Ухвала від 22.06.2021 по справі 759/13611/21

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/4954/21

ун. № 759/13611/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2021 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32020110000000123 від 07.10.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, ч. 2, ч. 3 ст. 212 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до оригіналів документів, які містять охоронювану законом таємницю, з можливістю вилучення їх оригіналів, які перебувають у володінні приватного нотаріуса Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області - ОСОБА_5 , а саме: договори купівлі - продажу нерухомого майна, де «продавцем» являється ОСОБА_6 (РНКОПП - НОМЕР_1 ) з додатками (довіреності, заяви, витяги, свідоцтва, угоди, копії паспортів, ідентифікаційних кодів, рішень про реєстрацію, квитанцій по сплаті податків, довідок або висновок про оцінку вартості нерухомого майна та інші додатки), на наступні об'єкти нерухомості, які посвідченні приватним нотаріусом ОСОБА_5 .

Клопотання обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32020110000000123 від 07.10.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, ч. 2, ч. 3 ст. 212 КК України.

Досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному проваджені встановлено, що фізична особа - платник податків ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_1 ), перебуваючи на території Київської області в період 2012-2018 років, в порушення вимог положень Податкового кодексу України, здійснив систематичний продаж нерухомого майна, у тому числі власного, з метою одержання прибутку без відповідного відображення даних операцій в реєстрах бухгалтерського та податкового обліків, внаслідок чого умисно ухилився від сплати податків та зборів в особливо великих розмірах на загальну суму 6 148 855, 82 грн., а саме: податку на доходи фізичних осіб на суму 6 131 940, 87 грн. та військового збору на суму 16 914, 95 грн. Вказана інформація підтверджується актом податкової перевірки № 260/10-36-13-03/ НОМЕР_1 від 04.04.2019.

У ході проведення слідчих (розшукових) дій по вищевказаному кримінальному провадженні було встановлено, що ОСОБА_6 (РНОКПП НОМЕР_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , головний бухгалтер ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), в період 2012-2019, в порушення вимог Податкового кодексу України, здійснив систематичний продаж нерухомого майна, у тому числі власного, з метою одержання прибутку, шляхом приховування об'єкту оподаткування, внаслідок чого ухилився від сплати податків на доходи фізичних осіб в особливо великому розмірі.

Так, платник ОСОБА_6 шляхом систематичного продажу нерухомого майна сплачував податки з доходів фізичних осіб за ставкою 5%, замість 18%, чим порушив п. 177.11 ст. 177 Податкового кодексу України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 протягом 2012-2019, реалізував понад 211 об'єктів нерухомості в ЖК « ІНФОРМАЦІЯ_4 », на території АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 , що складає загальну площу близько 11 279,0 кв.м. і таким чином отримав прибуток, про який не звітує до податкових органів та відповідно не сплачує з нього податки, передбачені чинним законодавством України.

Ставка податку з доходів фізичних осіб на момент продажу нерухомості становила 18%, однак ОСОБА_6 при перереєстрації права власності у нотаріуса було сплачено лише 5% ПДФО. Отже суму несплачених податків з доходів фізичної особи ОСОБА_6 слід обраховувати у розмірі 13% (18% - 5%), за умови сплати 5% ПДФО при проведенні нотаріальних дій: 5% - 5 486 000 грн., 18% - 19 749 600 грн. (несплачена різниця - 14 263 600 грн.).

При цьому, відповідно до інформації, розміщеної у джерелах відкритого доступу (інтернет-ресурсу) мінімальна вартість квартири в ЖК « ІНФОРМАЦІЯ_4 » складає понад 520 000 грн. (20 000 $). Тобто мінімальний дохід, отриманий ОСОБА_6 від реалізації 211 квартир складає близько 109 720 000 грн.

Крім того, відповідно до акту податкової перевірки № 260/10-36-13-03/ НОМЕР_1 від 04.04.2019 встановлено факт несплати ОСОБА_6 до державного бюджету податків за період 2012-2018 на загальну суму 6 148 855, 82 грн.

Таким чином, умисні дії ОСОБА_6 направлені на мінімізацію сплати податків з доходів фізичних осіб, призвели до фактичного ненадходження до Державного бюджету України коштів у великих розмірах.

Так, у ході здійснення досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_6 не зареєстрований, як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) чи будь-якою іншою адресою з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 Податкового кодексу України.

Також в ході досудового розслідування встановлено, що згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, договори купівлі - продажу об'єктів нерухомості, які належали ОСОБА_6 засвідчував приватний нотаріус Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області - ОСОБА_5 .

Таким чином, є підстави вважати, що у приватного нотаріуса ОСОБА_5 , зберігаються документи, які нотаріально завірялися, та містять відомості щодо осіб, які реалізовували та купували нерухоме майно, а також про осіб, що мали право представлення інтереси від імені ОСОБА_6 , з питань розпорядження нерухомим майном, банківськими рахунками, представлення інтересів, права та обов'язки особи, що видала довіреність та представника, тобто містять відомості, що впливають на визначення розміру завданих державному бюджету збитків у вигляді несплати податків, тобто мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні та являються джерелом доказів.

Довести вищевказані обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, іншим способом не передбачається можливим.

Вилучення зазначених у клопотанні документів, надасть можливість використання їх при проведенні слідчих дій в ході досудового розслідування по кримінальному провадженню, для встановлення розміру збитків особами, діями яких державному бюджету завдано збитків, та проведення комплексних, економічних, будівельних, товарознавчих, технічних та інших експертиз, за для забезпечення вказаної мети.

Слідчий в судове засідання не прибув, надав суду заяву про розгляд клопотання у його відсутність.

Заінтересовані особи до суду не з'явились, неприбуття яких в силу ч 4 ст. 163 КПК України не перешкоджає його розгляду.

Відповідно до ч. 1 статті 181 Податкового кодексу України -- у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн. гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.

Відповідно до ч. 2 статті 50 Цивільного кодексу України - фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч. 3 статті 50 Цивільного кодексу України - якщо особа розпочала підприємницьку діяльність без державної реєстрації, уклавши відповідні договори, вона не має права оспорювати ці договори на тій підставі, що вона не є підприємцем.

Статтею 16 ПКУ визначено обов'язок платника податку стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством, вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується IV розділом ПКУ (податок на доходи фізичних осіб), платником податків визначена фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в України, так і іноземні доходи.

Згідно ст. 163 ПКУ, об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) дохід та доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, тобто будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Таким чином, комплексний аналіз вищевказаних норм дає підстави зробити висновок, що систематична реалізація об'єктів нерухомості є господарською діяльністю, яка здійснюється за КВЕД 68.10 «Купівля та продаж власного нерухомого майна», а дохід від неї повинен оподатковуватися за ставками, визначеними в п. 167.1 ст. 167 ПКУ.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного суду від 13.03.2018 (справа № 826/13138/15).

Комплекс послідовних цілеспрямованих дій, метою яких є будівництво та подальший продаж низки однотипних об'єктів нерухомості з метою отримання прибутку, є свідченням того, що відповідна діяльність для цілей оподаткування має кваліфікуватися як підприємницька, а відтак вказані операції підлягають оподаткуванню за нормами ст. 177 ПКУ.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.

Згідно частини 5 статті 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не виключають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до частини 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачаються довести за допомогою цих речей і документів.

Отже, надання тимчасового доступу до речей і документів здійснюється виключно у випадку доведення стороною кримінального провадження у своєму клопотанні обставини, передбачені ч. 5, 6 ст. 163 КПК України.

Наданими доказами доведено, що без доступу до вказаних документів орган досудового розслідування буде позбавлений можливості іншим способом отримати відповідні докази та в подальшому використовувати їх в процесі доказування, що унеможливить проведення повного, всебічного та об'єктивного досудового розслідування. Проте, слідчий суддя ввавжає за можливе надати доступ до вказаних документів з можливістю отриманням їх копій, а не оригиналів, оскільки вилучення саме оригиналів договорів та інших документів належним чином не обгрунтовано та не доведено, тому таке клооптання підлягає частковому задоволенню.

Слід врахувати і те, що згідно п. 7 ст. 164 КПК України строк дії ухвали про тимчасовий доступ до документів не може перевищувати двох місяців з дня постановлення ухвали.

Стаття 166 КПК України визначає наслідки невиконання ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ до документів, яка підлягає роз'ясненню.

Керуючись ст.ст. 132, 159-164, 166, 309, 369-372 КПК України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні - ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32020110000000123 від 07.10.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1, ч. 2, ч. 3 ст. 212 КК України- задовольнити частково.

Надати дозвіл старшому слідчому з ОВС ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_3 та слідчим, які входять до складу слідчої групи у даному кримінальному провадженні, а саме: заступнику начальника ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_7 , старшому слідчому з ОВС ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_8 , старшому слідчому з ОВС ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_9 , старшому слідчому з ОВС ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_10 , старшому слідчому з ОВС ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_11 , слідчому з ОВС ВРКП СУ ФР ГУ ДФС у Київській області ОСОБА_12 на тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю, з можливістю вилучення їх копій, які перебувають у володінні приватного нотаріуса Києво-Святошинського районного нотаріального округу Київської області - ОСОБА_5 , а саме: договори купівлі - продажу нерухомого майна, де «продавцем» являється ОСОБА_6 (РНКОПП - НОМЕР_1 ) з додатками (довіреності, заяви, витяги, свідоцтва, угоди, копії паспортів, ідентифікаційних кодів, рішень про реєстрацію, квитанцій по сплаті податків, довідок або висновок про оцінку вартості нерухомого майна та інші додатки), на наступні об'єкти нерухомості, які посвідченні приватним нотаріусом ОСОБА_5 , а саме:

1. АДРЕСА_4 , 07.06.2017 14:34:27, приватний нотаріус ОСОБА_5 , Києво-Святошинський районний нотаріальний округ, Київська обл., індексний номер рішення: 35556092;

2. АДРЕСА_5 , 21.01.2015 12:10:51, приватний нотаріус ОСОБА_5 , Києво-Святошинський районний нотаріальний округ, Київська обл., індексний номер рішення: 18753959;

3. АДРЕСА_6 , 13.06.2014 16:27:55, приватний нотаріус ОСОБА_5 , Києво-Святошинський районний нотаріальний округ, Київська обл., індексний номер рішення: 13767472;

4. АДРЕСА_7 , 17.09.2014 13:17:45, приватний нотаріус ОСОБА_5 , Києво-Святошинський районний нотаріальний округ, Київська обл., індексний номер рішення: 15853401;

5. АДРЕСА_8 , 30.10.2013 16:44:12, приватний нотаріус ОСОБА_5 , Києво-Святошинський районний нотаріальний округ, Київська обл., індексний номер рішення: 7414488;

6. АДРЕСА_9 , 11.10.2013 20:22:43, приватний нотаріус ОСОБА_5 , Києво-Святошинський районний нотаріальний округ, Київська обл., індексний номер рішення: 6707900;

7. АДРЕСА_10 , 31.08.2013 16:23:49, приватний нотаріус ОСОБА_5 , Києво-Святошинський районний нотаріальний округ, Київська обл., індексний номер рішення: 5472231;

8. АДРЕСА_11 , 29.08.2013 20:49:10, приватний нотаріус ОСОБА_5 , Києво-Святошинський районний нотаріальний округ, Київська обл., індексний номер рішення: 5423052;

9. АДРЕСА_12 , 31.07.2013 23:58:32, приватний нотаріус ОСОБА_5 , Києво-Святошинський районний нотаріальний округ, Київська обл., індексний номер рішення: 4664132;

10. АДРЕСА_13 , 31.07.2013 19:04:20, приватний нотаріус ОСОБА_5 , Києво-Святошинський районний нотаріальний округ, Київська обл., індексний номер рішення: 4651679;

11. АДРЕСА_14 , 31.07.2013 15:12:16, приватний нотаріус ОСОБА_5 , Києво-Святошинський районний нотаріальний округ, Київська обл., індексний номер рішення: 4624562;

12. АДРЕСА_15 , 30.07.2013 22:05:52, приватний нотаріус ОСОБА_5 , Києво-Святошинський районний нотаріальний округ, Київська обл., індексний номер рішення: 4577904;

13. АДРЕСА_16 , 27.07.2013 10:01:11, приватний нотаріус ОСОБА_5 , Києво-Святошинський районний нотаріальний округ, Київська обл., індексний номер рішення: 4419479;

14. АДРЕСА_17 , 27.07.2013 09:53:40, приватний нотаріус ОСОБА_5 , Києво-Святошинський районний нотаріальний округ, Київська обл., індексний номер рішення: 4419145;

15. АДРЕСА_18 , 24.07.2013 13:55:06, приватний нотаріус ОСОБА_5 , Києво-Святошинський районний нотаріальний округ, Київська обл., індексний номер рішення: 4284671;

16. АДРЕСА_19 , 12.07.2013 16:43:30, приватний нотаріус ОСОБА_5 , Києво-Святошинський районний нотаріальний округ, Київська обл., індексний номер рішення: 3921385.

Строк дії вказаної ухвали два місяці з дня її постановлення.

У разі невиконання вказаної ухвали, слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до документів на підставі цієї ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених документів.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на дану ухвалу може бути подано під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1