Справа №222/741/21
Провадження №3/222/423/2021
23 червня 2021 року смт. Нікольське
Суддя Володарського районного суду Донецької області Вайновська О.Є., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого ФОП « ОСОБА_2 », проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №141614 від 28.04.2021 року, ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за ст.124 КУпАП за те що він 18.12.2020 року, о 02:20 годині, керував транспортним засобом - SKODA OCTAVIA A5 AMBIENTE, реєстраційний номер НОМЕР_1 , по автодорозі Нікольське - Маріуполь в Нікольському районі Донецької області, порушив вимоги п.12.1 Правил дорожнього руху України, а саме не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, внаслідок чого допустив виїзд за межі дороги автомобіля, його перекидання та пошкодження, спричинення тілесних ушкоджень ОСОБА_3 , чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину визнав повністю, пояснив, що в той день дійсно керував автомобілем SKODA OCTAVIA A5 AMBIENTE, реєстраційний номер НОМЕР_1 , рухався по автодорозі Нікольське - Маріуполь Нікольського району Донецької області зі швидкістю близько 120 км/г, та, не впоравшись з керуванням черезслизьке покриття дороги, автомобіль з'їхав на узбіччя, де, зіткнувшись з декількома деревами, перекинувся.
Вирішуючи справу про адмінправопорушення, суд враховує положення ст.7 КУпАП, відповідно до якої провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом; завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення, якими є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).
Водночас суд враховує, що обов'язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні закріплений в ст.280 КУпАП; доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису та інш.(ст.251 КУпАП).
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши надані докази, приходжу до наступного.
Так, в Україні діють правила дорожнього руху, затверджені постановою КМУ від 10.10.2001 року №1306 (далі ПДР), які відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Пунктами п.12.1 ПДР визначено, що під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
Відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна передбачена ст.124 КУпАП.
В п.26 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.205 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» зазначено, що суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП може бути будь яка особа, яка бере безпосередню участь у процесі руху на дорозі як пішохід, водій, пасажир, погонич тварин. При цьому пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна має бути наслідком порушень Правил дорожнього руху.
Отже, умовами настання адмінвідповідальності за вказаною статтею є: 1) наявність порушень учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, 2) наявність пошкоджень транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна, 3) наявність причинного зв'язку між порушенням правил дорожнього руху та настанням наслідків у вигляді майнової шкоди.
Відсутність хоча б однієї з вищевказаних умов не утворює складу адмінправопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адмінправопорушення серії ААБ №141614 від 28.04.2021 року, 18.12.2020 року, о 02:20, ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом - SKODA OCTAVIA A5 AMBIENTE, реєстраційний номер НОМЕР_1 , рухаючись по автодорозі Нікольське - Маріуполь Нікольського району, Донецької області, діючи в порушення вимог п.12.1 Правил дорожнього руху України, не врахував дорожньої обстановки, не вибрав безпечної швидкості руху, внаслідок чого допустив виїзд автомобіля за межі дороги та його перекидання, що спричинило механічні пошкодження автомобіля та травмування потерпілої ОСОБА_3 ..
Постановою слідчого СВ ВП №1 Маріупольського РУП ГУНП в Донецькій області Путіла В.Ф. про закриття кримінального провадження від 31.03.2021 року, кримінальне провадження №12020050640000285 від 18.12.2020 року відносно ОСОБА_1 за ознаками ст.286 ч.1 КК України закрито на підставі п.2 ч.1 ст.284 КУпАП, оскільки відсутня обов'язкова ознака об'єктивної сторони кримінального правопорушенням - наявність у потерпілої особи ОСОБА_3 середньої тяжкості тілесних ушкоджень.
Висновком же експерта №СЕ 19/105-21/736-ІТ від 19.02.2021 року, дії водія автомобіля SKODA OCTAVIA A5 AMBIENTE, реєстраційний номер НОМЕР_1 , ОСОБА_1 в дорожній обстановці, що склалася, не відповідали вимогам п.12.1 ПДР, та знаходились в причинному зв'язку з настанням дорожньо-транспортної пригоди.
Проте, як зазначалося, для настання адмінвідповідальності за ст.124 КУпАП, недохідна сукупність умов, в тому числі, окрім зазначених, наявність пошкоджень транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна,
Відомості про пошкодження інших транспортних засобів, окрім автомобіля керованого ОСОБА_1 , вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна в протоколі про адмінправопорушення, а також матеріалах, доданих до нього, відсутні.
Таким чином, оцінюючи докази - пояснення ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , які хоча і підтверджують подію дорожньо-транспортної пригоди, що мала місце 18.12.2020 року за обставин, викладених в протоколі про адмінправопорушення, але цих доказів недостатньо для настання адмінвідповідальності ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП; шкода здоров'ю потерпілої у вигляді легких тілесних ушкоджень також не є об'єктом правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
Інші докази, які б вказували на склад в діях ОСОБА_1 адмінправопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що внаслідок порушення ОСОБА_1 п.12.1 ПДР, пошкодження отримав лише керований ОСОБА_1 транспортний засіб SKODA OCTAVIA A5 AMBIENTE, реєстраційний номер НОМЕР_1 , що, за відсутності пошкоджень інших транспортних засобів вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна не утворює в його діях склад адмінправопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, встановивши під час розгляду справи про адмінправопорушення за ст.124 КУпАП, що внаслідок порушення ОСОБА_1 ПДР не було завдано шкоди третім особам (пошкодження інших транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна), що є обов'язковою ознакою об'єктивної сторони адмінправопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, а було пошкоджено лише керований ОСОБА_1 транспортний засіб, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адмінправопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, а тому провадження у справ про адмінправопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП - за відсутності події та складу адмінправопорушення.
На підставі ст.40-1 КУпАП, враховуючи, що за наслідками розгляду даної справи на ОСОБА_1 адміністративне стягнення не накладається, останній звільняється від сплати суми судового збору.
Керуючись ст.ст.40-1, 221, 279, 280, 283-284 КпАП України, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст.124 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до Донецького апеляційного суду через Володарський районний суд Донецької області протягом 10 днів з дня винесення.
Суддя О. Є. Вайновська