Рішення від 24.06.2021 по справі 480/3318/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2021 року Справа № 480/3318/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу №480/3318/21

за позовом виконувача обов'язків керівника Сумської окружної прокуратури Сумської області в інтересах держави

до Миропільської сільської ради Сумської області

про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Виконувач обов'язків керівника Сумської окружної прокуратури Сумської області в інтересах держави звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Миропільської сільської ради Сумської області, в якій просить:

1. Зобов'язати Миропільську сільську раду Сумської області розглянути у відповідності до Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” питання щодо зменшення розміру плати за харчування на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких є троє і більше дітей, які навчаються у дошкільних навчальних закладах та дошкільних підрозділах закладів загальної середньої освіти комунальної власності Миропільської сільської ради.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що Сумською окружною прокуратурою Сумської області встановлено, що Миропільською сільською радою Сумської області 22 січня 2021 року прийнято рішення “Про розмір плати батьків за харчування дітей в закладах загальної середньої освіти та закладах дошкільної освіти у 2021 році”. Однак, вказане рішення, не відповідає вимогам чинного законодавства та не передбачає пільгові умови оплати харчування для окремих категорій сімей з дітьми, яким державою надані додаткові гарантії соціального захисту, а саме всупереч п. 2.3 “Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах”, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 667 від 21.11.2002 (далі-Порядок) та п.3 Постанови Кабінету Міністрів України “Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів” № 1243 від 26.08.2002, відповідно до яких розмір плати зменшується на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей, у вказаному рішенні Миропільської сільської ради, яким затверджено розмір плати за харчування дітей у закладах загальної середньої та закладах дошкільної освіти у 2021 році, не передбачено у дошкільних навчальних закладах та дошкільних підрозділах навчально-виховних комплексів зменшення батьківської плати на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей.

Враховуючи зазначене, просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 20.04.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що прокурор не наділений правом для звернення до суду з позовом до органу місцевого самоврядування про зобов'язання вчинити дії, що також узгоджується зі ст.18-1 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, відповідно до якої орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

Частинами 1 і 2 статті 71 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” встановлено, що територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.

Органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень.

Жодним Законом України прокуратурі не надано право здійснювати контроль за діяльністю місцевих рад.

Фактично, подання даного позову прокурором є втручанням у здійснення сільською радою власних повноважень. Крім цього, законом не передбачено зобов'язання вчинити дії сільську раду, а саме, прийняти рішення, адже прийняття рішень залежить від депутатів, примусити яких прийняти якесь рішення є незаконним явищем.

Крім цього, відповідач зазначив, що 22.01.2021 сільською радою прийнято рішення “Про розмір плати батьків за харчування дітей в закладах загальної середньої освіти та закладах дошкільної освіти у 2021 році”, яким встановлено розмір плати батьків за харчування дітей в Миропільському дошкільному навчальному закладі (ясла-сад), Запсільському закладі дошкільної освіти (ясла-сад) “Рукавичка” та дошкільних групах Миропільського навчально-виховного комплексу: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад на 2021 рік у розмірі 40 % від вартості харчування на день, доплата з бюджету - 60 % - пункт 1 рішення.

Звільнено від плати за харчування дітей в Миропільському дошкільному навчальному закладі (ясла-сад), Запсільському закладі дошкільної освіти (ясла-сад) “Рукавичка” та Миропільському навчально-виховному комплексі: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад, батьки яких мають статус учасників антитерористичної операції/операції об'єднаних сил, бойових дій, призвані на військову службу згідно Указу Президента України від 17.03.2014 року №303/2014 “Про часткову мобілізацію” та Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” та батьки яких мають статус внутрішньо переміщених осіб із зони антитерористичної операції - пункт 2 рішення.

Звільнено від плати за харчування дітей Миропільського дошкільного навчального закладу (ясла-сад), Запсільського закладу дошкільної освіти (ясла- сад) “Рукавичка” та Миропільського навчально-виховного комплексу: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад такі категорії:

- учні 1-4 класів;

- діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування;

- діти з малозабезпечених сімей, що отримують допомогу відповідно до закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям”;

- діти з особливими освітніми потребами - пункт 3 рішення.

Крім цього, вирішено оплату за харчування дітей пільгових категорій здійснювати за рахунок місцевого бюджету - пункт 4 рішення.

Дане рішення охоплює всі категорії осіб, включаючи батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей (п.4. рішення).

Поряд з викладеним, на території сільської ради реалізовується Програма “Організація харчування дітей ЗЗСО та ЗДО Миропільської ОТГ на 2020-2022 роки”, затверджена рішенням сільської ради 24.12.2019. Даною Програмою охоплені всі категорії населення, в тому числі, батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей.

Крім цього, відповідач вважає, що прокурором подано позов з пропуском тримісячного строку позовної давності, оскільки згідно абз.2 ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог.

Підстави для звернення прокурор до суду виникли з моменту проведення засідання першої сесії об'єднаної територіальної громади Миропільської сільської ради - 29.12.2016, на якій прийняті рішення “Про підсумки виборів сільського голови та визнання його повноважень”, “Про підсумки виборів депутатів сільської ради та визнання їх повноважень”, обрано сільського голову Миропільської сільської ради та почато повноваження депутатів сільської ради.

Постановою Верховного Суду України від 24.01.2018 у справі № 914/801/17, в якій прокурор оскаржував судові рішення, якими йому було відмовлено у задоволенні позову з огляду на пропуск строків позовної давності. ВС за результатами розгляду касаційної скарги зазначив, що початок перебігу строків позовної давності треба відраховувати з моменту, коли про порушене право дізналась або могла дізнатись саме держава в особі уповноваженого органу, а не конкретний позивач або прокурор.

В даному випадку такими органами є Міністерство соціального захисту України, відповідні структурні підрозділи Сумської облдержадміністрації та Сумської районної державної адміністрації.

Враховуючи зазначене, просить відмовити в задоволенні позовних вимог та застосувати строк позовної давності до позовних вимог позивача (а.с. 32-34).

Дослідивши матеріали адміністративної справи, позовну заяву та відзив, зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що 22.01.2021 року Миропільською сільською радою Сумської області прийнято рішення “Про розмір плати батьків за харчування дітей в закладах загальної середньої освіти та закладах дошкільної освіти у 2021 році” (а. с. 19-20).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Так, на думку прокурора вказане рішення не відповідає вимогам чинного законодавства зокрема не передбачає пільгові умови оплати харчування для окремих категорій сімей з дітьми, яким державою надані додаткові гарантії соціального захисту, а саме всупереч п. 2.3 “Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах”, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 667 від 21.11.2002 (далі-Порядок) та п.3 Постанови Кабінету Міністрів України “Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів” № 1243 від 26.08.2002, відповідно до яких розмір плати зменшується на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей, у вказаному рішенні Миропільської сільської ради, не передбачено у дошкільних навчальних закладах та дошкільних підрозділах навчально-виховних комплексів зменшення батьківської плати на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей.

Відповідно до ч.2 ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту», організація та відповідальність за харчування дітей у державних і комунальних закладах дошкільної освіти покладаються на Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації, районні державні адміністрації, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері освіти, інші центральні органи виконавчої влади, яким підпорядковані заклади дошкільної освіти, органи місцевого самоврядування, а також на керівників закладів дошкільної освіти.

Згідно з ч.5 ст.35 Закону України «Про дошкільну освіту», батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному закладі дошкільної освіти у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.

Пільгові умови оплати харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.

Пунктом 2.2 Порядку передбачено, що розмір плати за поданням дошкільного навчального закладу встановлюють місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування або підприємства, організації та установи, які перебувають у державній (комунальній) формі власності і мають у своєму підпорядкуванні дошкільні навчальні заклади, один раз на рік з урахуванням матеріального стану сім'ї та режиму роботи закладу. Вони можуть установлювати додаткові пільги щодо батьківської плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, підприємств, організацій, установ.

Згідно з п.2.3 вказаного Порядку, розмір плати зменшується на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей.

Аналогічна норма передбачена і в Постанові Кабінету Міністрів України “Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів” № 1243 від 26.08.2002, зокрема п.3 передбачено, установити знижки з плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах у таких розмірах: сім'ям, які мають трьох і більше дітей, за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах - на 50 відсотків.

Відповідно до 2.5 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальний закладах, звільнення батьків від плати або зменшення розміру плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах проводиться щорічно і може переглядатися на протязі року, але не більше одного разу, та запроваджується в місячний термін після подання відповідних документів (довідок про сукупний дохід кожного члена сім'ї за попередній квартал, виданих за місцем отримання доходів, і довідки про склад сім'ї, виданої житлово-комунальними організаціями, сільськими (селищними) радами).

З наведених нормативних положень вбачається, що орган місцевого самоврядування повинен прийняти загальне рішення про встановлення конкретного розміру вартості харчування та пільгову вартості харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки. А зменшення певних категорій осіб від плати за харчування дітей та забезпечення безкоштовним харчуванням певних категорій дітей здійснюється органом місцевого самоврядування в силу вимог закону, шляхом прийняття індивідуальних рішень після надання визначних законодавством документів.

Саме на виконання таких вимог рішенням селищної ради від 22.01.2021 року Миропільською сільською радою Сумської області прийнято рішення “Про розмір плати батьків за харчування дітей в закладах загальної середньої освіти та закладах дошкільної освіти у 2021 році” (а. с. 19-20), яким встановлено розмір плати батьків за харчування дітей в Миропільському дошкільному навчальному закладі (ясла-сад), Запсільському закладі дошкільної освіти (ясла-сад) “Рукавичка” та дошкільних групах Миропільського навчально-виховного комплексу: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад на 2021 рік у розмірі 40 % від вартості харчування на день, доплата з бюджету - 60 % - пункт 1 рішення.

Звільнено від плати за харчування дітей в Миропільському дошкільному навчальному закладі (ясла-сад), Запсільському закладі дошкільної освіти (ясла-сад) “Рукавичка” та Миропільському навчально-виховному комплексі: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад, батьки яких мають статус учасників антитерористичної операції/операції об'єднаних сил, бойових дій, призвані на військову службу згідно Указу Президента України від 17.03.2014 року №303/2014 “Про часткову мобілізацію” та Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” та батьки яких мають статус внутрішньо переміщених осіб із зони антитерористичної операції - пункт 2 рішення.

Звільнено від плати за харчування дітей Миропільського дошкільного навчального закладу (ясла-сад), Запсільського закладу дошкільної освіти (ясла- сад) “Рукавичка” та Миропільського навчально-виховного комплексу: загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад такі категорії:

- учні 1-4 класів;

- діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування;

- діти з малозабезпечених сімей, що отримують допомогу відповідно до закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям”;

- діти з особливими освітніми потребами - пункт 3 рішення.

Оплату за харчування дітей пільгових категорій здійснювати за рахунок місцевого бюджету - пункт 4 рішення.

Наведене рішення є загального характеру та прийнято на виконання вимог ст.35 Закону України «Про дошкільну освіту», якою передбачений обов'язок органами місцевого самоврядування визначити розмір плати та пільгові умови оплати за харчування дітей у державному та комунальному закладі дошкільної освіти.

Суд звертає увагу, що ні в заявах по суті справи, ні під час судового розгляду представники прокуратури не вказали фактів порушення відповідачем прав конкретних осіб на отримання пільг з оплати харчування дітей у дошкільних навчальних закладах, і навіть не посилались на такі обставини.

Отже, позиція прокурора щодо існування у відповідача обов'язку по прийняттю на поточний рік рішення про зменшення розміру плати за харчування на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких є троє і більше дітей, які навчаються у дошкільних навчальних закладах та дошкільних підрозділах закладів загальної середньої освіти комунальної власності Миропільської сільської ради , яким зменшено наведений розмір оплати в силу вимог закону, є помилковим, а тому позовні вимоги виконувача обов'язків керівника Сумської окружної прокуратури Сумської області в інтересах держави до Миропільської сільської ради Сумської області про зобов'язання вчинити дії не підлягають задоволенню.

Наведена позиція суду також узгоджується із практикою П'ятого апеляційного адміністративного суду, зокрема постановою від 16 жовтня 2019 р. по справі № 540/1247/19.

Щодо клопотання Миропільської сільської ради Сумської області про залишення позовної заяви без розгляду, суд зазначає наступне.

Згідно ч.1 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч. 2 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч.3 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.

Так, з матеріалів справи судом встановлено, що 12.03.2021 прокурор звертався до Миропільської сільської ради із листом про надання інформації (а.с.16-17).

16.03.2021 Миропільською сільською радою на наведене звернення на адресу прокурора надано відповідь (а.с. 18).

19.04.2021 виконувач обов'язків керівника Сумської окружної прокуратури Сумської області в межах 6 місячного строку звернення до суду подано адміністративний позов до Сумського окружного адміністративного суду.

Отже, суд приходить висновку, що прокурором не пропущено строк звернення до суду, а тому суд відмовляє в задоволенні клопотання Миропільської сільської ради Сумської області про залишення позовної заяви без розгляду.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні клопотання Миропільської сільської ради Сумської області про залишення позовної заяви без розгляду-відмовити.

В задоволенні адміністративного позову виконувача обов'язків керівника Сумської окружної прокуратури Сумської області в інтересах держави до Миропільської сільської ради Сумської області про зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук