копія
"22" червня 2021 р. Справа № 608/756/21
Номер провадження2/608/367/2021
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді Яковець Н. В.
з участю секретаря Олійник О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Чорткові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «Сіті Фінанс», за участі третьої особи приватного нотаріуса Броварського районного нотаріального округу Колейчик Володимира Вікторовича про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає до виконання ,-
Позивач ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія «Сіті Фінанс за участі третьої особи приватного нотаріуса Броварського районного нотаріального округу Колейчик Володимира Вікторовича, у якому просить визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис, вчинений 05 листопада 2019 року приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Колейчик В.В. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що довідалась від бухгалтера Чортківського міського комунального закладу «Палац дітей та юнацтва» де працює, про те, що перебуває на виконанні постанова про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та ін. доходи боржника від 09 грудня 2019 року у виконавчому провадженні №60721127. З цих документів їй стало відомо, що приватний виконавець своїм рішенням, на підставі виконавчого напису №4972 виданого 05 листопада 2019 року приватним нотаріусом Броварського районного НОКО Колейчик Володимир Вікторович, хоче стягувати з її доходів борг на користь ТзОВ «Фінансова Компанія «Сіті Фінанс». Мета вчинення виконавчого напису -надання стягувачу можливості в позасудовому порядку реалізувати його право на примусове виконання зобов'язання боржником. Оскільки, самостійно виховує трьох дітей, є розлученою, заробітна плата отримувана у ЧМКЗ «Палац дітей та юнацтва» є єдиним джерелом її доходів і розмір її доходу до виплати є надто малим, тому звернулася з даним позовом.
Позивачка ОСОБА_1 та її представник подали письмову заяву про розгляд справи без їхньої участі, позовні вимоги підтримують, просять задоволити, не заперечують проти винесення заочного рішення.
Відповідач ТзОВ «Фінансова Компанія «Сіті Фінанс» в судове засідання не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили, хоча належним чином повідомленні про час та місце слухання справи.
Третя особа в судове засідання не з'явилася, хоча належним чином були повідомлені про місце та час розгляду справи.
Зі згоди позивача, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Суд, дослідивши докази по справі, приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних мотивів.
Судом встановлено, що до виконавчого напису із ОСОБА_1 на користь ТОВ «Фінансова Компанія "Сіті Фінанс"» за споживчим кредитним договором № 002-19753-171013 від 17.10.2013 року, укладеним із Публічним акціонерним товариством «Дельта Банк», стягнуто заборгованість в розмірі 49 987,14 (сорок дев'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят сім) гривень, 14 копійок, у тому числі:
> прострочена заборгованість за сумою кредиту становить 15824,40
гривень,
> прострочена заборгованість за несплаченими відсотками за
користування кредитом становить 33662,74 (тридцять три тисячі шістсот
шістдесят дві гривні 74 коп),
> плату за вчинення виконавчого напису нотаріусом 500 гривень.
05 листопада 2019 року приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу, Колейчиком Володимиром Вікторовичем за реєстровим № 4972 від 05.11.2019 було вчинено виконавчий напис.
Відповідно до довідки Чортківського міського комунального закладу «Палац дітей та юнацтва» Чортківської міської ради Тернопільської області від 14 квітня 2021 року, виданої ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) вбачається, що вона дійсно працює на посаді прибиральниці із її заробітної плати здійснюються такі відрахування:
- відповідно до постанови про звернення стягнення на заробітну плату,
пенсію, стипендію та інші доходи боржника № 60721127 від 09.12.2019 року
здійснюється відрахування із заробітної плати у розмірі 20%.
- відповідно до постанови про звернення стягнення на заробітну плату,
пенсію, стипендію та інші доходи боржника № 63382104 від 30.12.2020 року
здійснюється відрахування із заробітної плати у розмірі 20%. Разом розмір відрахувань із заробітної плати становить - 40%. Нарахована заробітна плата за місяць становить - 6 267,00 грн. Відрахування: ПДФО - 18% - 1 128,06 грн., військовий збір - 1,5% - 94,01 грн., профспілкові внески - 1% - 62,67 грн., ВП № 60721127 - 20% - 1 008,99 грн., ВП № 63382104 - 20% - 1 008,99 грн. Сума виплати працівниці становить - 2964,28 грн.
Згідно довідки про склад сім'ї виданої Заводською селищною радою Чортківського району Тернопільської області від 19 лютого 2021 року №178 ОСОБА_1 , жительці АДРЕСА_1 про те, що до складу сім'ї входить: син ОСОБА_2 , 1990 р.н., син ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААВ №209325 вбачається, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є інвалід дитинства, група інвалідності третя, інвалідність встановлена до 01 лютого 2024 року. Висновок протипоказана важка фізична праця.
15 травня 1998 року шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_1 розірвано, що підтверджується свідоцтвом про розірвання шлюбу серія НОМЕР_2 від 10 липня 1998 року виданого відділом реєстрації актів громадянського стану Чортків райдержадміністрація Тернопільська область.
Відповідно до п.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 13 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтею 18 ЦК України передбачено, що нотаріус здійснює захист цивільних прав шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і в порядку, встановлених законом.
Згідно статті 87 Закону України «Про нотаріат», для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість.
Статтею 88 Закону № 3425-XII передбачено, що нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року.
Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться в безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 2 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться в безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1172 від 29.06.1999 року розділу «Стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин», для одержання виконавчого напису додаються: а) оригінал кредитного договору; б) засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення з відміткою стягувача про непогашення заборгованості.
Відповідно до Глави 16 підпункту 2.1 пункту 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22.02.2012 р.в редакції чинній на момент вчинення спірного виконавчого напису, (надалі - Порядок), для вчинення виконавчого напису стягувачем або його уповноваженим представником нотаріусу подається заява, у якій, зокрема, мають бути зазначені: відомості про найменування і місце проживання або місцезнаходження стягувача та боржника; дата і місце народження боржника - фізичної особи, місце його роботи; номери рахунків у банках, кредитних установах, код за ЄДРПОУ для юридичної особи; строк, за який має провадитися стягнення; інформація щодо суми, яка підлягає стягненню, або предметів, що підлягатимуть витребуванню, включаючи пеню, штрафи, проценти тощо.
Відповідно до п.1.2 п.1 глави 16 розділу ІІ Порядку заборгованість або інша відповідальність боржника визнається безспірною і не потребує додаткового доказування у випадках, якщо подані для вчинення виконавчого напису документи передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України.
Підпунктами 3.2, 3.5 пункту 3 Глави 16 розділу ІІ Порядку передбачено, що безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 року №1172 (надалі - Перелік документів).
При вчиненні виконавчого напису нотаріус повинен перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у вказаному Переліку документів. При цьому цей Перелік документів не передбачає інших умов вчинення виконавчих написів нотаріусами ніж ті, які зазначені в Законі «Про нотаріат» та Порядку вчинення нотаріальних дій.
Із змісту оспорюваного виконавчого напису вбачається, що під час його вчинення нотаріус діяв на підставі п. 2 Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172 в редакції від 10 грудня 2014 року на підставі постанови КМ України від 26 листопада 2014 року «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів».
Вказаними змінами було доповнено п. 2 Переліку розділом «Стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин».
При цьому, Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року у справі № 826/20084/14, яка 01 листопада 2017 року Вищим адміністративним судом України була залишена без змін, постанову Кабінету Міністрів України № 662 від 26 листопада 2014 року «Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» в частині стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин, було визнано незаконною та нечинною.
Тобто, виконавчий напис вчинено на підставі постанови Кабінету Міністрів України, яка на момент вчинення оскаржуваного виконавчого напису, уже була визнана нечинною та скасованою - в частині спірного стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин.
Суд, дослідивши матеріали справи, а також оцінивши докази надані стороною у справі, вважає, що виконавчий напис, вчинений приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Колейчик В.В. слід визнати таким, що не підлягає до виконання.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 4, 13, 82, 141, 263, 265, 280-282 ЦПК України, Законом України «Про нотаріат», Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року №296/5, суд, -
Позовну заяву задовольнити.
Визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис від 05.11.2019 року, вчинений приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу, Колейчиком Володимиром Вікторовичем, зареєстрований у реєстрі за № 4972 від 05.11.2019 про стягнення із ОСОБА_1 на користь ТОВ «Фінансова Компанія "Сіті Фінанс"» заборгованості в розмірі 49 987,14 (сорок дев'ять тисяч дев'ятсот вісімдесят сім) гривень, 14 копійок, у тому числі: простроченої заборгованості за сумою кредиту - 15 824,40 гривень; простроченої заборгованості за несплаченими відсотками за користування кредитом - 33 662,74 (тридцять три тисячі шістсот шістдесят дві гривні 74 копійки); плати за вчинення виконавчого напису нотаріусом - 500 гривень.
Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія "Сіті Фінанс"» на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) грн.
Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Чортківського районного суду Тернопільської області від 16.04.2021 року про зупинення стягнення на підставі виконавчого напису від 05.11.2019 року, вчиненого приватним нотаріусом Броварського районного нотаріального округу Колейчиком Володимиром Вікторовичем, за реєстровим №4972 від 05 листопада 2019 р.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги Тернопільському апеляційному суду через Чортківський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя:/підпис/ Копія вірна:
Заочне рішення набрало законної сили «___» ___________ 2021 року.
Оригінал заочного рішення знаходиться в матеріалах справи № 608/756/21, яка зберігається в Чортківському районному суді Тернопільської області.
Суддя: Н. В . Яковець