Рішення від 23.06.2021 по справі 320/79/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2021 року № 320/79/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Яготинської районної філії Київського обласного центру зайнятості про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Яготинської районної філії Київського обласного центру зайнятості, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Яготинської районної філії Київського обласного центру зайнятості з ненаданні статусу безробітного, з не призначення допомоги по безробіттю з дня звернення через портал «Дія» із заявою про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю від 26.11.2020;

- визнати протиправною бездіяльність Яготинської районної філії Київського обласного центру зайнятості з не виплати ОСОБА_1 допомоги по безробіттю з дня звернення через портал «Дія» із заявою про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю з 26.11.2020 по день постановлення рішення включно;

- зобов'язати Яготинську районну філію Київського обласного центру зайнятості надати статус безробітного, призначити допомогу по безробіттю з дня звернення через портал «Дія» із заявою про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю від 26.11.2020;

- зобов'язати Яготиську районну філію Київського обласного центру зайнятості виплатити ОСОБА_1 допомогу по безробіттю з 26.11.2020 по день постановлення рішення, включно.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, вона через портал державних послуг «Дія» дистанційно онлайн зареєструвалась, подала до Яготинського районної філії Київського обласного центру зайнятості дві заяви: про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю. Проте, рішення про надання статусу безробітного чи відмову у наданні такого статусу прийнято не було.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11 січня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

22 січня 2021 року від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, згідно якої позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Яготинської районної філії Київського обласного центру зайнятості з ненадання статусу безробітного, з непризначення допомоги по безробіттю з дня звернення через портал «Дія» із заявою про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю від 26.11.2020;

- визнати про типравною бездіяльність Яготинської районної філії Київського обласного центру зайнятості з не виплати допомоги по безробіттю з дня звернення через портал «Дія» із заявою про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю з 26.11.2020 по день постановлення рішення, включно;

- зобов'язати Яготинську районну філію Київського обласного центру зайнятості надати статус безробітного, призначити допомогу по безробіттю з дня звернення через портал «Дія» із заявою про надання статусу безробітного та про призначення допомоги по безробіттю від 26.11.2020;

- зобов'язати Яготинську районну філію Київського обласного центру зайнятості виплати ОСОБА_1 допомогу по безробіттю з 26.11.2020 по день постановлення рішення, включно;

- стягнути з Яготинської районної філії Київського обласного центру зайнятості 50000,00 гривень моральної шкоди.

Представник відповідача, в письмовому відзиві, поданому 25 січня 2021 року до суду позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, в обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що оскілько позивачем не було надано документ про освіту, подані нею документи повернуто на доопрацювання.

Позивачем було подано відповідь на відзив, яким наголосив на відсутність рішення відповідача про надання статусу безробітного чи відмову у наданні такого статусу.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , виданим Баришівським РС УДМС України в Київській області 14.01.2016.

Позивач 25 листопада 2020 року через портал державних державних послуг «Дія» дистанційно онлайн звернулась до Яготинської районної філії Київського обласного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного №20201125-84039 та із заявою про призначення виплати допомоги по безробіттю №20201125-84039/2.

Оскільки відповідач не прийняв рішення за результатами розгляду вказаних заяв, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 64 Конституції України право на соціальний захист є невід'ємним конституційним правом громадян

Пункт 1 частини першої статті 43 Закону України «Про зайнятість населення» визначає, що статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

Згідно зі статтею 45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється, зокрема, у разі: зайнятості особи; подання безробітним особисто письмової заяви про зняття його з реєстрації як безробітного або відмови від її послуг; встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» видами забезпечення за цим Законом є допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.

Частина шоста статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначає, що допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.

Зі змісту наведених норм вбачається, що допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності, надається особам, визнаним у встановленому порядку безробітними - особам працездатного віку, які зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні і готові та здатні приступити до роботи.

Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 квітня 2020 року №304.

Вказаний Порядок визначає процедуру реєстрації, перереєстрації безробітних та призначення виплати допомоги по безробіттю за заявами в електронній формі (далі - електрона послуга) філією центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласного, Київського та Севастопольського міського центру зайнятості, а також міським, районним, міськрайонним центром зайнятості державної служби зайнятості (далі Порядок № 304).

Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затверджений, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. № 792.

Цей Порядок визначає процедуру реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, філією центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласного, Київського та Севастопольського міського центру зайнятості, а також міським, районним, міськрайонним центром зайнятості державної служби зайнятості (далі - центр зайнятості) (далі - Порядок №792).

Надання електронної послуги здійснюється за заявою, поданою в електронній формі особою, яку ідентифіковано шляхом використання кваліфікованого електронного підпису, електронної системи ідентифікації "Bank ID" чи іншого засобу ідентифікації особи, який дає можливість однозначно ідентифікувати заявника (п. 3 Порядку №307).

Особа, яка шукає роботу, заповнює заяву про надання (поновлення) статусу безробітного та заяву про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю, які формуються, підписуються та подаються особою за допомогою програмних засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг до центру зайнятості за формами, наведеними у додатках 1 і 2.

До заяви про надання (поновлення) статусу безробітного особа додає скановані копії (фотокопії) документів, передбачені пунктами 17-19 Порядку реєстрації. Документи не подаються у разі, коли отримання та підтвердження відомостей про такі документи здійснюється в порядку інформаційної взаємодії Єдиного державного веб-порталу електронних послуг з електронними інформаційними ресурсами або інформаційними системами органів державної влади під час формування заяви (п. 4 Порядку №307).

Відповідно до п. 7 Порядку №307 заява про надання (поновлення) статусу безробітного та заява про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю, сформовані, підписані та подані за допомогою програмного забезпечення Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, вважається отриманою та реєструється співробітником центру зайнятості у день її надходження, а у разі подання у неробочий час робочого дня, неробочий день, святковий або вихідний день - у перший робочий день, наступний за днем її подання.

Реєстрація заяви про надання (поновлення) статусу безробітного не здійснюється співробітником центру зайнятості у разі отримання та виявлення нерозбірливої сканованої копії (фотокопії) документа.

У такому разі в день отримання заяви про надання (поновлення) статусу безробітного співробітник центру зайнятості формує запит на уточнення поданих документів та надсилає його особі за допомогою програмних засобів Єдиного державного веб-порталу електронних послуг. До отримання уточнених документів, сформована та подана особою заява про надання (поновлення) статусу безробітного вважається повернутою та такою, що не підлягає реєстрації та розгляду.

Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 через портал державних послуг «Дія» 25.11.2020 о 21 год. 48 хв. надіслала заяви про надання (поновлення) статусу безробітного та про призначення (поновлення) виплати допомоги по безробіттю. До яких долучила копію паспорта 1-3, 10-11 сторінки, копію трудової книжки 1, 8-9 сторінки, копію свідоцтва про народження сина, довідку за реквізитами (про соціальний рахунок).

Відповідно до підпункту 1 пункту 4 та пункту 17 Порядку реєстрації № 792 для взяття на облік у центрі зайнятості особи, які шукають роботу пред'являють:

- паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;

- іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, визнані в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, яким надано в Україні притулок чи тимчасовий захист, а також ті, що одержали дозвіл на імміграцію, - посвідку на постійне проживання або посвідчення біженця або особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист;

- довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);

- трудову книжку (цивільно-правовий договір чи документ, який підтверджує припинення останнього виду зайнятості). Особа, яка втратила трудову книжку, пред'являє дублікат трудової книжки чи довідку архівної установи про прийняття та звільнення з роботи;

- документ про освіту;

- військово-обліковий документ для осіб, які звільнилися із строкової військової служби.

З елетронної переписки, наданої відповідачем вбачається, що за результатами розгляду заяви на отримання статусу безробітного прийнято рішення повернути документи заявнику на доопрацювання. Позивачем зазначено та не оспорювалось відповідачем, що підставою для повернення документів стало відсутність у додатках до заяви документу про освіту.

В той же час, повернути та не зареєструвати подані документи центр зайнятості може лише у разі отримання та виявлення нерозбірливої сканованої копії (фотокопії) документа.

Відповідно до пункту 13 Порядку №307 рішення про надання статусу безробітного або відмову в наданні такого статусу приймається центром зайнятості не пізніше сьомого календарного дня з дня подання особою, яка шукає роботу, заяви про надання (поновлення) статусу безробітного.

Відповідно до пункту 23 Порядку реєстрації № 792 підставами для відмови у наданні статусу безробітного є:

1)відсутність на дату прийняття рішення про надання статусу безробітного документів, зазначених у пунктах 17 і 18 цього Порядку;

2)встановлення факту зайнятості особи, у тому числі отримання повідомлення від роботодавця про працевлаштування особи;

3)подання заяви про надання статусу безробітного особою, яка не зазначена у частині першій статті 43 Закону України Про зайнятість населення;

4)письмова відмова особи від пропозиції підходящої роботи;

5)невідвідування роботодавця та неподання в установлений строк без поважних причин особою письмової відповіді роботодавця про результати співбесіди відповідно до виданого центром зайнятості направлення на працевлаштування;

6)неповернення особою коштів, отриманих за період попередньої реєстрації, що припинена на підставі абзаців вісімнадцятого - двадцятого підпункту 1 пункту 30 цього Порядку.

Згідно абзацу 6 пункту 20 Порядку № 792 у період встановлення карантину реєстрація безробітного здійснюється з першого дня після подання особою, яка шукає роботу, заяви про надання статусу безробітного за формою, визначеною Державним центром зайнятості. Призначення виплати допомоги по безробіттю у такому разі здійснюється з першого дня реєстрації безробітного.

Після завершення карантину безробітний зобов'язаний протягом 10 робочих днів подати центру зайнятості перелік документів, визначених пунктами 17-19 цього Порядку. Такий період може бути продовжений з урахуванням поважної причини, передбаченої пунктом 28 цього Порядку. У такому разі документи подаються до центру зайнятості на наступний день, що настає після закінчення дії обставин, що склалися у зв'язку з поважною причиною (абзац 6 пункту 20 Порядку № 792).

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем за результатами заяви про надання/поновлення статусу безробітного та про призначення/поновлення виплати допомоги по безробіттю в порушення вимог п. 13 Порядку №307 не прийнято рішення про надання статусу безробітного чи відмову у наданні такого статусу приймається центром зайнятості.

Відтак, беручи до уваги, що Яготинської районною філією Київського обласного центру зайятості не досліджувалось питання щодо наявності підстав для призначення допомоги по безробіттю, а також не прийняття відповідного рішення про відмову, суд доходить висновку, що відповідачем не вчинено відповідних дій визначених чинним законодавством, а отже допущена бездіяльність при розгляді заяви ОСОБА_1 є протиправною.

При цьому, позивач просить зобов'язати відповідача виплатити матеріальну допомогу по безробіттю, починаючи з 26.11.2020 по день прийняття судового рішення, однак суд звертає увагу, що процедурі призначення і виплаті допомоги передує встановлення наявності всіх підстав для її призначення/не призначення і прийняття відповідного рішення. Однак, відповідачем не досліджено всі обставини для призначення допомоги та не прийнято рішення з цього приводу.

Відтак, відсутні підстави для задоволення позову в частині зобов'язання відповідача виплатити матеріальну допомогу по безробіттю.

Однак, суд вважає за необхідне керуючись пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України, застосувати інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів, визнавши протиправною бездіяльність Яготинської районної філії Київського обласного центру зайнятості щодо неприйняття рішення за наслідком розгляду заяв позивача від 25.11.2020.

Разом з тим, суд вказує, що статтею 245 КАС України, передбачено, що у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відтак, суд вважає необхідним зобов'язати суб'єкта владних повноважень повторно розглянути заяви позивача та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом у цьому рішенні.

Щодо стягнення з відповідача моральної шкоди у розмірі 50 000 грн суд зазначає таке.

Відповідно до ст.56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Відповідно до статті 23 Цивільного кодексу України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає, зокрема, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення.

Отже, моральна шкода повинна бути заподіяна протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин (тобто бути похідною).

У п.56 постанови Верховного Суду від 10 квітня 2019 року по справі №464/3789/17 зазначено, що порушення прав людини чи погане поводження із нею з боку суб'єктів владних повноважень завжди викликають негативні емоції. Проте, не всі негативні емоції досягають рівня страждання або приниження, які заподіюють моральну шкоду. Оцінка цього рівня залежить від усіх обставин справи, які свідчать про мотиви протиправних дій, їх інтенсивність, тривалість, повторюваність, фізичні або психологічні наслідки та, у деяких випадках, стать, вік та стан здоров'я потерпілого.

У п.30 постанови Верховного Суду від 23 січня 2020 року по справі №580/1617/19 викладено правову позицію, згідно якої сам лише факт порушення прав позивача не може слугувати виключною підставою для стягнення моральної шкоди, оскільки моральна шкода має бути обов'язково аргументована поза розумним сумнівом із зазначенням того, які конкретно дії (бездіяльність) спричинила моральні переживання та наскільки вони були інтенсивними, щоб сягнути рівня страждань.

У позовній заяві про відшкодування моральної (немайнової) шкоди має бути зазначено, в чому полягає ця шкода, якими неправомірними діями чи бездіяльністю її заподіяно позивачеві, з яких міркувань він виходив, визначаючи розмір шкоди, та якими доказами це підтверджується.

Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров'я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану, добровільне - власною ініціативою чи за зверненням потерпілого - спростування інформації редакцією засобу масової інформації. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.

Стверджуючи про те, що відповідачем завдано моральну шкоду, позивачем не доведено факту завдання немайнових втрат, спричинених моральними та фізичними стражданнями, які спричинили негативні зміни у житті особи. Як і не доведені самі негативні зміни у житті.

Отже, суд зазначає, що позовна вимога про відшкодування позивачу моральної шкоди позивачем не доведена.

За сукупністю наведених обставин підстави для задоволення позову в частині стягнення моральної шкоди відсутні.

Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень та докази, надані позивачем, суд доходить висновку про часткове задоволення позову.

Під час звернення з даним позовом до суду позивачем судовий збір сплачено не було. Таким чином, судовий збір за рахунок відповідача на користь позивача відшкодуванню не підлягає.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Яготинської районної філії Київського обласного центру зайнятості про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Яготинської районної філії Київського обласного центру зайнятості щодо неприйняття рішення за заявами ОСОБА_1 про надання/поновлення статусу безробітного та про призначення/поновлення виплати допомоги по безробіттю від 25 листопада 2020 року.

Зобов'язати Яготинську районну філію Київського обласного центру зайнятості повторно розглянути заяви ОСОБА_1 про надання/поновлення статусу безробітного та про призначення/поновлення виплати допомоги по безробіттю від 25 листопада 2020 року та прийняти рішення, із урахуванням правової оцінки наданої судом.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Я.В. Горобцова

Горобцова Я.В.