Справа № 595/461/21
Провадження № 2-а/595/15/2021
24.06.2021
Бучацький районний суд Тернопільської області
в складі: одноособово суддею Федорончуком В.Б.,
при секретарі Тарчинській Л.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Бучачі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
Представник позивача ОСОБА_1 - Пасічник А.З. звернувся в Бучацький районний суд Тернопільської області з позовом до відповідача Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення серії ЕАН №3841371 від 27 лютого 2021 року, мотивуючи тим, що постанова незаконна та необгрунтована. 27 лютого 2021 року ОСОБА_1 Правил дорожнього руху України не порушував, тому просив постанову скасувати.
Позивач ОСОБА_1 та його представник Пасічник А.З. в судове засідання не з'явилися, однак останній подав суду заяву, в якій вказав, що позов підтримує і просив справу розглядати у його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоч належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи, подав суду відзив, згідно якого позовні вимоги заперечив, мотивуючи тим, що 27.02.2021 року на позивача в м.Бучач по вул.Підгаєцька,35 працівником поліції було винесено постанову серії ЕАН №3841371, відповідно до якої водій автомобіля здійснив зупинку на тротуарі, де для руху пішоходів залишилося менше двох метрів, чим порушив п.15.10.б. ПДР. Відповідно до норм ч.1 ст. 122 КУпАП порушенням є перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками.Під час винесення постанови позивач не висловлював скарг на постанову, хоча міг це зробити відповідно до норм ст. 293 КУпАП. Окрім того, факт скоєння позивачем правопорушення підтверджується фото, яке здійснене під час складання постанови.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Згідно постанови серії ЕАН №3841371, винесеної 27.02.2021 року поліцейським відділення поліції №2 (м.Бучач) Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області, Гнатишин І.В., 27 лютого 2021 року, об 11 год. 58 хв., в м.Бучач, вул.Підгаєцька,35 автомобілем HYUNDAI SANTA FE, д.н.з. НОМЕР_1 , здійснив зупинку на тротуарі, де для руху пішоходів залишилось менше двох метрів, чим порушив п.15.10.б. ПДР, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.122 КУпАП України, за що на нього накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 255 грн.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями частини 1 статті 73 КАС України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Згідно зі ст.252 КУпАП орган (посадова особа), що розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідачем не надані суду докази на обґрунтування наявності підстав для притягнення позивача до адміністративної відповідальності, надане відповідачем фото не доводить ту обставину, що ОСОБА_1 здійснив зупинку на тротуарі, де для руху пішоходів залишилось менше двох метрів.
За встановлених обставин і визначених відповідно до них правовідносин суд приходить до переконання, що у справі немає доказів, які б підтверджували вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 6-9,73,77,78,242-246,250,286 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Скасувати постанову серії ЕАН №3841371від 27 лютого 2021 року про накладення на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в розмірі 255 гривень за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.122 КУпАП.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя: В. Б. Федорончук