22 червня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/1692/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Петренко О.С, розглянувши в порядку письмового провадження заяву про заміну боржника у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області, Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного територіальне управління юстиції у Кіровоградській області (далі - відповідач-1), Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро) (далі - відповідач-2) з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області “Про звільнення ОСОБА_1 ” №932/к від 26.12.2019;
- поновити ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста відділу планово-фінансової діяльності Управління фінансового та матеріально-технічного забезпечення Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області з 28.12.2019;
- стягнути з Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (код ЄДРПОУ - 43314918) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Рішенням від 08.09.2020 року позов задоволено частково.
10.06.2021 року на адресу суду від позивача надійшла заява про заміну боржника (вх.№16101/21 від 10.06.2021р.).
Ухвалою суду від 11.06.2021 року розгляд заяви призначено в судовому засіданні.
В судове засідання, сторони не прибули.
Частиною 1 статті 379 КАС України передбачено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
У відповідності до ст.1 Закону України "Про виконавче провадження" 02.06.2016р. №1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII), виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.15 Закону №1404-VIII, сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Відповідно до ч.5 ст.15 Закону №1404-VIIІ, у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Із системного аналізу зазначених норм встановлено, що заміна сторони виконавчого провадження пов'язується не з припиненням, а вибуттям такої сторони, тобто неможливості здійснювати права та виконувати обов'язки визначені Законом України "Про виконавче провадження".
Так, зважаючи на приписи ч.2 ст.15 Закону України "Про виконавче провадження", одним із обов'язків боржника є виконання судового рішення.
Відповідно до абз.3 ч.2 ст.81 Цивільного кодексу України, юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування.
Частиною 1 статті 91 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа здатна мати такі ж цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині.
За приписами ч.4 ст.91 Цивільного кодексу України, цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
При цьому, згідно з ч.1, 2 ст.96 Цивільного кодексу України, юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями.
За змістом частин 1, 5 статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Згідно із пунктом 14 частини 3 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містяться, зокрема, такі відомості щодо юридичної особи: дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа та дані про юридичних осіб - правонаступників.
Відповідно до частини 8 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" у разі приєднання юридичних осіб здійснюється державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті приєднання, та державна реєстрація змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються. Приєднання вважається завершеним з дати державної реєстрації змін до відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі, щодо правонаступництва юридичної особи, до якої приєднуються .
Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Судом встановлено, що на даний час Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області перебуває в стані припинення діяльності, запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи щодо до нього до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців не внесено. Дана інформація є загальнодоступною.
З наведеного випливає, що реорганізація Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області не завершена, а вказана юридична особа продовжує самостійно відповідати за своїми зобов'язаннями, відтак підстави для її заміни наразі відсутні.
Разом з тим, суд звертає увагу, що матеріали справи не містять доказів відкриття виконавчого провадження.
З огляду на викладені вище обставини, суд вважає передчасним звернення з заявою про заміну сторони виконавчого провадження правонаступником.
Керуючись ст.ст. 294,374 КАС України, суд, -
Відмовити в задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну боржника виконавчого провадження.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 256 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі, протягом 15 днів з дня отримання копії ухвали суду, апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. Петренко