Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
24 червня 2021 р. № 520/6042/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 у достроковому призначенні пенсії за віком як вдові померлого учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 02.02.2021 року.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєструвала шлюб 06.02.1988 року з ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 . Чоловік позивача ОСОБА_3 з 25.05.1983 по 20.06.1985 проходив строкову службу у Збройних Силах СРСР, що підтверджується копією військового квитка серії НОМЕР_2 . В період з 13.06.1986 року по 14.08.1986 року чоловік ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС в складі військової частини № НОМЕР_3 . ІНФОРМАЦІЯ_3 чоловік позивача помер. ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 як дружина померлого учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС звернулась із заявою та документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". На своє звернення позивач отримала рішення №616 від 08.02.2021 відділу призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яким їй відмовлено у призначенні пенсії з підстав того, що чоловік позивача ОСОБА_3 військовозобов'язаний, був призваний на військові збори та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і тому, позивач не має відношення до категорії осіб, яким згідно з пунктом 4 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено достроковий вихід на пенсію, та у зв'язку з відсутністю висновку МСЕК щодо причинного зв'язку смерті її чоловіка - ОСОБА_3 , пов'язаної з ліквідацією Чорнобильської катастрофи. Листом ГУ ПФУ в Харківській області від 17.02.2021 позивачу повідомлено, що рішенням №616 ОСОБА_1 відмовлено у достроковому призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю висновку МСЕК щодо причинного зв'язку смерті мого чоловіка, пов'язаного з ліквідацією Чорнобильської катастрофи. Позивач вважає, що відповідач своїми діями порушує її права.
Ухвалою суду від 19 квітня 2021 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Відповідач надав до суду відзив на позов, у якому вказав, що позивач звернулась із заявою до управління щодо призначення пенсії за віком, як дружина померлого учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС. Рішенням від 08.02.2021 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Чоловік ОСОБА_1 військовозобов'язаний, був призваний на військові збори та приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС. На підставі наданих документів та враховуючи індивідуальні відомості про застраховану особу, страховий стаж ОСОБА_1 на момент звернення склав 36 років 5 місяців 11 днів. Таким чином, оскільки позивач не відноситься до категорії осіб, яким передбачено достроковий вихід на пенсію згідно з п. 4 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" їй відмовлено в призначенні пенсії за віком у межах та у спосіб визначений діючим законодавством України.
Частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєструвала шлюб 06.02.1988 року з ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Чоловік позивача ОСОБА_3 з 25.05.1983 по 20.06.1985 проходив строкову службу у Збройних Силах СРСР, що підтверджується копією військового квитка серії НОМЕР_2 .
В період з 13.06.1986 по 14.08.1986 чоловік ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС в складі військової частини № НОМЕР_3 , що підтверджується копією архівної довідки №51/1/10949 від 18.08.1999 року з галузевого державного архіву Міністерства оборони України та копією довідки з військової частини №542 від 14.08.1986.
Згідно копії посвідчення серії НОМЕР_4 від 24.04.1991 року виданого Кіровським міським військкоматом чоловік позивача ОСОБА_3 мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до експертного висновку Луганської регіональної міжвідомчої експертної Ради по встановленню причинного зв'язку захворювання та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їх професійного характеру від 08.07.1992 №567, встановлено основний діагноз захворювання "гіпертонічна хвороба II ступеня, кризовий перебіг", яке пов'язано з роботою по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
11 червня 2008 року чоловіку позивача Управлінням праці та соціального захисту населення м. Кірова Луганської області видано посвідчення серії НОМЕР_5 , в якому зазначено, що він є інвалідом III групи та мав право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, та згідно довідки до акту огляду МСЕК серії 2-20СМ номер №063832 захворювання пов'язано з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
ІНФОРМАЦІЯ_3 чоловік позивача помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть виданим 14.04.2009 відділом реєстрації актів цивільного стану Кіровського міського управління юстиції Луганської області, серія та номер НОМЕР_6 , актовий запис №171 та довідкою про причину смерті від 13.04.2009 №65.
Відповідно до експертного висновку Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії по встановленню зв'язку захворювань, інвалідності та смерті з діянням іонізованого випромінювання та інших шкідливих наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 09.06.2009 року №231 захворювання чоловіка ОСОБА_3 , що призвело до смерті, пов'язано з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 як дружина померлого учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС звернулась із заявою та документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Судом з матеріалів справи встановлено, що рішенням відділом призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області №616 від 08 лютого 2021 року, яким позивачу відмовлено в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком у зв'язку з тим, що заявниця не відноситься до категорії осіб згідно з пунктом 4 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким передбачено достроковий вихід на пенсію.
Крім того, судом з матеріалів справи встановлено, що відповідачем прийнято ще одне рішення №616 від 08 лютого 2021 року, яким позивачу відмовлено в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з відсутністю висновку МСЕК щодо причинного зв'язку смерті її чоловіка - ОСОБА_3 , пов'язаної з ліквідацією Чорнобильської катастрофи.
Листом ГУ ПФУ в Харківській області від 17.02.2021 позивачу повідомлено, що рішенням №616 ОСОБА_1 відмовлено у достроковому призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю висновку МСЕК щодо причинного зв'язку смерті мого чоловіка, пов'язаного з ліквідацією Чорнобильської катастрофи.
Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернулась за їх захистом до суду.
Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За змістом пункту 1 частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян визначено статтею 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті. яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6. особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6. особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних. - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів ПФУ визначено Законом № 1058-IV.
Абзацом шостим пункту 3 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, в редакції діючій до 6 лютого 2017 року, було встановлено, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
З 6 лютого 2017 року набрала чинності нова редакція наведеної норми, якою встановлено, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 20 статті 6, інваліда війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, інваліда війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до абзаців шостого та сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
За правилами статті 10 Закону України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
При цьому згідно з приміткою до цієї статті до військовослужбовців належать, зокрема, військовозобов'язані, призвані на військові збори.
З огляду на доводи касаційної скарги, відповідач вважає, що лише дружини осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ мають право на призначення дострокової пенсії на підставі абзацу шостого пункту 3 розділу ХV Закону №1058-IV.
Проте, такі доводи суперечать вищезазначеним нормам матеріального права, якими (станом на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії 2 березня 2017 року) передбачено право на дострокове призначення пенсії дружинам військовослужбовців, які померли (загинули) внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.
Крім того, слід зазначити, що можливість отримання пільги, передбаченої абзацом шостим пункту 3 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, зокрема, для дружини, якщо вона не взяла повторний шлюб, військовослужбовця, який помер після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, законодавець не пов'язує з видом військової служби, тривалістю її проходження, військовим званням та посадою, а також часом, що сплинув після звільнення особи з військової служби.
Враховуючи вище наведене, суд доходить висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 у достроковому призначенні пенсії за віком як вдові померлого учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області призначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 дострокову пенсію за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" починаючи з 02.02.2021 року, суд зазначає, що дана вимога задоволенню не підлягає, оскільки матеріали справи містять два рішення з ідентичними реквізитами, а саме: № рішення 616, дата 08.02.2021, проте з різними підставами для відмови позивачу у призначенні дострокової пенсії за віком.
Враховуючи зазначене вище, беручи до уваги неможливість встановлення обставин, якими керувався Пенсійний орган відмовляючи позивачу у призначенні пенсії, суд доходить висновку, що належним способом захисту права позивача на призначення їй дострокової пенсії за віком у відповідності до положень пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" згідно її заяви від 02.02.2021.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснити у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 у достроковому призначенні пенсії за віком як вдові померлого учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути питання щодо призначення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 дострокової пенсії за віком відповідно до пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" згідно її заяви від 02.02.2021.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 908,00 (дев'ятсот вісім гривень 00 коп.) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Спірідонов М.О.