Постанова від 24.06.2021 по справі 594/772/21

Справа № 594/772/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2021 року

Суддя Борщівського районного суду Тернопільської області Зушман Г.І., з участю прокурора Мрічка В.І., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань НП України на:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , пенсіонера,

за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , являючись депутатом Борщівської міської ради та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого строку подання щорічної декларації (з 01.01.2020 до 01.06.2020), а саме 30 червня 2020 року подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік.

У судовому засіданні ОСОБА_1 , вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП не визнав. Зазначив, що свій обов'язок ретельно виконував, про що свідчать подані ним щорічні декларації у встановлений законом строк за 2016 рік (28.04.2017), за 2017 рік (21.03.2018) та за 2018 рік (14.03.2019), тобто своєчасно. Проте, за 2019 рік щорічна декларація ним подана 30 червня 2020 року у зв'язку із запровадженням на усій території країни карантинних обмежень, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)». У зв'язку із запровадженими карантинними обмеженнями він був змушений постійно перебувати за місцем свого проживання. У зв'язку із тим, що карантинні обмежувальні заходи постійно продовжувались, а він хвилювався за своє здоров'я, враховуючи свій вік (75 років), тим більше, що до цього закликали органи влади, він продовжував дотримуватись строгого карантину. Окрім того, оскільки проживає одиноко, то дотримуючись рекомендацій влади та строгого карантину, не виходив з дому, повністю обмежив спілкування з іншими людьми, відвідування будь-яких громадських місць, в тому числі магазинів. Необхідні продукти харчування йому приносили і залишали біля хвіртки колеги з міської ради, а також сусіди. Зазначив, що комп'ютерною технікою володє слабо, тобто без сторонньої допомоги не зміг би заповнити та подати декларацію. Крім того, за місцем його проживання не було доступу до мережі Інтернет та комп'ютера, що унеможливило навіть спробу подачі ним декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік. Наголосив на тому, що умислу на ухилення від подання чи несвоєчасне подання декларації він не мав і при першій нагоді, 30.06.2020, відразу звернувся до юриста міської ради і за його допомогою подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті.

Прокурор в судовому засіданні просить притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, так як вважає, що в його діях наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Окрім того, посилався на невідворотність відповідальності за вчинення корупційних чи пов'язаних з корупцією правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже таке правопорушення не може бути визнане як малозначне, про що подав висновок прокурора.

Дослідивши матеріали справи, суддя встановив наступне.

Рішенням першої сесії сьомого скликання Борщівської міської ради Тернопільської області №1 від 12 січня 2017 року «Про встановлення результатів виборів та визнання повноважень Борщівського міського голови і депутатів ради обраних на виборах 11 грудня 2016 року», вирішено визнати повноваження Борщівської міської ради, в тому числі визнано повноваження ОСОБА_1 - депутата Борщівської міської ради сьомого скликання.

Відповідно до ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Згідно п.п. «б» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону «Про запобігання корупції» суб'єктами на яких поширюється дія цього Закону є депутати місцевих рад.

Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством .

Відповідно до пп.2-1 п.11 Розділу ХІІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СOVID-19) від 17.03.2020 № 530-IX декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які відповідно до статті 45 цього Закону подаються за минулий рік до 01 квітня, у 2020 році суб'єкти декларування подають до 01 червня.

Отже, законом визначено граничний термін подачі щорічної декларації - за 2019 рік з 01 січня 2020 року до 01 червня 2020 року.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, депутат Борщівської міської ради Тернопільської області ОСОБА_1 був зобов'язаний з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2020, протягом 152 календарних днів, тобто до 01 червня 2020 року, подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік.

За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено дату подачі декларації за 2019 рік ОСОБА_1 , а саме 30 червня 2020 року, що підтверджується скріншотом сторінки Ініернету з офіційного сайту НАЗК.

Згідно з ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою, яка відповідно до пп. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, без поважних причин, несвоєчасно, тобто після встановленого періоду декларування, а саме 30 червня 2020 року подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Разом із тим, відповідно до статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

За змістом ст.280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

В силу вимог ст.ст. 23,33 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, поваги до правил співжиття, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Відповідно до вимог ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого правопорушення орган, посадова особа, уповноважені вирішувати справу, можуть звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Враховуючи вищенаведене, особу ОСОБА_1 , зокрема те, що він вперше притягається до адміністративної відповідальності, відсутність обставин, які обтяжують відповідальність, а також враховуючи його похилий вік та ризики, пов'язані з поширенням коронавірусної хвороби (СOVID-19), ступінь його вини, а також те, що 30 червня 2020 року декларація особою подана та порушення, пов'язане з корупцією усунуте, вважаю, що за своїми наслідками правопорушення слід віднести до малозначного, у зв'язку із чим вважаю за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та обмежитись усним зауваженням, відповідно до вимог ст. 22 КУпАП за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, що буде необхідним та достатнім для досягнення визначеної ст.23 КУпАП мети - виховного впливу та запобіганню вчиненню нових правопорушень.

Керуючись ст.ст.22, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, у зв'язку з малозначністю вчиненого і обмежитись усним зауваженням.

Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП провадженням закрити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана до Тернопільського апеляційного суду через Борщівський районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя