Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
"22" червня 2021 р. м. Житомир Справа № 906/431/21
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Соловей Л.А.
при секретарі судового засідання: Пеньківській О.В.,
за участю представників сторін:
від позивача: Забігайло Л.В., довіреність від 18.06.2021 №2072/16-21;
від відповідача: Бабич О.В., завідуюча, наказ від 05.08.2015 №141-к;
розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу
за позовом Житомирського обласного центру зайнятості (м.Житомир) в особі Баранівської районної філії Житомирського обласного центру зайнятості (м.Баранівка)
до Кашперівського дошкільного навчального закладу Баранівської міської ради (с.Кашперівка Баранівського району Житомирської області)
про стягнення 31591,97грн
Житомирський обласний центр зайнятості в особі Баранівської районної філії Житомирського обласного центру зайнятості звернувся до Господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення з Кашперівського дошкільного навчального закладу Баранівської міської ради 31591,97грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та невідшкодування відповідачем в добровільному порядку 31591,97грн безпідставно виплаченої ОСОБА_1 допомоги по безробіттю.
Ухвалою господарського суду від 24.05.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін; судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 22.06.2021.
15.06.2021 на поштову адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від 10.06.2021, у якому відповідач проти позов заперечив та зазначив, що ОСОБА_1 не повідомила центр зайнятості про пред'явлення нею позову до суду про поновлення її на роботі та про свою незгоду зі звільненням за згодою сторін, а тому відшкодувати допомогу по безробіттю має саме ОСОБА_1 або посадові особи центу зайнятості, які безпідставно призначили та виплатили таку допомогу без відповідної перевірки.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача проти позову заперечила з мотивів, викладених у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд
Як вбачається з матеріалів справи 16.03.2020 року ОСОБА_1 звернулася до Баранівської районної філії Житомирського міського центру зайнятості із заявами про надання їй статусу безробітного та призначення виплати допомоги по безробіттю (а.с. 17-18).
Рішенням Баранівського районного суду Житомирської області від 20 жовтня 2020 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Кашперівського дошкільного навчального закладу Баранівської міської ради про скасування наказу про звільнення, поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задоволено повністю: визнано незаконним та скасовано наказ Кашперівського дошкільного навчального закладу від 25.02.2020 року №2-к про звільнення ОСОБА_1 з посади вихователя вказаного закладу; поновлено ОСОБА_1 на посаді вихователя Кашперівського дошкільного навчального закладу з 26.02.2020 року; стягнуто з Кашперівського дошкільного навчального закладу на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 26 лютого 2020 року по дату ухвалення даного судового рішення, а саме 20.10.2020 року - всього за 161 робочий день - в сумі 62 195,91грн.
Зазначене рішення суду залишене без змін постановою Житомирського апеляційного суду від 18.01.2021.
Вказаним рішенням суду встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до наказу №16-к від 01.09.2009 р. призначена на посаду вихователя Кашперівського дошкільного навчального закладу з 01 вересня 2009 року.
З 01 листопада 2019 року в Кашперівському ДНЗ відкрито одну інклюзивну групу, ОСОБА_1 встановлено доплату у розмірі 20% за години фактично відпрацьовані в інклюзивній групі з 01.11.2019.
25 лютого 2020 року на ім'я завідуючої Кашперівського ДНЗ ОСОБА_1 подано заяву про звільнення за власним бажанням з посади вихователя з 25.02.2020.
Наказом завідувача Кашперівського ДНЗ № 2-к від 25.02.2020 ОСОБА_1 вихователя Кашперівського ДНЗ звільнено за угодою сторін за п.1 ст.36 КЗпП України.
На виконання вказаних судових рішень, наказом Кашперівського ДНЗ №43-к від 21.10.2020 ОСОБА_1 поновлено на роботі з 26.02.2020 (а.с.21).
У період з 16.03.2020 по 22.10.2020 Баранівська районна філія Житомирського міського центру зайнятості виплатила ОСОБА_1 31591,97грн коштів соціальної допомоги по безробіттю, що підтверджується довідкою №103 від 03.02.2021 (а.с.49).
Баранівська районна філія Житомирського міського центру зайнятості надіслала до Кашперівського дошкільного навчального закладу Баранівської міської ради претензію №468/60202/20 від 10.11.2020 з вимогою сплатити кошти в сумі 31591,97грн, виплачених ОСОБА_1 у вигляді допомоги по безробіттю (а.с.16).
У відповіді на претензію від 19.11.2020 відповідач повідомив про безпідставність заявлених вимог, оскільки рішення Баранівського районного суду від 20.10.2020 не набрало законної сили та оскаржене до Житомирського апеляційного суду (а.с.13).
Оскільки сума отриманої допомоги по безробіттю не повернена, позивач звернувся до суду про стягнення з Кашперівського дошкільного навчального закладу Баранівської міської ради коштів, виплачених як допомога по безробіттю, в загальній сумі 31591,97грн.
Оцінивши в сукупності матеріали справи, надавши правову оцінку правовідносинам, які склались між сторонами, господарський суд дійшов висновку про задоволення позову з огляду на наступне.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Згідно з частиною 1 статті 1 та частиною 1 статті 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, одним із видів такого забезпечення за Законом, зокрема, є допомога по безробіттю.
Частиною 8 статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що страховим випадком є подія, через яку застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України "Про зайнятість населення" безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
За приписами ч.1 ст.43 Закону України "Про зайнятість населення" статусу безробітного може набути: особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування (ч.2 ст.43 Закону України "Про зайнятість населення").
Процедуру реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, філією центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласного, Київського та Севастопольського міського центру зайнятості, а також міським, районним, міськрайонним центром зайнятості державної служби зайнятості визначено постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2018 №792 "Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу".
Згідно з п.3 Порядку, облік осіб, які шукають роботу, проводиться центром зайнятості незалежно від зареєстрованого місця проживання чи перебування. Обробка персональних даних осіб, які шукають роботу, здійснюється центром зайнятості відповідно до закону.
Рішення про надання статусу безробітного чи відмову у наданні такого статусу приймається центром зайнятості не пізніше сьомого календарного дня з дня подання особою, яка шукає роботу, заяви про надання статусу безробітного (п. 22 Порядку).
Згідно з п.1 ч.1 ст.4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" до роботодавців, зокрема, належать установи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, та які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Як передбачено ст.44 Закону України "Про зайнятість населення", зареєстровані безробітні мають право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та цього Закону.
Нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено право застрахованих осіб на матеріальне забезпечення на випадок безробіття, види забезпечення, зокрема, допомогу по безробіттю.
Відповідно до ч.3 ст.22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі, зокрема, поновлення на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили (п.2 ч.1 ст.45 Закону України "Про зайнятість населення"). Викладене кореспондується з приписами абз. 10 пп.1 п.30 Порядку №792.
Поновлення безробітного на роботі за рішенням суду, у відповідності до пп.2 п.1 ст.31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", є підставою для припинення виплати допомоги по безробіттю.
Як уже зазначалось, рішенням Баранівського районного суду від 20.10.2020, яке набрало законної сили в порядку, визначеному законодавством, поновлено ОСОБА_1 на посаді вихователя Кашперівського дошкільного навчального закладу з 26.02.2020 року.
За приписами, ч.4 ст. 75 ГПК України, обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
У пункті 34 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992 № 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів" зазначено, що рішення про поновлення на роботі вважається виконаним з дня видання власником або уповноваженим ним органом про це наказу.
Поновлення безробітного на роботі за рішенням суду, відповідно до пункту 2 ч.1ст.31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", є підставою для припинення виплати допомоги по безробіттю.
Повернення виплачених безробітному коштів здійснюється відповідно до частини 1 статті 34 та частини 4 статті 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", якими передбачено право Фонду стягувати з роботодавця суму страхових коштів та вартість соціальних послуг, наданих безробітному в разі поновлення його на роботі за рішенням суду та із роботодавця утримуються, серед іншого, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду.
Системний аналіз наведених вище норм права дає підстави для висновку про те, що обов'язок роботодавця відшкодувати Фонду вартість соціальних послуг, наданих безробітному, в разі поновлення його на роботі за рішенням суду, виникає у тому випадку, якщо невиконання власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю потягло за собою незаконне звільнення з роботи застрахованої особи, і саме через цю подію така особа втратила заробітну плату і була вимушена стати на облік як безробітна та отримувати страхові виплати, що має бути підтверджено відповідним рішенням суду, яке набрало законної сили в порядку, визначеному законодавством.
Функції виконавчої дирекції Фонду виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, а саме: Державна служба зайнятості України через її територіальні органи, яким є Житомирський міський центр зайнятості (частина 6статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", Положення про Державну службу зайнятості, затверджене Указом Президента України від 16.01.2013, Положення про Державну службу зайнятості, затверджене Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 16.12.2020 №2663).
Відповідно до п.6 ст.1 Положення про державну службу зайнятості, затвердженого Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 16.12.2020 №2663, державний центр зайнятості, регіональні та базові центри зайнятості є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, рахунки в органах Державної казначейської служби України та банківських установах, кутові штампи та печатки із зображенням Державного Герба України, своїм найменуванням та кодом за ЄДРПОУ, інші печатки та штампи (за наявності).
Матеріали справи свідчать про те, що з метою добровільного вирішення питання щодо повернення виплачених ОСОБА_1 коштів у вигляді допомоги по безробіттю в позасудовому порядку, позивачем на адресу відповідача направлялась претензія, яка була залишена без задоволення.
Судом встановлено, що позивачем здійснено виплату ОСОБА_1 допомоги по безробіттю в розмірі 31591,97грн за період з березня 2020 по жовтень 2020, яка підлягає відшкодуванню відповідачем зважаючи на встановлені обставини справи та вищевикладені вимоги правових норм, а також на те, що відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував.
Аналогічна позиція щодо стягнення виплаченої допомоги по безробіттю з роботодавця міститься в постановах Верховного Суду від 21 березня 2018 року у справі №910/12913/17 та від 12 липня 2018 року у справі №914/586/17.
Доводи відповідача стосовно того, саме ОСОБА_1 має відшкодувати отриману допомогу по безробіттю суд вважає безпідставними, оскільки утримання суми даної допомоги у випадку поновлення безробітного на роботі за рішенням суду саме з роботодавця прямо передбачене п.4 ст.35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".
Європейський суд з прав людини у справі Проніна проти України, зазначив, що п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст.6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
Відповідно до ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За змістом статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача виплаченої допомоги по безробіттю ОСОБА_1 у розмірі 31591,97рн є обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 ГПК України, покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов Житомирського обласного центру зайнятості в особі Баранівської районної філії Житомирського обласного центру зайнятості до Кашперівського дошкільного навчального закладу Баранівської міської ради задовольнити повністю.
2. Стягнути з Кашперівського дошкільного навчального закладу Баранівської міської ради (.12741, Житомирська область, Баранівський район, с.Кашперівка, код ЄДРПОУ 34215762.) на користь Житомирського обласного центру зайнятості (10001, м.Житомир, вул.Київська, 83, код ЄДРПОУ 03491398) в особі Баранівської районної філії Житомирського обласного центру зайнятості (12701, Житомирська область, м.Баранівка, вул.Леваневського, 47, код ЄДРПОУ 03491398)
- 31591,97грн безпідставно виплаченої допомоги по безробіттю;
- 2270грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено: 25.06.21
Суддя Соловей Л.А.
Віддрукувати: 3 прим.
1- у справу
2,3- сторонам (рек. з повід)