Рішення від 24.06.2021 по справі 560/6100/21

Справа № 560/6100/21

РІШЕННЯ

іменем України

24 червня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головногоуправління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом від 24.05.2021, в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 28.03.2021 № 2201014892 про відмову в призначенні пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; 2) зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити та здійснити нарахування та виплату з 15.03.2021 пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

В обґрунтування вимог позову зазначила, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 28.03.2021 №2201014892 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у зв'язку з тим, що згідно наданих документів станом на дату смерті ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) вона у зареєстрованому шлюбі з ним не перебувала. Вважає, що дії управління є протиправними, адже рішенням Волочиського районного суду від 27 січня 2020 року у справі № 671/2008/19, яке набрало законної сили 03.03.2020, встановлено факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у фактичних шлюбних відносинах без реєстрації шлюбу у період часу з червня 2014 року по 19 липня 2019 року.

Відповідно до ухвали від 27.05.2021, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

14.06.2021 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що відповідно до положень пункту 10 Порядку встановлено, що для призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині загиблого військовослужбовця подаються такі документи, зокрема, копія свідоцтва про шлюб. У законодавстві про пенсійне забезпечення однозначно визначено, що право на призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника, з-поміж інших категорій осіб, мають одне з подружжя - чоловік чи дружина, до яких жінка чи чоловік, які проживають однією сім'єю без реєстрації шлюбу, не належать. Встановлення факту перебування у фактичних шлюбних відносинах без реєстрації шлюбу рішенням Волочиського районного суду Хмельницької області від 27.01.2020 у справі № 671/2008/19, не породжує виникнення у позивачки права на отримання пенсії у зв'язку з втратою годувальника. Враховуючи те, що на дату смерті ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) в зареєстрованому шлюбі позивачка з ним не перебувала, копія свідоцтва про шлюб відсутня, тому рішенням головного управління від 28.03.2021 №2201014892 позивачці відмовлено в призначенні пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Вказує, що 3 група інвалідності (вперше) позивачці встановлена лише 03.02.2021, що підтверджується Довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААВ№ 377413. Також, просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

Ухвалою від 24.06.2021 у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи з викликом (повідомленням) сторін, відмовлено.

З'ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Довідкою до акта огляду МСЕК серії 12 ААВ №377413 стверджено встановлення ОСОБА_1 вперше інвалідності третьої групи з 03.02.2021. Інвалідність встановлена на строк до 01.03.2024 (арк. спр. 5).

Позивач 15.03.2021 зверталася до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії, до якої додала, зокрема копію рішення Волочиського районного суду Хмельницької області від 27.01.2020 у справі № 671/2008/19, однак рішенням від 28.03.2021 №2201014892 їй відмовлено в призначенні пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у зв'язку з тим, що згідно наданих документів станом на дату смерті ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) вона у зареєстрованому шлюбі з ним не перебувала (арк. спр. 20).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до статті 29 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ), пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Статтею 30 Закону № 2262-ХІІ визначено, що право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей і загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, які перебували на їх утриманні. Непрацездатними членами сім'ї вважаються: батьки та дружина (чоловік), якщо вони досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", або є особами з інвалідністю.

Згідно з ст. 31 № 2262-ХІІ, члени сім'ї померлого вважаються такими, що перебували на його утриманні, якщо вони були на його повному утриманні або одержували від нього допомогу, яка була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім'ї померлого, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які самі одержували будь-яку пенсію, мають право перейти на нову пенсію.

Постановою Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок) визначено порядок подання документів для призначення пенсії, зокрема, пенсії у разі втрати годувальника.

Відповідно до п. 10 Порядку, для призначення пенсії в разі втрати годувальника батькам, дружині (чоловіку), зазначеним у пунктах "б", "в", "д" статті 30 Закону, додатково подаються такі документи, зокрема, копія свідоцтва про шлюб.

Позивач не заперечує, що не подала до пенсійного органу копії свідоцтва про шлюб, однак зазначає, що надала рішення Волочиського районного суду Хмельницької області від 27.01.2020 у справі № 671/2008/19, яким встановлено факт перебування у фактичних шлюбних відносинах без реєстрації шлюбу.

Так, згідно з рішенням Волочиського районного суду Хмельницької області від 27.01.2020 у справі № 671/2008/19, яке набрало законної сили 03.03.2020, заяву ОСОБА_1 задоволено. Встановлено факт перебування ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , у фактичних шлюбних відносинах без реєстрації шлюбу у період часу з червня 2014 року по 19 липня 2019 року (арк. спр. 6-7).

Відповідно до ч. 1-2 ст. 21 Сімейного кодексу України, шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану. Проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.

Згідно з ч. 3 ст. 27 Сімейного кодексу України, державна реєстрація шлюбу засвідчується Свідоцтвом про шлюб, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Рішенням Волочиського районного суду Хмельницької області від 25.07.2013 у справі № 671/923/13-ц шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , зареєстрований відділом реєстрації актів цивільного стану Волочиського районного управління юстиції у Хмельницькій області 12 листопада 2011 року, актовий запис № 251, розірвано.

Подібні правовідносини були предметом розгляду у Верховному Суді, зокрема, у постанові від 31.10.2019 по справі №461/3169/17, на підставі аналізу зазначених норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та норм Сімейного кодексу України Верховним Судом зазначено наступне: «У повсякденному житті може скластися правова ситуація, коли жінка та чоловік проживають разом, ведуть спільне господарство, разом виховують дітей, ведуть спільний побут, набувають певних взаємних прав та обов'язків, притаманних сім'ї, але при цьому вони не перебувають у шлюбі. В окремих сферах правовідносин (житлових, цивільно-майнових, сімейних, трудових та інших) такі відносини можуть підпадати під поняття сім'ї, а її учасники визнаватися членами сім'ї, яким з огляду на об'єктивну відмінність їх змісту у відповідних галузях законодавства надаються або не надаються (обмежуються) відповідні права та обов'язки. Ззовні такі відносини подібні до шлюбних, однак попри цю схожість, вони не ототожнюються з ними. Жінка та чоловік, які перебувають у фактичних шлюбних стосунках, за певних унормованих правовідносин можуть вважатися членами сім'ї, що не є рівнозначним поняттю «подружжя», позаяк саме цим терміном законодавець персоніфікує чоловіка та жінку (подружжя) як суб'єктів правовідносин, що склалися між ними внаслідок реєстрації шлюбу.

У законодавстві про пенсійне забезпечення імперативно визначено, що право на призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника, з-поміж інших категорій осіб, мають одне з подружжя - чоловік чи дружина, до яких жінка чи чоловік, які разом проживають однією сім'єю без реєстрації шлюбу, не належать.

Встановлення в судовому порядку факту проживання чоловіка та жінки однією сім'єю без шлюбу і визнання за її учасниками статусу члена сім'ї не легітимізує правове становище неодруженої сімейної пари як подружньої, оскільки статус «подружжя» чоловік та жінка набувають тільки в разі реєстрації шлюбу в державному органі реєстрації актів цивільного стану.».

Таким чином, право на призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника мають чоловік або дружина, які перебували в зареєстрованому шлюбі. Жінка або чоловік, які на час смерті померлого годувальника проживали з ним однією сім'єю без реєстрації шлюбу та/або утримували один одного, не є подружжям, а тому не набувають права на призначення пенсійних виплат у зв'язку із втратою годувальника.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 березня 2015 року по справі № 21-615а14 та Верховним Судом у постанові від 23 січня 2020 року по справі № 804/1501/18.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, з урахуванням встановлених обставин у цій адміністративній справі та висновків Верховного Суду викладених у постановах від 23 січня 2020 року по справі № 804/1501/18 та від 31.10.2019 по справі №461/3169/17, суд приходить до висновку, що позивач не довела позовні вимоги, а відповідач довів, що не порушив закону та прав ОСОБА_1 , відмовляючи у призначенні пенсії, тому позов слід залишити без задоволення.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи відмову в задоволенні позову, сплачений позивачем судовий збір не підлягає відшкодуванню на її користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 від 24.05.2021, залишити без задоволення.

Судові витрати, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 24 червня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя А.І. Петричкович