Рішення від 24.06.2021 по справі 401/1471/21

Справа № 401/1471/21

Провадження № 2/401/784/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2021 року Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді Волошиної Н.Л., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, в залі суду міста Світловодська, справу за позовом ОСОБА_1 до Спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» про розірвання договору та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

24 травня 2021 року позивач звернувся до Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області з вищезазначеним позовом до Спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут». Позивач ОСОБА_1 просить суд ухвалити рішення, яким розірвати договір, укладений між ним та СП ТОВ «Світловодськпобут» про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води від 24 січня 2005 року та зобов'язати відповідача припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 з моменту відключення вказаної квартири від мереж централізованого опалення, тобто з 11 серпня 2020 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 24 січня 2005 року між СП ТОВ «Світловодськпобут» та ОСОБА_1 було укладено договір про надання послуг централізованого опалення та постачання гарячої води терміном на 5 років. Відповідно до умов договору виконавець зобов'язаний надавати споживачу вчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення, а споживач зобов'язаний сплачувати за надані послуги у строки та на умовах, передбачених договором та чинним законодавством. Позивач свої зобов'язання за договором виконував належним чином, однак відповідач надавав послуги з централізованого опалення неналежної якості, гаряче водопостачання взагалі було відсутнє. Неналежна підготовка теплопостачального підприємства до опалювального сезону 2019-2020 років спричинила у м. Світловодську надзвичайну ситуацію техногенного характеру. У зв'язку з цим позивач звернувся до виконавчого комітету Світловодської міської ради з заявою про надання дозволу на відключення належної йому квартири від системи централізованого теплопостачання та встановлення індивідуального опалення. Рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради № 968 від 12 грудня 2019 року йому надано дозвіл на улаштування в квартирі індивідуального опалення шляхом відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання в міжопалювальний період при наявності отримання відповідних технічних умов.

Після відключення квартири АДРЕСА_1 від централізованого та облаштування індивідуального опалення він звернувся до відповідача з вимогою розірвати договір та припинити нарахування плати за послуги, які він не отримує. Проте відповідач безпідставно продовжує нараховувати плату за послуги з централізованого опалення, якими позивач не користується. (а.с.1-2)

Ухвалою від 24 травня 2021 року відкрито провадження у справі, без виклику сторін. (а.с. 24-25)

15 червня 2021 року представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву, в якому він просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі. В обґрунтування відзиву зазначає, що позивач самовільно здійснив відключення квартири від централізованого опалення, оскільки в порушення Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4 ним не надано міжвідомчій комісії рішення співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 та рішення органу місцевого самоврядування про відключення багатоквартирного будинку від мереж ЦО на момент здійснення відключення квартири. Також вказаний будинок не входить до переліку житлових будинків, у яких більше 50% квартир відключено від мереж централізованого опалення. Відповідач як суб'єкт господарювання мав обґрунтовані сподівання, що міжвідомча комісія виконавчого комітету Світловодської міської ради не прийматиме рішень про надання дозволів громадянам на відключення окремих квартир з порушенням чинного законодавства. Відключення квартир без встановленого порядку не породжує правових наслідків як для осіб, які надають послуги з теплопостачання, так і для тих, кому ці послуги фактично надаються. Вказує, що підстави для розірвання договору, визначені ст.ст. 651, 652 ЦК України відсутні, так як відповідачем як виконавцем послуги з централізованого опалення умови договору не порушувалися. (а.с. 42-49)

Правом відповіді на відзив позивач ОСОБА_1 не скористався. (а.с.51)

Вивчивши матеріали справи, дослідивши представлені сторонами докази, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

24 січня 2005 року між позивачем ОСОБА_1 та відповідачем СП ТОВ «Світловодськпобут» укладено договір про надання послуг по опаленню квартири АДРЕСА_1 з особовим рахунком № НОМЕР_1 і гарячому водопостачанню, підписаний обома сторонами, терміном до 01 січня 2007 року. (а.с.5-6)

Відповідно до п. 7.1 Розділу VІІ вказаного договору, договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін.

Протоколом позачергового засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Кіровоградської обласної державної адміністрації № 31 від 24 листопада 2019 року, відповідно до вимог підпунктів 2,3 пункту 6 Порядку класифікації надзвичайних ситуацій за їх рівнями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 року №368 (із змінами) та підпункту 3 п.4 Положення про обласну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, затвердженого розпорядженням голови облдержадміністрації від 27 липня 2015 року № 290-р «Про обласну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій» визначено надзвичайну ситуацію, пов'язану з ускладненням проходження опалювального періоду 2019/2020 року у м. Світловодську як надзвичайну ситуацію техногенного характеру місцевого рівня та встановлено зону надзвичайної ситуації в межах міста обласного значення, внаслідок якої було порушено нормальні умови життєдіяльності близько 13000 (тринадцяти тисяч) осіб. (а.с.7-9)

Згідно витягу з рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради від 12 грудня 2019 року №968 «Про переобладнання квартир та встановлення індивідуального опалення в квартирах багатоквартирних житлових будинків м. Світловодськ» ОСОБА_1 надано дозвіл на переобладнання квартири АДРЕСА_1 та встановлення системи індивідуального опалення в квартирі при умові наявності технічних умов, в міжопалювальний період, але не пізніше 01 жовтня 2020 року, та відповідно до вимог чинних державних будівельних норм та правил громадянам згідно додатку 1. (а.с.10)

На замовлення ОСОБА_1 керівником проектної групи ОСОБА_2 розроблено робочий проект № 11599 на теплопостачання квартири АДРЕСА_1 .(а.с.11-15)

Актом про відокремлення (відключення) квартири від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (додаток 3 до Порядку відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, п.13 розділу ІІІ) від 11 серпня 2020 року, засвідченим виконавцем робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем, представником суб'єкта господарювання та власником квартири, підтверджено, що відключення квартири АДРЕСА_1 , належної ОСОБА_1 від мереж ЦО і ГВП здійснено шляхом видимого розриву заварюванням приєднань радіаторів. (а.с.16)

Копією вимоги ОСОБА_1 від 23 вересня 2020 року підтверджується факт звернення останнього до СП ТОВ «Світловодськпобут» з повідомленням про відключення від мереж централізованого опалення, про розірвання договору про надання послуг з ЦО та ГВП в зв'язку зі зникненням потреби в отриманні послуги та проханням припинення нарахування плати за послуги централізованого опалення на підставі акту про відключення квартири від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП. (а.с. 17)

Згідно довідки СП ТОВ «Світловодськпобут» №144 від 05 травня 2021 року на ім'я ОСОБА_1 відкрито особовий рахунок № НОМЕР_2 і станом на 01 жовтня 2020 року заборгованість за спожиту теплову енергію відсутня. (а.с.20)

З довідки СП ТОВ «Світловодськпобут» № 140 від 28 квітня 2021 року вбачається, що по особовому рахунку № НОМЕР_2 станом на 01 квітня 2021 року заборгованість за спожиту теплову енергію складає 9968 грн. 68 коп. (а.с.31)

Вирішуючи порушений спір, суд зазначає про таке.

Правовідносини, що існують між сторонами, регулюються нормами ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (від 24 червня 2004 року, № 1875-IV), Законом України «Про теплопостачання», Правилами користування тепловою енергією, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2007 року №1198 (далі по тексту - Правила користування тепловою енергією), Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року №630 (далі по тексту - Правила надання послуг), Порядком відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року № 169 (далі по тексту - Порядок відключення споживачів ЦО і ГВП) чинними на момент виникнення спірних правовідносин.

Ч. 1 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Ч. 6 ст. 26 цього ж Закону передбачено, що у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.

Згідно ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

У п.39 Правил користування тепловою енергією передбачено право споживача вибирати теплопостачальну організацію, а також відмовитися від послуг теплопостачальної організації, про що попереджає письмово теплопостачальну організацію в строк, передбачений договором.

Пунктами 24, 25, 26 Правил надання послуг визначено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води від 26 липня 2019 року визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

П. 4 Розділу І цього Порядку передбачено, що орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (далі - Комісія) згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Орган місцевого самоврядування розглядає звернення про відключення від ЦО та/або ГВП у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

Комісія є консультативно-дорадчим органом органу місцевого самоврядування, основним завданням якого є розгляд питань щодо відключення споживачів від ЦО та/або ГВП.

Розділом ІІІ Порядку визначено процедуру відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання (ЦО та ГВП).

Так, відповідно до п. 1 цього Порядку власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення. (п.3)

Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії.

Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника.

Комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проєктної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів. (п.п.4-6)

Згідно п. 13 Розділу ІІІ Порядку після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП складається акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (додаток 3) - по одному примірнику для власника, представника виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представника виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також для іншого суб'єкта господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу.

Такий акт підписується присутніми під час відокремлення (відключення) власником квартири чи нежитлового приміщення і представником виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представником виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також іншим суб'єктом господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу.

Після підписання акта виконавець відповідної комунальної послуги повідомляє власника про перегляд умов або розірвання договору про надання послуги.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся з заявою про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення належної йому квартири, реалізувавши власне право, надане йому ст. 1 Закону України «Про звернення громадян». Таке право, до речі, не обмежує і Порядок відключення споживачів ЦО і ГВП, оскільки воно витікає з п. 4 розділу І цього Порядку та визначає особливий розгляд такого звернення.

Виконавчий комітет Світловодської міської ради Кіровоградської області своїм рішенням № 968 від 12 грудня 2019 року надав дозвіл позивачу на переобладнання квартири та встановлення системи індивідуального опалення при умові наявності технічних умов та відповідно до вимог чинних державних будівельних норм та правил, за умови проведення робіт в між опалювальний період, але не пізніше 01 жовтня 2020 року.

На підставі наданого дозволу позивач провів відключення квартири від мереж централізованого опалення, про що було складено відповідний Акт від 11 серпня 2020 року, підписаний представником виконавця робіт з обслуговування, представником суб'єкта господарювання, який здійснював відключення та власником.

З положень Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року №169 вбачається, що акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води затвердження не потребує.

Правомірність рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради як підстави відключення помешкання позивача від мереж ЦО і ГВП та процедури встановлення автономного опалення не є предметом спору, що наразі розглядається судом.

Відомостей про скасування рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області № 968 від 12 грудня 2019 року матеріали справи не містять.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач у вищезазначений спосіб реалізував своє право на вибір джерела теплопостачання до свого помешкання, при цьому дану реалізацію не можна визнати свавільною, оскільки він отримав на це дозвіл суб'єкта владних повноважень.

Ч.ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

При цьому хоча у Договорі не зазначено підстав та умов його розірвання, можливість припинення дії договору в односторонньому порядку передбачена вищезазначеними нормативно правовими документами, зокрема, у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугами виконавця відповідно до діючого порядку, законодавства України, норм та правил, тощо.

А ч. 2 ст. 653 ЦК України наголошує, що у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.

При цьому суд зауважує, що право на розірвання договору з надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води у позивача виникло з часу складання 11 серпня 2020 року Акту про відключення від мереж ЦО і ГВП, відтак і зобов'язання за договором мають бути припинені саме з цього часу, в тому числі і в частині нарахування позивачеві плати за послуги централізованого опалення.

Відповідач порушує права позивача шляхом незаконного нарахування плати за послуги з теплопостачання, а тому відповідно до пункту 3 частини другої статті 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є припинення дії, яка порушує право, що підлягає захисту в судовому порядку шляхом задоволення позову.

Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України, частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому законом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Дана позиція відповідає правовому висновку Верховного Суду, викладеному у подібних справах за участю цього самого відповідача, а саме у судових рішеннях: від 18 листопада 2019 року у справі № 401/2587/18, провадження № 61-8952 св 19; від 14 лютого 2020 року у справі № 401/799/18, провадження № 61-703 св 19; від 23 червня 2020 року у справі № 401/1676/19, провадження № 61-8693 ск 20; від 31 березня 2021 року у справі № 401/853/20, провадження № 61-16527 св 20.

Оцінивши кожен з аргументів, наведених сторонами на підтвердження своїх доводів та заперечень, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та необхідність задоволення його позову в повному обсязі.

Питання про розподіл судових витрат суд вирішує за правилами ст. 141 ЦПК України та покладає їх на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» про розірвання договору та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Розірвати Договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води, укладений 24 січня 2005 року між Спільним підприємством - Товариством з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» та ОСОБА_1 .

Зобов'язати Спільне підприємство - Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення, тобто з 11 серпня 2020 року.

Стягнути зі Спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» на користь держави судовий збір в сумі 908 грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення Світловодського міськрайонного суду може бути подана до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його складення.

Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 .

Відповідач: Спільне підприємство - Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут», юридична адреса: вул. Григорія Сковороди, 2А, м. Світловодськ Кіровоградської області, ідентифікаційний код 31678853.

Суддя Світловодського міськрайонного суду

Кіровоградської області Н.Л. Волошина