поліетилену та на труби для теплових мереж з тепловою ізоляцією з пінополіуретану і захисною оболонкою з поліетилену; титульна сторінка Технічних умов на комплектуючі аварійної сигналізації для теплових мереж з використанням попередньо теплоізольованих трубопроводів; сертифікат відповідності на продукцію ТОВ "НК Онікс", виданий ТОВ "Тестметрстандарт" з додатком; лист ТОВ "ДАУ Ізолан Україна" від 09.12.2020 про відсутність озоноруйнівних речовин; сертифікат якості ТОВ "Термо-Ізол" № 46/20 від 08.09.2020 на оболонку поліетиленову для попередньо ізольованих трубопроводів.
Також матеріали справи містять копію пропозиції ТОВ "Енергоресурс-Монтаж" з доданими до неї документами, яка подавалась для участі у спрощеній закупівлі. Відповідно до змісту пропозиції, ціна пропозиції становила 688659,29 грн.
До пропозиції долучені, зокрема: довідка про відсутність підстав для відмови в участі у процедурі закупівлі, сертифікат на відповідність системи управління корпорації "Енергоресурс-Інвест" вимогам ISO 9001:2015; сертифікат на відповідність системи управління якістю ТОВ "Енергоресурс-Монтаж" вимогам ДСТУ ISO 9001:2015; сертифікати на систему екологічного управління стосовно виробництва, що здійснюється корпорацією "Енергоресурс-Інвест" та ТОВ "Енергоресурс-Монтаж", вимогам ISO 14001:2015; витяг з реєстру платників ПДВ, гарантійний лист ТОВ "Енергоресурс-Монтаж", гарантія виробника Корпорації "Енергоресурс-Інвест" на продукцію, що буде постачатися, лист про досвід виконання аналогічних договорів, листи-відгуки КП "Теплопостачання міста Одеси" та МКП "Хмельницьктеплокомуненерго", договір на виконання робіт від 02.12.2016, укладений між КП "Теплопостачання міста Одеси" та ТОВ "Енергоресурс-Монтаж" з додатками, договірна ціна, дефектні акти, оформлені до вказаного договору, договір від 15.05.2018, укладений між МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" та ТОВ "Енергоресурс-Монтаж" з додатками та договірною ціною, лист про наявність чинної ліцензії, лист згода з проектом договору та підписаний проект договору, пояснювальна записка, зведений кошторисний розрахунок вартості об'єкта будівництва, договірна ціна, локальний кошторис на будівельні роботи, підсумкова відомість ресурсів та розрахунок загальновиробничих витрат до локального кошторису, кошторисний розрахунок, підсумкові вартісні параметри, розрахунки №№1-4, лист про субпідрядні організації, ліцензія від 09.04.2015 на здійснення діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури з додатком, наказ від 22.04.2020 про прийняття на роботу директора, сертифікати якості Корпорації "Енергоресурс-Інвест" на труби-оболонки поліетиленові захисні, в яких зазначено, що властивості композиції поліетилену ПЕ-100 відповідають ДСТУ Б В.2.7-73, лист-згода на обробку персональних даних, довідка щодо відсутності озоноруйнівних речовин у пінополіуретановій системі, погодження істотних умов договору, протоколи сертифікаційних випробувань продукції Корпорації "Енергоресурс-Інвест", протоколи кваліфікаційних випробувань зразків з визначення теплопровідності при + 50 градусів пінополіуретанової теплової ізоляції виробництва Корпорації "Енергоресурс-Інвест" (вказано, що випробування проводились згідно ДСТУ Б В.2.7-105-2000 та ДСТУ Б В.2.7-38-95), протокол №2204-01 загальних зборів учасників ТОВ "Енергоресурс-Монтаж" від 22.04.2020, сертифікати відповідності продукції Корпорації "Енергоресурс-Інвест", видані ДП "ОС "Укрсепротрубоізол" та ОС "Центрсепротепломережа", сертифікат відповідності експертизи типу продукції АТ "Інтертайп Новомосковський трубний завод", виданий ДП "ВНІТІ-ТЕСТ", сертифікат модуль Е технічного регламенту безпеки обладнання, що працює під тиском про схвалення системи управління якістю АТ "Інтертайп Новомосковський трубний завод", сертифікат Корпорації "Енергоресурс-Інвест" №1579.572_14-24 від 28.12.2019 система дистанційного керування та моніторингу (комплектуючі), інформація про відповідність пропозиції ТОВ "Енергоресурс-Монтаж" вимогам до предмету закупівлі, титульна сторінка Технічних умов муфти поліетиленові термоусадкові, які були чинні до 10.02.2015, титульна сторінка змін № 1 до технічних умов муфти поліетиленові термоусадкові без зазначення терміну дії, титульна сторінка Технічних умов система дистанційного контролю та моніторингу попередньо теплоізольованих спіненим поліуретаном трубопроводів теплових мереж, лист-роз'яснення ТОВ "Енергоресурс-Монтаж".
Рішенням уповноваженої особи КП "Південно-Західні тепломережі", оформленим протоколом № 109 від 22.02.2021, було відхилено пропозицію учасника спрощеної закупівлі - ТОВ "Будівельна компанія "Західміськбуд", оскільки пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, а саме: 1) учасником у складі пропозиції надано сертифікат експертизи типу №UA.TR.037.00227-19 від 12.07.2019 та декларацію про відповідність на труби та фасонні вироби з поліетилену підвищеної термостійкості PE-RT попередньо ізольовані пінополіуретаном в захисній оболонці з поліетилену для гарячого водопостачання та теплових мереж, які не передбачені документацією; 2) учасником у складі пропозиції надано сертифікат експертизи типу №UA.TR.037.00228-19 від 12.07.2019 та декларацію про відповідність на з'єднувальні елементи з поліетилену для мереж гарячого водопостачання, теплових мереж та технологічних трубопроводів: електромуфти зварні, які не передбачені документацією; 3) учасником надано файл "Sertifikat vidpovidnosti na kompensator.pdf" з технічною інформацією про компенсатори сильфонні з нержавіючої сталі та компенсатори гумові від "Haci Ayvaz Endustriyel Mumuller Sanayive Ticaret"A.S. (Туреччина) та паспорт від ООО "НИИЦ Арматом" на компенсатор осьовий. Це свідчить про те, що учасник невідомо що пропонує замовнику; 4) учасником не надано підтвердження вимог п. 7 додатку № 1 оголошення про проведення спрощеної закупівлі, а саме не надано титульну сторінку ТУ, згідно якого виготовляються термоусадкові муфти; 5) учасником не надано підтвердження вимог п.9 та п.10 додатку № 1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі.
Згідно з рішенням уповноваженої особи КП "Південно-Західні тепломережі", оформленим протоколом № 120 від 23.02.2021, визнано переможцем спрощеної закупівлі учасника ТОВ "Енергоресурс-Монтаж", ухвалено рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем спрощеної закупівлі.
До матеріалів справи долучено також повідомлення про намір укласти договір з переможцем спрощеної закупівлі - ТОВ "Енергоресурс-Монтаж", ціна пропозиції: 688659,29грн; договір №57/03 від 11.03.2021, укладений між КП "Південно-Західні тепломережі" та ТОВ "Енергоресурс-Монтаж" з додатком та договірною ціною.
ТОВ "БК "Західміськбуд" зверталось до КП "Південно-Західні тепломережі" з вимогою № 77 від 24.02.2021, в якій просило скасувати рішення уповноваженої особи № 109 від 22.02.2021 та №120 від 23.02.2021 та забезпечити розгляд пропозиції ТОВ "БК "Західміськбуд".
Оскільки вказана вимога залишена без задоволення, то позивач звернувся до суду із даним позовом.
До матеріалів справи долучено лист ДП "Рівнестандартметрологія" № 399 від 24.02.2021, в якому повідомлено, що інформація щодо ДСТУ Б.В.2.7-73 зазначена не в повній мірі, тому для проведення сертифікації слід надати інформацію щодо повного найменування ДСТУ.
Також матеріали справи містять Технічні умови трубопроводи попередньо теплоізольовані спіненим поліуретаном для мереж гарячого водопостачання та теплових мереж (труби, фасонні вироби та арматура) ДСТУ Б В.5.5-31:2007, у п. 10.9 яких вказано, що коефіцієнт ефективної теплопровідності ізоляції визначають згідно з ДСТУ Б В.2.7-105 однієї проби продукції, відібраної з 9.7.
Аналізуючи надані докази, пояснення учасників процесу, оцінюючи їх у сукупності, суд приймає до уваги наступне.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначені Законом України "Про публічні закупівлі" (далі - Закон), метою якого є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Статтею 1 Закону визначено, що:
публічна закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг у порядку, встановленому цим Законом;
спрощена закупівля - придбання замовником товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена у пунктах 1 і 2 частини першої статті 3 цього Закону;
замовники - суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону;
учасник процедури закупівлі/спрощеної закупівлі (далі - учасник) - фізична особа, фізична особа - підприємець чи юридична особа - резидент або нерезидент, у тому числі об'єднання учасників, яка подала тендерну пропозицію/пропозицію або взяла участь у переговорах у разі застосування переговорної процедури закупівлі;
пропозиція учасника спрощеної закупівлі (далі - пропозиція) - пропозиція щодо предмета закупівлі або його частини (лота), яку учасник подає замовнику відповідно до оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимог до предмета закупівлі;
предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі);
уповноважена особа (особи) - службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель згідно з цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту);
переможець спрощеної закупівлі - учасник, пропозиція якого відповідає всім умовам, що визначені в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, вимогам до предмета закупівлі і визнана найбільш економічно вигідною та якому замовник повідомив про намір укласти договір про закупівлю.
Частинами 1, 2 ст. 3 Закону передбачено, що цей Закон застосовується, зокрема, до замовників, визначених частиною першою статті 2 цього Закону, які здійснюють спрощені закупівлі відповідно до цього Закону та/або укладають договори без використання електронної системи закупівель відповідно до частини другої цієї статті. Замовники здійснюють спрощені закупівлі шляхом використання електронної системи закупівель у порядку, передбаченому цим Законом.
Статтею 5 Закону визначені принципи здійснення публічних закупівель, зокрема, недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі.
Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах. Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників (ч.ч. 2, 4 ст. 5 Закону).
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону спрощена закупівля проводиться замовником із застосуванням електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону.
Спрощена закупівля складається з таких послідовних етапів: 1) оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі; 2) уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі; 3) подання пропозицій учасниками; 4)проведення електронного аукціону відповідно до статті 30 цього Закону; 5) розгляд на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам до предмета закупівлі, пропозиції учасника; 6) визначення переможця спрощеної закупівлі та укладення договору про закупівлю; 7) розміщення звіту про результати проведення закупівлі відповідно до статті 19 цього Закону (ч. 2 ст. 14 Закону).
Частиною 3 ст. 14 Закону визначені відомості, що обов'язково зазначаються в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в тому числі інформація про технічні, якісні та інші характеристики предмета закупівлі (п.3).
Вимоги до предмета закупівлі, визначені замовником, можуть зазначатися шляхом завантаження окремих файлів до оголошення про проведення спрощеної закупівлі або в електронній формі з окремими полями в електронній системі закупівель. Оголошення про проведення спрощеної закупівлі та вимоги до предмета закупівлі не повинні містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників (ч.ч. 4, 5 ст. 14 Закону).
Суд встановив, що Комунальним підприємством "Південно-Західні тепломережі" 05.02.2021 було опубліковано в електронній системі публічних закупівель Prozorro оголошення про проведення спрощеної закупівлі за предметом "Послуги з переобладнання теплової мережі попередньоізольованими трубопроводами від ТК-470 до ТК-472 по вул.Хотовицького, 6 в м.Хмельницькому (ДК 021:2015 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи)". Очікувана вартість процедури закупівлі становила 710000,00 грн з ПДВ.
Додатком №1 до вказаного оголошення оформлені "Технічні вимоги до предмету закупівлі", в яких визначено перелік послуг з переобладнання теплової мережі, перелік продукції, що буде використовуватись для надання вказаних послуг та технічні вимоги до елементів теплової мережі.
Відповідно до ч.ч. 8, 9 ст. 14 Закону для проведення спрощеної закупівлі із застосуванням електронного аукціону має бути подано не менше двох пропозицій.
Пропозиції подаються учасниками після закінчення строку періоду уточнення інформації, зазначеної замовником в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну та інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), шляхом завантаження необхідних документів через електронну систему закупівель, що підтверджують відповідність вимогам, визначеним замовником.
Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу.
Кожен учасник має право подати лише одну пропозицію, у тому числі до визначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі частини предмета закупівлі (лота).
Розкриття пропозицій відбувається у порядку, передбаченому абзацами першим і другим частини першої статті 28 цього Закону (ч. 10 ст. 14 Закону)
Згідно з ч. 11 ст. 14 Закону замовник розглядає на відповідність умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі пропозицію учасника, яка за результатами електронного аукціону (у разі його проведення) визначена найбільш економічно вигідною.
За результатами оцінки та розгляду пропозиції замовник визначає переможця. У разі відхилення найбільш економічно вигідної пропозиції відповідно до частини тринадцятої цієї статті замовник розглядає наступну пропозицію учасника, який за результатами оцінки надав наступну найбільш економічно вигідну пропозицію. Наступна найбільш економічно вигідна пропозиція визначається електронною системою закупівель автоматично (ч. 12 ст. 14 Закону).
Підстави для відхилення пропозиції замовником визначені у ч. 13 ст. 14 Закону. Так, замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо:1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі; 2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю; 4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю (у тому числі через неукладення договору з боку учасника) більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.
Системний аналіз наведених положень законодавства дозволяє дійти висновків про те, що у випадку відхилення пропозиції відповідного учасника процедури закупівлі підстави такого відхилення мають бути належним чином мотивованими як посиланням на відповідні норми Закону, так і посиланням на умови, визначені в оголошенні, яким відповідна пропозиція та/або учасник не відповідають, із зазначенням, у чому саме полягає така невідповідність.
Відповідно до ч. 20 ст. 14 Закону з метою захисту своїх прав та охоронюваних законом інтересів учасник спрощеної закупівлі може звернутися до замовника та/або до органу, що здійснює контроль над замовником, або до суду. Рішення та дії замовника можуть бути оскаржені учасником спрощеної закупівлі у судовому порядку.
В ході судового розгляду встановлено, що позивачем для прийняття участі у процедурі спрощеної закупівлі було завантажено в систему електронних закупівель пропозицію з доданими документами, копія якої міститься в матеріалах справи.
Рішенням уповноваженої особи КП "Південно-Західні тепломережі", оформленим протоколом № 109 від 22.02.2021, було відхилено пропозицію учасника спрощеної закупівлі - ТОВ "Будівельна компанія "Західміськбуд", оскільки пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі.
В подальшому згідно з рішенням уповноваженої особи КП "Південно-Західні тепломережі", оформленим протоколом № 120 від 23.02.2021, визнано переможцем спрощеної закупівлі учасника ТОВ "Енергоресурс-Монтаж", ухвалено рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем спрощеної закупівлі.
Не погоджуючись із вказаними рішеннями позивач звернувся до суду із даним позовом.
Як вбачається із змісту оскаржуваного рішення уповноваженої особи КП "Південно-Західні тепломережі", оформленого протоколом № 109 від 22.02.2021, підставою для відхилення пропозиції позивача є п. 1 ч.13 ст.14 Закону, згідно з яким замовник відхиляє пропозицію, якщо пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі.
Суд враховує, що у п. 7 оголошення було визначено перелік документів, які учасник повинен надати в електронному (сканованому у форматі PDF) вигляді для участі у спрощеній закупівлі, в тому числі інформацію про відповідність пропозиції учасника вимогам до предмету закупівлі відповідно до додатку 1. У додатку № 1 до оголошення визначені технічні вимоги до предмету закупівлі, що відповідає приписам ч.ч. 3, 4 ст. 14 Закону.
Отже, в даному випадку дослідженню судом підлягають обставини щодо відповідності або невідповідності пропозиції позивача умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та іншим вимогам щодо предмета закупівлі, які містились в додатку № 1 до оголошення (Технічні вимоги до предмету закупівлі) в частині доводів відповідача (підстав відхилення), викладених в оскаржуваному рішенні.
Такими підставами в оскаржуваному рішенні зазначено те, що уповноваженою особою виявлено наступні невідповідності пропозиції учасника умовам даного оголошення, а саме: 1)учасником у складі пропозиції надано сертифікат експертизи типу №UA.TR.037.00227-19 від 12.07.2019 та декларацію про відповідність на труби та фасонні вироби з поліетилену підвищеної термостійкості PE-RT попередньо ізольовані пінополіуретаном в захисній оболонці з поліетилену для гарячого водопостачання та теплових мереж, які не передбачені документацією; 2) учасником у складі пропозиції надано сертифікат експертизи типу №UA.TR.037.00228-19 від 12.07.2019 та декларацію про відповідність на з'єднувальні елементи з поліетилену для мереж гарячого водопостачання, теплових мереж та технологічних трубопроводів: електромуфти зварні, які не передбачені документацією; 3) учасником надано файл "Sertifikat vidpovidnosti na kompensator.pdf" з технічною інформацією про компенсатори сильфонні з нержавіючої сталі та компенсатори гумові від "Haci Ayvaz Endustriyel Mumuller Sanayive Ticaret"A.S. (Туреччина) та паспорт від ООО "НИИЦ Арматом" на компенсатор осьовий. Це свідчить про те, що учасник невідомо що пропонує замовнику.
Як вбачається із матеріалів пропозиції позивача, остання містить в тому числі і зазначені відповідачем у оскаржуваному рішенні документи, які стосуються продукції, що виходячи із змісту оголошення та додатку № 1 до нього, не стосується предмету закупівлі.
В той же час сам факт подання додаткових документів не може свідчити про невідповідність пропозиції учасника умовам, визначеним в оголошенні, та бути підставою для відхилення пропозиції згідно з п. 1 ч. 13 ст. 14 Закону. При цьому приймається до уваги, що оголошення про проведення спрощеної закупівлі не містить будь-яких заборон щодо подання учасниками спрощеної закупівлі додаткових документів.
Однак пропозиція позивача була відхилена також і з інших підстав, які підлягають оцінці судом.
Так, у оскаржуваному рішенні вказано, що учасником не надано підтвердження вимог п. 7 додатку № 1 оголошення про проведення спрощеної закупівлі, а саме не надано титульну сторінку ТУ, згідно якого виготовляються термоусадкові муфти.
Суд приймає до уваги, що у п. 7 додатку №1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі було визначено, що всі комплекти ізоляції стиків для трубопроводів повинні бути з термоусадковими муфтами. На підтвердження надати титульну сторінку документу, згідно якого виготовляються муфти (ТУ).
Позивач на виконання вказаних вимог долучив до пропозиції титульну сторінку Галузевого стандарту України на з'єднання теплоізольованих елементів трубопроводів теплових мереж з тепловою ізоляцією з пінополіуретану і захисною оболонкою з поліетилену та на труби для теплових мереж з тепловою ізоляцією з пінополіуретану і захисною оболонкою з поліетилену, а також сертифікат відповідності на продукцію ТОВ "Термо-Ізол" (муфти термоусадкові та комплектуючі до них) та протокол № 450/19 випробувань з метою сертифікації від 28.12.2019, які вважає належними доказами підтвердження якості.
Однак суд зауважує, що саме замовником визначаються вимоги до предмета закупівлі та встановлюється перелік документів, які слід надати для участі у спрощеній закупівлі, що узгоджується із приписами ст. 14 Закону.
Оцінюючи зміст п. 7 додатку № 1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, суд дійшов висновку, що до пропозиції учасника слід було додати саме титульну сторінку Технічних умов, згідно яких виготовляються термоусадкові муфти.
Технічні умови (ТУ) являють собою нормативний документ, що встановлює внутрішні технічні вимоги, яким повинна відповідати продукція, процес або послуга, та визначає процедури, за допомогою яких може бути встановлено, чи дотримані такі вимоги. ТУ встановлюють вимоги до продукції, призначеної до самостійного постачання (виконання, надавання) та регулюють відносини між виробником (постачальником) та споживачем (користувачем).
В той же час Галузевий стандарт - стандарт на продукцію, послугу, який розробляють у разі відсутності державних стандартів України чи в разі необхідності встановлення вимог, які перевищують або доповнюють вимоги державних стандартів. ДСТУ 1.0-93.
Тобто Галузеві стандарти, ДСТУ регламентують загальні вимоги до готової продукції, а ТУ детально регламентує сам виробничий процес, у зв'язку із чим вказані документи не є тотожними.
Долучений до пропозиції позивача сертифікат відповідності на продукцію ТОВ "Термо-Ізол" (з'єднувальні елементи з ПЕ: для мереж гарячого водопостачання та теплових мереж: муфти термоусадкові та комплектуючі до них), виданий ДП "Рівнестандартметрологія", та протокол №450/19 випробувань з метою сертифікації від 28.12.2019 також не є Технічними умовами, тому не можуть свідчити про відповідність пропозиції позивача вимогам п. 7 додатку №1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі.
При цьому приймається до уваги, що у разі, якщо позивачу було незрозуміло зміст п.7 додатку №1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі (чи слід надавати титульну сторінку виключно Технічних умов чи інших документів, згідно яких виготовляються термоусадкові муфти), то останній не був позбавлений права відповідно до приписів ч. 7 ст. 14 Закону звернутись до замовника за роз'ясненням щодо інформації, зазначеної в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, в тому числі щодо технічних вимог до предмету закупівлі.
За таких обставин позивач у складі своєї пропозиції не надав документу (титульну сторінку Технічних умов), що був визначений в п. 7 додатку №1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі.
Також серед підстав для відхилення пропозиції позивача визначено, що учасником не надано підтвердження вимог п.9 та п.10 додатку № 1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі.
Відповідно до п.п. 9, 10 додатку №1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, учасник повинен був надати сертифікат про відповідність системи управління якістю виробництва продукції вимогам міжнародного стандарту серії ISO 9001 (від виробника предмету закупівлі) та сертифікат відповідності вимогам охорони оточуючого середовища ДСТУ ISO 14001:2015 (від виробника предмету закупівлі).
З матеріалів пропозиції позивача вбачається, що позивач для надання послуг, які є предметом закупівлі, пропонував використовувати продукцію декількох виробників, в тому числі ТОВ "Компанія Дельта-Імпрекс" та ТОВ "НК Онікс", які є виробниками комплектуючих, необхідних для здійснення монтажу системи контролю та дистанційного моніторингу (СДКМ), що згідно з додатком №1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі, є предметом закупівлі.
Однак пропозиція позивача не містить сертифікатів про відповідність системи управління якістю виробництва продукції вимогам міжнародного стандарту серії ISO 9001 та сертифікатів відповідності вимогам охорони оточуючого середовища ДСТУ ISO 14001:2015 усіх виробників, зокрема, ТОВ "Компанія Дельта-Імпрекс" та ТОВ "НК Онікс".
Доводи позивача, що він для здійснення монтажу системи контролю та дистанційного моніторингу планував використовувати лише продукцію ТОВ "Термо-Ізол", сертифікати якого долучені до пропозиції позивача, суд до уваги не приймає з огляду не те, що запропонований позивачем для виконання послуг, які є предметом закупівлі, локальний кошторис на будівельні роботи, підсумкова відомість ресурсів, дефектний акт не містить відомостей щодо виробника продукції, яка буде використовуватись при наданні послуг.
При цьому долучивши до пропозиції учасника технічний паспорт та сертифікат відповідності інших виробників (ТОВ "Компанія Дельта-Імпрекс" та ТОВ "НК Онікс"), які виробляють продукцію, що стосується предмету закупівлі, позивач тим самим передбачав можливість використання такої продукції під час надання послуг, які є предметом закупівлі, та був зобов'язаний надати сертифікати про відповідність системи управління якістю виробництва продукції вимогам міжнародного стандарту серії ISO 9001 та сертифікати відповідності вимогам охорони оточуючого середовища ДСТУ ISO 14001:2015 усіх виробників.
З огляду на вказане, суд погоджується із доводами відповідача та третьої особи, що позивачем у складі своєї пропозиції не надано підтвердження вимог п.9 та п.10 додатку №1 до оголошення про проведення спрощеної закупівлі.
Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13, ст. 74 ГПК України).
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).
Приймаючи до уваги наведені вище положення ГПК України та приписи ч. 13 ст. 14 Закону, враховуючи зміст оголошення про проведення спрощеної закупівлі та додатку №1 до нього, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відхилив пропозицію позивача, тому вимоги про визнання недійсним рішення уповноваженої особи Комунального підприємства "Південно - Західні тепломережі" про відхилення пропозиції учасника спрощеної закупівлі згідно з предметом закупівлі "Переобладнання теплової мережі попередньоізольованими трубопроводами від ТК-470 до ТК-472 по вул. Хотовицького, 6 в м. Хмельницькому (ДК 021:2015 45450000-6 Інші завершальні будівельні роботи)", учасника торгів - Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Західміськбуд", що оформлене протоколом №109 від 22.02.2021, не підлягають задоволенню.
З приводу позовної вимоги про визнання недійсним рішення уповноваженої особи Комунального підприємства "Південно - Західні тепломережі" про визнання переможцем спрощеної закупівлі учасника торгів - Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергоресурс-Монтаж", що оформлене протоколом №120 від 23.02.2021, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 15, ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, а також інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства, звернувшись до суду за їх захистом.
Частиною 2 ст. 4 ГПК України визначено, що юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Обов'язковою передумовою для реалізації права на судовий захист у порядку господарського судочинства є наявність у позивача суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, які порушуються, не визнаються або оспорюються іншими особами - відповідачами, та на захист якого спрямоване звернення до суду з позовом.
Частиною 1 ст. 2 ГПК України встановлено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Вирішуючи спір по суті, суд повинен установити наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист якого подано позов, тобто встановити, чи є особа, за позовом якої (або в інтересах якої) порушено провадження у справі, належним позивачем. Відсутність права на позов у матеріальному розумінні спричиняє прийняття рішення про відмову в задоволенні позову незалежно від інших установлених судом обставин, оскільки лише наявність права обумовлює виникнення в інших осіб відповідного обов'язку перед особою, якій таке право належить і яка може вимагати виконання такого обов'язку (вчинити певні дії або утриматись від їх вчинення) від зобов'язаних осіб. Тобто лише встановивши наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і, відповідно, приймає рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу в захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог (аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 01.09.2020 у справі № 907/29/19).
Суд враховує, що зважаючи на прийняття рішення уповноваженої особи КП "Південно - Західні тепломережі" про відхилення пропозиції ТОВ "Будівельна компанія "Західміськбуд", що оформлене протоколом №109 від 22.02.2021, правомірність якого підтверджена судом, рішення про визнання переможцем спрощеної закупівлі ТОВ "Енергоресурс-Монтаж", оформлене протоколом №120 від 23.02.2021, жодним чином не порушує прав та законних інтересів позивача. Доказів на спростування вказаного матеріали справи не містять.
За таких обставин суд відмовляє у задоволенні позову у цій частині.
При цьому звертається увага, що з огляду на те, що відсутність порушення оспорюваним рішенням прав та інтересів позивача є самостійною, достатньою підставою для відмови у позові, у суду відсутні підстави для перевірки рішення про визнання переможцем спрощеної закупівлі ТОВ "Енергоресурс-Монтаж", оформлене протоколом №120 від 23.02.2021, на його відповідність вимогам законодавства (аналогічні правові позиції викладені в постановах Верховного Суду від 04.12.2019 у справі №910/15262/18 та від 03.03.2020 у справі №910/6091/19).
Згідно з ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача, в зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 20, 24, 27, 73, 74, 76-79, 86, 129, 232, 233, 236-238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд
У позові Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "Західміськбуд" с.Корнин Рівненської області до Комунального підприємства "Південно - Західні тепломережі" м.Хмельницький за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергоресурс-Монтаж" м.Львів про визнання недійсними рішень відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення господарського суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складання повного тексту судового рішення. Порядок подання апеляційної скарги визначений ст. 257 ГПК України та підпунктом 17.5 пункту 17 Розділу ХІ "Перехідні положення" ГПК України.
Повне рішення складено 25.06.2021.
Суддя Л.О. Субботіна
Віддруковано у 4 примірниках:
1- до справи,
2- позивачу (35304, Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Корнин, вул. Центральна, 74Б)
3- відповідачу (29000, м.Хмельницький, вул.Курчатова, 17/1),
4- третій особі (79035, м.Львів, вул.Зелена, буд. 143Б)
Надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення.