Рішення від 22.06.2021 по справі 340/2863/21

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/2863/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, вул. Соборна,7а, м. Кропивницький,25009

до відповідача: Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції /м. Дніпро/, вул. Дворцова,6/7, м. Кропивницький, 25006

про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу, прийняту державним виконавцем відділу примусового виконання рішень у Кіровоградській області Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції /м. Дніпро/ від 27.05.2021 року /ВП №63954421/ щодо накладення штрафу в сумі 10 200 грн.

На думку позивача, оскаржувана постанова відповідача є протиправною, оскільки позивачем добровільно вжито дії з виконання рішення суду, а тому відсутні підстави вважати про невиконання без поважних причин рішення суду.

Ухвалою суду від 11.06.2021 року відкрито провадження в справі за правилами спрощеного провадження (а.с.20-21).

Зазначеною ухвалою відповідачу встановлено строк для подання до суду відзиву на позовну заяву з відповідними доказами в їх обґрунтування.

Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого зазначив, що, в зв'язку з невиконанням в добровільному порядку судового рішення, державним виконавцем винесено оскаржувану постанову (вх.№17068/21 від 20.12.2020).

Згідно з приписами ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Перевіривши наявні матеріали справи та визначивши відповідні їм правовідносини сторін, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2020 року у справі №340/914/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, серед іншого, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 18.02.2020 р. на підставі довідки №07-21/75/2020 від 28.02.2020 року та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з 18.02.2020 р. відповідно до довідки №07-21/75/2020 від 28.02.2020 р. у розмірі 90 відсотків та виплатити з урахуванням різниці, яка була виплачена в цей період.

Рішення суду набрало законної сили після його перегляду судом апеляційної інстанції 01 жовтня 2020 року.

При цьому постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 01.10.2020 по справі №340/914/20 рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.04.2020 змінено - абзац другий його резолютивної частини викладено у наступній редакції: "Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ - 20632802) щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 19.02.2020 р. на підставі довідки від 28.02.2020 № 07-21 /75/2021".

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 26.10.2020 року виправлено описку в постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 01.10.2020 у справі № 340/914/20 шляхом викладення третього абзацу резолютивної частини в наступній редакції: "Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 19.02.2020 р. на підставі довідки №07-21/75/2020 від 28.02.2020 року та зобов'язати здійснити вказаний перерахунок з 19.02.2020 року".

Позивач наголошує, що незмінним залишився абзац четвертий резолютивної частини рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду в Кіровоградській області від 23.04.2020, за яким видано виконавчий лист, в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з 18.02.2020 р., а не з 19.02.2020 р.

Також виконавчий лист, виданий судом у справі, містить вимогу щодо зобов'язання ГУ ПФУ в Кіровоградській області провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з 18.02.2020 р. відповідно до довідки №07-21/75/20250 від 28.02.2020 р. у розмірі 90 відсотків та виплатити з урахуванням різниці, яка була виплачена в цей період.

За таких умов 29 грудня 2020 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області звернулося до Третього апеляційного адміністративного суду із заявою про роз'яснення судового рішення.

Разом з тим на підставі заяви стягувача 18 грудня 2020 року відповідачем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП №63954421.

У зв'язку з тим, що резолютивна частина пред'явленого виконавчого документа суперечить постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2020 року з урахуванням ухвали від 26 жовтня 2020 року, враховуючи те, що ГУ ПФУ в Кіровоградській області подало до Третього апеляційного адміністративного суду відповідну заяву про роз'яснення судового рішення, державним виконавцем двічі виносилися постанови про відкладення проведення виконавчих дій (03 лютого 2021 року та 02 березня 2021 року).

16 квітня 2021 року державний виконавець скерував до відповідача вимогу щодо виконання протягом п'яти робочих днів з моменту її отримання рішення суду.

Отримавши вказану вимогу 20 квітня 2021 року, позивач листом від 23 квітня 2021 року №1108-08-8/18094 повідомив відповідача про те, що наразі відсутні результати розгляду Третім апеляційним адміністративним судом заяви про роз'яснення судового рішення, що унеможливлює його виконання.

Так, ухвалами Третього апеляційного адміністративного суду заява призначалася до розгляду на 11 березня 2021 року, 08 квітня 2021 року та 02 червня 2021 року.

Однак, 05 травня 2021 року відповідач виніс постанову про накладення на позивача (боржника у виконавчому провадженні) штрафу за невиконання рішення суду без поважних причин у розмірі 5100,00грн.

Позивач, не погоджуючись з вказаною постановою, оскаржив її в судовому порядку.

Однак, 27 травня 2021 року відповідач виніс постанову про накладення на позивача (боржника у виконавчому провадженні) штрафу за невиконання рішення суду без поважних причин у розмірі 10200,00грн. (а.с.4-5).

Позивач, не погоджуючись з вказаною постановою, звернувся з зазначеним рішенням до суду.

Суд надаючи оцінку спірним правовідносинам, вказує наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статей 14, 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Частинами 2 та 4 статті 372 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 №1404-VІІІ (далі за текстом - Закон №1404-VІІІ).

Згідно зі ст.1 Закону №1404-VІІІ, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України (п.1 ч.1 ст.3 Закону №1404-VІІІ).

Згідно ст.5 Закону №1404-VІІІ примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами (частина перша статті 13 Закону №1404-VIII).

За приписами ч.1 ст.18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Виконавець зобов'язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання (пункти 1, 3 другої статті 18 Закону №1404-VIII).

Відповідно до п.16 ч.3 ст.18 Закону №1404-VIII виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.

Отже, виконавець зобов'язаний вжити усіх необхідних заходів щодо своєчасного і в повному обсязі виконання судового рішення.

Стаття 26 Закону №№1404-VIII визначає початок примусового виконання рішення, зокрема, виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, за заявою стягувача про примусове виконання рішення (пункт 1 частини першої).

Відповідно до ч.ч.5, 6 ст.26 Закону №1404-VІІІ виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

За рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).

Порядок та процедура виконання рішень, за якими боржник зобов'язаний вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення визначені статтею 63 Закону №1404-VІІІ.

Відповідно до частин першої та другої вказаної статті за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Положеннями частини першої статті 75 Закону №1404-VІІІ визначено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Підсумовуючи зазначене, правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання ним судового рішення у встановлений строк без поважних причин. При цьому, застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.

Отже передумовою прийняття державним виконавцем постанови про накладення штрафу за невиконання боржником судового рішення в порядку ст.75 Закону№1404-VІІІ має бути встановлений державним виконавцем факт такого невиконання.

Суд вказує, що між сторонами немає спору щодо факту невиконання боржником - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - судового рішення в адміністративній справі №340/914/20; докази його повного виконання станом на час винесення спірної постанови про накладення на позивача штрафу відсутні.

Отже, за наведених обставин, суд зазначає, що судове рішення в адміністративній справі №340/914/20 на даний час не виконане, а отже - єдиною підставою для незастосування до позивача штрафу за його невиконання може бути наявність причин, які, у розумінні статті 89 Закону України "Про виконавче провадження", є поважними та унеможливлюють виконання боржником судового рішення з незалежних від нього причин.

Позивач стверджує, що поважною причиною невиконання судового рішення стала неузгодженість двох абзаців резолютивної частини рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2020 року (з урахуванням ухвали Третього апеляційного адміністративного суду від 26 жовтня 2020 року про виправлення описки) щодо дати, з якої у ГУ ПФУ в Кіровоградській області зобов'язано здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці - 18.02.2020 р. чи 19.02.2020 р.

Більше того, суд звертає увагу, що відповідач, двічі відкладаючи вчинення виконавчих дій, також виходив з того, що резолютивна частина пред'явленого до виконання виконавчого документа суперечить постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2020 року з урахуванням ухвали від 26 жовтня 2020 року та брав до уваги, що боржник у виконавчому провадженні звернувся до суду за роз'ясненням.

Станом на час винесення спірної постанови про накладення на позивача штрафу такі обставини не змінились.

Також суд вважає за необхідне зазначити, що ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 02 червня 2021 року заяву Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про роз'яснення постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 01.10.2020 року у справі № 340/914/20 задоволено. Роз'яснено, що Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зобов'язано провести перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з 19.02.2020 р. відповідно до довідки №07-21/75/2020 від 28.02.2020 року у розмірі 90 відсотків та виплатити з урахуванням різниці, яка була виплачена в цей період.

Таким чином, суд дійшов висновку, що спірна постанова винесена державним виконавцем передчасно та необґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для її прийняття, а тому є протиправною та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 271, 287, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції /м. Дніпро/ про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафу - задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафу, прийняту державним виконавцем відділу примусового виконання рішень у Кіровоградській області Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції /м. Дніпро/ від 27.05.2021 року /ВП №63954421/ щодо накладення штрафу в сумі 10 200 грн.

Стягнути на користь Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 20632802) сплачений судовий збір в сумі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень, нуль копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) (код ЄДРПОУ 43314918).

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня складення повного тексту.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. Петренко