Постанова від 22.06.2021 по справі 320/6081/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/6081/20 Суддя (судді) першої інстанції: Панченко Н.Д.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2021 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Єгорової Н.М.,

суддів - Сорочка Є.О., Федотова І.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 16 січня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА :

У липні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області щодо не складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, передбаченою додатком № 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 та постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» починаючи з 01 січня 2016 року;

- зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2500 грн 00 коп., оклад за спеціальним званням - 2000 грн 00 коп., надбавка за стаж служби (30 %) - 1350 грн коп..; надбавка за виконання особливо - важливих завдань (50 %) - 2925 грн 00 коп., премії (0,45 %) - 39 грн 49 коп. та направити в Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 16 січня 2021 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області, подало апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог. Апелянт стверджує, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права і здійснив порушення процесуальних норм. Свої вимоги обґрунтовує тим, що підстави для складення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 відсутні, оскільки для здійснення перерахунку його пенсії з 01 січня 2016 року у відповідності до вимог постанов Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 та від 11 листопада 2015 року № 988 була видана довідка про розмір грошового забезпечення від 22 березня 2018 року № 1003009920. Апелянт просить врахувати, що надбавки і доплати, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2015 року № 1294 та наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2015 року № 499 до перерахунку пенсії не включаються, оскільки відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2018 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсії, визначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» особам рядового і начальницького складу ОВС перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського. Крім того, апелянт посилається на рішення Великої Палати Верховного Суду від 12 березня 2018 року у зразковій справі № 802/2196/17-а (№ Пз/9901/1/18) щодо аналогічного предмету спору, у якій судом відмовлено у задоволенні позовних вимог.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін. В обґрунтування своєї позиції зазначає, що суд першої інстанції прийняв законне і обґрунтоване рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Предметом апеляційного оскарження є судове рішення, яке прийняте судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за можливе у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України розглянути справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а рішення суду першої інстанції - скасувати, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Київській області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Згідно протоколу Головного управління ПФУ в Київській області від 01 грудня 2017 року за пенсійною справою № 1003009920, позивачу з 14 лютого 2013 року призначено пенсію по інвалідності II групи у розмірі 60 % грошового забезпечення. У вказаному протоколі зазначено, що грошове забезпечення для обчислення пенсії складає такі види: посадовий оклад - 750 грн 00 коп.; оклад за військове званням - 125 грн 00 коп.; надбавка за вислугу років 30% - 262 грн 50 коп.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 % - 568 грн 75 коп.; премія 90 % - 1535 грн 63 коп.

У подальшому відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 та від 11 листопада 2015 року № 988 Ліквідаційна комісія Головного управління МВС в Київській області склала та листом від 26 березня 2018 року № 29/235 направила до Головного управління ПФУ у Київській області довідку від 22 березня 2018 року № 1003009920 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, за прирівняною посадою поліцейського - старшого дільничного офіцера поліції - Управління (відділення) поліції, яка включала: посадовий оклад - 2500 грн 00 коп., оклад за спеціальним званням - 2000 грн 00 коп., надбавку за стаж служби 30 % - 1350 грн 00 коп., премію 0,45 % - 26 грн 33 коп. Усього грошове забезпечення складає - 5876 грн 33 коп.

Так, до вказаної довідки для перерахунку пенсії позивача не було включено надбавку за особливо важливі завдання у розмірі 50 %, яка враховувалася при обчисленні пенсії, та включено премію для перерахунку пенсій у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Вважаючи, що відповідач у довідку про розмір грошового забезпечення безпідставно не включив надбавку за виконання особливо важливих завдань 50 % та невірно обрахував премію, у червні 2020 року позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області із заявою про підготовку та направлення до Головного управління ПФУ у Київській області нової довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року.

У вказаній заяві позивач просив виготовити довідку за формою, передбаченою додатком № 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, з урахуванням постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 та від 07 листопада 2007 року № 1294, із обов'язковим зазначенням надбавки за виконання особливо важливих завдань 50%, яка вираховується з посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби.

У позовній заяві позивач вказує на те, що відповіді на свою заяву від 01 червня 2020 року від Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області він не отримав. Доказів зворотного матеріали справи не містять та відповідачем не надано.

Вважаючи протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного управління МВС України в Київській області щодо не складання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Зі змісту позовних вимог ОСОБА_1 вбачається, що предметом цього спору є наявність/відсутність підстав для включення позивачу до нової довідки про розмір грошового забезпечення додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за виконання особливо важливих завдань, а також премії у розмірі, який було встановлено на день звільнення позивача зі служби.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що в довідку про грошове забезпечення позивача повинно бути внесені усі додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які отримував позивач, та зміст яких не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства або виходячи із середніх показників, в той час як встановлення таких премій або надбавок, доплат тощо відбувалась безпосередньо з призначених позивачу.

Надаючи правову оцінку обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Частинами 2, 3 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (далі - Закон № 2011-XII) передбачено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання; військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, установленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону № 2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацами 1 та 2 п. 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21 лютого 2018 року № 103 (далі - Постанова № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення цього Закону.

23 грудня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», яким ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до норм ч. 1 ст. 94 Закону № 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання.

Кабінет Міністрів України постановою «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988 (далі - Постанова № 988), встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції. Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988, та враховуючи положення ч. 2 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

За нормами п. 4 Постанови № 988, надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати, зокрема, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби. Установлення зазначеної надбавки Голові Національної поліції та заступникам Голови здійснюється з дозволу Прем'єр-міністра України або Першого віце-прем'єр-міністра України, Віце-прем'єр-міністра України за погодженням з Міністром внутрішніх справ; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Так, на виконання вимог ст. 94 Закону № 580 та Постанови № 988, Міністерство внутрішніх справ України видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання. (далі - Порядок № 260)

Згідно з п. 3 Порядку № 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до п. 12 Порядку № 260 керівники органів поліції мають право преміювати поліцейських відповідно до особливостей проходження служби та особистого внеску поліцейського в загальні результати служби з урахуванням специфіки і особливостей виконання покладених на нього завдань та у межах асигнувань, затверджених на грошове забезпечення для утримання Національної поліції. Розміри премії встановлюються за рішенням керівників органів поліції відповідно до затверджених ними положень про преміювання та наявного фонду грошового забезпечення. Виплата премій поліцейським здійснюється за наказами керівників органів поліції. У випадку допущення поліцейськими проступків, які впливають на розмір премії, до наказу вносяться відповідні зміни та проводиться перерахунок премії в наступному місяці. Накази про преміювання поліцейських видаються до 25 числа кожного місяця на підставі списків начальників структурних підрозділів органу поліції, погоджених з фінансовим підрозділом у частині розміру фонду преміювання. Виплата премії проводиться щомісяця в останній день місяця за поточний місяць разом з виплатою грошового забезпечення.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абз. 5 п. 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів, зокрема, щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач вважає порушенням своїх прав не включення відповідачем до довідки про розмір грошового забезпечення надбавки за виконання особливо важливих завдань (50 %), а також премії у розмірі, який було встановлено на день звільнення позивача зі служби.

Щодо наявності правових підстав для включення до нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача надбавки за виконання особливо важливих завдань (50 %), колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Матеріали справи свідчать, що відповідно до грошового атестату № 1 від 22 лютого 2013 року, виданого Таращанським РВ ГУ МВС України в Київській області до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 на момент звільнення з органів внутрішніх справ була включена надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % на місяць, яка розрахована від суми посадового окладу (677 грн 42 коп.), окладу за спеціальним званням (112 грн 90 коп.), відсоткової надбавки за вислугу років у розмірі 30 % (від посадового окладу та окладу за спеціальним званням) (273 грн 10 коп.) та складала 513 грн 71 коп.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою № 1003009920 (МВС) від 01 грудня 2017 року, грошове забезпечення позивача для обчислення пенсії складалося з таких видів: посадовий оклад 750 грн 00 коп., оклад за військове звання 125 грн 00 коп., процентна надбавка за вислугу років 30 % - 262 грн 50 коп., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням - 977 грн 00 коп., у тому числі надбавка за особливо важливі завдання 50 %, премія 90 %. Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 2114 грн 50 коп., а розмір пенсії 2935 грн 74 коп.

Отже спірна надбавка за особливо важливі завдання враховувалась Управлінням ПФУ в Київській області під час призначення позивачу пенсії, а виплата пенсії позивачу здійснювалась з урахуванням цієї надбавки до моменту здійснення перерахунку, проведеного на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного МВС України в Київській області від 22 березня 2018 року № 1003009920 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). При цьому, враховуючи, що перерахунок пенсії був проведений позивачу у 2018 році, але охоплював період, починаючи з 01 січня 2016 року, дана надбавка була виключена зі складових для перерахунку пенсії і не враховувалась при перерахунку вже з 01 січня 2016 року.

Колегія суддів зазначає, що виплата позивачу надбавки за особливо важливі завдання під час проходження служби в органах внутрішніх справ здійснювалась на підставі чинної на час його звільнення зі служби постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07 листопада 2007 року № 1294 (далі - Постанова № 1294).

Відповідно до п. 5 вказаної Постанови було надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема, надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, військовослужбовцям органів (підрозділів) Державної прикордонної служби, Морської охорони, що безпосередньо забезпечують охорону ділянок кордону, здійснюють прикордонний контроль і пропуск через кордон, військовослужбовцям Служби безпеки, які безпосередньо здійснюють заходи, пов'язані з виконанням завдань державної безпеки, військовослужбовцям розвідувальних органів, які безпосередньо виконують функції з добування інформації, забезпечують та беруть участь у спеціальних заходах, спрямованих на підтримку національних інтересів, військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ, військовослужбовцям Служби безпеки за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції, військовослужбовцям Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, які безпосередньо забезпечують функціонування та безпеку державної системи урядового зв'язку, Національної системи конфіденційного зв'язку, державний контроль за станом криптографічного та технічного захисту державних інформаційних ресурсів та інформації, вимога щодо захисту якої встановлена законом, - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Водночас, колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на те, що постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 та наказом МВС України від 06 квітня 2016 року № 260 виплату надбавки за виконання особливо важливих завдань не передбачено.

У зв'язку з цим колегія суддів дійшла висновку про те, що дана складова не може бути зазначена у новій довідці про розмір грошового забезпечення, адже на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії у 2016 році вказана складова грошового забезпечення вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17-а, в якій суд прийшов до висновку, що такий вид грошового забезпечення, як надбавка за виконання особливо важливих завдань, постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 та наказом МВС України від 06 квітня 2016 року № 260 не передбачена, а тому, відповідач правомірно не включив зазначену надбавку до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Крім того, позивач вказував на неправомірність дій відповідача щодо неврахування премії у розмірі, у якому вона виплачувалась на момент звільнення зі служби.

З огляду на закріплене у ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абз. 5 та 7 п. 5 Порядку № 45, колегія суддів вважає, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17, у якій вказано, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

Оскільки право у позивача на перерахунок пенсії виникло у січні 2016 року, у довідці для перерахунку його пенсії належить вказати премію у середньому розмірі, що фактично виплачена за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року, що й було здійснено відповідачем під час формування довідки від 22 березня 2018 року № 1003009920.

Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що надбавки і доплати, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2015 року № 1294 неможливо включити до складових грошового забезпечення, які враховуються для перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року, оскільки п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2018 року № 45 передбачає, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Вказані обставини справи в сукупності свідчать про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії у розмірі, у якому вона виплачувалась йому на момент звільнення зі служби.

Враховуючи підстави для звернення до суду з вказаним позовом та норми чинного, станом на час виникнення підстав для перерахунку пенсії законодавства, колегія суддів вважає, доводи апеляційної скарги Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області є обґрунтованими, а висновки суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення позовних вимог здійснено з неправильним застосуванням норм матеріального права, що у відповідності до ст. 317 КАС України є підставою для скасування оскаржуваного судового рішення та прийняття нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Приписи п. 1, п. 4 ст. 317 КАС України визначають, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст. ст. 242 - 244, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області - задовольнити.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 16 січня 2021 року - скасувати та прийняти у справі нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Київській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Н.М. Єгорова

Судді Є.О. Сорочко

І.В. Федотов