Справа №: 671/994/21
24 червня 2021 року суддя Волочиського районного суду Хмельницької області Ніколова С.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Рябіївка Волочиського району Хмельницької області, зареєстрованої по АДРЕСА_1 , проживаючої в АДРЕСА_2 , приватного підприємця, за ч.1 ст. 184 КУпАП,
До суду від відділу поліції №2 РУП ГУНП в Хмельницькій області надійшов адміністративний матеріал щодо ОСОБА_1 про вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Згідно вимог ст. 278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний вирішити питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
При підготовці до розгляду даної справи встановлено, що матеріали справи про адміністративне правопорушення подані до суду без дотримання вимог чинного законодавства, а тому справа підлягає поверненню до відділу поліції №2 РУП ГУНП в Хмельницькій області і для доопрацювання.
Так, адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 184 КУпАП настає у разі саме ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП проявляється у невиконанні батьками або особами, які їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей, а саме: залишення впродовж тривалого строку потерпілого без будь-якого нагляду; ухилення від виховання дітей (у т. ч. незабезпечення відвідування ними школи, контролю за дозвіллям); незабезпечення потерпілим безпечних умов перебування за місцем проживання чи в іншому місці; невжиття заходів щодо їх лікування; безпідставне обмеження в харчуванні, одязі, інших предметах першої необхідності; штучне створення незадовільних побутових умов, тощо.
Ухилення від виконання батьківських обов'язків може полягати у різних формах бездіяльності, пов'язаної з незабезпеченням необхідних умов життя, належного виховання та навчання неповнолітніх дітей.
Диспозиція даної норми закону є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових актів, які передбачають конкретні обов'язки батьків або осіб, які їх замінюють щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Статтею 12 Закону України “Про охорону дитинства” від 26.04.2001 року (із змінами та доповненнями) передбачено, що батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Згідно з приписами ст. 150 Сімейного Кодексу України визначені обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини: батьки зобов'язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім'ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя; батьки зобов'язані поважати дитину; передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов'язку батьківського піклування щодо неї; забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини; забороняються фізичні покарання дитини батьками, а також застосування ними інших видів покарань, які принижують людську гідність дитини.
Таким чином, ухиленням від виконання батьківських обов'язків не повинна вважатися будь-яка дія, а саме, невиконання обов'язків чітко передбачених законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Розглядаючи дану справу, суд враховує, що протокол про адміністративне правопорушення є документом, що засвідчує факт неправомірних дій та одним з основних джерел доказів, тому в ньому повинні бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, а також дані, необхідні для розгляду справи по суті.
Так, в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 524206 від 16.06.2021 року зазначено, наступне: « ОСОБА_1 , будучи матір'ю неповнолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ухилилась від виконання, передбачених законодавством щодо його виховання, яке виражалось у тому, неповнолітній ОСОБА_2 вчинив крадіжку по АДРЕСА_3 , в магазині «Рукавичка'о 14 год. 45 хв. шоколаду марки «Мілка» вартістю 64 грн. 56 коп.».
Зазначене в протоколі формулювання суті адміністративного правопорушення викладено без дотримання вимог закону оскільки в ньому не зазначено: дати, часу вчинення адміністративного правопорушення; конкретної норми закону, зокрема ст. 150 СК України, якою визначені обов'язки батьків щодо виховання та розвитку дитини.
Крім того, встановлено, що в протоколі ОСОБА_1 ставиться в вину невиконання нею батьківських обов'язків, щодо неповнолітнього ОСОБА_2 , однак при цьому до протоколу не додано доказів, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2 , а саме свідоцтво про народження.
Згідно з даними протоколу про адміністративне правопорушення, складеного щодо ОСОБА_1 , потерпілі від правопорушення відсутні, свідків немає, правопорушенням матеріальну шкоду не заподіяно.
Також суд звертає увагу органу поліції, що до протоколу додані письмові пояснення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який повідомляє про обставини вчинення ним крадіжки.
Отже дані, які містяться в протоколі щодо особи неповнолітнього суперечать доданим матеріалам справи, а саме письмовому поясненню ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З врахуванням викладеної в протоколі суті адміністративного правопорушення, суд прийшов до висновку, що справа підлягає поверненню до відділу поліції №2 РУП ГУНП в Хмельницькій області для доопрацювання, оскільки всупереч вимог ст. 256 КУпАП у протоколі формулювання суті правопорушення викладено без врахування всіх ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, тобто не відповідає вимогам закону.
За таких обставин, оскільки допущені порушення закону є суттєвими і не можуть бути усуненні в суді, подальший розгляд справи, всебічне та повне з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом є неможливим, а тому зазначений адмінматеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 184 КУпАП необхідно повернути органу, що його складав, для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 7, 245, 251, 256, 278, 283-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
п о с т а н ов и л а :
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ч. 1 ст. 184 КУпАП повернути до відділу поліції №2 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області для доопрацювання, в ході якого слід усунути зазначені в описовій частині постанови недоліки.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: