23 червня 2021 року Справа № 280/3193/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (69002, вул. Гоголя, 105-А, м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 40311343)
до Вознесенівського районного у м. Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (69037, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 173, код ЄДРПОУ 04053944)
про стягнення коштів,
19.04.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (далі - позивач) до Вознесенівського районного у м. Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (далі - відповідач), в якій позивач просить суд стягнути з відповідача штраф у розмірі 3400,00 грн.
Ухвалою суду від 26.04.2021 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Частиною п'ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін; з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
10.01.2020 Головне управління направило позивачу повідомлення про проведення планового заходу з державного нагляду (контролю) № 420 від 10.12.2019 (а.с. 86), що підтверджується поштовим повідомленням та відстеженням пересилання листів за трек- кодом, згідно якого повідомлення було отримано позивачем 13.01.2020.
22.01.2020 Головним управлінням було розпочато проведення планової перевірки та вручено примірник направлення від 14.01.2020 № 75 начальнику Вознесенівського районного у місті Запоріжжі відділу реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), про що остання у направленні зазначила про не заперечення проти проведення перевірки.
23.01.2020 посадовими особами Головного управління надано позивачу письмову вимогу № 1 про надання інформації від 23.01.2020, яку отримано уповноваженою особою позивача 24.01.2020.
У зазначеній вимозі № 1 посадові особи Головного управління з метою здійснення планового заходу державного нагляду (контролю) в т.ч. для здійснення перевірки достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін запросили у позивача надати в термін до 15-00 год. 24.01.2020 інформацію та завірені належним чином копії наступних документів: 1. виписка або витяг з ЄДРПОУ; 2. статут або положення установи; 3. документи дозвільного характеру, необхідність одержання яких передбачено чинним законодавством; 4. накази щодо призначення: 4.1 керівника підприємства; 4.2 головного бухгалтера підприємства; 5. свідоцтво про реєстрацію установи як платника податку на додану вартість; 6. розпорядчі документи щодо встановлення розмірів плати за надання платних послуг протягом перевіряємого періоду; 7. щомісячні реєстри обліку наданих установою платних послуг за формою, встановленою чинним законодавством (Порядком надання платних послуг відділами державної реєстрації актів цивільного стану, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 27.12.2010 №3335/5), за перевіряємий період; 8. щомісячні фінансові звіти щодо наданих платних послуг за перевіряємий період; 9. заяви фізичних осіб щодо замовлення платних послуг установи, документи, журнали, які підтверджують надання таких послуг установою, за перевіряємий період; 10. виписки банку щодо оплати наданих установою платних послуг за перевіряємий період; 11. документ, який підтверджує належність установи до Запорізького міського управління юстиції; 12. інші документи (за необхідності), що пов'язані із застосуванням розмірів плати на платні послуги, які надаються установою.
Однак, станом на 28.01.2020 зазначену у вимозі № 1 від 23.01.2020 інформацію (документи для здійснення перевірки) в повному обсязі посадовим особам Головного управління з боку позивача не надано. Доказів зворотнього позивачем суду не надано.
За результатами проведеного заходу відповідачем було складено акт перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 28.01.2020 № 75/09, яким зафіксовано порушення позивачем п. п. 2, 3 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про ціни та ціноутворення» та абз. 4 ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», що полягало у створенні перешкоди посадовою особою позивача для виконання Головним управлінням покладених на нього функцій, а саме не надано в повному обсязі інформацію та документи, зазначені у вимозі № 1 від 23.01.2020, що унеможливило здійснення перевірки щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
06.02.2020 Головним управлінням у зв'язку із створенням перешкоди для виконання Головним управлінням покладених на нього контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо застосування державних регульованих цін, а саме ненадання в повному обсязі інформації та документів, зазначених у вимозі про надання інформації та документів від 23.01.2020 № 1, що призвело до неможливості здійснити планову перевірку щодо застосування державних регульованих цін Вознесенівського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) з питань дотримання порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, чим порушено з боку позивача вимоги абз. 4 ст. 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», п. 2 та п. З ч. 1 ст. 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення», прийнято рішення №0002 про застосування адміністративно-господарських санкцій до Вознесенівського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) у вигляді штрафу в сумі 3400,00 грн.
У зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості у розмірі 3400,00 грн. у добровільному порядку позивач звернувся із даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, слід зазначити наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про ціни і ціноутворення» органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.
Постановою Кабінету Міністрів України № 667 від 02.09.2015 затверджено положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, відповідно до п. 1 якої, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства та який реалізує державну політику у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), з контролю за цінами, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного нагляду (контролю) у сфері агропромислового комплексу, державного нагляду (контролю) у сферах охорони прав на сорти рослин, насінництва та розсадництва, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і рекламу в цій сфері, за якістю зерна та продуктів його переробки, державного нагляду (контролю) за додержанням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо сільськогосподарських рослин під час створення, дослідження та практичного використання генетично модифікованого організму у відкритих системах на підприємствах, в установах та організаціях агропромислового комплексу незалежно від їх підпорядкування і форми власності, здійснення радіаційного контролю за рівнем радіоактивного забруднення сільськогосподарської продукції і продуктів харчування.
За змістом п. 7 Положення № 667 Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.
Частиною 1 ст. 18 Закону України «Про ціни і ціноутворення» (по тексту рішення в редакції від 30.01.2018) визначено, що уповноважені органи мають право: приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення» до суб'єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за невиконання приписів уповноважених органів або створення перешкод для виконання покладених на них функцій - штраф у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Наведеними нормами визначено право ГУ Держпродспоживслужби в Запорізькій області проводити заходи контролю, застосовувати адміністративно-господарській санкції та звертатись до суду за їх стягненням.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що не погоджуючись з рішенням про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення законодавства про ціни і ціноутворення, Вознесенівський районний у місті Запоріжжі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південно- Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовною заявою про визнання дій неправомірними та скасування рішення. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15.10.2020 по справі №280/1446/20 у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю, постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 04.02.2021 апеляційну скаргу Вознесенівського районного у місті Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) залишено без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.10.2020 без змін.
Оскільки позивачем застосовано до відповідача штрафну санкцію відповідно до рішення № 0002 від 06.02.2020, а доказів сплати згаданої суми відповідач не надав, тому суд убачає підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Оскільки відповідно до приписів ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву Головного управління Держпродспоживслужби в Запорізькій області (69002, вул. Гоголя, 105-А, м. Запоріжжя, код ЄДРПОУ 40311343) до Вознесенівського районного у м. Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (69037, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 173, код ЄДРПОУ 04053944) -задовольнити.
Стягнути з Вознесенівського районного у м. Запоріжжі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) на користь державного бюджету України штраф у розмірі 3400,00 грн. (три тисячі чотириста гривень 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 23.06.2021.
Суддя О.В. Конишева