Ухвала від 24.06.2021 по справі 236/634/21

Справа № 236/634/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.06.2021 року Краснолиманський міський суд Донецької області у складі:

головуючої судді - Сердюк Н.В.,

за участю секретаря судового засідання - Безорчук А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Лиман заяву Управління державної казначейської служби України у м. Лимані Донецької області, представник за довіреністю - Гайдукова Зінаїда Василівна, про заміну способу і порядку виконання судового рішення,

ВСТАНОВИВ:

11 червня 2021 року представник Управління державної казначейської служби України у м. Лимані Донецької області - Гайдукова Зінаїда Василівна, звернулася до Краснолиманського міського суду Донецької області із заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення у справі № 236/634/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління державної казначейської служби України у м. Лимані Донецької області, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення. Представник заявника просить змінити спосіб виконання додаткового рішення по справі у такий спосіб: "повернути позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , сплачений на користь держави штраф у розмірі 255,00 (двісті п'ятдесят п'ять грн 00 коп.) гривень, згідно з квитанцією № 0.0.2017931905.1 від 16 лютого 2021 року , сплачений у АТ КБ "ПриватБанк" (одержувач: Донецьке ГУК/Дон. обл./21081300, код: 37967785, банк одержувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)).

Відповідно до ч. 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника.

Сторони, належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибули.

Відповідно до положень статті 378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

На підставі приписів частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши подану позивачем заяву, зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Відтак, поняття спосіб і порядок виконання судового рішення мають спеціальне значення, яке стосується виконавчого провадження. Вони означають визначену рішенням суду послідовність і зміст вчинення виконавчих дій виконавцем відповідно до Закону України Про виконавче провадження. Спосіб виконання судового рішення - це спосіб реалізації та здійснення способу захисту.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (частина 3 статті 378 КАС України).

Під зміною способу і порядку виконання рішення розуміється прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.

Тобто, зі змісту вказаної норми випливає, що суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.

При цьому, суд при розгляді питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення може змінити спосіб та порядок виконання рішення лише у виняткових випадках.

Так, 31 травня 2021 року Краснолиманським міським судом було ухвалено додаткове рішення у справі № 236/634/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління державної казначейської служби України у м. Лимані Донецької області, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, яким з Головного управління Державної казначейської служби України у Донецької області стягнуто на користь позивача - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНН НОМЕР_1 , сплачений на користь держави штраф у розмірі 255,00 (двісті п'ятдесят п'ять грн. 00 коп.) гривень, згідно квитанції №0.0.2017931905.1 від 16.02.2021 року, сплачений у АТ КБ"ПриватБанк" (одержувач: Донецьке ГУК/Дон.обл./21081300, Код: 37967785, Банк одержувача: Казначейство України(ел.адм.подат.)) на підставі постанови серії БАА№175439 від 16.02.2021 року, складеної інспектором СРПП ВП №3 Краматорського районого Управління поліції ГУНП в Донецькій області Кіяшком Валентином Віталійовчем.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 р. № 45).

Так відповідно до п. 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій). Пунктом 16 визначено, що органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, в тому числі, для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів та інших доходів бюджету.

Механізм повернення коштів із бюджету визначено Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, та перерахування компенсації частини суми штрафних (фінансових) санкцій, визначених за даними системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2013 р. за № 1650/24182.

Відповідно до п. 3 зазначеного Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті, перерахування компенсації здійснюється Казначейством або головними управліннями Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Дія цього Порядку не поширюється на операції з бюджетного відшкодування податку на додану вартість та безспірного списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Таким чином, суд погоджується із заявником, що на теперішній час для подальшого виконання рішення суду наявні передбачені законодавством обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у визначений ним спосіб і порядок.

Отже, суд приходить до висновку про необхідність встановити відповідний спосіб виконання додаткового рішення Краснолиманського міського суду Донецької області від 31 травня 2021 року у справі № 236/634/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління державної казначейської служби України у м. Лимані Донецької області, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення. При цьому, судом враховується, що зміна способу і порядку виконання не змінює суті самого судового рішення.

Керуючись ст. 243, 248, 378 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву Управління державної казначейської служби України у м. Лимані Донецької області, представник за довіреністю - Гайдукова Зінаїда Василівна, про заміну способу і порядку виконання судового рішення - задовольнити.

Змінити спосіб і порядок виконання додаткового рішення Краснолиманського міського суду Донецької області від 31 травня 2021 року у справі № 236/634/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції Національної поліції України за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Управління державної казначейської служби України у м. Лимані Донецької області, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення:

повернути позивачу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , сплачений на користь держави штраф у розмірі 255,00 (двісті п'ятдесят п'ять грн 00 коп.) гривень, згідно з квитанцією № 0.0.2017931905.1 від 16 лютого 2021 року, сплачений у АТ КБ "ПриватБанк" (одержувач: Донецьке ГУК/Дон. обл./21081300, код: 37967785, банк одержувача: Казначейство України (ел. адм. подат.)).

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Головуюча суддя -