Рішення від 24.06.2021 по справі 520/5657/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2021 р. № 520/5657/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (м. Конституції, 1, Палац Праці, 3 під., 4 пов., м. Харків) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому позивач просив визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування в Харківській області щодо невиплати ОСОБА_1 страхових виплат у зв'язку з встановленням 3 групи інвалідності та втрати 40% працездатності з 02.02.2021 в результаті нещасного випадку на виробництві - захворювання на КОВІД- 19. Зобов'язати Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 страхові виплати за наступними реквізитами: Одержувач: ОСОБА_1 ; Рахунок: НОМЕР_1 ; IBAN НОМЕР_2 ; Банк одержувача: АТ КБ «ПРИВАТБАНК», Київ, Україна, РНОКПП одержувача: НОМЕР_3 , Призначення платежу: Поповнення рахунку ОСОБА_1 .

В обґрунтування позову зазначено, що 15.09.2020, перебуваючи на посаді заступника директора з терапевтичної допомоги КПП «Лозівське ТМО» та, виконуючи повноваження лікаря-терапевта згідно наказу № 1 від 02.01.2020 директора КНП «Лозівське ТМО» Лозівської міської ради Харківської області «Про надання сумісництва ОСОБА_1 », позивач перебував згідно графіком чергувань на вересень 2020 року по стаціонарному відділенню № 2 в нічну зміну, як лікар-терапевт (ургентний). Під час зміни був двічі викликаний в інфекційне відділення для надання допомоги тяжко хворим на гостру респіратору хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, а саме ОСОБА_2 , який перебував на стаціонарному лікуванні в боксі № 4 та ОСОБА_3 , який перебував на стаціонарному лікуванні в боксі № 7. 20.09.2020 позивач відчув погіршення стану здоров'я та 24.09.2020 звернувся до сімейного лікаря. За результатами лікарського обстеження та проведеного аналізу №ВЛ 80096/2020 від 25.09.2020 у позивача виявлено РНК-послідовності, характерні для збудника SARS-CoV-2. З 25.09.2020 позивач проходив лікування в амбулаторному режимі у сімейного лікаря КНП «Лозівський ЦПМСД» Лозівської міської ради. 02.10.2020 згідно виписки із історії хвороби №474 був госпіталізований до інфекційного відділення стаціонарного відділення № 2 КНП «Лозівське ТМО» для проходження стаціонарного лікування. Знаходився на стаціонарному лікуванні з 02.10.2020 по 19.10.2020 з діагнозом «гостре респіраторне захворювання, зумовлене COVID-19 SARS-CoV-2. Негоспітальна двобічна вірусна пневмонія, тяжкий перебіг, 3-4 група. ДН-ІІІ ст. Гіпертермічний синдром. Інтоксикація. ІХС. Стабільна стенокардія, 2 функціональний клас. Атеросклеротичний кардіосклероз. Атеросклероз аорти, коронарних судин. Гіпертронічна хвороба, 11 ст. СН-1ст.».19.10.2020 виписаний зі стаціонару з покращенням стану та відкритим листком тимчасової непрацездатності для проходження подальшого амбулаторного лікування. Згідно розділу 4 акту розслідування гострого професійного захворювання, що сталося 25.09.2020 на КНП «Лозівське територіальне медичне об'єднання» Лозівської міської ради Харківської області від 15.12.2020 зазначено: вид події - інші види (інфікування вірусом SARS-CoV-2); причина настання нещасного випадку, шкідливі або небезпечні виробничі фактори -інші причини (контакт з інфекційним хворим на COVID-19). Розглянувши обставини та причини настання випадку інфікування а гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, комісія ухвалила висновок, що гостре професійне захворювання заступника директора з терапевтичної допомоги КНП «Лозівське ТМО» ОСОБА_1 сталося під час виконання ним посадових обов'язків за режимом роботи підприємства. Лікарсько-експертною комісією високоспеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров'я - Харківського національного медичного університету, науково-дослідного інституту гігієни праці та професійних захворювань надано медичний висновок №29/832/25 від 09.12.2020 про наявність гострого професійного захворювання ОСОБА_1 , встановлене вперше. Підґрунтям для встановлення гострого професійного захворювання є робота в медичному закладі санітарно-епідеміологічного обстеження, де вказано, що контактував з хворими на COVID-19 та призначав їм лікування, висновок лікаря-інфекціоніста, позитивний результат ПЛР на COVID-19, наявна медична документація. Висновок надано на підставив проколу засідання ЛЕК 09.12.2020 №29/832. Позивачу визначено ступінь втрати працездатності 40% згідно довідки МСЕК №028296 від 03.02.21 про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги та встановлено ІІІ групу інвалідності (безстроково) згідно довідки №271692 від 03.02.21 до акта огляду медико-соціальною експертною комісією. У лютому 2021 року позивач звернувся до Лозівського відділення Управління виконавчої дирекції фонду в Харківській області Фонду соціального страхування України з проханням здійснити, як медичному працівнику КЗОЗ, страхову виплату у зв'язку із встановленням групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання коронавірусної хворобою COVID-19, у відповідно до ст.39 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб», Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2009 №1317 та постанови КМУ №498 від 17.06.2020 «Деякі питання надання страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2». Листом від 19.02.2021 №2401-10/206 надано роз'яснення щодо отримання одноразової виплати, зазначивши, що настання професійного захворювання відбулося 25.09.2020, а встановлення групи інвалідності та відсоток втрати працездатності відбулося у 2021 році, що на думку Лозівського відділення Управління виконавчої дирекції фонду в Харківській області Фонду соціального страхування України позбавляє можливості на отримання одноразової страхової виплати у відповідності до постанови КМУ від 17.06.2020 №498. 18.02.2021 позивач звернувся до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області з проханням здійснити йому, як медичному працівнику КЗОЗ страхову виплату у зв'язку із встановленням групи інвалідності, що настала внаслідок захворювання коронавірусної хворобою COVID-19. Листом від 02.03.2021 №02-14-811 відмовлено у виплаті одноразової страхової виплати на підстав ст.ст.253, 254 ЦК України, повідомивши, що захворювання на гостру респіратору хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2 настало 25.09.2020 під час виконання позивачем професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження. Обласною медико-соціальною експертною комісією № 1 КЗОЗ «Обласний центр медико-соціальної експертизи» позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності та 40 % втрати працездатності з 02.02.2021, тобто групу інвалідності та ступінь втрати працездатності встановлено не протягом одного календарного року (з 01.01.2020 по 31.12.2020) з моменту настання гострого професійного захворювання, як це передбачено ст.39 ЗУ №1645-ІІІ п.2 Порядку №498, що на думку відповідача є перешкодою для одноразової страхової виплати. Вказані обставини зумовили звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою від 28.04.21 було відкрито спрощене провадження у справі.

Відповідачем подано відзив на адміністративний позов, в якому він просив відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву відповідачем заначено, що вимога позивача щодо нарахування та виплати страхової виплати не відповідає ст.39 ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб» та суперечить п.2 Порядку здійснення страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2 та визначення їх розмірів, затвердженого постановою КМУ від 17.06.2020 №498. Із наданих копій документів, як зазначає відповідач, Управлінням було встановлено, що гостре професійне захворювання, згідно акту (форма Н1\П) від 15.12.2020, затвердженого директором КНП «Лозівське територіальне медичне об'єднання» Лозівської міської ради Харківської області від 16.12.2020, сталося 25.09.2020, внаслідок захворювання на гостру респіратору хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2 під час виконання позивачем професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження. Обласною медико-соціальною експертною комісією № 1 КЗОЗ «Обласний центр медико-соціальної експертизи» позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності та 40% втрати працездатності з 02.02.2021. Отже, на думку відповідача, групу інвалідності та ступінь втрати працездатності позивачу не було встановлено протягом одного календарного року (з 0101.2020 по 31.12.2020) з момент настання гострого професійного захворювання (25.09.2020), як це установлено вимогами ст.39 ЗУ №1645-ІІІ та пункту 2 Порядку №498.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до наступного.

Спірні відносини між сторонами щодо підстав забезпечення Державою страхових виплат медичним працівникам державних і комунальних закладів охорони здоров'я, зумовлених захворюванням на інфекційні хвороби, що пов'язані з виконанням професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження збудниками інфекційних хвороб, та порядку і розмірів їх виплат регулюються правовими нормами Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" від 6 квітня 2000 року N 1645-III (надалі - Закон N 1645-III), що були чинні на день їх виникнення.

За приписами ст.39 Закону N 1645-III захворювання на інфекційні хвороби медичних та інших працівників, що пов'язані з виконанням професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження збудниками інфекційних хвороб (надання медичної допомоги хворим на інфекційні хвороби, роботи з живими збудниками та в осередках інфекційних хвороб, дезінфекційні заходи тощо), належать до професійних захворювань. Зазначені працівники державних і комунальних закладів охорони здоров'я та державних наукових установ підлягають обов'язковому державному страхуванню на випадок захворювання на інфекційну хворобу в порядку та на умовах, установлених Кабінетом Міністрів України.

Держава забезпечує страхові виплати в таких розмірах медичним працівникам державних і комунальних закладів охорони здоров'я у разі встановлення групи інвалідності протягом одного календарного року, що настала внаслідок захворювання коронавірусною хворобою (COVID-19), за умови, що таке захворювання пов'язане з виконанням професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження - залежно від встановленої працівнику групи інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності, але не менше 300-кратного розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року;

Розмір та порядок здійснення страхових виплат, передбачених пунктом 1 частини другої цієї статті, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Механізм надання Фондом соціального страхування України (далі - Фонд) страхових виплат медичним працівникам державних і комунальних закладів охорони здоров'я у разі їх захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, та членам їх сімей у разі смерті медичного працівника внаслідок інфікування такою хворобою, передбачених статтею 39 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", а також розміри таких страхових виплат визначені в Порядку здійснення страхових виплат у разі захворювання або смерті медичних працівників у зв'язку з інфікуванням гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та визначення їх розмірів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 р. N 498 (надалі - Порядок N 498).

Судом встановлено та визнається сторонами, що ОСОБА_1 , позивач у справі, в період з 15.09.2020 працював на посаді заступника директора з терапевтичної допомоги КНП «Лозівське територіальне медичне об'єднання» КНП «Лозівське територіальне медичне об'єднання», Лозівської міської ради Харківської області.

Позивач в силу виконанням вказаних професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження захворіла коронавірусною хворобою (COVID-19), що було підтверджено 24.09.2020 ПЛР тестом. З 25.09.2020 позивач проходив лікування в амбулаторному режимі у сімейного лікаря КНП «Лозівський ЦПМСД» Лозівської міської ради. 02.10.2020 був госпіталізований до інфекційного відділення стаціонарного відділення №2 КНП «Лозівське ТМО» для проходження стаціонарного лікування. 19.10.2020 ОСОБА_1 виписаний зі стаціонару з покращенням стану та відкритим листком тимчасової непрацездатності для проходження подальшого амбулаторного лікування.

За висновком МСЕК від 03.02.2021 серія 12 ААА №028296 позивачу встановлена стійка втрата професійної працездатності 40% та 3 група інвалідності, безстроково.

Вказані обставини підтверджуються дослідженими наявними в матеріалах справи виписками із її медичних карток амбулаторного та стаціонарного хворого, результатом аналізу №ВЛ 80096/2020 від 25.09.2020, медичним висновком лікарсько-експертної комісії високоспеціалізованого профпатологічного закладу охорони здоров'я про наявність гострого професійного захворювання від 09.12.2020 №29/832/25, консультативними висновками спеціаліста, актом розслідування професійного захворювання від 25.09.2020, що сталося з позивачем.

Крім того, до заперечень на відповідь на відзив від 25.05.2021 відповідачем надані копії постанов про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі стійкої втрати професійної працездатності від 11.02.2021 №2012/11194/11194/1 та про призначення позивачу щомісячної грошової виплати з 02.02.2021 від 11.02.2021 №2012/11194/11194/2 за зареєстрованим страховим випадком трудове каліцтво, що сталося 25.09.2020.

Судом встановлено та визнається сторонами, що позивач 10.02.2021 звернувся до відповідача щодо отримання спірної страхової виплати. За результатами розгляду такого звернення Лозівським відділенням Фонду соціального страхування України Управління виконавчої дирекції фонду в Харківській області надано роз'яснення від 19.02.2021 №2401-10/206, в яких зазначено, що відповідно до особової справи, згідно акту Н-1/П від 16.12.2020, гостре професійне захворювання сталося 25.09.2020 в КНП «Лозівського територіального медичного об'єднання» Лозівської міської ради Харківської області група інвалідності та відсоток втрати працездатності встановлено обласною медико-соціальною експертною. Згідно вищевикладеного, група інвалідності, що настала внаслідок захворювання коронавірусною хворобою комісією №1 від 03.02.2021, довідка МСЕК серія 12ААА №028296, що настала внаслідок захворювання коронавірусною хворобою COVID-19) не була встановлена ОСОБА_1 протягом одного календарного року.

Листом від 02.03.2021 №02-14-811 позивачу Управління виконавчої дирекції фонду в Харківській області було повідомлено, що внаслідок захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, яке настало 25.09.2020 під час виконання ОСОБА_1 професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження, Обласною медико-соціальною експертною комісією № 1 КЗОЗ «Обласний центр медико-соціальної експертизи» позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності та 40% втрати працездатності з 02.02.2021. Зазначено, що групу інвалідності та ступінь втрати працездатності встановлено не протягом одного календарного року (з 01.01.2020 по 31.12.2020) з моменту настання гострого професійного захворювання, як це передбачено вимогами ст.39 ЗУ №1645-ІІІ та п.2 Порядку №498. Виходячи з вищевикладеного, в Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області відсутні правові підстави для призначення та виплати одноразової страхової виплати, передбаченої Законом України №1645-ІІІ.

Таким чином, така відмова була позивачу зумовлена виключно тим, що інфікування позивача коронавірусною хворобою (COVID-19) мало місце 25.09.2020, а встановлення другої групи інвалідності внаслідок такого захворювання мало місце 02.02.2021, тобто в межах різник календарних років, що в силу вимог ст.39 Закону N 1645-III, на думку відповідача, виключає можливість призначення спірної страхової виплати.

Таке рішення відповідача не ґрунтується на вимогах чинного законодавства та є наслідком безпідставного трактування положень ст.39 Закону N 1645-III.

Безспірно, за змістом ст.39 Закону N 1645-III Держава забезпечує страхові виплати медичним працівникам державних і комунальних закладів охорони здоров'я у разі встановлення групи інвалідності протягом одного календарного року, що настала внаслідок захворювання коронавірусною хворобою (COVID-19), за умови, що таке захворювання пов'язане з виконанням професійних обов'язків в умовах підвищеного ризику зараження - залежно від встановленої працівнику групи інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності.

Разом з тим, приписи ст.39 Закону N 1645-III не містять визначення поняття "протягом одного календарного року" для даних спірних відносин.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача, що календарний рік, починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Таке трактування календарного року наведене в статті 3 Бюджетного кодексу України для визначення бюджетного періоду для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України. Тобто, таке трактування календарного року підлягає врахуванню виключно для вирішення бюджетних правовідносин.

Більш того, таке буквальне трактування поняття "протягом одного календарного року" для даних спірних відносин призводить до непрямої дискримінації осіб (медичних працівників державних і комунальних закладів охорони здоров'я) в залежності від календарної дати захворювання коронавірусною хворобою (COVID-19).

Тобто, медичні працівники, які можуть захворіти чи захворіли коронавірусною хворобою (COVID-19) на початку певного календарного року отримують певні вигоди у порівнянні з медичними працівниками, які можуть захворіти чи захворіли коронавірусною хворобою (COVID-19) в кінці певного календарного року

Загальновідомо, що алгоритм дій медико-соціальних експертних комісій щодо встановлення ступеня стійкої втрати професійної працездатності у відсотках працівникам, яким заподіяно ушкодження здоров'я, пов'язане з виконанням трудових обов'язків, врегульовано вимогами статті 7 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні", статті 30 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2009 року N 1317, тощо. Такий алгоритм виключає можливість особам, які можуть захворіти чи захворіли коронавірусною хворобою (COVID-19) протягом останніх трьох місяців календарного року, фізично отримати в тому ж календарному році певне рішення такої МСЕК.

Суд враховує, що згідно положень статті 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Суд вважає, що таке стилістичне викладення положень ст.39 Закону N 1645-III за своєю суттю є виключно технічним недоліком, який призводить до порушення права окремих медичних працівників на одержання страхових виплат, передбачених законом.

Про це прямо зазначено в Пояснювальній записці до проекту Закону України про внесення змін до статті 39 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" щодо врегулювання окремих питань соціального захисту медичних працівників, постраждалих від коронавірусної хвороби (COVID-19) від 22.04.2021року за №5415, який прийнятий Верховною Радою України.

Таким чином, бездіяльність Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування в Харківській області щодо невиплати ОСОБА_1 страхових виплат у зв'язку з встановленням 3 групи інвалідності та втрати 40% працездатності з 02.02.2021 в результаті нещасного випадку на виробництві - захворювання на КОВІД- 19 не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, призводить до порушення прав позивача, а тому є протиправною.

Порушене право позивача підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 страхові виплати у зв'язку з встановленням 3 групи інвалідності та втрати 40% працездатності з 02.02.2021 в результаті нещасного випадку на виробництві - захворювання на COVID-19.

Розподіл судових витрат здійснюється за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (м. Конституції, 1, Палац Праці, 3 під., 4 пов., м. Харків) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області щодо невиплати ОСОБА_1 страхових виплат у зв'язку з встановленням 3 групи інвалідності та втрати 40% працездатності з 02.02.2021 в результаті нещасного випадку на виробництві - захворювання на COVID-19.

Зобов'язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 страхові виплати у зв'язку з встановленням 3 групи інвалідності та втрати 40% працездатності з 02.02.2021 в результаті нещасного випадку на виробництві - захворювання на COVID-19 за наступними реквізитами: Одержувач: ОСОБА_1 ; Рахунок: НОМЕР_1 ; IBAN НОМЕР_2 ; Банк одержувача: АТ КБ «ПРИВАТБАНК», Київ, Україна, РНОКПП одержувача: НОМЕР_3 , Призначення платежу: Поповнення рахунку ОСОБА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (ЄДРПОУ 41313928) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір у розмірі 908 грн. (дев'ятсот вісім гривень).

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.В. Єгупенко