Рішення від 24.06.2021 по справі 560/5021/21

Справа № 560/5021/21

РІШЕННЯ

іменем України

24 червня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Летичівської районної державної адміністрації , Хмельницької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Летичівської районної державної адміністрації, Хмельницької районної державної адміністрації в якому просить визнати протиправною бездіяльність Летичівської районної державної адміністрації Хмельницької області, правонаступником якої є Хмельницька районна державна адміністрація Хмельницької області щодо відмови ОСОБА_1 у видачі відповідно до Порядку №750 від 10.05.2017 року довідки про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця за формою встановленою чинним законодавством України; зобов'язати Летичівську районну державну адміністрацію Хмельницької області, правонаступником якої є Хмельницька районна державна адміністрація Хмельницької області видати ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) довідку про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця за формою, встановленою чинним законодавством України відповідно до Порядку №750 від 10.05.2017 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскільки має більше 20 років стажу роботи на посадах віднесених до категорії посад державних службовців має намір перейти на пенсію державного службовця відповідно до етапі 37 Закону України "Про державну службу" з врахуванням виплат заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, у зв'язку з досягненням нею пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". 23.02.2021 звернулась до голови комісії з реорганізації Летичівської райдержадміністрації Хмельницької області про надання довідки про заробітну плату для призначення пенсії за віком державного службовця.

Проте відповідачем, зокрема Хмельницькою райдержадміністрацією відмовлено їй у видачі вказаної довідки, про що 16.03.2021 року надано письмову відповідь №42/01-05- 42/2021-Л.

Не погоджуючись з такою відмовою вважає її протиправною, а тому звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.04.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Від відповідачів на адресу суду не надходило відзивів на позовну заяву.

Згідно ч.4 ст.159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Дослідивши позовну заяву, а також оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що ОСОБА_1 , з 04.06.2014 по 15.07.2020 працювала заступником голови Летичівської райдержадміністрації Хмельницької області, що підтверджується записами трудової книжки серія НОМЕР_2 .

Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, як особа з інвалідністю II групи, що підтверджується копією пенсійного посвідчення Серія НОМЕР_3 .

Маючи намір перейти на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" ОСОБА_1 звернулась до голови комісії з реорганізації Летичівської райдержадміністрації Хмельницької області про надання довідки про заробітну плату для призначення пенсії за віком державного службовця.

На подану заяву позивача, Хмельницькою районною державною адміністрацією відмовлено у видачі вказаної довідки, про що 16.03.2021 року надано письмову відповідь №42/01-05-42/2021-Л, в якій вказано, що надати вказану довідку не має можливості, оскільки в штатному розписі Летичівської районної державної адміністрації відсутня відповідна посада.

Позивачу запропоновано звернутись за видачею вказаної довідки до органу соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації.

Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача вважає її протиправною, а тому звернулась до суду за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначаються Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII), дата набрання чинності: 01.05.2016.

Відповідно до п. 2 розд. ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII, з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 28.12.1993 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.

Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ “Прикінцеві та перехідні положення” Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно Наказу Міністерства соціальної політики України №750 від 10.05.2017, який зареєстровано 16 червня 2017 року за № 766/30634, затверджено Порядок видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад (далі - Порядок №750).

Відповідний Порядок розроблено відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 року N 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон N 889) та на виконання пункту 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року N 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб".

Згідно п.2 Порядку №750, довідка про заробітну плату для призначення пенсії (далі - довідка для призначення пенсії) відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року N 3723-XII "Про державну службу" видається особам, які мають право на призначення пенсії згідно з пунктом 3 Порядку N 622.

Відповідно до п.3 Порядку №750 визначено, що у разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають, зокрема Міністерство соціальної політики України особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в державних органах, юрисдикція яких поширювалася на всю територію України (крім Національного банку України); Національний банк України - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в установах, філіях та представництвах Національного банку України; структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування.

Згідно п.7 Порядку №750, у разі відсутності або перейменування (відсутності) у державному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.

У разі відсутності або перейменування в державному органі посади державної служби, що була останньою, яку особа займала на державній службі після 01 травня 2016 року, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.

Пунктами 8-10 Порядку №750 передбачено, що для отримання довідки подаються такі документи: заява; документ, що підтверджує відсутність в державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу; довідки з архівної установи, в якій зберігаються документи ліквідованих державних органів, або іншого органу (організації, установи), в якому (якій) зберігаються документи про заробітну плату, про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на день звільнення з посади державної служби (припинення державної служби), надбавок до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації, а також інших виплат за їх наявності - у випадку, передбаченому пунктом 6 цього Порядку.

Якщо державний орган, який для особи був останнім місцем роботи на державній службі, знаходиться на тимчасово окупованій території або в населеному пункті, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, або зареєстрований на підконтрольній українській владі території в межах України, але фактично не розпочав свою діяльність, довідки для призначення пенсії видають структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у місті (у разі утворення) рад за місцем фактичного проживання на підконтрольній українській владі території в межах України.

Розмір заробітної плати для призначення пенсій таким особам визначається відповідно до підпунктів 1 - 5 пункту 4 цього Порядку.

Якщо державний орган перебуває на стадії ліквідації, довідку видає ліквідаційна комісія.

Згідно Витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що Летичівська районна державна адміністрація (код ЄДРПОУ 21314961) перебуває в стані припинення.

Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 р. № 1321 "Про затвердження Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються" визначено, що якщо територія району, ліквідованого Верховною Радою України (далі - ліквідований район), включається до території новоутвореного району, в адміністративному центрі якого вже існує райдержадміністрація, райдержадміністрація, що діяла на території ліквідованого району, реорганізується шляхом її приєднання до райдержадміністрації, розташованої в адміністративному центрі новоутвореного району.

При цьому, правонаступником Летичівської районної державної адміністрації є Хмельницька районна державна адміністрація.

Суд звертає увагу позивача, що відповідач на подану заяву про видачу довідки про заробітну плату позивачу надав відповідь в якій зазначив причини відмови у видачі вказаної довідки, однак при цьому запропонував на підставі абз.4 п.3 Порядку №750 за для отримання вказаної довідки звернутись до органів соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації, оскільки в штатному розписі колишньої Летичівської районної державної адміністрації відсутня відповідна посада державної служби.

Крім того, як вже зазначалось вище, згідно п.8 Порядку №750, для отримання довідки подаються такі документи: заява; документ, що підтверджує відсутність в державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу; довідки з архівної установи, в якій зберігаються документи ліквідованих державних органів, або іншого органу (організації, установи), в якому (якій) зберігаються документи про заробітну плату, про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на день звільнення з посади державної служби (припинення державної служби), надбавок до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації, а також інших виплат за їх наявності - у випадку, передбаченому пунктом 6 цього Порядку.

Суд звертає увагу, що відповідачем на підставі наведених вище у Порядку №750 надано правомірну відмову позивачу, оскільки в даному випадку у разі відсутності у органі, зокрема Летичівській районній державній адміністрації на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад - особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію однієї або кількох областей, м. Києва або м. Севастополя, одного або кількох районів, міст обласного значення, та органах місцевого самоврядування.

Тобто враховуючи наведені вище норми Порядку №750, суд вважає, що належним органом, який уповноважений видавати довідки про розмір заробітної плати позивача є зокрема Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Крім того, суд звертає увагу на те, що згідно заяви позивача від 18.03.2021 до голови комісії з реорганізації Летичівської райдержадміністрації, встановлено, що ОСОБА_1 звернулась з проханням надати документи передбачені п.8 Порядку №750, що в свою чергу дає підстави вважати, що позивач має наміри звертатись до Управління соціального захисту населення Хмельницької районної державної адміністрації з заявою про надання відповідної довідки для призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу".

Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).

В той же час згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позивачем не доведена протиправна бездіяльність відповідачів, а тому суд вважає, що відповідачі діяли у спосіб визначений законом та у межах наданих законом повноважень, а тому підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 відсутні.

На підставі ст. 139 КАС України, у зв'язку з відмовою в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі, судові витрати не стягуються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Летичівської районної державної адміністрації, Хмельницької районної державної адміністрації - відмовити.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Летичівська районна державна адміністрація (вул. Героїв Крут, 2/1,Летичів,Хмельницька область,31500 , ідентифікаційний код - 21314961) Хмельницька районна державна адміністрація (вул. Камянецька, 122/2,Хмельницький,Хмельницька область,29016 , ідентифікаційний код - 21318806)

Головуючий суддя О.П. Шевчук