Ухвала від 24.06.2021 по справі 320/12327/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

24 червня 2021 року м. Київ №320/12327/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Басай О.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання про заміну відповідачів в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області у якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області, щодо нездійснення нарахування та виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Ухвалою суду від 30 листопада 2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

11 січня 2021 року від відповідача, Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області, надійшло клопотання про заміну у справі відповідачів на Міністерство соціальної політики України та Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації та.

В обґрунтування клопотання вказано, що Управління є підконтрольним та підзвітним міській раді, підпорядкованим її виконавчому комітету, міському голові. З питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - підконтрольним Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.

Відповідно до підпункту 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 року №112, у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законом №3551-Х1І, проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розділяють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України.

Згідно з підпунктом 41 пункту 4 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423, Міністерство соціальної політики України відповідно до покладених на нього завдань організовує виплату до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Такі виплати Міністерство соціальної політики України організовує шляхом перерахування коштів структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які і здійснюють безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги.

Таким чином, відповідач стверджує, що Управління не встановлює розмір разової грошової допомоги до 5 травня, а лише здійснює виплату разової грошової допомоги ветеранам війни та особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань".

З огляду на вказане та керуючись ст. 48 КАС України відповідач просить замінити у цій справі відповідачів на Міністерство соціальної політики України та Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації .

Відповідно до частини третьої статті 166 КАС України, заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.

Таким чином, розгляд вказаного клопотання за встановленим судом порядком проведено у письмовому провадженні.

При вирішенні клопотання відповідача суд виходить з такого.

За приписами пункту 9 частини першої статті 4 КАС України, відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Отже, відповідачем є особа до якої звернена вимога позивача.

У рамках розгляду цієї справи позивачем оскаржуються дії Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області щодо відмови у нарахуванні та виплаті разової грошової допомоги до 5 травня позивачу в належному розмірі.

За змістом частини третьої статті 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.

Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.

Отже, відповідно до вказаної норми залучення до участі у справі співвідповідача можливе у разі, якщо судом буде встановлено, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, і позивач не згоден на заміну первісного позивача.

Визначаючись щодо належності відповідача у цій справі, суд надає оцінку мотивації відповідача Управління соціальної політики Броварської міської ради щодо доцільності залучення до участі у цій справі кожного з відповідачів та зазначає наступне.

Згідно з статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 за №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі Постанова №112), установлено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту і Про жертви нацистських переслідувань (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).

Районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).

Згідно з вимогами Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 423 від 17.06.2015, одним з основних завдань Мінсоцполітики є організація виплати до 5 травня разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Тобто, Міністерство соціальної політики перераховує кошти регіональним органам соціального захисту населення, які розподіляють їх між районними органами соціального захисту населення, котрі і здійснюють безпосередню виплату одноразової допомоги до 5 травня. Відповідачем не спростовується факт виплати позивачу одноразової допомоги до 5 травня, розмір якої і є предметом спору у цій справі.

Саме Управління соціальної політики Броварської міської ради є відповідальним органом, який зобов'язаний завершити процедуру проведення розрахунків шляхом нарахування і виплати одноразової грошової допомоги.

Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 29.09.2020 у зразковій справі №440/2722/20.

Отже, Управління соціальної політики Броварської міської ради є належним відповідачем у цій справі, який має відповідати за позовними вимогами.

Відтак, суд не вбачає підстав для заміни у цій справі відповідачів Міністерство соціальної політики України та Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.

Враховуючи вищевказане та з огляду на визначений позивачем предмет позову, клопотання відповідача задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області про заміну відповідачів у справі - відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання. Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Басай О.В.