ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
03.06.2021Справа № 910/2564/21
Господарський суд міста Києва у складі судді Ягічевої Н. І., за участі секретаря судового засідання Гарашко Т.В., розглянувши у судовому засіданні матеріали господарської справи
За позовом Фізичної особи-підприємця Бабича Дмитра Борисовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 )
до 1) Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (вул. Хрещатик, буд. 10, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 19020407)
2) Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (пл. І.Франка, буд.5, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 40538421)
про визнання договору продовженим
Представники сторін згідно протоколу судового засідання
Фізична особа-підприємець Бабич Дмитро Борисович (далі - позивач) звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - відповідач 1) та Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (далі - відповідач 2) про визнання договору продовженим.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що договір оренди №2578 від 27.12.2017 (далі - договір) на підставі ч. 3 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та п. 125 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, є продовженим, позивач як орендар звертався до відповідача1, як орендодавця, із заявою від 04.12.2020р. про продовження дії договору, однак вказана заява залишена без відповіді, що і стало причиною звернення до суду з позовом.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.02.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 24.03.2021 року.
15.03.2021 через відділ діловодства суду відповідачем 2 подано клопотання про розгляд справи без участі представника та відзив на позовну заяву. Поданий відзив мотивований тим, що орендар звернувся до орендодавця з заявою про продовження строку дії договору оренди з порушенням строків визначених п.4.2.21, п.9.7 договорів, ст.18 ЗУ «Про оренду комунального майна», п.135 «Порядку передачі в оренду державного та комунального майна» №483 від 03.06.2020. Крім того, за позивачем рахується заборгованість з орендної плати.
16.03.2021 через відділ діловодства суду відповідачем 1 подано відзив на позовну заяву в якому проти задоволення позовних вимог заперечує, оскільки, орендодавцем було надано відповідь на заяву орендаря про продовження строку дії договору, якою відмовлено у продовженні строку дії договору оренди №2578 від 27.12.2017 у зв'язку з заборгованістю з орендної плати на строк більше трьох місяців, та з наявною заборгованості з оплати відшкодування податку за користування земельною ділянкою. Також позивачем не надано звіт про оцінку об'єкта оренди у визначений строк.
В судовому засіданні 24.03.2021 оголошено перерву до 07.04.2021.
30.03.2021 через відділ діловодства суду позивачем подано відповідь на відзив відповідача 2, в якій вказує, що строк дії договору оренди має бути продовженим на підставі норм розділу «Внесення змін до договору оренди» «Порядку передачі в оренду державного та комунального майна» №483 від 03.06.2020. Доказів заборгованості з орендної плати відповідачем не подано.
05.04.2021 через відділ діловодства суду позивачем подано клопотання про відкладення розгляду справи до закінчення терміну карантинних обмежень на користування громадським транспортом.
06.04.2021 через відділ діловодства суду відповідачем 2 подано заперечення на відповідь на відзив.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.04.2021 розгляд справи у підготовчому судовому засіданні відкладено до 29.04.2021.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.04.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 13.05.2021.
В судовому засіданні 13.05.2021 оголошено перерву до 03.06.2021.
У судовому засіданні 03.06.2021 оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ст. 240 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази та оцінивши їх в сукупності, суд
27.12.2017 між Департаментом комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - орендодавець, відповідач 1), Фізичною особою-підприємцем Бабич Дмитром Борисовичем (далі - орендар, позивач) та Публічним акціонерним товариством «Київенерго» (далі - підприємство) укладено Договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 2578 (далі - Договір).
04.11.2019 між орендодавцем, орендарем та Комунальним підприємством виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» (далі - підприємство-балансоутримувач, відповідач 2) укладено Договір про внесення змін до Договору, відповідно до якого, зокрема в преамбулі, розділах Договору слова: «Публічне акціонерне товариство «Київенерго» замінено словами: «Комунальне підприємством виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київтеплоенерго» у відповідних відмінках.
За умовами п. 1.1 Договору, орендодавець на підставі протоколу засідання постійної комісії Київради з питань власності від 02.11.2017 № 68 передає, а орендар приймає в оренду нерухоме майно (нежитлові приміщення), що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва (далі - об'єкт), яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Героїв Дніпра, буд. 40-А, літ. «Б» для розміщення пункту доочищення та продажу питної води (12,70 кв.м.) та розміщення перукарні (112,20 кв.м.).
Відповідно до п. 2.1 Договору об'єктом оренди є нежитлові приміщення загальною площею 124,90 кв.м. на 1 та 2 поверхах (прибудова теплового пункту), згідно з викопіюванням з поверхового плану, що складає невід'ємну частину цього Договору.
Вартість об'єкта згідно із затвердженим висновком про вартість майна станом на 31.10.2017 становить 1 кв.м. 17068,86 грн., всього з ПДВ 2 131 900,00 грн. (п. 2.2 Договору).
Пунктом 2.4 Договору узгоджено, що орендар вступає у строкове платне користування об'єктом у термін, указаний у цьому Договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього Договору (у разі оренди нерухомого майна на строк не менше ніж три роки - не раніше дати державної реєстрації цього Договору) та акта приймання-передачі об'єкта.
Згідно з п. 3.1 Договору орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за майно територіальної громади міста Києва, яке передається в оренду, затвердженої рішенням Київської міської ради від 21.04.2015 № 415/1280 (зі змінами) та:
- згідно з розрахунком орендної плати, що є невід'ємною частиною цього Договору (Додаток 1.1) становить без урахування ПДВ: 123,32 грн. за 1 кв.м. орендованої площі, що в цілому складає за базовий місяць розрахунку травень 2019 року - 15 402,25 грн., починаючи з 01.05.2019 до 03.11.2019;
- згідно з розрахунком орендної плати, що є невід'ємною частиною цього Договору (Додаток 1.2) становить без урахування ПДВ: 49,38 грн. за 1 кв.м. орендованої площі, що в цілому складає за базовий місяць розрахунку травень 2019 року - 6 167,81 грн., починаючи з 04.11. 2019.
Крім того, орендар відшкодовує підприємству-балансоутримувачу щомісячно витрати, що пов'язані з платою податку за користування земельною ділянкою, на якій розташовано об'єкт оренди з ПДВ. Розмір відшкодування витрат, що пов'язані зі сплатою податку за користування земельною ділянкою, змінюється з вимогою підприємства-балансоутримувача в односторонньому порядку у випадку змін розмірів цього податку згідно з чинним законодавством України, про що орендарю повідомляється щомісячно.
Черговість зарахування орендної плати та інших платежів відбувається відповідно до ст. 534 ЦК України.
Якщо Договір укладено на строк, що перевищує три роки, розмір орендної плати за базовий місяць розрахунку переглядається кожні три роки і доводиться до орендаря листом за підписом уповноваженої особи орендодавця.
За умовами п. 3.9 Договору орендна плата сплачуться орендарем на рахунок підприємства-балансотуримувача - КП «Київтеплоенерго», згідно з банківськими реквізитами, що зазначаються у виставленому рахунку, починаючи з 01.05.2019.
Пунктом 3.10 Договору узгоджено, що орендна плата сплачується орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності орендаря щомісячно не пізніше 15 числа місяця, наступного за розрахунковим місяцем.
Відповідно до п. 3.15 Договору у разі закінчення, припинення (розірвання) цього Договору орендар сплачує плату за фактичне користування об'єктом оренди до дня підписання акта приймання-передачі об'єкта оренди орендодавцем, орендарем та підприємством-балансотуримувачем або іншими документами, передбаченими законодавством включно:
- у розмірі орендної плати, визначеної договором оренди - протягом місяця після дати закінчення (дострокового розірвання) договору оренди;
- у розмірі подвійної орендної плати, визначеної договором оренди, - починаючи з другого місяця після закінчення (дострокового розірвання) договору оренди.
Згідно з п. 4.2.21 Договору з метою приведення розміру орендної плати у відповідність із новими ринковими умовами орендар має надати орендодавцю новий звіт з незалежної оцінки об'єкта:
- за три місці до дати закінчення цього Договору - якщо Договір укладено менше ніж на три роки і орендар бажає продовжити Договір на новий строк, або;
- через три роки після дати попереднього звіту - якщо Договір укладено на три і більше років.
Одночасно із звітом надається заява про продовження Договору на новий строк, якщо нова оцінка здійснюється з метою продовження дії Договору на новий строк.
Порушення орендарем зазначеного у цьому пункті строку надання звіту про незалежну оцінку більше ніж на два місяці є підставою для не продовження Договору на новий строк або для дострокового розірвання Договору. Пропущений строк може бути поновлений на підставі рішення постійної комісії Київської міської ради з питань власності.
У разі закінчення/припинення дії цього Договору або при його розірванні орендар зобов'язаний за актом приймання-передачі повернути об'єкт підприємству-балансоутримувачу у стані, не гіршому, ніж в якому перебував об'єкт на момент передачі його в оренду, з урахуванням усіх здійснених орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від об'єкта без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу на період строку дії Договору оренди (п. 7.5 Договору).
Пунктом. 8.1 Договору передбачено, що орендар не має права передавати свої зобов'язання за цим Договором передавати об'єкт повністю або частково в користування іншій особі без попередньої письмової згоди орендодавця.
Орендар не має права укладати договори (контракти, угоди), у тому числі про спільну діяльність, пов'язані з будь-яким використанням об'єкта іншою юридичною чи фізичною особою без попереднього дозволу орендодавця.
Порушення цієї умови Договору є підставою для дострокового розірвання цього Договору в установленому порядку.
Цей Договір є укладеним з моменту підписання його сторонами і діє з 27.12.2017 до 25.12.2020. У разі, якщо законом передбачене нотаріальне посвідчення і державна реєстрація, цей Договір є укладеним з моменту державної реєстрації (п. 9.1 Договору).
Пунктом 9.4 Договору сторонами узгоджено, що Договір припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено.
Відповідно до п. 9.7 Договору узгоджено, що для продовження дії Договору на новий строк орендар звертається до орендодавця за три місяці до закінчення строку дії цього Договору із заявою про продовження Договору на новий строк. До заяви додається новий звіт з незалежної оцінки об'єкта, як передбачено пунктом 4.2.21 цього Договору.
У разі неотримання орендодавцем заяви орендаря і звіту з незалежної оцінки об'єкта протягом двох місяців з дати закінчення граничного строку для їх надання орендодавець зобов'язаний направити орендарю повідомлення про припинення цього Договору. Зазначене повідомлення повинно бути направлено не пізніше одного місяця після закінчення строку дії Договору.
У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього Договору або зміну його умов після закінчення строку його дії протягом одного місяця Договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором.
Зазначені дії оформлюються відповідним Договором, який є невід'ємною цього Договору.
Як вбачається з матеріалів справи, 04.12.2020 позивач звернувся до відповідача 1 із заявою, у якій на підставі ч. 3 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та п. 125 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 483 від 03.06.2020, просив внести зміни до Договору в частині продовження строку його дії до п'яти років, виклавши Договір у новій редакції, затвердженим, відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», оскільки строк оренди за Договором становить менше п'яти років та жодного разу не продовжувався,
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Департамент комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), своєю бездіяльністю порушує вимоги Закону України «Про оренду державного майна», який нині діє, та Порядок передачі в оренду державного та комунального майна в частині загального строку дії Договору оренди та його продовження, в зв'язку з чим, просить визнати продовженим Договір на строк до п'яти років з 27.12.2017 по 26.12.2022.
Відповідач 1 свої доводи виклав у відзиві на позовну заяву в якому, проти задоволення позовних вимог заперечує, оскільки, орендодавцем було надано відповідь на заяву орендаря про продовження строку дії договору, якою відмовлено у продовженні строку дії договору оренди №2578 від 27.12.2017 у зв'язку з заборгованістю з орендної плати на строк більше трьох місяців, та заборгованості з оплати відшкодування податку за користування земельною ділянкою. Також позивачем не надано звіт про оцінку об'єкта оренди у визначений строк.
Відповідач 2 поданий відзив мотивував тим, що орендар звернувся до орендодавця з заявою про продовження строку дії договору оренди з порушенням строків визначених п.4.2.21, п.9.7 договорів, ст.18 ЗУ «Про оренду комунального майна», п.135 «Порядку передачі в оренду державного та комунального майна» №483 від 03.06.2020. Крім того, за позивачем рахується заборгованість з орендної плати.
Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до частини першої статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (частина перша статті 638 Цивільного кодексу України). Інші випадки визнання договору укладеним зазначені у статтях 642, 643 Цивільного кодексу України.
Частина перша статті 628 Цивільного кодексу України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 Цивільного кодексу України).
Згідно з ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (ч. 6 ст. 283 Господарського кодексу України).
Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язаний передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Договір найму укладається на строк, встановлений договором (ч. 1 ст. 763 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» (в редакції на дату укладення Договору), цей Закон регулює:
- організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності;
- майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендарями згідно з цим Законом можуть бути господарські товариства, створені членами трудового колективу підприємства, його структурного підрозділу, інші юридичні особи та громадяни України, фізичні та юридичні особи іноземних держав, міжнародні організації та особи без громадянства.
Фізична особа, яка бажає укласти договір оренди державного майна з метою використання його для підприємницької діяльності, до укладення договору зобов'язана зареєструватись як суб'єкт підприємницької діяльності.
Особливості оренди майна для здійснення підприємницької та іншої діяльності громадянами та юридичними особами іноземних держав та особами без громадянства визначаються законодавством України.
Ініціатива щодо оренди майна може виходити від фізичних та юридичних осіб, які можуть бути орендарями відповідно до статті 6 цього Закону, пропозиція може надходити від орендодавців, зазначених у статті 5 цього Закону. Орендодавець може оголосити про передачу майна в оренду в порядку, встановленому цим Законом (ч. 1 ст. 7 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»).
Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначено, що фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України (далі - матеріали), відповідному орендодавцеві, зазначеному у статті 5 цього Закону.
Як вказує відповідач 1, 21.09.2020 позивач вже звертався з заявою до орендодавця з проханням продовжити договір оренди № 2578 ід 27.12.2017 (із змінами) без проведення аукціону, терміном на 5 років.
Орендодавцем було видано наказ від 24.11.2020 № 5189 - ОД «Про деякі питання оренди майна територіальної громади міста Києва», яким відмовлено у подовженні договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 27.12.2017 № 2578 (із змінами, внесеними договором від 04.11.2019 № 1), укладеного з Фізичною особою - підприємцем Бабич Дмитром Борисовичем на користування нежитловими приміщеннями загальною площею 124,90 кв. м за адресою: м. Київ, вул. Героїв Дніпра, 40-А літ. Б, для розміщення пункту доочищення та продажу питної води (12,70 кв. м) та розміщення перукарні (112,20 кв. м), у зв'язку із порушенням умов п. 4.2.3, розділу 4 договору оренди, а саме: допущення прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців.
Відповідач своїм листом від 24.11.2020 № 062/05/14-7240 надав відповідь на заяву, і повідомив орендаря, що орендодавець прийняв рішення про відмову у продовженні договору оренди № 2578 від 27.12.2017, у зв'язку із порушенням умов договору оренди в частині заборгованості зі сплати орендної плати та прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців.
Відповідач 2, повідомив відповідача 1 листом від 23.06.2020 № 28АУ/06/1у/1/2188 про заборгованість орендаря з орендної плати. Крім того, наявна заборгованість за відшкодування витрат, пов'язаних із сплатою податку за користування земельною ділянкою, на якій розташований об'єкт оренди.
Як вказує відповідач 1, оскільки, заборгованість з орендної плати та інших платежів, пов'язаних із питаннями орендного користування нежитловими приміщеннями за адресою: м. Київ, вул. Героїв Дніпра, 40-А літ. Б, сформовано продовж більше трьох останніх місяців, КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» звернулось зазначеним вище листом від 23.06.2020 із проханням до орендодавця ініціювати процедуру відмови від договору про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду від 27.12.2017 № 2578 (із змінами, внесеними договором від 04.11.2019 № 1).
Також, 05.11.2020 за № 28АУ/06/1у/1/4175 до орендодавця надійшла довідка підприємства - балансоутримувача про надання інформації щодо виконання умов договору оренди об'єкта за адресою: Київ, вул. Героїв Дніпра, 40-А літ. Б, якою останній повідомив, що станом на 03.11.2020 орендар має заборгованість перед підприємством- балансоутримувачем із сплати орендної плати за договором (із змінами) у розмірі 173753,48 грн з урахуванням ПДВ.
Окрім того, у період з 04.11.2019 до 22.09.2020 орендар не здійснював сплату відшкодування податку за користування земельною ділянкою, тобто було суттєво (більш ніж на три місяці) прострочено сплату зазначених щомісячних обов'язкових платежів за договором (із змінами). Станом на 03.11.2020 в орендаря також наявна заборгованість перед підприємством - балансоутримувачем зі сплати відшкодування податку за користування земельною ділянкою у розмірі 4 559,27 грн з врахуванням ПДВ.
Відповідно до статті 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» продовження договорів оренди здійснюється за результатами проведення аукціону, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Відповідно до п.135 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 № 483, орендар, що має право продовжити договір оренди без проведення аукціону, звертається до орендодавця із заявою про продовження договору оренди не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди.
Відповідно до статті 18 Закону будь-яке рішення, передбачене частиною четвертою цієї статті приймається з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, на підставі довідки балансоутримувача, в якій зазначається інформація про:
-наявність або відсутність заборгованості із сплати орендної плати чи страхових платежів за договором, що продовжується, станом на дату подання довідки;
-факти суттєвого (більш ніж на три місяці) прострочення сплати орендної плати чи інших обов'язкових за договором платежів;
-результати перевірок, які балансоутримувач та/або орендодавець здійснювали протягом строку оренди, а також інформація про цільове призначення, за яким об'єкт оренди фактично використовувався протягом строку оренди. У разі якщо перевірками виявлено порушення умов договору оренди, зазначається інформація про вжитті орендарем заходи для припинення порушення або про те, що порушення тривало і після строку, визначеного орендодавцем або балансоутримувачем для усунення порушення. Строк на усунення виявлених порушень не може перевищувати 30 календарних днів з дати отримання орендарем відповідного припису.
За інформацією КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО», станом на 03.11.2020 Фізична особа - підприємець Бабич Дмитро Борисович має заборгованість із сплати орендної плати у сумі 173753,48 грн з ПДВ (прострочена більш ніж три місяці) та сплати відшкодування податку за користування земельною ділянкою у сумі 4559,27 грн з ПДВ ( період з 04.11.2019 до 22.09.2020).
Відповідно до статті 19 Закону, рішення про відмову у продовженні договору оренди може бути прийнято:
-у випадках, передбачених статтею 7 цього Закону;
-якщо орендоване приміщення необхідне для власних потреб балансоутримувача, які обґрунтовані у письмовому зверненні балансоутримувача, поданому ним орендарю;
-якщо орендар, який бажає продовжити договір оренди майна в порядку, встановленому частиною другою статті 18 цього Закону, не надав звіт про оцінку об'єкта оренди у визначеному цим Законом строк;
- якщо орендар порушував умови договору оренди та не усунув порушення, виявлені балансоутримувачем або орендодавцем у строк, визначений у приписі балансоутримувача та / або орендодавця;
- якщо орендар допустив прострочення сплати орендної плати на строк більше трьох місяців;
- якщо орендар станом на дату довідки балансоутримувача, передбаченої частиною шостою статті 18 цього Закону, має заборгованість із сплати орендної плати або не здійснив страхування об'єкта оренди, чи має заборгованість із сплати страхових платежів.
Враховуючи вищевикладене, наявність довідки підприємства - балансоутримувача про існування заборгованості, прострочення, більш ніж три місяці, сплати орендної плати та сплати податку за користування земельною ділянкою, не надання звіту про оцінку об'єкта оренди у визначений Законом строк відповідачем 1 було відмовлено у продовженні строку дії договору.
При цьому, в обгрунтування позовних вимог позивач посилається на заяву від 04.12.2020 про продовження договору оренди № 2578 ід 27.12.2017, яка мотивована тим, що сторок оренди становить менше п'яти років та жодного разу не продовжувався, в зв'язку з чим останній просив внести зміни до договору виклавши у новій редакції.
Суд розцінює заяву від 04.12.2020, як повторне звернення про продовження договору оренди № 2578 від 27.12.2017. Як вбачається з поданої повторної заяви, позивач звернувся до відповідача 1 - 04.12.2020, що суперечить п.4.2.21, п.9.7 договорів, ст.18 Закону та п.135 Порядку, якими встановлено граничний строк для звернення орендаря до орендодавця з заявою про продовження строку дії договору. Термін дії договору був встановлений з 27.12.2017 по 25.12.2020.
Крім того, слід зазначити звертаючись до суду з позовом, позивач зазначає, що Департамент комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), своєю бездіяльністю порушує вимоги Закону України «Про оренду державного майна», який нині діє, та Порядок передачі в оренду державного та комунального майна в частині загального строку дії Договору оренди та його продовження, в зв'язку з чим, просить визнати продовженим Договір на строк до п'яти років з 27.12.2017 по 26.12.2022.
Відповідно до п. 125 Порядку не допускається внесення змін до договору оренди з метою збільшення строку дії договору оренди, крім випадків коли договір був укладений на строк, що становить менш як п'ять років, та з моменту укладення не продовжувався, і заява орендаря стосується збільшення строку оренди з метою приведення його у відповідність із визначеним Законом мінімальним строком. Заява орендаря підлягає задоволенню, якщо право власності на об'єкт оренди зареєстровано за державою (відповідною територіальною громадою) у державному реєстрі речових прав станом на дату заяви орендаря або станом на дату закінчення строку, на який був укладений договір. У разі прийняття рішення про внесення змін до договору з метою приведення його строку у відповідність із мінімальним строком оренди, передбаченим Законом, договір оренди викладається в новій редакції згідно з примірним договором оренди, затвердженим відповідно до частини першої статті 16 Закону, але перебіг строку оренди визначається ретроактивно з дати підписання акта приймання-передачі майна за договором, до якого вносяться зміни шляхом викладення його у новій редакції. Якщо це вимагається законом, договір оренди, викладений у новій редакції, підлягає нотаріальному посвідченню і державній реєстрації.
Однак, відповідно до п. 2 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про оренду державного та комунального майна» № 157-ІХ від 03.10.2019 договори оренди державного або комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, продовжуються в порядку, передбаченому законодавством, яке діяло до дати набрання чинності цим Законом, до дати, яка наступить раніше: набрання чинності рішенням Кабінету Міністрів України чи рішенням представницького органу місцевого самоврядування (щодо договорів оренди комунального майна, розташованого в межах відповідної територіальної громади), передбаченим абзацом п'ятим частини другої статті 18 цього Закону, або 1 липня 2020 року.
Після настання однієї з дат, яка відповідно до цього пункту наступить раніше, але у будь-якому випадку не раніше дня введення в дію цього Закону, договори оренди продовжуються в порядку, визначеному цим Законом.
Договори оренди державного та комунального майна, укладені до набрання чинності цим Законом, зберігають свою чинність та продовжують діяти до моменту закінчення строку, на який вони були укладені.
У зв'язку з викладеним, суд зазначає, що статтею 58 Конституції України визначено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Статтею 5 Цивільного кодексу України також передбачено, що акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи.
Відповідно до частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Дослідивши наявні матеріали справи, умови договору, оцінюючи надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Враховуючи, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, згідно п. 1 ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на позивача.
Керуючись ст. ст. 86, 231, 232, 233, 237, 238, 240 ГПК України, суд
1.В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене у строки та порядку, встановленому розділом ІV ГПК України.
Повне рішення складено 24.06.2021
Суддя Н.І. Ягічева