Іменем України
24 червня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/1392/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Східкарбон» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 29.12.2011 № 5448,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної служби геології та надр України (далі також - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Східкарбон» (далі також - відповідач, ТОВ «Східкарбон»), в якій просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 29.12.2011 № 5448, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю «Східкарбон».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що ТОВ «Східкарбон» надано спеціальний дозвіл на користування надрами від 29.12.2011 № 5448, з метою видобування кам'яного вугілля.
З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра. Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, спеціальним дозволом на користування надрами від 04.10.2013 № 5848, Угодою про умови користування надрами, тощо.
Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та Угодою, тощо.
03.07.2020 на адресу Держгеонадр надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (ДНВП «Геоінформ України») за № 03/303-1826 стосовно суб'єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами які станом на 03.07.2020 не направили до ДНВП «Геоінформ України» щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2019 рік.
За даними наданими ДНВП «Геоінформ України» ТОВ «Східкарбон» не подало щорічну звітність за формою 5-гр.
Відповідно до наказу Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 № 346 зупинено дію спеціального дозволу ТОВ «Східкарбон» та надано строк 30 календарних днів для усунення порушень, про що надрокористувача було повідомлено шляхом направлення на його актуальну адресу листа, який було повернуто в зв'язку із закінченням терміну зберігання.
11.11.2020 на адресу Держгеонадр надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (ДНВП «Геоінформ України») за № 03/303-3539 стосовно суб'єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність до ДНВП «Геоіфнорм України» щодо балансу запасів корисних копалин за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр.
Згідно даного Переліку надрокористувачів, від ТОВ «Східкарбон» звітність за 2019 рік не надходила.
17.12.2020 Державна служба геології та надр України направила Відповідачу листа вих. № 19152/01/07-20, в якому Держгеонадра просили надати у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушення вимог передбачених спеціальним дозволом.
Інформація щодо згоди на анулювання спеціального дозволу на користування надрами до Держгеонадр не надходила, отже самостійно анулювати спеціальний дозвіл не є можливим.
Особливою умовою № 3 Спеціального дозволу від 04.10.2013 № 5848 передбачено, що надрокористувач зобов'язаний подавати щорічну звітність перед ДНВП «Геоінформ України».
Відповідно до положень пункту 5 статті Кодексу України про надра Держгеонадра розглянули питання щодо подальшої дії Дозволів, власником яких є Відповідач, що не вжив заходів щодо усунення порушень, які стали підставою для зупинення дії Дозволу.
Позивач просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 29.12.2011 № 5448, наданого відповідачу.
Ухвалою суду від 19.04.2021 відкрито провадження у справі, вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження (арк. спр. 28-29).
Ухвалою від 02.06.2021 закрито підготовче провадження та призначено адміністративну справу до судового розгляду по суті (арк. спр. 38).
Відповідач, правом подати суду відзив на позовну заяву разом з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, не скористався.
Відповідно до положень частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином (арк. спр. 40-41).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином. Поштове відправлення із судовою повісткою, направлене на адресу відповідача, не вручене адресату (арк. спр. 41).
Відповідно до частини одинадцятої статті 126 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Оскільки сторони про час, дату та місце судового розгляду повідомлені належним чином, відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні на підставі наявних у ній доказів.
По справі вчинені такі процесуальні дії.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, судом встановлено таке.
За даними витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26.03.2021 ТОВ «Східкарбон», зареєстроване як юридична особа з 25.05.2010 за № 13921360000001287, у стані припинення не перебуває, місцезнаходження юридичної особи: 93600, Луганська обл., Станично-Луганський р-н, смт. Станиця Луганська, вул. Некрасова, буд. 7-б (арк. спр. 21).
29.12.2011 Державна служба геології та надр України видала ТОВ «Східкарбон» спеціальний дозвіл на користування надрами № 5448 на видобування кам'яного вугілля, поле шахти ТОВ «Східкарбон», плати h9, h7, Луганська область Лутугинський район, площа 2,53 кв. км. Термін дії: 20 років (арк. спр. 8).
Дослідженням спеціального дозволу на користування надрами встановлено, що однією з особливих умов цього дозволу є щорічна звітність ТОВ «Східкарбон» перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр., 6-гр.
Невід'ємною частиною спеціального дозволу є Угода № 5448 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 29.12.2011, укладена з ТОВ «Східкарбон» (арк. спр. 9-11).
Оскільки Угода визначена сторонами як невід'ємна частина спеціального дозволу на користування надрами, подання ТОВ «Східкарбон» до ДНВП «Геоінформ України» щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності форми 5-гр, 6-грн є особливою умовою користування надрами, обов'язковою до виконання надрокористувачем.
Листом від 03.07.2020 № 03/303-1826 ДНВП «Геоінформ України» надано до Держгеонадр перелік суб'єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які станом на 03.07.2020, не направили до ДНВП «Геоінформ України» щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2019 рік, до якого належить ТОВ «Східкарбон» (арк. спр. 17).
Наказом Державної служби геології та надр України від 14.08.2020 № 346 зупинена дія спеціального дозволу на користування надрами, зокрема ТОВ «Східкарбон», та надано строк 30 календарних днів на усунення порушень (арк. спр. 13, 14).
Листом від 26.08.2020 № 12995/01/07-20 Державна служба геології та надр України повідомила ТОВ «Східкарбон» про прийняте рішення щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами від 04.10.2013 № 5848, який направлено поштою ( спр. 15).
У листі від 11.11.2020 № 03/303-3539 ДНВП «Геоінформ України» до Держгеонадр надано перелік суб'єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність до ДНВП «Геоіфнорм України» щодо балансу запасів корисних копалин за формою 5-гр, 7-гр, 6-гр., до якого належить ТОВ «Східкарбон» (арк. спр. 15).
Відповідно до положень статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у судовому порядку у разі отримання від надрокористувача незгоди на таке припинення органом, який надав надра у користування.
17.12.2020 Державна служба геології та надр України направила Відповідачу листа вих. № 19152/01/07-20, в якому Держгеонадра просили надати у 15-денний строк, з моменту отримання листа, власну позицію (згоду/не згоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушення вимог передбачених спеціальним дозволом (арк. спр. 16, 26).
Докази, які б свідчили про те, що ТОВ «Східкарбон» повідомило Держгеонадра про своє ставлення (згоду чи незгоду) на припинення права спеціального користування надрами суду не надані.
Вирішуючи справу по суті, до спірних правовідносин суд застосовує нижченаведені правові норми.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174.
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Таким чином, позивач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедура продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовані Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (далі - Порядок № 615).
Згідно з пунктом 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Відповідно до абзаців першого, сімнадцятого пункту 25 Порядку № 615 про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Рада міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється у разі:
1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;
2) закінчення встановленого строку користування надрами;
3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;
4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;
5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;
6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;
7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Тобто, право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, самостійно або в судовому порядку.
Порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними згідно з пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра.
Судом установлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 29.12.2011 № 5448, було подання щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр, 6-гр.
ТОВ «Східкарбон» цього обов'язку не виконало.
Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
З огляду на те, що ТОВ «Східкарбон» не надало згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.
За приписами частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
При виборі і застосуванні норм права у даній справі суд враховує висновки, викладені в постанові Верховного Суду від 03.05.2018 у справі № 812/1074/18 (провадження № К/9901/6712/18) (номер рішення в ЄДРСР 73763593). В зазначеній постанові Верховний Суд в аналогічному спорі зробив висновок за результатами розгляду касаційної скарги, що суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про наявність правових підстав для припинення товариству права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).
З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.
Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.
Оскільки Держгеонадра у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 14, 19, 20, 32, 77, 78, 90, 132, 139, 205, 241-246, 250, 255, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Східкарбон» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 29.12.2011 № 5448 задовольнити.
Припинити право користування надрами Товариства з обмеженою відповідальністю «Східкарбон» (ідентифікаційний код 37097294, місцезнаходження: 93600, Луганська обл., Станично-Луганський р-н, смт. Станиця Луганська, вул. Некрасова, буд. 7-б) шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 29.12.2011 № 5448.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Борзаниця