Рішення від 24.06.2021 по справі 560/2264/21

Справа № 560/2264/21

РІШЕННЯ

іменем України

24 червня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Чемеровецької селищної ради про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду Чемеровецької селищної ради в якому просить:

1. Визнати протиправним рішення сесії №430-3/2021 від 05 лютого 2021 року третьої сесії Чемеровецької селищної ради (VIII скликання) яким відмовлено мені громадянину ОСОБА_1 у затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради з масиву за кадастровим номером 6825286400:04:001:____, що розташована за межами населеного пункту села Почапинці Чемеровецького району Хмельницької області.

2. Зобов'язати Чемеровецьку селищну раду Чемеровецького району Хмельницької області затвердити проект землеустрою щодо відведення громадянину ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2,0000 га у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради з масиву за кадастровим номером - 6825286400:04:001:0021, що розташована за межами населеного пункту села Почапинці Чемеровецького району Хмельницької області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки площею 2,000 га сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6825286400:04:001 з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту села Почапинці Чемеровецького району Хмельницької області. Однак рішенням №430-3/2021 від 05.02.2021 третьої сесії Чемеровецької селищної ради (VІII скликання) вирішено відмовити гр. ОСОБА_1 у затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради з масиву за кадастровим номером - 6825286400:04:001, що розташована за межами населеного пункту села Почапинці Чемеровецького району Хмельницької області. На думку позивача, йому відмовлено протиправно, оскільки у спірному рішенні відповідач не зазначив жодної причини для відмови.

Ухвалою суду від 03.03.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Позивач своїм правом на подання відзиву не скористався та відзиву до суду не надав.

Дослідивши позовну заяву, наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності та взаємозв'язку, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №22-113 16-СГ від 11.05.2016 року позивачу надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за межами населених пунктів Почапинецької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області (6825286400:04:001), орієнтовним розміром 2,0000 га, із цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.

На підставі вказаного наказу позивач замовив у ліцензованій землевпорядній організації - ТОВ "Кайлас-К" документи на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га та надав відповідні документи.

Проект землеустрою погоджено експертом Державної експертизи землевпорядної організації, що підтверджується Висновком державної експертизи землевпорядної організації від 13.03.2019 №85.

Позивач зазначає, що під час проходження етапів погодження вказаної документації у різних державних органах та установах відділом Держгеокадастру у Чемеровецькому районі Хмельницької області розроблений проект землеустрою державним кадастровим реєстратором було перевірено та внесено до Державного земельного кадастру з кадастровим номером земельної ділянки - 6825286400:04:001:0021.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про затвердження проекту землеустрою щодо відведення йому земельної ділянки площею 2,000 га сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6825286400:04:001:0021 з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту села Почапинці Чемеровецького району Хмельницької області.

Рішенням Чемеровецької селищної ради №203-49/2020 від 30 вересня 2020 року 49 сесії (VII скликання) вирішено відмовити гр. ОСОБА_1 у затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради з масиву за кадастровим номером - 6825286400:04:001, що розташована за межами населеного пункту села Почапинці Чемеровецького району Хмельницької області.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.01.2021 по справі №560/6572/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Чемеровецької селищної ради про визнання незаконним та скасування рішення - задоволено частково. Визнано протиправним та скасувати рішення Чемеровецької селищної ради №203-49/2020 від 30 вересня 2020 року 49 сесії (VII скликання) про відмову в затверджені проекту землеустрою ОСОБА_1 щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради з масиву за кадастровим номером - 6825286400:04:001:0021, що розташована за межами населеного пункту села Почапинці Чемеровецького району Хмельницької області. Зобов'язано Чемеровецьку селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради за кадастровим номером - 6825286400:04:001:0021, що розташована за межами населеного пункту села Почапинці Чемеровецького району Хмельницької області та прийняти вмотивоване рішення з урахуванням висновків зроблених в цьому рішенні. В задоволенні інших позовних вимог відмовлено.

Рішенням Чемеровецької селищної ради №430-3/2021 від 05 лютого 2021 року третьої сесії (VIIІ скликання) вирішено відмовити гр. ОСОБА_1 у затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради з масиву за кадастровим номером - 6825286400:04:001, що розташована за межами населеного пункту села Почапинці Чемеровецького району Хмельницької області.

Не погоджуючись з таким рішенням позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Згідно зі ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах законності.

Частиною 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Разом з тим, відповідно до змісту п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Частиною 1 статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно з ч. 2 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Частиною 3 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що рішення вважається прийнятим, якщо воно прийнято більшістю депутатів від загального складу ради.

Згідно статті 25 Закону України "Про землеустрій" документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації.

Види документації із землеустрою: а) схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць; б) проекти землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальних одиниць; в) проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів; г) проекти землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; ґ) проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок; д) проекти землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб; е) проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь; є) проекти землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів; ж) проекти землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); з) робочі проекти землеустрою; и) технічна документація із землеустрою щодо визначення та встановлення в натурі (на місцевості) державного кордону України; і) технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); ї) технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж частини земельної ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту; й) технічна документація із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок; к) технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель.

Види документації із землеустрою та їх склад встановлюються виключно цим Законом.

Відповідність документації із землеустрою положенням нормативно-технічних документів, державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою засвідчується: у паперовій формі - підписом та особистою печаткою сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою; в електронній формі - електронним цифровим підписом сертифікованого інженера-землевпорядника, який відповідає за якість робіт із землеустрою, згідно із законодавством про використання електронного цифрового підпису.

Статтею 30 Закону України "Про землеустрій" встановлено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.

З урахуванням вимог Закону України "Про землеустрій", Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування" позивач подав до Чемеровецької селищної ради проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 2,000 га сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 6825286400:04:001:0021 з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту села Почапинці Чемеровецького району Хмельницької області.

Частиною 9 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави вважати, що Земельний кодекс України визначає чіткий алгоритм розгляду заяв громадян для передачі земельної ділянки у власність, особа звертається до відповідних органів із заявами для погодження проекту землеустрою, отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та для надання її у власність, за результатами розгляду яких визначені в статті 122 органи приймають одне з відповідних рішень. При цьому, Земельний кодекс України зобов'язує орган державної влади або орган місцевого самоврядування у випадках ухвалення рішення про відмову в надані такого погодження чи дозволу, належним чином мотивувати причини такої відмови у відповідності до закону.

Як встановлено з матеріалів справи, відповідачем прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 щодо затвердження проекту землеустрою та не зазначено у рішенні жодної причини для відмови.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини 9 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Суд зазначає, що за наслідками розгляду заяви про затвердження проекту землеустрою відповідно до ст. 118 Земельного кодексу України та ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" Чемеровецька селищна рада на пленарному засіданні приймає рішення про затвердження проекту землеустрою чи рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою.

Згідно частин 8-9 статті 118 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.

Відповідно до частини 6 статті 186-1 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.

Отже, підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою може бути лише те, що проект землеустрою не погоджений в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, а також відсутність обов'язкової державної експертизи у визначених законом випадках.

Жодних інших правових підстав для відмови у затвердженні проекту землеустрою після його погодження в порядку статті 186-1 Земельного кодексу України норми статті 118 Земельного кодексу України не містять.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 30.10.2018 №820/4852/17.

Із матеріалів справи слідує, що віддповідач не надав суду доказів відсутності у позивача погодження проекту землеустрою в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України.

У статті 26 Закону України "Про самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до закону (п. 34 ч. 1).

Земельний кодекс у статті 12 передбачає повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчій органів у галузі земельних відносин. До повноважень міських рад належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад (п. "а"), передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодекс (п. "б"); вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону (п. "к").

Водночас Земельний кодекс України не передбачає регулювання земельних відносин щодо надання земельних ділянок громадян у власність актами органів місцевого самоврядування.

Стаття 118, яка регулює ці правовідносини, є імперативною і забезпечує однакове правове регулювання цих відносин в Україні.

Такої ж позиції дотримується Верховний Суд у справі №638/20447/14-а (постанова від 06.02.2019 року).

Вирішуючи питання про затвердження проекту землеустрою, відповідач як орган місцевого самоврядування зобов'язаний керуватись чинними нормами та може відмовити у затвердженні проекту землеустрою тільки з підстав, визначених законодавством.

Таким чином, громадяни України мають право на отримання вільної земельної ділянки, незалежно від її місця розташування. Відповідно нормативно не визначено, що віднесення земельної ділянки до земель загального користування для потреб громади не є підставою для відмови у затвердженні проекту землеустрою та відведенні земельної ділянки.

Тобто, Чемеровецька селищна рада не дотрималась вимог ЗК України та безпідставно відмовила у затвердженні проекту землеустрою, чим протиправно встановила особливий режим реалізації прав громадян на отримання земельних ділянок у власність та порушила принцип рівності громадян у конституційних правах і свободах, рівності перед законом, встановленого статтею 24 Конституції України.

Враховуючи викладене, рішення сесії №430-3/2021 від 05 лютого 2021 року третьої сесії Чемеровецької селищної ради (VIІI скликання), яким відмовлено ОСОБА_1 у затверджені проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради з масиву за кадастровим номером - 6825286400:04:001:0021, є протиправним.

Водночас, в рішенні від 30.01.2003 №3-рп/2003 Конституційний Суд України зазначив, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13).

На цій підставі адміністративні суди, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручаються у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Відповідно до ч.4 ст.245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Суд вважає, що в даному випадку належним способом захисту прав позивача буде зобов'язати Чемеровецьку селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2,0 га з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради з масиву за кадастровим номером - 6825286400:04:001:0021, що розташована за межами населеного пункту села Почапинці Чемеровецького району Хмельницької області та прийняти вмотивоване рішення з урахуванням висновків зроблених в цьому рішенні.

Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити частково.

Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чемеровецької селищної ради про визнання незаконним та скасування рішення - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Чемеровецької селищної ради №430-3/2021 від 05 лютого 2021 року третьої сесії (VIIІ скликання) про відмову в затверджені проекту землеустрою ОСОБА_1 щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради з масиву за кадастровим номером - 6825286400:04:001:0021, що розташована за межами населеного пункту села Почапинці Чемеровецького району Хмельницької області.

Зобов'язати Чемеровецьку селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0 га з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Чемеровецької селищної ради за кадастровим номером - 6825286400:04:001:0021, що розташована за межами населеного пункту села Почапинці Чемеровецького району Хмельницької області та прийняти вмотивоване рішення з урахуванням висновків зроблених в цьому рішенні.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Чемеровецька селищна рада (вул. Центральна, 40,Чемерівці,Чемеровецький район, Хмельницька область,31600 , код ЄДРПОУ - 04403930)

Головуючий суддя Г.В. Лабань