Рішення від 17.06.2021 по справі 340/2241/21

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 червня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/2241/21

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петренко О.С., розглянувши у порядку спрощеного (письмового) провадження адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача: Управління соціального захисту населення Кропивницької РДА Кіровоградської області, вул. Дарвіна,25, м. Кропивницький,25014

на визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

1)визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Кропивницької РДА Кіровоградської області щодо відмови у перерахунку та виплаті йому щорічної допомоги на оздоровлення за період з 2008 по 2014 (включно), відповідно до вимог ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 5 мінімальних заробітних плат за кожний рік, з урахуванням різниці, яка була виплачена в цей період;

2) зобов'язати Управління соціального захисту населення Кропивницької РДА Кіровоградської області перерахувати та виплатити йому щорічну допомогу на оздоровлення за період з 2008 по 2014 (включно), відповідно до вимог ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 5 мінімальних заробітних плат за кожний рік, з урахуванням різниці, яка була виплачена в цей період.

Ухвалою судді від 17.05.2021 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Управління соціального захисту населення з позовними вимогами не погодилось, у відзиві на позовну заяву зазначило, що виплату допомоги на оздоровлення здійснено відповідно до положень постанови КМУ №562 від 12.07.2005 р., яка є чинною та не визнана неконституційною.

Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до посвідчення № НОМЕР_1 від 25.05.2016 року, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що дає право на пільги встановлені ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (а.с.7).

26.03.2021 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення з заявою про здійснення перерахунку та виплату призначеної йому щорічної допомоги на ознайомлення за період 2008-2014 р.р., зокрема на підставі рішення Конституційного суду України 22 травня 2008 року N 10-рп/2008 (а.с.8).

Листом від 20.04.2021 року за №01-17/214 управління повідомило позивачу, що розмір щорічної допомоги на оздоровлення передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до якої розмір щорічної разової грошової допомоги для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - становить 100 грн. Саме в такому розмірі ОСОБА_1 , як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції 2 категорії управлянням соціального захисту населення райдержадміністрації виплачувалася щорічна допомога на оздоровлення в період 2008-2014 років. При цьому було зазначено, що управління соціального захисту населення райдержадміністрації не має правових підстав для здійснення перерахунку та виплати призначеної позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за період 2008-2014 р.р. у розмірах, більших ніж ті, що встановлені Кабінетом Міністрів України (а.с.10).

Не погоджуючись із діями відповідача, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ) .

Порядок виплати щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян передбачений статтею 48 Закону №796-ХІІ.

Відповідно до ст. 48 Закону №796-ХІІ в редакції від 13.12.2005 року щорічна допомога на оздоровлення виплачується в таких розмірах: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - п'ять мінімальних заробітних плат.

Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" було внесено зміни, зокрема до ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", та викладено цю норму у редакції, згідно із якою: "Одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою", щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України".

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 зазначену редакцію статті 48 Закону "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме, що щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, було визнано такою, що не відповідає Конституції України - не конституційною.

Отже, починаючи з 22.05.2008 року (після прийняття вищевказаного рішення Конституційним Судом України) ст. 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" діяла в редакції від 13.12.2005 року, а саме щорічна допомога на оздоровлення виплачується в таких розмірах: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - п'ять мінімальних заробітних плат.

28.12.2014 Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" , який набрав чинності з 1 січня 2015 року, в Закон України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" були внесені зміни, і статтю 48 зазначеного закону викладено у новій редакції, а саме вказано, що "одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, дітям-інвалідам, сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, батькам померлого, щорічна допомога на оздоровлення виплачується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України".

З вищевикладеного вбачається, що в період з 22.05.2008 року по 01.01.2015 року ст. 48 Закону №796-ХІІ діяла в наступній редакції - щорічна допомога на оздоровлення виплачується в таких розмірах, зокрема: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії - п'ять мінімальних заробітних плат.

Проте, за 2008 - 2014 роки, відповідачем, в супереч ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виплачувалася щорічна допомога на оздоровлення у розмірі 100,00 грн. кожного року замість 5 мінімальних заробітних плат.

Відповідно до чч.1,2,3, ст. 7 КАС України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Отже, з огляду на приписи вказаних норм, при вирішенні цієї справи, суд застосовує норми ст. 48 Закону №796-ХІІ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", як правового акту, який має вищу юридичну силу, ніж норми Постанови КМУ від 12 липня №562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи "у період з 22.05.2008 року по 01.01.2015року.

Конституційний Суд України неодноразово (зокрема, рішення від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005, від 9 липня 2007 року № 6-рп/2007, від 22 травня 2008 року № Ю-рп/2008, від 27 листопада 2008 року № 26-рп/2008) розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України відокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами. У рішеннях Конституційного Суду України зазначалося, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за статтею 22 Конституції України не допускається.

Згідно частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України, визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не надано доказів на спростування позиції позивача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно відмовлено у перерахунку та виплаті призначеної позивачу щорічної допомоги на оздоровлення за період з 2008 року по 2014 рік (включно) відповідно до вимог ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судові витрати у справі відсутні.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Кропивницької РДА Кіровоградської області щодо відмови у перерахунку та виплаті призначеної ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за період з 2008 по 2014 (включно), відповідно до вимог ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 5 мінімальних заробітних плат за кожний рік, з урахуванням різниці, яка була виплачена в цей період.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Кропивницької РДА Кіровоградської області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення за період з 2008року по 2014року (включно), відповідно до вимог ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян , які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 5 мінімальних заробітних плат за кожний рік, з урахуванням різниці, яка була виплачена в цей період.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду О.С. Петренко