24 червня 2021 року Справа № 280/3213/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр-т Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні позивачу перерахунку пенсії за віком з урахуванням довідок про заробітну плату № 6-03/1590 та 6-03/1591 від 02 листопада 2020 року, виданих архівним відділом виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області за період роботи з 01 квітня 1995 року по 31 березня 2000 року;
- зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії за віком з урахуванням довідок про заробітну плату № 6-03/1590 та 6-03/1591 від 02 листопада 2020 року, виданих архівним відділом виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області за період роботи з 01 квітня 1995 року по 31 березня 2000 року;
Крім того, просить суд на підставі частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) зобов'язати відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення по даній справі, після його прийняття.
Ухвалою суду від 26 квітня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказує, що звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату №6-03/1590 та 6-03/1591 від 02 листопада 2020 року, виданих архівним відділом виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області за період роботи з 01 квітня 1995 року по 31 березня 2000 року, проте отримав відмову, викладену у листі від 23 лютого 2021 року №2081-1880/А-02/8-0800/21. Відмова обґрунтована тим, що за результатами проведеної перевірки достовірності даних довідок про заробітну плату для обчислення пенсії, виданих архівним відділом виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області було встановлено, що в особових рахунках за період роботи позивача з квітня 1995 року по березень 2000 року використовувався автоматизований шифр кодування по видах нарахування і визначити складові заробітної плати для обчислення пенсії немає можливості, оскільки довідник на зберігання до архівного відділу виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області не надходив. Позивач вважає таку позицію відповідача хибною, а відмову у перерахунку пенсії - протиправною, у зв'язку із чим просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач позовні вимоги не визнав, 18 травня 2021 року надав до суду відзив (вх.№27804), в якому зазначає, що особові рахунки позивача за період з квітня 1995 року по березень 2000 року містять набір цифр, з яких неможливо визначити складові заробітної плати, які враховуються для обчислення пенсії. Оскільки довідник шифрів на зберігання до архівного відділу Бердянської міської ради Запорізької області не надходив, то відповідно неможливо перевірити надані довідки. За таких обставин, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивачу, ОСОБА_1 , з 07 листопада 2020 року призначено пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заява про призначення пенсії позивач додав, зокрема, довідки №6-03/1590 та 6-03/1591 від 02 листопада 2020 року, які видані архівним відділом виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області за період з 01 квітня 1995 року по 31 березня 2000 року.
Пенсія позивача обчислена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням страхового стажу 36 років 29 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,36000) та із заробітної плати 17014,06 грн. (середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2018 - 2019 роки - 9118,81 грн. х 1,86582 - індивідуальний коефіцієнт заробітку), визначеної за період роботи з 01 липня 2000 року по 31 березня 2017 року (з перервами) на підставі даних персоніфікованого обліку.
Відповідно до акту №234/2 від 27 січня 2021 року про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії, виданої архівним відділом виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області встановлено, що в особових рахунках за період роботи позивача з квітня 1995 року по березень 2000 року використовувався автоматизований шифр кодування по видах нарахування і визначити складові заробітної плати для обчислення пенсії немає можливості, оскільки довідник на зберігання до архівного відділу виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області не надходив.
16 лютого 2021 року позивач звернувся відповідача із заявою щодо роз'яснення неврахування довідок про заробітну плату за п'ять років №6-03/1590 та 6-03/1591 від 02 листопада 2020 року.
Листом Відділу обслуговування громадян №8 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 23 лютого 2021 року №2081-1880/А-02/8-0800/21 позивача повідомлено, що відмову у врахуванні довідок про заробітну плату за п'ять років №6-03/1590 та 6-03/1591 від 02 листопада 2020 року для обчислення пенсії, оскільки визначити складові заробітної плати для обчислення пенсії немає можливості через те, що довідник шифрів на зберігання до архівного відділу виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області не надходив.
Позивач, не погодившись з правомірністю таких дій відповідача, звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Частиною першою статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Враховуючи те, що відповідно до частини третьої статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення, питання щодо припинення пенсійних виплат (які є складовою порядку пенсійного забезпечення) не можуть регулюватися підзаконними актами.
Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв'язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею та є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов'язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення). За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до пункту 2.10 вказаного Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Таким чином, із аналізу наведених правових норм випливає, що обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивачем разом із заявою про призначення пенсії, зокрема, надавались архівні довідки від 02 листопада 2020 року №6-03/1590 (щодо виплаченої заробітної плати за період з січня 1991 року по грудень 1995 року) та №6-03/1591 (щодо виплаченої заробітної плати за період з січня 1996 року по червень 2000 року).
Відповідно до довідки від 02 листопада 2020 року №6-03/1590, у документах Фонду ВАТ «Азовкабель» у справах з особового складу є відомості про заробітну плату гр. ОСОБА_1 , 1960 року народження, за період роботи з січня 1991 року по грудень 1995 року включно (у грошових одиницях, що діяли на території України у зазначений період): за січень 1991 року - 220,14; за лютий 1991 року - 275,86; за березень 1991 року - 220,43; за квітень 1991 року - 280,65; за травень 1991 року 280,27; за червень 1991 року - 619,36; за липень 1991 року - 750,91; за серпень 1991 року - 1496,67; за вересень 1991 року - 1209,60; за жовтень 1991 року - 1205,55; за листопад 1991 року - 1395,70; за грудень 1991 року - 1359,02; за січень 1992 року - 951,23; за лютий 1992 року - 2152,66; за березень 1992 року - 2173,77; за квітень 1992 року - 8276,82; за травень 1992 року - 7042,01; за червень 1992 року - 5912,50; за липень 1992 року - 15655,85; за серпень 1992 року - 6455,53; за вересень 1992 року - 7176,93; за жовтень 1992 року - 9776,18; за листопад 1992 року - 12420,83; за грудень 1992 року - 14618,60; за січень 1993 року - 26000,77; за лютий 1993 року - 46300,88; за березень 1993 року - 48800,55; за квітень 1993 року - 23489,05; за травень 1993 року - 62850,47; за червень 1993 року - 85471,35; за липень 1993 року - 147073,47; за серпень 1993 року - 218916,01; за вересень 1993 року - 462068,15; за жовтень 1993 року - 321100,39; за листопад 1993 року - 536000,39; за грудень 1993 року - 1058000,39; за січень 1994 року - 973000,39; за лютий 1994 року - 573000,00; за березень 1994 року - 741820,00; за квітень 1994 року - 1139490,00; за травень 1994 року - 1233000,00; за червень 1994 року - 1878030,00; за липень 1994 року - 1485490,00; за серпень 1994 року - 1606860,00; за вересень 1994 року - 1620060,00; за жовтень 1994 року - 3898060,00; за листопад 1994 року - 4991560,00; за грудень 1994 року - 4729360,00; за січень 1995 року - 4256960,00; за лютий 1995 року - 4328560,00; за березень 1995 року - 6481960,00; за квітень 1995 року - 5098060,00; за травень 1995 року - 13789960,00; за червень 1995 року - 19605960,00; за липень 1995 року - 5886960,00; за серпень 1995 року - 7099960,00; за вересень 1995 року - 17845960,00; за жовтень 1995 року - 20656960,00; за листопад 1995 року - 19754960,00; за грудень 1995 року - 30792960,00.
Згідно довідки від 02 листопада 2020 року №6-03/1591, у документах Фонду ВАТ «Азовкабель» у справах з особового складу є відомості про заробітну плату гр. ОСОБА_1 , 1960 року народження, за період роботи з січня 1996 року по червень 2000 року включно (у грошових одиницях, що діяли на території України у зазначений період): за січень 1996 року - 33495960,00; за лютий 1996 року - 24901960,00; за березень 1996 року - 21877960,00; за квітень 1996 року - 16188960,00; за травень 1996 року - 15395960,00; за червень 1996 року - 18760960,00; за липень 1996 року - 44230960,00; за серпень 1996 року - 32786960,00; за вересень 1996 року - 262,83; за жовтень 1996 року - 254,84; за листопад 1996 року - 269,41; за грудень 1996 року - 454,68; за січень 1997 року - 254,25; за лютий 1997 року - 254,18; за березень 1997 року - 254,23; за квітень 1997 року - 304,28; за травень 1997 року - 254,33; за червень 1997 року - 254,38; за липень 1997 року - 351,95; за серпень 1997 року - 254,84; за вересень 1997 року - 254,00; за жовтень 1997 року - 254,93; за листопад 1997 року - 254,67; за грудень 1997 року - 294,74; за січень 1998 року - 378,68; за лютий 1998 року - 190,50; за березень 1998 року - 191,19; за квітень 1998 року - 254,72; за травень 1998 року - 134,51; за червень 1998 року - 335,90; за липень 1998 року - 415,85; за серпень 1998 року - 254,49; за вересень 1998 року - 254,24; за жовтень 1998 року - 153,23; за листопад 1998 року - 244,34; за грудень 1998 року - 199,92; за січень 1999 року - 279,50; за лютий 1999 року - 404,43; за березень 1999 року - 345,70; за квітень 1999 року - 411,43; за травень 1999 року - 539,26; за червень 1999 року - 512,41; за липень 1999 року - 458,15; за серпень 1999 року - 1040,53; за вересень 1999 року - 450,00; за жовтень 1999 року - 321,43; за листопад - 303,75; за грудень 1999 року - 960,77; за січень 2000 року - 293,28; за лютий 2000 року - 1905,07; за березень 2000 року - 466,57; за квітень 2000 року - 142,50; за травень 2000 року - 178,81; за червень 2000 року - 268,33.
У вказаних довідках зазначено, що в особових рахунках гр. ОСОБА_1 за вказані роки графа «Одноразові виплати» відсутня, заробітна плата надається у грошових одиницях, що діяли на території України у зазначений період, а також міститься перелік документів, на підставі яких видані довідки. Довідки підписані начальником та головним спеціалістом Архівного відділу виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області.
Відповідно до частини третьої статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Відповідно до пункту 2 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
Положення статті 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачає перерахунок пенсій за віком на підставі документів, які відповідають вимогам законодавства, чинного на час їх видачі.
Відповідно до частини третьої статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» здійснення перевірки правильності оформлення та достовірності відомостей, наведених у довідках про заробітну плату, покладено саме на відповідача.
Частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Із урахуванням приписів частин третьої та четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на перерахунок пенсії у позивача виникло з моменту призначення пенсії, тобто з 07 листопада 2020 року.
Щодо акту №234/2 від 27 січня 2021 року, в якому пенсійний орган дійшов висновку, що складові суми заробітної плати, які зазначені в довідках №6-03/1590 та 6-03/1591 від 02 листопада 2020 року за період з січня 1991 року по грудень 1995 року та з січня 1996 року по червень 2000 року визначити для обчислення пенсії немає можливості, суд зазначає, що відсутність розшифровки нарахування заробітної плати за наявності первинної документації не може слугувати підставою для відмовити у перерахунку пенсії.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що, відповідно до частини першої статті 139 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 840,80 грн, що підтверджується квитанцією №0.0.2089145281.1 від 15 квітня 2021 року.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр-т Соборний, 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії за віком з урахуванням довідок про заробітну плату № 6-03/1590 та 6-03/1591 від 02 листопада 2020 року, виданих архівним відділом виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області за період роботи з 01 квітня 1995 року по 31 березня 2000 року;.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити з 07 листопада 2020 року ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком з урахуванням довідок про заробітну плату № 6-03/1590 та 6-03/1591 від 02 листопада 2020 року, виданих архівним відділом виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області за період роботи з 01 квітня 1995 року по 31 березня 2000 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 908,00 грн. (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 24 червня 2021 року.
Суддя Д.В. Татаринов