Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
місто Харків
22 червня 2021 р. справа № 520/6114/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Старосєльцевої О.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без призначення судового засідання з викликом (повідомленням) осіб справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Великобурлуцький сироробний завод" до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, про зобов'язання вчинити певні дії ,-
встановив:
Позивач, Приватне акціонерне товариство "Великобурлуцький сироробний завод" (далі за текстом - заявник, платник, Товариство, ПРАТ) у порядку адміністративного судочинства заявив вимоги (з урахуванням наданих уточнень) про зобов'язання Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (що є правонаступником ліквідованого Головного управління ДПС у Харківській області), задекларовану ПРАТ «Великобурлуцький сироробний завод» у податковій звітності з ПДВ суму бюджетного відшкодування в розмірі 976.910,00 грн., зарахувати як сплату податку на прибуток підприємств.
Аргументуючи заявлені вимоги зазначив, що відповідачем після закінчення процедури оскарження відповідного податкового повідомлення-рішення не зараховано задекларовану у податковій звітності з ПДВ суму бюджетного відшкодування в розмірі 976.910,00 грн. в рахунок сплати податку на прибуток підприємств, чим порушено майнові права та охоронювані законом інтереси позивача.
Відповідач, Головне управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі за текстом - контролюючий орган, владний суб'єкт, Головне управління, ГУ), з поданим позовом не погодився.
Аргументуючи заперечення проти позову посилався на помилку в частині невідповідності банківського рахунку у зв'язку з переходом на нову систему банківських рахунків IBAN, що виникла при спробі проведення процедури узгодження суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в рахунок сплати податку на прибуток в розмірі 976.910,00 грн. по декларації з ПДВ за серпень 2019 року.
Заявником надано відповідь на відзив стосовно того, що в чинному законодавстві визначений чіткій механізм виконання рішення суду, який відповідачем не дотримано.
Період відпустки з 07.06.2021р. по 21.06.2021р. зумовив розгляд справи по суті - 22.06.2021р.
Суд, вивчивши доводи позову, відзиву на позов та відповіді на відзив, повно виконавши процесуальний обов'язок із збору доказів, перевіривши доводи сторін добутими доказами, з'ясувавши обставини фактичної дійсності, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
За матеріалами справи судом установлено, що 18.09.2019 р. до контролюючого органу заявником було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2019 р., де в рядку 20.2.2. задекларовано бюджетне відшкодування в розмірі 976.910,00 грн., разом з додатками, у тому числі, з заявою (додаток 4 до декларації) про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 976.910,00 грн.
У жовтні 2019 року контролюючий орган провів камеральну перевірку даних заявника задекларованих у податковій звітності з ПДВ щодо суми від'ємного значення, що підлягає бюджетному відшкодуванню у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету по податковій декларації з податку на додану вартість за серпень 2019 р., за результатами якої складений акт від 16.10.2019 р. №255/20-40-12-02-08/5507436.
За наслідками перевірки контролюючим органом встановлено порушення Приватним акціонерним товариством "Великобурлуцький сироробний завод" вимог податкового законодавства п.200.1, п.200.4, п.200.7, п.200.9 ст.200 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим не має права на отримання суми бюджетного відшкодування за серпень 2019 року (від 18.09.2019 р. №9213691371) в розмірі 976910,00 грн.
На підставі зазначених висновків контролюючим органом прийнято податкове повідомлення - рішення №00000770402 від 08.11.2019 року, яким повідомлено ПрАТ "Великобурлуцький сироробний завод", що згідно п.200.1, п. 200.4, п.200.14 ст.200 Податкового кодексу України виявлено відсутність права на отримання бюджетного відшкодування за період серпень 2019 року та відсутність права на врахування такої суми від'ємного значення при наданні бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку у розмірі 976910,00 грн.
Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням - рішенням позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення від 08.11.2019 р. №00000770402, яким відмовлено у наданні бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 976.910,00 грн. та зобов'язання Головне управління ДПС у Харківській області задекларовану ПРАТ “Великобурлуцький сироробний завод” у податковій звітності з ПДВ суму бюджетного відшкодування в розмірі 976.910,00 грн., зарахувати як сплату податку на прибуток підприємств.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12.08.2020 року у справі 520/5549/2020, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного суду від 27.10.2020 року, було скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 08 листопада 2019 р. №00000770402, яким відмовлено у наданні бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 976.910,00 грн. У задоволенні позовних вимог про зобов'язання Головне управління ДПС у Харківській області задекларовану ПРАТ “Великобурлуцький сироробний завод” у податковій звітності з ПДВ суму бюджетного відшкодування в розмірі 976.910,00 грн., зарахувати як сплату податку на прибуток підприємств - відмовлено з огляду на їх передчасність.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 08.11.2019 р. №00000770402 скасовано.
Заявник звертався до відповідача листом від 28.01.2021р. стосовно зарахування задекларованої Товариством у податковій звітності з ПДВ суми бюджетного відшкодування в розмірі 976.910,00 грн., як сплату податку на прибуток підприємств, проте, листом №4662/6/20-40-18-06-18 від 16.02.2021р. заявника повідомлено, що для виконання вказаного рішення суду контролюючим органом направлено запит до ДПС України щодо надання роз'яснень та механізму зарахування зазначеної суми бюджетного відшкодування ПДВ в рахунок сплати податку на прибуток.
Оскільки суми бюджетного відшкодування з ПДВ по декларації за серпень 2019 року Товариством не отримані, а також не здійснено зарахування вказаної суми в рахунок сплати грошових зобов'язань Товариства з податку на прибуток, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку викладеним обставинам справи, суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України та Податковим кодексом України (далі - ПК України) в редакції, що була чинною на момент їх виникнення.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків регулюються ст. 200 ПК України.
Пунктом 200.1 статті 200 ПК України встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно з п. 200.4 ст. 200 ПК України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:
а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -
б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;
в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації (п. 200.7 ст. 200 ПК України).
Відповідно до п. 200.10 ст. 200 ПК України у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).
Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу.
Згідно з абз. 8, 9, п.п. ґ) п. 200.12 статті 200 ПК України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.
У випадках, передбачених підпунктами "а", "г" і "ґ" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування контролюючим органом на наступний робочий день після виникнення такого випадку.
Узгоджена сума бюджетного відшкодування стає доступною органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання на наступний операційний день за днем її відображення в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та перераховується органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у строки, передбачені пунктом 200.13 цієї статті, на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку та/або на бюджетні рахунки для перерахування у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України".
Відповідно до п. 200.15 статті 200 ПК України у разі коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний внести відповідні дані до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов'язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника.
У разі неузгодження контролюючим органом суми податку, заявленої до відшкодування, або її частини зобов'язання з бюджетного відшкодування податку в частині неузгодженої суми виникає з дня закінчення процедури адміністративного або судового оскарження, за результатами якої прийнято рішення на користь платника податків.
Отже, зазначеними вище нормами ПК України в разі узгодження суми податку, заявленої до відшкодування, передбачена можливість зарахування суми від'ємного значення у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податку з інших платежів.
Разом з тим, нормою п.п. "б" п. 200.4 ст. 200 ПК України можливість зарахування суми від'ємного значення у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податку з інших платежів, передбачена лише за умови, що останні сплачуються саме до державного бюджету.
Вищевикладене також підтверджується положеннями п. 200.12 статті 200 ПК України, зі змісту якого вбачається можливість зарахування податку суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються саме до Державного бюджету України.
Так, відповідно до підпункту 9.1.1 пункту 9.1, пункту 9.3 статті 9 ПК України податок на прибуток підприємств є загальнодержавним податком; зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства визначаються Бюджетним кодексом України.
Частиною 1 статті 5 Бюджетного кодексу України встановлено, що бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів.
Пунктом 2 частини 2 статті 29 Бюджетного кодексу України встановлено, що до доходів загального фонду Державного бюджету України (з урахуванням особливостей, визначених пунктом 1 частини другої статті 67-1 цього Кодексу) належать, у тому числі, 90 відсотків податку на прибуток підприємств (крім податку на прибуток підприємств державної власності, що зараховується до загального фонду державного бюджету в повному обсязі, та податку, визначеного пунктом 18 частини першої статті 64, пунктом 1 частини першої статті 64-1 та пунктом 1-2 частини першої статті 66 цього Кодексу).
В контексті спірних відносин процедура оскарження податкового повідомлення-рішення від 08 листопада 2019 р. №00000770402, яким відмовлено у наданні бюджетного відшкодування з ПДВ у розмірі 976.910,00 грн., закінчена, а отже, у контролюючого органу з 27.10.2020р. (з дня закінчення процедури судового оскарження по справі №520/5549/2020) виник обов'язок із зарахування задекларованої Товариством у податковій звітності з ПДВ суми бюджетного відшкодування в розмірі 976.910,00 грн. в рахунок сплати податку на прибуток підприємств.
Контролюючим органом не наведено суду жодних обставин, що могли б слугувати підставою для відмови у зарахуванні відповідної суми в рахунок сплати податку на прибуток підприємств.
Посилання ГУ на помилку в частині невідповідності банківського рахунку у зв'язку з переходом на нову систему банківських рахунків IBAN не може слугувати підставою для відмови у зарахуванні відповідної суми в рахунок сплати грошових зобов'язань, оскільки вказане не передбачено чинними положеннями ПК України.
В свою чергу, узгодженість суми бюджетного відшкодування в розмірі 976.910,00 грн. владним суб'єктом не оспорюється.
Отже, враховуючи вищевикладені положення та узгодженість суми бюджетного відшкодування в розмірі 976.910,00 грн., суд приходить до висновку, про наявність у відповідача обов'язку зарахувати задекларовану Товариством у податковій звітності з ПДВ суму бюджетного відшкодування в розмірі 976.910,00 грн.
При розв'язанні спору, суд зважає на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі “Гарсія Руїз проти Іспанії”, від 22.02.2007р. у справі “Красуля проти Росії”, від 05.05.2011р. у справі “Ільяді проти Росії”, від 28.10.2010р. у справі “Трофимчук проти України”, від 09.12.1994р. у справі “Хіро Балані проти Іспанії”, від 01.07.2003р. у справі “Суомінен проти Фінляндії”, від 07.06.2008р. у справі “Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії”) і тому надав оцінку усім обставинам справи, котрі мають юридичне значення для правильного вирішення спору, та дослухався до усіх аргументів сторін, які ясно і чітко сформульовані та здатні вплинути на результат вирішення спору.
Розподіл судових витрат по справі слід здійснити відповідно до ст.139 КАС України та Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст.ст. 6-9, ст.ст. 241-243, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства, суд -
вирішив:
Позов - задовольнити.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Харківській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (61057, м. Харків, вул.Пушкінська, 46, код ЄДРПОУ - 43983495), зарахувати задекларовану Приватним акціонерним товариством «Великобурлуцький сироробний завод» (вул. Соборна, 2, смт. Великий Бурлук, Харківська обл., 62602, код ЄДРПОУ - 05507436) у податковій звітності з ПДВ суму бюджетного відшкодування в розмірі 976.910,00 грн. (дев'ятсот сімдесят шість тисяч дев'ятсот десять гривень 00 копійок), в рахунок сплати податку на прибуток підприємств.
Стягнути на користь Приватного акціонерного товариства "Великобурлуцький сироробний завод" (вул. Соборна, 2, смт. Великий Бурлук, Харківська обл., 62602, код ЄДРПОУ - 05507436) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (61057, м. Харків, вул.Пушкінська, 46, код ЄДРПОУ - 43983495) витрати зі сплати судового збору у розмірі 2270 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень).
Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).
Суддя О.В.Старосєльцева