про закриття провадження
23 червня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/1467/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Кіровоградській області до Державного реєстратора Виконавчого комітету Знам'янської міської ради Нестеренко Лариси Володимирівни, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації; Знам'янська районна державна адміністрація Кіровоградської області, ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування запису, а також поновлення юридичної особи, -
Начальник ГУ ДПС у Кіровоградській області звернувся до суду із позовною заявою в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати запис №1004431110021000509 від 25.01.2021 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України та громадських формувань внесений державним реєстратором Виконавчого комітету Знам'янської міської ради Нестеренко Ларисою Володимирівною про припинення юридичної особи - Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Знам'янського району (код за ЄДРПОУ 22226222);
- поновити юридичну особу Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Знам'ямського району (код за ЄДРПОУ 22226222) в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України та громадських формувань.
Ухвалою суду від 06.04.2021 відкрито провадження у справі №340/1467/21.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Приписами п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України наведено визначення термінів, вжитих у цьому Кодексі, згідно з якими адміністративною справою є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір (п. 1); публічно-правовим спором є спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи (п. 2); а суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Натомість, ч. 1 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України наведений перелік публічно-правових спорів, на які розповсюджується юрисдикція адміністративних судів, до яких, зокрема, віднесено спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
З вищевказаного слідує, що публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
У свою чергу, приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він, головним чином, обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо позивач намагається захистити своє порушене приватне право шляхом оскарження управлінських дій суб'єктів владних повноважень.
Аналогічна правова позиція міститься, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2018 року у справі № 805/4506/16-а, від 27 червня 2018 року у справі № 815/6945/16.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, предметом позову є протиправність запису відповідача щодо припинення юридичної особи при наявній податковій заборгованості.
Разом з цим, відповідно до частини другої статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Отже, спір про відміну державної реєстрації припинення юридичної особи є спором про наявність або відсутність цивільної правоздатності та господарської компетенції (можливості мати господарські права та обов'язки). Цей спір не є спором у сфері публічно-правових відносин, навіть якщо виник у зв'язку з протиправним внесенням до ЄДР суб'єктом владних повноважень запису про припинення юридичної особи; не є спором, що виникає із цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин; не є спором, що виникає у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності, а є спором про абстрактну можливість брати участь у конкретних правовідносинах.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов'язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів
Отже, оскільки спірні правовідносини є найбільш наближеними до правовідносин, пов'язаних з діяльністю або припиненням діяльності юридичної особи, суд приходить до висновку, що цей спір не є публічно-правовим і має вирішуватися судами за правилами господарського судочинства.
Суд звертає увагу, що передбачене пунктом 67.2 статті 67 Податкового кодексу України право податкового органу звертатися до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців не впливає на визначення предметної юрисдикції цього спору.
Вирішуючи питання про належність спору до юрисдикції адміністративних судів, суд враховує правові висновки Верховного Суду зокрема, постанови від 09.03.2021, справа 640/18587/20; висновки Великої Палати Верховного Суду , зокрема постанови від 17.06.2020 у справі № 826/10249/18.
Пунктом 1 частини першої статті 238 КАС України встановлено, що суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Враховуючи встановлення судом належності спору до юрисдикції господарських судів за правилами господарського судочинства, провадження в адміністративній справі підлягає закриттю.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Закрити провадження в адміністративній справі №340/1467/21за позовною заявою Головного управління ДПС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006) до Державного реєстратора Виконавчого комітету Знам'янської міської ради Нестеренко Лариси Володимирівни (вул. Михайла Грушевського, 19, м. Знам'янка, Кіровоградська область, 27400), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору: Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної державної адміністрації (вул. В'ячеслава Чорновала, буд. 38, м. Кропивницький, 25022); Знам'янська районна державна адміністрація Кіровоградської області (вул. Михайла Грушевського, 17, м. Знам'янка, Кіровоградської області, 27400), ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про визнання протиправним та скасування запису, а також поновлення юридичної особи.
Роз'яснити Головному управлінню ДПС у Кіровоградській області право звернення до відповідного господарського суду згідно до Господарського процесуального кодексу України з урахуванням правил підсудності.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду у 15 - денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун