532/754/21
3/532/242/2021
15 червня 2021 р. м. Кобеляки
Суддя Кобеляцького районного суду Полтавської області Омельченко І.І., з участю прокурора Карпенка В. В., секретаря судового засідання Логвиненко А.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та мешканця АДРЕСА_1 , непрацюючого,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
Встановив:
Із протоколу про адміністративне правопорушення № 164 від 18.03.2021 року вбачається, що ОСОБА_1 , припинивши 01 серпня 2020 року повноваження депутата Григоро-Бригадирівської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області сьомого скликання, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч.2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто, після встановленого терміну декларування (не пізніше 31 серпня 2020 року), а саме о 20 годині 03 хвилин 16 лютого 2021 року подав на офіційний вебсайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування (перед звільненням), чим умисно вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 свою вину у вчиненому не визнав та пояснив, що він дійсно був депутатом Григоро-Бригадирівської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області сьомого скликання та припинив свої повноваження 01 серпня 2020 року. Про обов'язок подати декларацію перед звільненням, а також про строки подання не знав. Декларацію перед звільненням подав лише після повідомлення його працівниками поліції.
Прокурор Карпенко В. В. в судовому засіданні вважав, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та прохав застосувати до останнього стягнення у виді штрафу, в мінімальному розмірі, передбаченому ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Суд, заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 до 01 серпня 2020 року був депутатом Григоро-Бригадирівської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області сьомого скликання, а тому, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, є суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону.
Відповідно до примітки статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суб'єктами декларування у цій статті є особи, які зазначені у пункті 1, підпунктах «а» та «в» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», які відповідно до частини першої, другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту 2 пункту 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК №168/19 від 12.12.2019 року “Про затвердження змін до рішення Національного агенства з питань запобігання корупції” від 10 червня 2016 року №3, який вступив у дію з 01.01.2020 року, декларація перед звільненням подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах “а”, “в” пункту 2 частини першої статті 3 Закону.
Таким чином, суд встановив, що ОСОБА_1 припинив свої повноваження 01 серпня 2020 року, а тому останнім терміном подання декларації перед звільненням є 31 серпня 2020 року.
Згідно роздруківки з Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування вбачається, що ОСОБА_1 подав декларацію 16 лютого 2021 року о 20 годині 03 хвилин (а.с.17-18).
З урахуванням викладеного, суд вважає встановленим, що ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування, подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування поза межами встановленого строку декларування.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП встановлено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено, що на 38 сесії сьомго скликання Григоро-Бригадирівської сільської ради Кобеляцького району Полтавської області , депутатів було повідомлено про обов'язок подання декларації у зв'язку із закінченням повноважень, однак, ОСОБА_1 , будучи депутатом на даній сесії присутній не був (а.с. 38-39).
Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 не був ознайомлений про необхідність подання декларації при припинення повноважень і про строки подання.
Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу. Вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Разом з тим, в матеріалах справи не міститься достовірних, допустимих, належних та достатніх доказів на підтвердження наявності у діях ОСОБА_1 умислу (прямого чи непрямого).
Дослідивши обставини справи та проаналізувавши наявні у справі докази у їх сукупності та взаємозв'язку, суд приходить до висновку про відсутність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку з відсутністю у нього умислу на несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, відповідно до пояснень ОСОБА_1 ним було подано декларацію в той же день, як йому стало відомо про існування такого обов'язку. Тобто останній вжив невідкладних заходів для усунення допущеного ним порушення.
Таким чином, встановлені в суді обставини не підтверджують у діях ОСОБА_1 суб'єктивної сторони інкримінованого правопорушення, а тому, враховуючи принцип презумпції невинуватості, відповідно до якого всі сумніви у винності особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь, а недоведена вина прирівнюється до доведеної невинуватості, приходжу до висновку, що порушення ОСОБА_1 строків декларування перед звільненням не утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 слід закрити.
Керуючись статтями 7, 172-6, 247, 283, 284, 287, 289 КУпАП, суддя, -
Постановив:
Провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду або через Кобеляцький районний суд Полтавської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя