Справа № 344/9211/21
Провадження № 3/344/4292/21
24 червня 2021 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Деркач Н.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків суду невідомий, жителя АДРЕСА_1 , командир «старший лейтенант» військової частини НОМЕР_1 , за ст.172-15 ч.2 КУпАП, -
Старший лейтенант ОСОБА_1 проходить військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_1 на посаді командира «старший лейтенант».
Відповідно до вимог ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
У відповідності до ст. 32 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, за своїм військовим званням старший лейтенант є начальником за військовим званням для сержантів, прапорщиків і мічманів однієї з ними військової частини і старшин, солдатів і матросів.
Будучи військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 , старший лейтенант ОСОБА_1 , відповідно до вимог ст.ст. 9, 11, 16, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, повинен був зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.
Статтями 267 та 268 вказаного Статуту визначено, що добовий наряд призначається для підтримання внутрішнього порядку, охорони особового складу, озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, приміщень і майна військової частини (підрозділу), контролю за станом справ у підрозділах і своєчасного вжиття заходів для запобігання правопорушенням, а також для виконання інших обов'язків внутрішньої служби.
Склад добового наряду оголошується наказом по військовій частині на навчальний рік (період навчання).
Приписами статті 291 Статуту визначено, що усі військовослужбовці добового наряду повинні твердо знати, неухильно й сумлінно виконувати свої обов'язки, наполегливо домагаючись додержання розпорядку дня та правил внутрішнього порядку.
Без дозволу чергового частини військовослужбовці добового наряду не мають права припиняти чи передавати будь-кому виконання своїх обов'язків.
Про всі події, що сталися під час несення служби, а також обставини, які викликали зміни в порядку несення служби, військовослужбовці добового наряду повинні негайно доповідати черговому військової частини та своїм командирам (начальникам).
Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 12.04.2021 №71-НР (по стройовій частині) старший лейтенант ОСОБА_1 заступив в добовий наряд на посаду старшого проти диверсійного підрозділу вказаної військової частини.
Згідно службових обов'язків, на старшого лейтенанта ОСОБА_1 покладено охорону та оборону об'єктів, бойову готовність особового складу, прибуття по сигналу про підвищення терористичної загрози, тощо.
Таким чином, старший лейтенант ОСОБА_1 за своїм військовим званням та службовими обов'язками наділений організаційно-розпорядчими функціями та є військовою службовою особою.
Так, 14.04.2021 на виконання спільного наказу Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, від 22.12.2018 №50/ДСК/1049/ДСК/2127/ДСК «Про затвердження Інструкції про організацію взаємодії Служби безпеки України, Міністерства оборони України, міністерства внутрішніх справ України під час виконання спільних заходів з протидії диверсіям і терористичним актам на потенційно небезпечних об'єктах Збройних Сил України» підрозділами Управління СБ України в Івано-Франківській області проведено заходи спрямовані на перевірку дій військовослужбовців військової частини НОМЕР_1 при виявлені диверсійно-розвідувальних груп, дотриманні вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України.
Зазначені заходи полягали у перевірці боєготовності військових підрозділів військової частини НОМЕР_1 спрямованої на виявлення та здійснення заходів щодо протидії диверсійних груп, охороні території вказаного військового формування, виконанні вимог щодо охорони приміщень, майна, вчиненні заходів щодо протидії незаконному проникненню сторонніх осіб на територію військової частини НОМЕР_1 .
З цією метою, близько 05 год. 05 хв. член групи умовних диверсантів пройшовши на територію штабу військової частини НОМЕР_1 повз чергову частину штабу здійснив мінування вартового приміщення (поста) військової частини НОМЕР_1 .
Також, 06 год. 56 хв. член групи умовних диверсантів пройшовши на територію штабу військової частини НОМЕР_1 повз чергову частину штабу здійснив мінування кабінету командира військової частини НОМЕР_1 .
Крім цього, інший член другої підгрупи умовних диверсантів через пройшовши вільно через контрольно-пропускний пункт військової частини НОМЕР_1 зайшов на перший поверх штабу, де об 08 год. 00 хв. здійснив мінування чергової частини та зброярні штабу військової частини НОМЕР_1 .
Зазначені дії вказаних осіб відбулися на території військової частини НОМЕР_1 , відповідальним за протидиверсійну роботу був старший лейтенант ОСОБА_1 .
Однак, останнім, не зважаючи на перебуванні по сторонніх осіб на території вартового приміщення, у порушення норм ст.ст.267, 268, 291 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, службових обов'язків, надбало ставлячись до службових обов'язків, вищезазначених осіб не виявив, охорону ввірених об'єктів не забезпечив, на сигнал про підвищення терористичної загрози не прибув, на в'язок впродовж тривалого часу не виходив..
Зазначене призвело до порушення порядку несення служби в добовому наряді та підриву обороноздатності військової частини НОМЕР_1 , чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, проте в належний спосіб повідомлявся судом про час та місце розгляду справи. Відповідно до ст.129 Конституції України, ст.11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» розгляд справ про адміністративні правопорушення відбувається в судах відкрито, що гарантує особі, яка притягається до адміністративної відповідальності можливість дізнатись про визначений час розгляду. При цьому суд звертає увагу на те, що ОСОБА_1 було відомо про те, що на розгляді в Івано-Франківському міському суді Івано-Франківської області перебуває справа про притягнення його до відповідальності за правопорушення, передбачене ст.172-15 ч.2 КУпАП, про що свідчить його особистий підпис у відповідній графі протоколу про адміністративне правопорушення. Станом на час розгляду справи жодних заяв та клопотань про відкладення не надходило. За таких обставин, керуючись ст.268 КУпАП, суд вважає, що справу можна розглянути за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Вимогами ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з положеннями ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення та дослідивши долучені до нього матеріали, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 , вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-15 ч.2 КУпАП, виходячи з наступного.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.172-15 ч.2 КУпАП, доведена протоколом про адміністративне правопорушення № 38 від 31.05.2021 року, іншими матеріалами справи в їх сукупності.
Частиною 2 статті 172-15 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Таким чином, дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковано за ст.172-15 ч.2 КУпАП, оскільки він вчинив недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність суд визнає щире каяття у вчиненому.
Обставин, що обтяжують відповідальність суд не знаходить.
При накладенні адміністративного стягнення у відповідності до вимог ст.33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого та його суспільну небезпеку, особу правопорушника, ступінь його вини та ставлення до вчиненого.
З огляду на наведене, суд вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у межах санкції статті, за якою кваліфіковано правопорушення, у виді штрафу, що буде згідно ст.23 КУпАП достатньою та необхідною мірою відповідальності, яка досягне мети у вихованні правопорушника у дусі додержання законів, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.33-35, 40-1, ст.172-15 ч.2, ст.ст.280, 283, 284 КУпАП, суд -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.172-15 ч.2 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 145 (сто сорока п'яти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2 465 (дві тисячі чотириста шістдесят п'ять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків суду невідомий, жителя АДРЕСА_1 , на користь держави - 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні судового збору.
Апеляційна скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Н.І. Деркач